Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εικόνες από το νέο περιβάλλον που φέρνουν τα Windows 11


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, cp5120 είπε

 

"τα windows εναλλακτική πρόταση του mac ήταν πάντα" (μέχρι που βγήκαν τα 7άρια). Δούλευα και τα δύο παράλληλα. Δεν υπήρχε τίποτα παραπάνω στο MacOS 10.6 που να μην υπήρχε στα Windows. Και δεν έπαιζα παιχνίδια. Άρα, υπάρχει τουλάχιστον ένας (ΕΓΩ) που αρνείται αυτό που λες. Γεγονός που κάνει τη δήλωση σου άκυρη.
Όσο  για το "κυριάρχησε εκεί που άξιζε", να μη το σχολιάσω και αυτό καλύτερα.
Γιατί το Linux (με τις ίδιες ρίζες με το MacOS και το iOS) άξιζε πάντα την καλύτερη θέση, αλλά ποτέ δεν κυριάρχησε. Το marketing καθορίζει την "κυριαρχία" και όχι η αξια στην εποχή που ζούμε. Αν δεν το κατάλαβες...
Αυτό κι αν δεν το "αρνείται κανείς"... ;)

 Νομίζω πρώτα η Apple έβγαλε γραφικό GUI σε pc αξιοποιώντας διαθέσιμες τεχνολογίες το οποίο αντέγραψε η MS. Ακόμα και στην ταινία του Steve το κράξιμο είναι μεγάλο και κανείς δεν είπε το αντίθετο. (ή το γνωστό «boy have we patented it” του Steve όταν ανακοίνωσε το iPhone 1 και η βιομηχανία έκανε 4 χρόνια να φέρει αντιπρόταση-αντιγραφή) 
Οσον αφορά το Linux , αποτελεί ένα δυνατό λειτουργικό αλλά δεν έπαιξε μπάλα πότε. Μόνο στον κόσμο της κινητής κατάφερε να πάει καλά, αντιγράφοντας και αυτό φυσικά το iOS.

Το macOS και το Linux  στους υπολογιστές αποτελούν παραδείγματα αποτυχίας να εδραιωθούν στον απλό χρήστη, το ένα λόγω νοοτροπίας του στυλ «θα το κανεις όπως θέλω εγώ» και το δεύτερο γιατί ουσιαστικά δεν εδραιώθηκε εμπορικά (είχε βέβαια να αντιμετωπίσει ήδη ένα ισχυρό εδραιωμένο ανταγωνισμό). Στο μέλλον λογικά όπου πια όλα θα τρέχουν σε περιβάλλον server και ο χρήστης τοπικά θα είναι ένα τερματικό, το Linux θα αναπτυχθεί ακόμα περισσότερο γιατί έχει καλύτερο πυρήνα από τα windows.   

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Δεν θα ελεγα οτι μοιάζει με KDE.

Πιο πολύ σε Pantheon απο το Elementary OS φέρνει, με τη διαφορά ότι το κουμπί για τις εφαρμογές είναι κέντρο κάτω αντί για πάνω αριστερά.

elementary OS – Wikipédia, a enciclopédia livre

Η μονη ομοιοτητα με αυτο ειναι στο μενου. Εδω το KDE με ενα spacer στο panel για να ερθουν στο κεντρο και το minimal menu. Εβαλα και το wallpaper για να φανει περισσοτερο η ομοιοτητα. Οκ δεν ειναι η στοκ εμφανιση, αλλα δεν του εχω αλλαξει και τα φωτα στις παραμετροποιησεις

Screenshot_20210617_104140.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimkord είπε

Η μονη ομοιοτητα με αυτο ειναι στο μενου. Εδω το KDE με ενα spacer στο panel για να ερθουν στο κεντρο και το minimal menu. Εβαλα και το wallpaper για να φανει περισσοτερο η ομοιοτητα. Οκ δεν ειναι η στοκ εμφανιση, αλλα δεν του εχω αλλαξει και τα φωτα στις παραμετροποιησεις

Screenshot_20210617_104140.png

Πάντα μιλάμε για stock εμφάνιση. Αλλιώς στο Linux μπορείς να κάνεις ότι θες απο παραμετροποίηση.

