Προς το περιεχόμενο

Πράσινα pixels! Γιατί;;


Iskantar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπόθεση: Έδινε λιγότερη τάση, υπολειτουργούσε και στο τέλος χάλασε. Και γενικά δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη (πλέον) το τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Iskantar είπε

Θα σε γελάσω. Το πήρα από αγγελία το pc. Γιατί ρωτάς; Πιστεύεις ότι έχει σχέση με το πρόβλημα;

Το έχω σε φωτογραφία. Είναι μικρό και δεν νομίζω ότι αντέχει και κάρτα γραφικών. Για αυτό το είπα. 

Πιστευω 1650 η 1050 που να θελουν ενα 6πινο μπορει να σηκωσει.

Μολις ειδα οτι το τροφοδοτικο σου εχει ενα 6πινο για καρτα γραφικων οποτε αν ειναι καλο μπορεις ανετα να βαλεις 1650 η 1050 που να θελουν βυσμα 6πινο δεν εχουν καταναλωση αυτες οι δυο καρτες για αυτο εχουν βγει και εκδοσεις χωρις τροφοδοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Το σωστο βεβαια ειναι να βαλεις την 1650 και σε αλλο pc, για να επιβεβαιωσεις οτι όντως εχει προβλημα.

Έχω σκοπό να το κάνω φυσικά, μόλις γυρίσω Ελλάδα σε pc φίλου γιατί λείπω Κύπρο για δύο εβδομάδες και δεν έχω κανέναν εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παιδια παλι (με το ματι του ηλεκτρονικού, και εργαζοντας σε πλακέτες) την βλεπω "ψημένη" απο κατω εκει που ειναι το main chipset. Αυτα τα "κουτακια" για να το πω απλα ειναι smd πυκνωτες. Βλέπω οτι εχουν αλλάξει χρωμα απο τις συχνές υπερθερμάνσεις σαφώς και θα έχουν αλλοιωθεί οι τιμές τους.

Προφανώς εχει κανει και ψύχρες κολλήσεις απο πανω, και εξου τα πράσινα pixels. Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις εχει "αρπάξει" και το κύκλωμα ειναι πολύ λεπτές οι πίστες οποτε R.I.P κάρτα.

 

received_300505675106900.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω παιδια παλι (με το ματι του ηλεκτρονικού, και εργαζοντας σε πλακέτες) την βλεπω "ψημένη" απο κατω εκει που ειναι το main chipset. Αυτα τα "κουτακια" για να το πω απλα ειναι smd πυκνωτες. Βλέπω οτι εχουν αλλάξει χρωμα απο τις συχνές υπερθερμάνσεις σαφώς και θα έχουν αλλοιωθεί οι τιμές τους.

Προφανώς εχει κανει και ψύχρες κολλήσεις απο πανω, και εξου τα πράσινα pixels. Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις εχει "αρπάξει" και το κύκλωμα ειναι πολύ λεπτές οι πίστες οποτε R.I.P κάρτα.

 

received_300505675106900.jpg

Και μόνο που βάλανε αυτή την ψυκτρα σε αυτή την κάρτα κάτι δεν πάει καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που μου το πούλησε το pc, μου είπε να κάνω μια δοκιμή να τη λύσω, να βάλω καινούρια πάστα και να τη ξαναβιδωσω σφιχτά, μήπως έχουν λασκαρει οι βίδες και δεν ψύχει καλά. Θα το δοκιμάσω κι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολουθούσες τις θερμοκρασίες της;

Πάντα καλό είναι να βλέπουμε τις θερμοκρασίες τους

Επεξ/σία από solution1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν την ζορίζεις 

1. ψήσιμο στο φούρνο "δες video"
2 χαμηλώνεις ρολόγια σε gpu + ram 20% 
και οσο σε βγάλει 

Επεξ/σία από Aris_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aris_ είπε

αν δεν την ζορίζεις 

1. ψήσιμο στο φούρνο "δες video"
2 χαμηλώνεις ρολόγια σε gpu + ram 20% 
και οσο δε βγάλει 

Αν εννοείς ότι τη ζοριζω παίζοντας παιχνίδια, τότε ναι. 

1. Θα το δοκιμάσω κι αυτό. 

