Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, WebDevGr είπε

Όσοι δοκιμάσαμε την συνδρομή είμασταν αποδεδειγμένα κερδισμένοι. Όσοι συνεχίσουν να την χρησιμοποιούν πάλι κερδισμένοι θα είναι. Λιγότερο με πριν αλλά πάλι κερδισμένοι. Προς τι αυτή η μίρλα;

Ότι πιο σωστό έχω διαβάσει σε αυτό το θρέντ. Φτάσαμε στο σημείο να γκρινιάζουμε επειδή δεν βγάζουμε τα λεφτά της συνδρομής σε 2 παραγγελίες. 

Ακόμα και μεταφορικά να πληρώσω σε μικρότερη μου παραγγελία πάλι κερδισμένος είμαι γιατί έχω ήδη γλυτώσει σχεδόν ~1000 EUR μεταφορικά στο σύνολο της συνδρομής. Απλά μαθηματικά είναι.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίτα. Το νετφλιξ ήταν πχ στα 10€ και διαφήμιζε / άφηνε να εννοηθεί ότι μπορείς να το μοιράζεσαι. Αν τώρα - λέμε - ανεβάσει τη συνδρομή στα 15€ με τη δικαιολογία ότι έγινε κατάχρηση, πιστεύεις δε θα γκρινιάζει ο κόσμος ;

 

Και εδώ άλλαξαν οι όροι, πολλές φορές μάλιστα, άρα λογικό να υπάρχουν αντιδράσεις σε σχέση με το αρχικό πλάνο.

 

Τα καταστήματα του Σκρουτζ είναι συχνότερα πιο ακριβά. Όσα λειτουργούν μόνο με καλάθι είναι ανύπαρκτα (τηλ. επικοινωνίας ή mail). Και αυτό που με έχει ενοχλήσει περισσότερο είναι η λογοκρισία στην πλατφόρμα.

 

Οπότε , μόλις λήξει η συνδρομή, μην είδατε τον Παναή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sortie είπε

Ότι πιο σωστό έχω διαβάσει σε αυτό το θρέντ. Φτάσαμε στο σημείο να γκρινιάζουμε επειδή δεν βγάζουμε τα λεφτά της συνδρομής σε 2 παραγγελίες. 

Ακόμα και μεταφορικά να πληρώσω σε μικρότερη μου παραγγελία πάλι κερδισμένος είμαι γιατί έχω ήδη γλυτώσει σχεδόν ~1000 EUR μεταφορικά στο σύνολο της συνδρομής. Απλά μαθηματικά είναι.

Αμα κανεις αγορες για ολοκληρο χωριο, ναι θα βγεις κερδισμενος και με το παραπανω. Εγω τωρα πχ θελω 2 καλωδια Hdmi/ethernet και μου βγαινουν στα 17 ευρω. Οποτε αναγκαστικα πρεπει να αγορασω ακομα ενα καλωδιο στα 3 ευρω για να γλυτωσω μεταφορικα.. Ή απλα να τα πληρωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο λήγει και η δική μου συνδρομή και προς το παρόν τουλάχιστον δεν θα την ανανεώσω, δυστυχώς. 

Δεν είναι ότι δεν θα είμαι κερδισμένος, αλλά δεν θα εξυπηρετεί σε πολλά σημεία.  Όπως ανέφερε και κάποιος άλλος παραπάνω, αποδεχόμενος την προσφορά των 15 Ευρώ ανά μεμονωμένη παραγγελία του πέσανε ήδη αρκετά οι παραγγελίες του.

Τα 20 Ευρώ ανά παραγγελία είναι αρκετά για ένα μεγάλο κομμάτι των παραγγελιών μου.  Από την άλλη, κάνω παραγγελίες από κάποια καταστήματα, φαρμακεία κυρίως, όπου συμπληρώνω έτσι κι αλλιώς την ελάχιστη παραγγελία για δωρεάν αποστολές που έχουν, και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις και με έναν καλό συνδυασμό με καταστήματα εκτός καλαθιού μπορεί να προκύπτει και χαμηλότερο κόστος. 