Sky is the limit. 

Εδώ υπάρχουν και tilling window managers που έχουν πολύ διαφορετική φιλοσοφία από ότι έχουμε συνηθίσει στα κλασσικά desktop λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 11:56 ΠΜ, oDiafanos είπε

Εγω παλι γιατι νομιζω οτι βγαζουν μια ολοκληρη "νεα" εκδοση απλα για να κανουν "γαργαρα" την δεσποινις κορτανα ?? 

 

edit: Μπιχ... μολις τα εγκατεστησα.. ειναι παλι μεσα..

 

Σιγά μην αφήσουν την cortana. Που το βρήκες και δεν είναι τρολ - ιος κτλ. Στείλε PM

Στις 16/6/2021 στις 1:13 ΜΜ, Hacker?pcs είπε

Το καλό είναι ότι θα εκλείψουν οι "σαν τα 7 δεν έχει, δεν βάζω 10" και θα εμφανιστούν οι "σαν τα 10 δεν έχει, δεν βάζω 11"

Όλα τα λειτουργικά έχουν κάποιο φανατικό που έχει βολευτεί με την λειτουργία τους, δεν βρίσκει κάτι χρήσιμο στα νέα και δεν θέλει να αλλάξει. Γι αυτό υπάρχουν ακόμη άνθρωποι εκεί έξω που λειτουργούν windows XP. Δεν είναι οι ίδιοι κάθε φορά, αλλάζουν.

 

Στις 16/6/2021 στις 3:25 ΜΜ, nemesis89 είπε

όλα αυτά που μας δείχνουν.. δεν θα μπορούσαν να είναι ένα μεγάλο Update των windows 10 σαν τα "μεγάλα" Patch που κάνουν μέχρι στιγμής? 
Δεν καταλαβαίνω γιατι 11 για μια αλλαγή στην σχεδίαση ενώ θα μπορούσαν να μπει με μεγάλο update

Αν τελικά είναι αυτά τα windows 11,  αποτελούν μία τεράστια αλλαγή όπου πιθανών ο κόσμος να μην την δεχτεί και να αντιδράσει αρνητικά μετά το update με ότι αυτό συνεπάγεται. Το να πετάξεις μία νέα έκδοση σου δίνει την δυνατότητα  μέχρι το 2025 αν δεν έχει αποδοχή να φέρεις τα windows 12, κάτι το οποίο έχει γίνει και με τις προηγούμενες εκδόσεις των windows 8 και windows vista.

Στις 16/6/2021 στις 7:46 ΜΜ, BEZYR είπε

 ονειρευομαι την ημερα που καποιος θα βγει να ανακοινωσει οτι τα linux μπορουν να τρεξουν .exe αρχεια...Φαντασου τί θα γινοταν...Τωρα το πού θα εχουν το start menu...ελεος

Τα linux ανάλογα τον package manager έχουν και αυτά παρόμοια αρχεία με το .exe όπως τα rpm και τα deb που τρέχουν με διπλό κλικ.
Πρόβλημα λοιπών δεν είναι ότι δεν υπάρχει exe, αλλά ότι δεν υπάρχει photoshop.deb για παράδειγμα. Ωστόσο είναι μίας διαφορετικής φιλοσοφίας λειτουργικό το οποίο θα μπορούσε να προσαρμοστεί εύκολα ο μέσος χρήστης, όπως έχει κάνει και με το android. Ο μέσος χρήστης δεν ψάχνει για apk αλλά για την αντίστοιχη εφαρμογή μέσα στον package manager

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2021 στις 5:33 ΜΜ, NotAliki177 είπε

Για την ακρίβεια το αρνείται το 80% των χρηστών παγκοσμίως. Αλλά τι ξέρουν αυτοί. Αυτοί δεν μπαίνουν καν στο insomnia να συμβουλευτούν ειδικούς.

