Προς το περιεχόμενο

Χαρτζιλίκι για παιδί λυκείου?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Raylan είπε

Πόσα χρήματα χρειάζεται ένας πιτσιρικάς σε αυτή την ηλικία για να έχει μια καλή κοινωνικότητα?

Η ερώτηση είναι λάθος. Σημασία έχει πόσα μπορείς εσύ να του δίνεις. Προσωπικά έπαιρνα 25-30€ την βδομάδα χωρίς να χρειαστεί να αγοράζω ρούχα και ήταν αρκετά. Ούτως η άλλος καθημερινές έχεις σχολείο - φροντιστήριο. Σημασια εχει να μαθει να τα βγαζει περα με αυτα που εχει. Αν δεν του φτανουν για βενζινη ας πάρει λεωφορείο ή ποδαράτο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αφού η κατάσταση είναι προδιαγεγραμμένη τότε, τί το θες το τόπικ;;;:P

Το άνοιξα καθαρά για την ψυχική μου υγεία, να βρω μια συμπαράσταση, να δω άλλοι γονείς ποσά δίνουν στα παιδιά τους, αν κάνω λάθος εγώ και είναι λίγα τα 200€ Αν δίνουν περισσότερα, λιγότερα γενικά τι παίζει..

υποχρέωση μας είναι σαν γονείς να δίνουμε χαρτζιλίκι στα παιδιά μας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Raylan said:

Πόσα χρήματα χρειάζεται ένας πιτσιρικάς σε αυτή την ηλικία για να έχει μια καλή κοινωνικότητα?

Αυτή η ερώτηση είναι λάθος. Και ένα χιλιάρικο να του δώσεις θα το κάνει στάχτη. Δεν θα προσαρμοστεί το χαρτζιλίκι στις "ανάγκες" του. Το ανάποδο θα γίνει για να μπει και στη λογική της διαχείρισης

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Raylan είπε

υποχρέωση μας είναι σαν γονείς να δίνουμε χαρτζιλίκι στα παιδιά μας..

Αυτό που ζητάει είναι μισθός, όχι χαρτζιλίκι.

Νομίζω 20 ευρώ την εβδομάδα είναι μια χαρά. Μιλάω για προσωπικά έξοδα, όπως καφέ, μία μπύρα, ένα πιτόγυρο με φίλους, ένα κινηματογράφο και 2 ευρώ βενζίνη για το παπάκι και 3 ευρώ κάρτα για το κινητό (12 το μήνα). Και δε βλέπω το λόγο να υπάρχει καθημερινή έξοδος με κάποιο κόστος. Ας παίξουν και ένα μπασκετάκι με την παρέα ρε φίλε...Δηλαδή πόσο καλομαθημένα τέλος πάντων;

Σε κρίση ζούμε. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το χαρτζιλίκι για εμένα πάει ανάλογα με τα οικονομικά της κάθε οικογένειας.

Εγώ σαν φοιτητής είχα 50 την εβδομάδα. Στο λύκειο 10+αν έβγαινα το Σάββατο αλλά 10.

Τώρα που είμαι 30 νομίζω πως μπορώ να κάνω καλύτερα κουμάντα. Φίλοι μου που είχαν 80-100 την εβδομάδα για προσωπικά έξοδα δυσκολεύονται τώρα με 600-800 το μήνα γτ 400 ευρω προσωπικά έξοδα δύσκολα θα ξαναβρείς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αυτό που ζητάει είναι μισθός, όχι χαρτζιλίκι.

Νομίζω 20 ευρώ την εβδομάδα είναι μια χαρά. Μιλάω για προσωπικά έξοδα, όπως καφέ, μία μπύρα, ένα πιτόγυρο με φίλους, ένα κινηματογράφο και 2 ευρώ βενζίνη για το παπάκι και 3 ευρώ κάρτα για το κινητό (12 το μήνα). Και δε βλέπω το λόγο να υπάρχει καθημερινή έξοδος με κάποιο κόστος. Ας παίξουν και ένα μπασκετάκι με την παρέα ρε φίλε...Δηλαδή πόσο καλομαθημένα τέλος πάντων;

Σε κρίση ζούμε. 

25€ του έδινα πέρσι για τα καθημερινά του έξοδα, φέτος πληρώνει το καρτοκινητό, το νετφλιχ, το κούρεμα του, το ταλιράκι στο παπάκι κάθε βδομάδα.. ένα 50€αρι μαζεύτηκε, άλλο ένα 50€άρι να πάρει κάνα ρούχο μόνος του..

