Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Διαβατηρίου


guidethe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή κι εγώ ήμουν σε φάση έκδοσης διαβατηρίου (Αθήνα και πιο συγκεκριμένα στο αστυνομικό τμήμα της Καλλιθέας) τις προηγούμενες 3-4 βδομάδες ήταν συνέχεια σε φάση "αυτή τη στιγμή βγάζουμε μόνο για επείγουσες (με χαρτί) ανάγκες και περιμένουμε το φεκ για την άρση αυτού του περιορισμού. Πάρτε τηλέφωνο την ερχόμενη Τρίτη να δούμε αν άλλαξε κάτι"

Την επόμενη βδομάδα τα ίδια. Μέχρι που σήμερα κάλεσα κι έκλεισα ραντεβού χωρίς κανένα περιορισμό πλέον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κλείσω ραντεβού για ανανέωση διαβατηρίου την Τρίτη, πότε θα είναι έτοιμο;

Το παλιό το κρατάνε στο μεταξύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mary είπε

Αν κλείσω ραντεβού για ανανέωση διαβατηρίου την Τρίτη, πότε θα είναι έτοιμο;

Το παλιό το κρατάνε στο μεταξύ;

Χτες, Τρίτη, πήγα για ανανεώση και μου είπαν να περάσω από Δευτέρα να το πάρω. Μπορείς να παρακολουθείς και την πορεία της αίτησης online για να δεις πότε θα είναι έτοιμο. Το παλιό το κρατάς και όταν πας να παραλάβεις το νέο πρέπει να έχεις και το παλιό μαζί σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2021 στις 2:40 ΜΜ, haris_216 είπε

Επειδή κι εγώ ήμουν σε φάση έκδοσης διαβατηρίου (Αθήνα και πιο συγκεκριμένα στο αστυνομικό τμήμα της Καλλιθέας) τις προηγούμενες 3-4 βδομάδες ήταν συνέχεια σε φάση "αυτή τη στιγμή βγάζουμε μόνο για επείγουσες (με χαρτί) ανάγκες και περιμένουμε το φεκ για την άρση αυτού του περιορισμού. Πάρτε τηλέφωνο την ερχόμενη Τρίτη να δούμε αν άλλαξε κάτι"

Την επόμενη βδομάδα τα ίδια. Μέχρι που σήμερα κάλεσα κι έκλεισα ραντεβού χωρίς κανένα περιορισμό πλέον.

Μόλις έφαγα άκυρο απο Καλλιθέας εγώ.

Είναι μήπως σε ποιον θα τυχει να σου σηκώσει το τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pankar95 είπε

Μόλις έφαγα άκυρο απο Καλλιθέας εγώ.

Είναι μήπως σε ποιον θα τυχει να σου σηκώσει το τηλέφωνο;

Τί να σου πω; Εγώ πάντως όταν πήρα προχθές (Τρίτη) είχα και περιθώριο επιλογής για Πέμπτη ή Παρασκευή και διάλεξα Παρασκευή (σήμερα) που ήταν πιο πρωινή ώρα. Και βέβαια σήμερα πήγα και το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Τί να σου πω; Εγώ πάντως όταν πήρα προχθές (Τρίτη) είχα και περιθώριο επιλογής για Πέμπτη ή Παρασκευή και διάλεξα Παρασκευή (σήμερα) που ήταν πιο πρωινή ώρα. Και βέβαια σήμερα πήγα και το έκανα.

Πας αυστηρ στο τμήμα της περιοχης που μενεις (του στυλ να ζητάνε και λογαριασμο με τη διευθυνση); Ή όπου θέλεις; Αν ειναι να παρω τηλέφωνα μηπως κλεισω αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Pankar95 είπε

Πας αυστηρ στο τμήμα της περιοχης που μενεις (του στυλ να ζητάνε και λογαριασμο με τη διευθυνση); Ή όπου θέλεις; Αν ειναι να παρω τηλέφωνα μηπως κλεισω αλλου

Υποτίθεται ότι πας στο τμήμα που υπάγεσαι βάση τόπου κατοικίας, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι υποχρεωτικό.

Σήμερα που κάναμε την αίτηση με ρώτησαν διεύθυνση κατοικίας και την πέρασαν στα στοιχεία, χωρίς βέβαια να μου ζητήσουν κάποιο χαρτί σαν επιβεβαίωση.

