Προς το περιεχόμενο

Χαρτζιλίκι για παιδί λυκείου?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θεμα απλα βγηκε για να δει ποσοι αλλοι δινουν τοσα λεφτα στο παιδι. λιγοτερα ή περισσοτερα. καλυτερα ειναι να τον βαλεις να σου πει αυτα τα λεφτα τι τα κανεις ? καφε-τσιγαρα?ποτο? φαγητο? κρουσαν-γαριδακια?βενζινη ? δηλαδη που τα ξοδευει και δεν του φτανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το πόσα χρήματα διαθέτει μια οικογένεια για τα μέλη της, είναι ένα θέμα που δεν αφορά κανέναν έξω από αυτή! :) 

Εκτός αν ένα μέλος της ρωτάει στο Μπλα-Μπλα...

  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τι διαβάζουν τα ματάκια μου πάλι... Εντάξει, το λάθος ξεκίνησε με τη δημιουργία του topic αλλά  μετά βρήκατε καποιοι την ευκαιρία να τα φέρετε όλα στα μέτρα σας...

Δεν υπάρχει κανόνας για το πόσα πρέπει να ξοδεύει ένας μαθητής Λυκείου, γιατί πολύ απλά οι δαπάνες ΔΕΝ γίνεται να ίδιες για όλες τις περιπτώσεις. Το πόσα χρήματα διαθέτει μια οικογένεια για τα μέλη της, είναι ένα θέμα που δεν αφορά κανέναν έξω από αυτή! :) 

Συμφωνω με το δεύτερο σκέλος.

Όλοι έχουν δικαίωμα στο να διατυπώσουν την άποψη τους σε λογικά πλαίσια δίχως προσβολές.Η κάθε άποψη κρίνεται από τους φίλους που συμμετέχουν στην οποια συζητηση.Οποτε δεν βλέπω που ειναι το λαθος :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Raylan είπε

Το άνοιξα καθαρά για την ψυχική μου υγεία, να βρω μια συμπαράσταση, να δω άλλοι γονείς ποσά δίνουν στα παιδιά τους, αν κάνω λάθος εγώ και είναι λίγα τα 200€ Αν δίνουν περισσότερα, λιγότερα γενικά τι παίζει..

υποχρέωση μας είναι σαν γονείς να δίνουμε χαρτζιλίκι στα παιδιά μας..

Νταξει... θα σας γλεντήσει ο μικρός... θα περάσετε καλά... 

Υποχρέωση μας σαν γονείς είναι να μάθουμε στα παιδιά μας να διαχειρίζονται σωστά το χρήμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Ggiorgos7 said:

Συμφωνω με το δεύτερο σκέλος.

Όλοι έχουν δικαίωμα στο να διατυπώσουν την άποψη τους σε λογικά πλαίσια δίχως προσβολές.Η κάθε άποψη κρίνεται από τους φίλους που συμμετέχουν στην οποια συζητηση.Οποτε δεν βλέπω που ειναι το λαθος :) 

Δεν έχει να κάνει με προσβολές κλπ. Οι απαντήσεις σε τέτοιες ερωτήσεις εξαρτώνται από την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο κάθε ένας (οικονομική, κοινωνική, ψυχική, κλπ κλπ) και πολύ απλά δεν προσφέρουν καμία "βοήθεια". Είναι σα να ρωτήσεις έναν άγνωστο να σου πει "πως να μεγαλώσεις σωστά το παιδί σου"... :) 

1 minute ago, Aurumnus said:

Νταξει... θα σας γλεντήσει ο μικρός... θα περάσετε καλά... 

Υποχρέωση μας σαν γονείς είναι να μάθουμε στα παιδιά μας να διαχειρίζονται σωστά το χρήμα. 