2. Εάν τα χαμηλώσω υπάρχει περίπτωση να φύγουν τα πράσινα pixels δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος παραπάνω όταν σου λέει ψήσιμο στον φούρνο κυριολεκτεί δεν το λέει σαν σχήμα λόγου.

Δες το παρακάτω βίντεο τι πρέπει να κάνεις σαν τελευταία λύση.

Έτσι και αλλιώς θα πάει για πέταμα.

https://www.youtube.com/watch?v=WdubYq1aCwI

Αν όμως κάτι δεν πάει καλά στο σύστημα σου και επηρεάζει την κάρτα γραφικών το ίδιο θα συμβεί και εάν βάλεις και κάποια άλλη αργά η γρήγορα.

Πρέπει να το κοιτάξεις το θέμα.

Εγώ θα την έψηνα μετά θα την άφηνα να κρυώσει και έπειτα θα άλλαζα πάστα στην GPU και θα την δοκίμαζα.

Αν δεν διορθωνόταν και πάλι θα της έλεγα άντε γεια και φιλάκια ρουφηχτά χαχαχαχαχαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Iskantar είπε

Αυτός που μου το πούλησε το pc, μου είπε να κάνω μια δοκιμή να τη λύσω, να βάλω καινούρια πάστα και να τη ξαναβιδωσω σφιχτά, μήπως έχουν λασκαρει οι βίδες και δεν ψύχει καλά. Θα το δοκιμάσω κι αυτό. 

Μην μπαίνεις στον κόπο.  Στο bios δεν έχει προλάβει καν η κάρτα να περάσει τους 40 C.

Είχα πάθει το ίδιο σε μια 2060 super (αφού την έκανα undevolt λόγο υψηλών θερμοκρασιών -  δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο).

Η κάρτα τα έχει παίξει. Στην καλύτερη με ένα ψησιμο να γίνει κάποιο resoldering και να φτιάξει.

Αλλιώς ρουφιχτά φιλάκια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη πετα το τροφοδοτικο και παρε κανενα αξιοπρεπες.

Τα πρασινα artifacts συνηθως ειναι μνημες και το ψησιμο δυσκολα θα κανει κατι.

Δεν εχει να χασει κατι προφανως ,αλλα μη βαλει τη καρτα σε φουρνο και μετα πεταξει μεσα τις πατατες με το κρεας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Aris_ είπε

1. ψήσιμο στο φούρνο "δες video"

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου από άσχετους που περιμένουν να δουν μέσα από βίντεο και εξηγουμαι

-Για λόγους υγείας προφανώς αν βάλει κάποιος την κάρτα του στον φούρνο που μαγειρεύει απελευθερώνει τοξικές πτητικές ουσίες όπου επικάθονται στις μεταλλικές επιφάνειες του φούρνου και κάθε φορά που μαγειρεύει τρώει καρκίνο, τώρα αν καθαρίζει ή όχι και πώς είναι εκτός του γνωστικού μου πεδίου για να έχω γνώμη

-Για πρακτικούς λόγους εάν χρησιμοποιήσει κάποιος θερμοπίστολο υδραυλικού έχει καλές πιθανότητες να βραχυκυκλώσει την πλακέτα του και στην συνέχεια αν είναι short να στείλει και άλλα πράγματα από τον υπόλοιπο υπολογιστή αν την βάλει επάνω

Στο ερώτημα αν δουλεύει το reflow, η απάντηση είναι ναι υπό την προυπόθεση να μην έχει πρόβλημα το ίδιο το τσιπ και αυτός που θα το κάνει να ξέρει την δουλειά του, εαν το πρόβλημα είναι στις επαφές του pcb του πυρήνα με την μητρική και επισκευαστεί σωστά κρατάει και μάλιστα αν έχει σωστή ψύξη πολυ παραπάνω από 1, 2 χρόνια ΑΛΛΙΩΣ αν επισκευαστεί πρόχειρα απλά από τύχη αν κάτσει θα ξαναπεθάνει σε μικρό χρονικό διάστημα και φυσικά οι παρατεταμένες υψηλές θερμοκρασίες στην πλακέτα δημιουργούν τάσεις οπότε πρακτικά είναι για πέταμα......

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...