Προς το περιεχόμενο

Χαρτζιλίκι για παιδί λυκείου?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Dantε είπε

 

ΥΓ.Καλα και τωρα ,περα απο τα εξοδα του σπιτιου παλι 150-200 χαλαω 😂

κανε και κανα δυο παιδια και ουτε 60 δε θα χαλας το μηνα για παρτη σου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πηγαίνει δευτέρα λυκείου σημαίνει πως το μηχανάκι είναι 50αρι. Κοινώς είναι ένα τσακ πιο ακριβό από το να μετακινείται με τα πόδια, σίγουρα δεν δικαιολογεί έξτρα λεφτά για έξοδα μετακίνησης. Τώρα αν οδηγάει παράνομα μηχανάκι μεγαλύτερου κυβισμού ή κανονική μηχανή εκεί αλλάζει το πράγμα.

Επίσης, μήπως παίζει κοπέλα στην μέση και της πληρώνει και τα δικά της έξοδα; Γιατί και εκεί θα μπορούσε εύκολα να ξεφύγει οικονομικά. Αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνετε μια κουβέντα γιατί βλέπω σε 2-3 χρόνια αν περάσει σε κάποια άλλη πόλη + πάρει αυτοκίνητο να σας ζητάει κανένα 200αρι την εβδομάδα (χωρίς φυσικά το νοίκι του, τους λογαριασμούς κτλ.).

Υ.Γ Επίσης το ενδεχόμενο να καπνίζει παίζει πάρα πολύ και θα εξηγούσε εύκολα γιατί ξοδεύει τόσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει που μου φαίνονται κάπως "πολλά" για παιδί λυκείου τα 50€/week, πόσο μάλλον τα 280€/mo με την "άυξηση";

Αν μετά το λύκειο χρειαστεί να δουλέψει κάπου 4ωρος με το βασικό (έστω 330€), πώς ακριβώς θα πάει;
Θα σκεφτεί -ίσως "λογικά"-, αφού έχω το μπαμπά και τη μαμά να μου δίνει 280€ και να αράζω, γιατί να πάω να δουλέψω για +50€;

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Raylan είπε

Πόσα χρήματα χρειάζεται ένας πιτσιρικάς σε αυτή την ηλικία για να έχει μια καλή κοινωνικότητα?

Εγώ του δίνω 50€ την εβδομάδα για τις εξόδους του, να βάζει πετρέλαιο στο μηχανάκι και να αγοράζει ρούχα.. Δεν του φτάνουν λέει και ζητάει αύξηση 20€ για να μπορεί να παίρνει ρούχα, εγώ αρνήθηκα επειδή τα θεωρώ πολλά άλλα τα παίρνει από την μάνα του..

Πολλά δεν είναι 280€ το μήνα για παιδί λυκείου?

 

Ένα με δυο πακέτα τσιγάρα κάθε μέρα, 2-3 καφέδες, τυρόπιτες, ποτό τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, βενζίνες, να κεράσει την γκόμενα, να πάει 4-5 φορές την βδομάδα να φάει έξω  βρόμικο όταν στο σπίτι τολμήσουν να μαγειρέψουν οτιδήποτε άλλο εκτός από κρέας, να πάει ένα cinema, να αγοράσει ρούχα και παπούτσια, δεν του φτάνουν τόσα…

Ανέβασε το κασέ σε 150 την εβδομάδα και βλέπουμε…

Α ρε βρεγμένη σανίδα…….

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Ένα με δυο πακέτα τσιγάρα κάθε μέρα, 2-3 καφέδες, τυρόπιτες, ποτό τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, βενζίνες, να κεράσει την γκόμενα, να πάει 4-5 φορές την βδομάδα να φάει έξω  βρόμικο όταν στο σπίτι τολμήσουν να μαγειρέψουν οτιδήποτε άλλο εκτός από κρέας, να πάει ένα cinema, να αγοράσει ρούχα και παπούτσια, δεν του φτάνουν τόσα…

Ανέβασε το κασέ σε 150 την εβδομάδα και βλέπουμε…

Α ρε βρεγμένη σανίδα…….