Υποχρέωση των γονιών είναι να μεγαλώνουν σωστά τα παιδιά τους ώστε να γίνουν καλοί άνθρωποι. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες. :) 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα αποδείξεις, προσάρμοσε το ποσό βάσει του τι θεωρείς δόκιμο να καταναλώνεται σε εβδομαδιαία βάση από αυτά που αναγράφονται. Αν προκύψουν μαύρα, είναι χόρτο ή τσιγάρα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Οι απαντήσεις σε τέτοιες ερωτήσεις εξαρτώνται από την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο κάθε ένας (οικονομική, κοινωνική, ψυχική, κλπ κλπ) και πολύ απλά δεν προσφέρουν καμία "βοήθεια".

 

Η βοήθεια είναι ψυχολογική προς τον ίδιο τον TS. Τα ξεκαθαρίσαμε αυτά!:lol:

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, billdanos said:

Δεν υπάρχει κανόνας για το πόσα πρέπει να ξοδεύει ένας μαθητής Λυκείου, γιατί πολύ απλά οι δαπάνες ΔΕΝ γίνεται να ίδιες για όλες τις περιπτώσεις

Οι δαπάνες των μαθητων λυκειου ειναι λιγο πολυ ιδιες. Μιλαμε για  ατομικες παντα, δεν ζηταει χαρτζιλικι για να πληρωνει τα φροντιστηρια του π.χ. Για καφεδες, κολατσιο και ρουχα ζηταει λεφτα. Αρα προφανως και υπαρχουν καποιες σταθερες.

Τωρα για το

49 minutes ago, billdanos said:

Το πόσα χρήματα διαθέτει μια οικογένεια για τα μέλη της, είναι ένα θέμα που δεν αφορά κανέναν έξω από αυτή! :) 

δεν πηγαμε σπιτι τους να τους κανουμε κουμαντο, ανοίχτηκε ενα θεμα και το συζηταμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ με τις απαντήσεις κάποιων εδώ. Ποιός λέει ότι το χαρτζιλίκι είναι θέμα οικογενειακών εσόδων; Το χαρτζιλίκι πρέπει να είναι στάνταρ ποσό, ανάλογα με την ηλικία του ως να ενηλικιωθεί. Γιατί οι έφηβοι δεν είναι σε θέση να κάνουν ιεράρχηση αναγκών για να βάλουν προτεραιότητα. Και δε λέω να του δώσεις λίγα για να τον στριμώξεις και να βάλει μυαλό ο σπάταλος. Το λέω γιατί θα πρέπει να έχει μία στάση απέναντι στη ζωή, ως έφηβος. Πρέπει να σκεφτείς ότι είναι ανήλικος ακόμα. Όπως είπε και κάποιος άλλος παραπάνω, αν είσαι εκατομμυριούχος δηλαδή και δεν έχεις οικονμικό πρόβλημα, θα του δώσεις 2 χιλιάρικα το μήνα για να πάει και σε στούντιο και να βγαίνει κάθε μέρα έξω; 

Μάλλον δεν έχετε μεγαλώσει παιδιά ή δεν έχετε δει καταστάσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Raylan είπε

Πόσα χρήματα χρειάζεται ένας πιτσιρικάς σε αυτή την ηλικία για να έχει μια καλή κοινωνικότητα?

Εγώ του δίνω 50€ την εβδομάδα για τις εξόδους του, να βάζει πετρέλαιο στο μηχανάκι και να αγοράζει ρούχα.. Δεν του φτάνουν λέει και ζητάει αύξηση 20€ για να μπορεί να παίρνει ρούχα, εγώ αρνήθηκα επειδή τα θεωρώ πολλά άλλα τα παίρνει από την μάνα του..

Πολλά δεν είναι 280€ το μήνα για παιδί λυκείου?