Καλά το "εναλλακτική πρόταση" δεν το σχολιάζω καν...

αν το MacOS μπορούσε να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε κουτί αλουμινίου με επεξεργαστή 

και δεν χρειαζόταν να ρίξεις λεφτά για αγοράσεις μηχάνημα

τα win θα είχαν την ίδια τύχη με τα κινητά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, pao13 είπε

αν το MacOS μπορούσε να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε κουτί αλουμινίου με επεξεργαστή 

και δεν χρειαζόταν να ρίξεις λεφτά για αγοράσεις μηχάνημα

τα win θα είχαν την ίδια τύχη με τα κινητά !

Στο χαλαρο ομως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pao13 είπε

αν το MacOS μπορούσε να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε κουτί αλουμινίου με επεξεργαστή 

και δεν χρειαζόταν να ρίξεις λεφτά για αγοράσεις μηχάνημα

τα win θα είχαν την ίδια τύχη με τα κινητά !

Aλλά της Apple δεν της αρέσει το marketshare οπότε επέλεξε να μην το επιτρέψει. Am I right or am I right? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Aλλά της Apple δεν της αρέσει το marketshare οπότε επέλεξε να μην το επιτρέψει. Am I right or am I right? 

αλλο σου λεει,

αν θελανε το ανοιγανε και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Aλλά δεν θέλουν γιατί δεν τους αρέσει το marketshare

Προφανως φοβηθηκαν τον ογκο υποστηριξης που εχει απο πισω ολο αυτο.

κατι που η μερια των windows προφανως δεν φοβηθηκε.

αφησε τα windows ανοιχτα*** να μπουνε σε ολους τους υπολογιστες και εφταιξε κατεστημενο.

***επετρεψε δηλαδη την πειρατεια με το λογισμικο της δινοντας το λειτουργικο συστημα σε ολους.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, intensobank είπε

Προφανως φοβηθηκαν τον ογκο υποστηριξης που εχει απο πισω ολο αυτο.

κατι που η μερια των windows προφανως δεν φοβηθηκε.

αφησε τα windows ανοιχτα*** να μπουνε σε ολους τους υπολογιστες και εφταιξε κατεστημενο.

***επετρεψε δηλαδη την πειρατεια με το λογισμικο της δινοντας στο λειτουργικο συστημα σε ολους.

 

Αυτό είναι το point μου. Το ότι αν το κάναν θα είχαν και μεγάλο marketshare είναι άκυρη εικασία, γιατί απλά δεν θα ήταν το ίδιο καλό λειτουργικό όσο είναι τώρα που τρέχουν σε κλειστό οικοσύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτό είναι το point μου. Το ότι αν το κάναν θα είχαν και μεγάλο marketshare είναι άκυρη εικασία, γιατί απλά δεν θα ήταν το ίδιο καλό λειτουργικό όσο είναι τώρα που τρέχουν σε κλειστό οικοσύστημα

Ετσι ειναι.

Στην οικονομια υπαρχουνε δυο διαφοροποιησεις.

Διαφοροποιηση Τιμης ή διαφοροποιηση Ποιοτητας/Προιοντος.

Ειναι φανερο τι διαλεξε η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο το περιβάλλον. 

Αυτό που βλέπω εγώ (δεν έχω γνώσεις) είναι καλά αναβαθμισμένα Windows 10. 

Ότι πρόγραμμα κι αν εγκατέστησα, δεν είχα πρόβλημα. 

Μέχρι και update έχω κάνει. 

Ότι συσκευή και αν έβαλα την αναγνώρισε. 

Το μόνο που δεν έχει είναι Ελληνικά Γράμματα. (η δεν τα βρήκα εγώ). 

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...