Δεν καπνίζει είναι αντικαπνιστής όλα τα υπόλοιπα ναι, κάτι πρέπει να παίρνει, τα 200€ είναι καλά, του εξήγησα ότι εύκολα ξοδεύονται δύσκολα αποκτιούνται, αφού κατάφερε να ψηρίσει την μάνα του για αλλά 80€ καλά κάνει, εγώ διαφωνώ πάντως για περισσότερα..

Το καλοκαίρι του είπε ο θείος του να έρχεται να βοηθάει στο σινεμά, 4€ την ώρα καθημερινό, αλλά θέλει και να παραμείνει το χαρτζιλίκι..

Επεξ/σία από Raylan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 την βδομαδα επαιρνα στο λυκειο και ημουν καλα αντε 30 μαζι με ενισχυση απο παππουδες αλλα το κοστος ηταν χαμηλοτερο τοτε..φθηνα τσιγαρα φραπες προφυλακτικα απο λιντλ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Raylan είπε

Δεν καπνίζει είναι αντικαπνιστής όλα τα υπόλοιπα ναι, κάτι πρέπει να παίρνει, τα 200€ είναι καλά, του εξήγησα ότι εύκολα ξοδεύονται δύσκολα αποκτιούνται, αφού κατάφερε να ψηρίσει την μάνα του για αλλά 80€ καλά κάνει, εγώ διαφωνώ πάντως για περισσότερα..

Βρε μείωσέ του απ' τα "δικά σου" λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Βρε μείωσέ του απ' τα "δικά σου" λέμε!

Δεν θα μου μιλάει μετά, ρε μπαμπά ρε μπαμπά 2 καφέδες να πάρω, ένα στην θάλασσα και ένα στην καφετέρια θέλω 6€ την ημέρα, να πάρω και κάνα γύρο να φάω να φάει και το παπάκι..

Θα είμαι ο κακός μετά :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δν μπορουμε να συγκρινουμε ευκολα..Εγω πχ που είμαι 30,μου φαινονται αρκετα..Ενας που ειναι 40,θα πει ότι είναι υπερβολικά..

Εγω έπαιρνα 3 ευρω καθε μερα για το σχολειο 20 ευρώ κάθε Σαββατο..Κοινως 35 ευρω τη βδομαδα..Αλλα ημουν οκ..

Ε τρ θεωρω πως με 50 ευρω κ καλη διαχείριση,εισαι μια χαρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έδινε ο πατέρας μου 20/βδομάδα στο πρώτο έτος, και έμενα μόνος μου, αλλά στην ίδια πόλη. Θυμάμαι ότι φτάνανε για να τρώω τοστ μέσα στην εβδομάδα, να πίνω 1 μπύρα, να τρώω 1 σουβλάκι έξω και να τσιμπάω 2-3 περιπτερόμπυρες έξτρα.

Τα σαββατοκύριακα επέστρεφα στο πατρικό και έπαιρνα κάνα έξτρα τάληρο, δηλαδή 25/βδομάδα.

Πρώτο και δεύτερο έτος, επαναλαμβάνω, και προέρχομαι απο΄σχετικά ευκατάστατη οικογένεια.

Αυτή η στέρηση με έκανε να εκτιμώ το χρήμα, και με κινητροδότησε από το 2ο-3ο έτος να ασχοληθώ με bnb και άλλα κομμάτια του gig economy, με αποτέλεσμα να βγάζω ήδη από τα 21 μου πάνω από 300 ευρώ το μήνα (εν συνεχεία πάνω από 500) χωρίς να εργάζομαι, οπότε πήγα πολύ καλά και στις σπουδές μου.

Μην κακομαθαίνετε τα παιδιά, δημιουργείτε στρατιές βαρεμένων κανακάρηδων χωρίς κίνητρα για τίποτα στη ζωή.

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Raylan είπε

Δεν θα μου μιλάει μετά, ρε μπαμπά ρε μπαμπά 2 καφέδες να πάρω, ένα στην θάλασσα και ένα στην καφετέρια θέλω 6€ την ημέρα, να πάρω και κάνα γύρο να φάω να φάει και το παπάκι..

Θα είμαι ο κακός μετά :( 

Αφού η κατάσταση είναι προδιαγεγραμμένη τότε, τί το θες το τόπικ;;;:P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...