 

Στα δικά μας χρόνια, χαρτζιλίκι = τα λεφτά που έδινε ο γονιός συνηθως κάθε εβδομάδα, και το παιδί τα έκανε ότι ήθελε μέχρι εκείνο το όριο από εκεί και μετά μόνο αγορά με τον έλεγχο και την κρισαρα του γονέα. Τώρα πόσο μπορεί να είναι αυτό, για μένα από 20 στην χειρότερη έως 40-50 στην καλύτερη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Raylan είπε

Δεν θα μου μιλάει μετά, ρε μπαμπά ρε μπαμπά 2 καφέδες να πάρω, ένα στην θάλασσα και ένα στην καφετέρια θέλω 6€ την ημέρα, να πάρω και κάνα γύρο να φάω να φάει και το παπάκι..

Θα είμαι ο κακός μετά :( 

Άρα προτιμάς να είσαι ο κακός τώρα πάρα να του μάθεις να κάνει κουμάντο τα οικονομικά του.

Δλδ όταν θα πιάσει δουλειά, θα ζητάει το χαρτζιλίκι του για να συμπληρώσει; και μετά που θα κάνει οικογένεια θα πληρώνεις εσύ το νοίκι και τα πάγια έξοδα του;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο πατέρας μου μου έδινε 100 τον μήνα από την στιγμή που πληρωνόταν ο ίδιος και μου έλεγε αυτά είναι για όλο τον μήνα δεν έχει αλλά ( είχε να μου δώσει δεν είναι αυτό το θέμα ). Με αυτά τα λεφτά και απ το κυλικείο αγόραζα και έξω βολτες ποτά σουβλάκια κλπ και αγόραζα και ρούχα. Ρούχα παίζει να έχουν να μου πάρουν από 12-13 ετών 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Raylan said:

2 καφέδες να πάρω, ένα στην θάλασσα και ένα στην καφετέρια

Υπάρχει και το σενάριο να μην πάρει εναν στη θάλασσα κι έναν στην καφετέρια, αλλά να διαλέξει. Μαθήματα είναι αυτά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Εμένα μου έδινε ο πατέρας μου 20/βδομάδα στο πρώτο έτος, και έμενα μόνος μου, αλλά στην ίδια πόλη. Θυμάμαι ότι φτάνανε για να τρώω τοστ μέσα στην εβδομάδα, να πίνω 1 μπύρα, να τρώω 1 σουβλάκι έξω και να τσιμπάω 2-3 περιπτερόμπυρες έξτρα.

Τα σαββατοκύριακα επέστρεφα στο πατρικό και έπαιρνα κάνα έξτρα τάληρο, δηλαδή 25/βδομάδα.

Πρώτο και δεύτερο έτος, επαναλαμβάνω, και προέρχομαι απο΄σχετικά ευκατάστατη οικογένεια.

Αυτή η στέρηση με έκανε να εκτιμώ το χρήμα, και με κινητροδότησε από το 2ο-3ο έτος να ασχοληθώ με bnb και άλλα κομμάτια του gig economy, με αποτέλεσμα να βγάζω ήδη από τα 21 μου πάνω από 300 ευρώ το μήνα (εν συνεχεία πάνω από 500) χωρίς να εργάζομαι, οπότε πήγα πολύ καλά και στις σπουδές μου.

Μην κακομαθαίνετε τα παιδιά, δημιουργείτε στρατιές βαρεμένων κανακάρηδων χωρίς κίνητρα για τίποτα στη ζωή.

 

Αυτή είναι η εμπειρία σου, δεν σημαίνει ότι είναι έτσι για όλους. Σαν φοιτητής μου δίνανε αρκετά λεφτά, κάνα 20ρικο την μέρα θαρρώ, και άργησα και λίγο να τελειώσω τις σπουδές μου. Αλλά από την στιγμή που τελείωσα, εργάζομαι με μεγαλύτερο 'πάθος΄, σε εισαγωγικά, από συναδέλφους και φίλους. Ήθελα πάντα να έχω μια ποιότητα ζωής, και αυτό ήτανε το κίνητρο μου. 

Στην ερώτηση του φίλου από πάνω, 50 καλά είναι, μην του ανεβάζεις. Και ποιος ο λόγος να του πάρεις αμάξι στα 18 του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...