Βέβαια αυτό που υπογράφεις είναι υπεύθυνη δήλωση, με ότι μπορεί να σημαίνει για την περίπτωση της δήλωσης ψευδούς διεύθυνσης κατοικίας, αν μπεις σε τέτοια διαδικασία.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haris_216 είπε

Υποτίθεται ότι πας στο τμήμα που υπάγεσαι βάση τόπου κατοικίας, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι υποχρεωτικό.

Σήμερα που κάναμε την αίτηση με ρώτησαν διεύθυνση κατοικίας και την πέρασαν στα στοιχεία, χωρίς βέβαια να μου ζητήσουν κάποιο χαρτί σαν επιβεβαίωση.

Δεν φαίνεται απο την ταυτότητα που μένεις/υπάγεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν φαίνεται απο την ταυτότητα που μένεις/υπάγεσαι;

Φαίνεται που έβγαλες την ταυτότητα και που γεννήθηκες. Όχι το που μένεις (τουλάχιστον στις καινούργιες).

Αλλά άσχετα από αυτό, ακόμα και να έγραφε, υπάρχει περίπτωση κάποιος να αλλάξει ταυτότητα επειδή πήγε από την Καλλιθέα στο Πικέρμι; Ή ακόμα και στην Αλεξανδρούπολη; Εδώ εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) έφτασα σε ηλικία σχεδόν...συνταξιοδότησης και είχα την ταυτότητα που έβγαλα στα 15 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα μικρό follow up στο θέμα. 

 Έβγαλα τελικά διαβατήριο αφού έκλεισα ραντεβού σε άλλο Α.Τ. από το αρχικό.

 Συμβουλή σε όλους πάρτε σε αρκετά Α.Τ. μέχρι να βρείτε αυτό που όντως εξυπηρετεί.

 Για άλλη μια φορά την πληρώνει ο απλός πολίτης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω τα φώτα σας για μια λεπτομέρεια..

Το επόμενο διάστημα πρόκειται να προχωρήσω σε έκδοση διαβατηρίου.

Κοιτώντας τη σελίδα με τα δικαιολογητικά αναφέρει κάτω κάτω "Εφόσον ο αριθμός δημοτολογίου δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητος, δηλώνεται προφορικά για την καταχώρησή του στο έντυπο της αίτησης – υπεύθυνης δήλωσης."

Έχω ταυτότητα που εκδόθηκε τον Οκτώβριο του 2020, όμως τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους έκανα σύμφωνο συμβίωσης με αποτέλεσμα να αλλάξει η οικογενειακή μου μερίδα. Αυτή που αναγράφεται στην ταυτότητα είναι η παλιά.

Να τους αναφέρω την αλλαγή αυτή, ή να κάνω το παγώνι υπό τον κίνδυνο να με στείλουν να αλλάξω ταυτότητα;

Επεξ/σία από itheodo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 23/6/2021 στις 7:14 ΜΜ, alxandros_gr είπε

Χτες, Τρίτη, πήγα για ανανεώση και μου είπαν να περάσω από Δευτέρα να το πάρω. Μπορείς να παρακολουθείς και την πορεία της αίτησης online για να δεις πότε θα είναι έτοιμο. Το παλιό το κρατάς και όταν πας να παραλάβεις το νέο πρέπει να έχεις και το παλιό μαζί σου.

Με βάση αυτό το μήνυμα, να αισιοδοξώ για έκδοση διαβατηρίου εντός μίας εβδομάδας;

θα κάνω αίτηση αύριο ή μεθαύριο σε κεντρικό Α.Τ. της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Locke_John said:

Με βάση αυτό το μήνυμα, να αισιοδοξώ για έκδοση διαβατηρίου εντός μίας εβδομάδας;

θα κάνω αίτηση αύριο ή μεθαύριο σε κεντρικό Α.Τ. της Αθήνας.

περιπου ναι.και εμενα αν θυμαμαι καλα καμια βδομαδα εκανε πανω κατω.τις φωτογραφιες προσεχε να ειναι σωστες.παραβολα ετοιμα.πρεπει  να τα εκδοσεις αλλα και να τα πληρωσεις.(online)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...