Απλα τώρα το καλοκαίρι δεν του φτάνουνε, αντί για μια έξοδο θέλει δυο και να πάρει και κάνα ρούχο έξτρα.. και ζητάει 280€ το μήνα αντί για 200€
 

Παιδιά τι να πεις, τώρα σε κάνα δυο βδομάδας ανοίγει ο θείος του το σινεμά του είπε να πάει να δει πως βγαίνουν τα λεφτά, θα πάει??…

Επεξ/σία από Raylan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude, υπερβολικά λεφτά για παιδί σχολείου.

Καλό είναι να πηγαίνει καμιά βόλτα, κανα ποτό, κανά πιτόγυρο κλπ κλπ αλλά όπως σου είπαν και οι άλλοι αυτό δεν είναι χαρτζιλίκι αλλά κανονικός μισθός.

Η αύξηση του χαρτζιλικιού για να παίρνει ρούχα δεν έχει λογική γιατί κανείς δεν αγοράζει ρούχα σε σταθερή εβδομαδιαία βάση. Θα μπορούσε να σου λέει πχ μια φορά το δίμηνο "μπαμπά πέσε 20€ να πάρω αυτή την μπλούζα". Και έτσι θα το εκτιμούσε και περισσότερο.

Έτσι όπως είναι τώρα μου φαίνεται προφανές πως δεν παίρνει ρούχα αλλά τα κάνει μπάφους, ή απλά ζει άσωτη ζωή με πολλή καλοπέραση. Δηλαδή ποτά κάθε μέρα, αχρείαστες αγορές, κεράσματα σε γκόμενες και άλλα που ίσως δεν φανταζόμαστε.

Άμα πάει φοιτητής θα πρέπει να δίνεις πχ 700 για τα πάγια έξοδα και άλλα 500 για να κάνει την ζωή που έχει συνηθίσει.

Δηλαδή κάπου ώπα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλομαθημενο τον εχεις τον μπουμπη,

δε λεω αν δεν τα εχετε αναγκη καλα να ειναι και να τα τρωει

αλλα πρωτα πρεπει να μαθει να τα διαχειριζεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

;Σπάταλο τον βλέπω τον πιτσιρικά 

 

Μια χαρά είναι , 3-4 φορές το μήνα "στουντιάκι"  και έφυγαν 200αρια για πλάκα!!!!

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Dark_Nightfall said:

Μια χαρά είναι , 3-4 φορές το μήνα "στουντιάκι"  και έφυγαν 200αρια για πλάκα!!!!

Εχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο; Οχι για μένα, για ένα φίλο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 ευρώ το μήνα έπαιρνα εγώ και αρκετοί φίλοι μου φοιτητές πρίν 2-3 χρόνια. Και δεν ζοριζόμουν και ιδιαίτερα στις εξόδους. Τα πάγια έξοδα προφανώς δεν ήταν μέσα. Στο λύκειο δεν είχα καν χαρτζιλίκι επίσημο αλλα με παππούδες κλπ ξόδευα γύρω στα 15 ευρώ την εβδομάδα. Μόνο ΣΚ έβγαινα. Καθημερινές διάβασμα και προπονήσεις. Σε μικρή πόλη βέβαια, οι ανάγκες σε μεγάλες φαντάζομαι διαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν του δωσεις το 1/3 αλλα του μαθεις να επενδύει σε επιχείρηση, χρηματιστήριο ακόμα, θα φτασει καποια στιγμη να μπορει να ζει μονος του με ουσιαστικες γνωσεις. Εκπαιδευεις ενα παιδι να ΞΟΔΕΥΕΙ μονο (σε μ@λακιες) και οχι να αποταμιευει και να δημιουργει. Η τραγικότητα της πραγματικότητας δε σταματά να με σοκάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Εχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο; Οχι για μένα, για ένα φίλο μου

Μου θυμίζεις την ταινία με τον Μουστάκα (πάτερ Γκομένιος αν θυμάμαι καλά)) που ένας γέρος βλέπει τον Μουστάκα και έναν φίλο του έξω από "σπίτι"  έτοιμοι να μπουκάρουν , να τους λέει "δεν ντρέπεστε λίγο" ντροπή σας και διάφορα τέτοια και μόλις φεύγουν κάνει αναστροφή ο γέρος και μπουκάρει ο ίδιος μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι διαβάζουν τα ματάκια μου πάλι... Εντάξει, το λάθος ξεκίνησε με τη δημιουργία του topic αλλά  μετά βρήκατε καποιοι την ευκαιρία να τα φέρετε όλα στα μέτρα σας...

Δεν υπάρχει κανόνας για το πόσα πρέπει να ξοδεύει ένας μαθητής Λυκείου, γιατί πολύ απλά οι δαπάνες ΔΕΝ γίνεται να ίδιες για όλες τις περιπτώσεις. Το πόσα χρήματα διαθέτει μια οικογένεια για τα μέλη της, είναι ένα θέμα που δεν αφορά κανέναν έξω από αυτή! :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...