Εάν είχαν αφήσει την κάθε παραγγελία στα 15 Ευρώ, θα την είχα ανανεώσει ήδη, ξέροντας ότι και πάλι θα θυσίαζα αρκετές από τις μικροαγορές μου.  Βέβαια, για να πω και το άλλο, δεν ήταν η πρόθεσή μου να κάνω αρκετές από τις μικρότερες παραγγελίες, αλλά σε κάποια από τα καταστήματα είναι τόσο μικρή η γκάμα των προϊόντων που δεν μπορείς να συμπληρώσεις ούτε τα 15, αλλά ούτε και τα 20 Ευρώ (απορώ κατά πόσο θα υπάρχει λόγος να βρίσκονται πλέον στο καλάθι κάποιοι από αυτούς).  Επίσης, σε αυτές τις περιπτώσεις σου βάζει και το ίδιο καλάθι πολλές φορές περιορισμό, οπότε ακόμη κι αν ήθελες 100 τεμ. από ένα προϊόν των 20 λεπτών, ακόμη κι αν δεν υπάρχει περιορισμός όγκου και βάρους, δεν σου δίνει τη δυνατότητα το καλάθι να το κάνεις ούτε αυτό! (π.χ. μάσκες ffp2).  Οπότε, δεν φταίμε μόνο οι καταναλωτές για πολλές από τις μικρές παραγγελίες μας, φταίει και η ίδια η διαδικασία, καθώς έφαγα αρκετές ώρες ψάχνοντας σε πολλές περιπτώσεις αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερνα να ψωνίσω κάτι περισσότερο σε κάποια καταστήματα όσο και να το προσπαθούσα!

Από την άλλη, σκέφτομαι επίσης τις πόσες άσκοπες αγορές έκανα αυτό το χρόνο απλά και μόνο επειδή έδειχναν ελκυστικά.  Σίγουρα θα χαθεί αρκετός τζίρος λόγω της υπερκαταναλωτικής μανίας που μας έπιανε!

Από την άλλη, το αγαπήσαμε το Skroutz και συνεχίζουμε να το αγαπάμε!  Δεν ξεχνάμε όλα τα θετικά, δεν ξεχνάμε την άψογη συνήθως εξυπηρέτησή τους, δεν ξεχνάμε την ευκολία που μας χάρισε σε πολλά κομμάτια των αγορών μας!  Κι ελπίζω να βρει έναν τρόπο να το κάνει πιο ελκυστικό, θεωρώ ότι υπάρχουν τρόποι να εξυπηρετηθούμε όλοι χωρίς να μπαίνει και το ίδιο μέσα, ελπίζω να σκεφτούν κι εκείνοι κάτι καινούργιο, πιο ευέλικτο...κι αν δεν το μπορούν, εδώ είμαστε να τους δώσουμε κι εμείς καμιά ιδέα!

(Αρνητικό που ήθελα να αναφέρω: Ενώ αναφέρονταν παντού ότι η συνδρομή μου θα έληγε στις 14/6/2022...με το που άλλαξε η συνδρομή μου δεν ήταν πλέον ενεργή! Δεν είναι κομψό για το τέλος κάποιας συνεργασίας. Εμένα προσωπικά μου έριξε μια σκιά πάνω από τα θετικά που έγραψα παραπάνω)

Επεξ/σία από CakeNet
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Αμα κανεις αγορες για ολοκληρο χωριο, ναι θα βγεις κερδισμενος και με το παραπανω. Εγω τωρα πχ θελω 2 καλωδια Hdmi/ethernet και μου βγαινουν στα 17 ευρω. Οποτε αναγκαστικα πρεπει να αγορασω ακομα ενα καλωδιο στα 3 ευρω για να γλυτωσω μεταφορικα.. Ή απλα να τα πληρωσω.

Αν είναι η πρώτη σου παραγγελία, θα συμφωνήσω. Αν όχι, τι κέρδος είχες μέχρι τώρα με τα 17 ευρώ που πλήρωσες; Τι μεταφορικά καλείσαι να πληρώσεις για τα 2 καλώδια και αφαιρώντας αυτό το κόστος μεταφορικών από το συνολικό σου κέρδος που βρίσκεσαι;

Θέλω να πω, οκ σίγουρα δεν είναι ιδανική αλλαγή, αλλά δεν είναι ασύμφορο σε καμία περίπτωση. Προσωπικά δεν κάνω αγορές για χωριό αλλά κυρίως για το σπίτι μου. Με 70 παραγγελίες περίπου στον πρώτο χρόνο, έχω γλυτώσει πολλά χρήματα και έτσι δεν με απασχολεί αν μια ή δυο φορές πληρώσω μεταφορά. 

Επεξ/σία από sortie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ήταν οι ευκολία του όμως. Αγόραζες μια μνήμη με 10-12€, μια κρέμα με 10€, πέταγες και 3-4 κουτάκια με μάσκες. Τώρα αυτό δεν γίνεται. Ας το έβγαζαν σε μια πιο ακριβή έκδοση.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν απ' τους τυχερούς που είχα την πρώτη- πρώτη έκδοση... έληξε όμως 10/6. Προς το παρόν δεν έχω ανανεώσει και δε ξέρω αν θα το κάνω.

Εάν έμενε στη "2η έκδοση" (με τα 15 ευρώ) θα το ανανέωνα σίγουρα και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη. Τώρα (με την 3η και τα 20 ευρώ) δεν είμαι τόσο σίγουρος εάν με συμφέρει. Παραγγελίες άνω των 20 ευρώ από 1 μαγαζί με το Skroutz+ έκανα σπάνια... εκτός και αν παίξω με ποσότητες πλέον (π.χ. 10 κουτιά δημητριακά! :P).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κοστολογήσουν με 80 ευρώ/ έτος, χωρίς ελάχιστα μεταφορικά στο σύνολο του καλαθιού και περιορισμό καταστημάτων. Χίλια άτομα να εγγραφούν αμέσως μπαίνουν στα ταμεία 80,000 ευρώ. Για κατάχρηση ας ορίσουν έως 3 αποστολές κάτω των 15 ευρώ/ μήνα/ κατάστημα. Ή ας κοστολογούν τις μεταφορές κάτω των 15 ευρώ με ενδεικτική τιμή 1 ευρώ, πάνω από 15 εννοείτε θα αλλάζει η τιμή σε δωρεάν.

Για τους μη εγγεγραμμένους στο plus που χρησιμοποιούν το καλάθι skroutz να προσφέρουν ανταγωνιστικές τιμές μεταξύ παράδοση στο σπίτι και παράδοση στο skroutz point, τουλάχιστον 1,5 ευρώ διαφορά. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Να το κοστολογήσουν με 80 ευρώ/ έτος, χωρίς ελάχιστα μεταφορικά στο σύνολο του καλαθιού και περιορισμό καταστημάτων. Χίλια άτομα να εγγραφούν αμέσως μπαίνουν στα ταμεία 80,000 ευρώ. Για κατάχρηση ας ορίσουν έως 3 αποστολές κάτω των 15 ευρώ/ μήνα/ κατάστημα. Ή ας κοστολογούν τις μεταφορές κάτω των 15 ευρώ με ενδεικτική τιμή 1 ευρώ, πάνω από 15 εννοείτε θα αλλάζει η τιμή σε δωρεάν.

Για τους μη εγγεγραμμένους στο plus που χρησιμοποιούν το καλάθι skroutz να προσφέρουν ανταγωνιστικές τιμές μεταξύ παράδοση στο σπίτι και παράδοση στο skroutz point, τουλάχιστον 1,5 ευρώ διαφορά. 

Αυτό είπα κι εγώ...ότι θα μπορούσαν να χρεώνουν μια ενδεικτική τιμή του τύπου 1 Ευρώ για κάθε αποστολή κάτω των 15 ευρώ, αν και τα 80 Ευρώ συνδρομή θεωρώ ότι είναι πολλά!  Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι παίρνουν και ποσοστά από τις πωλήσεις.

Επίσης, εμένα μου έτυχε πολλές φορές να ακυρωθεί κάποια αποστολή και να μου δίνουν εκπτωτικό κουπόνι για την επόμενη αγορά μου.  Αυτό θα μπορούσαν να το κόψουν και να μας άφηναν καλύτερο το πακέτο συνδρομής. Εγώ προσωπικά το είπα πολλές φορές ότι με ελάχιστη παραγγελία στα 15 Ευρώ θα το ανανέωνα και έτσι, αλλά ο συνδυασμός των 20 Ευρώ ή κόστος αποστολής κάτω των 20 Ευρώ στα 3 Ευρώ, θεωρώ ότι μας απογοητεύει, τουλάχιστον εμάς που καλομάθαμε!

Ίσως κάποια στιγμή να το δω διαφορετικά αλλά αυτή τη στιγμή είναι μεγάλο το χάσμα ακόμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...