Προς το περιεχόμενο

Τροχαιο και "εγκαταλειψη"


Shyn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Shyn είπε

Σημερα θα παω απο εκει αν και μου φαινεται δυσκολο να γινει οτιδηποτε. Εκτος οτι μπορει να λειπει, μπορει να τον αναγνωρισω και να το αρνειται οπως μου ειπε και ο ασφαλιστης. Δυστυχως επρεπε να καλεσω αστυνομια εκεινη την στιγμη. 

Ο πατερας μου λεει να βαλω δικηγορο και να κυνηγησω και το καταστημα. Αλλα πραγματικα θα κερδισω κατι ? Πιστευω οτι χανω τον χρονο μου. 

Βγαινω λιγο offtopic, αλλα δεν μπορω να βρω ποια ειναι ακριβως η νομοθεμια για dashcam στην Ελλαδα. Θα ηθελα να βαλω μπροστα/πισω. 

Αν τον αναγνωρισεις και κανει το κινεζο,τοτε προσωπικα θα εβρισκα καποιο γνωστο μου και θα ελεγα οτι ηταν μαζι μου στο αυτοκινητο ως μαρτυρας.

Αφου θελει να το παιξει πστικα,τοτε το ιδιο θα πρεπει να κανεις και εσυ.

Εγω θα σου ελεγα να μη το αφησεις καθως αυτος ο ωχαδερφισμος ειναι που δινει δικαιωμα στο καθενα εκει εξω να κανει τις μλκιες του και να αλωνιζει ανενοχλητος.Επειδη κανεις δεν ασχολειται να τον σταματησει.

Φαντασου σε ποσους αλλους μπορει να το εχει κανει ακομα αυτο,για να σηκωνεται και να φευγει με τετοια ευκολια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, atrigane είπε

Και ο κάθε μαλ@κας σε κοπανάει και εξαφανίζεται. Και συ δηλαδή πρέπει νασαι ο spiderman να τον πιάσεις που έχει ήδη φτάσει στο επόμενο φανάρι.. Και όλα αυτά, γιατί δεν υπάρχει κράτος που θα ελέγξει την αδήλωτη εργασία, οπότε ο ντελιβεράς δεν θα ασφαλιστεί, θα σε τρακάρει και θα είναι παράνομος και για να μην τον πιάσεις και απολυθεί γιατί δεν υπάρχουν εργασιακά δικαιώματα, εξαφανίζεται. Και όλο αυτό καταλήγει σε εσένα και εμένα που θα μας συμβεί η στραβή.

Αλλά όταν λένε στην τηλεόραση, καταργούνται πχ οι συμβάσεις εργασίας, δεν μας νοιάζει καθόλου γιατί εμάς δεν μας αγγίζει το μέτρο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν ζούμε σε μια κοινωνία, το παραμικρό που επηρεάζει αρνητικά τον διπλανό και τον παραδιπλανό μας, κάποια στιγμή-έστω και με έμμεσο τρόπο- θα επηρεάσει αρνητικά και εμάς. Δεν θέλω να το πάω στο κομματικό, θέλω να το πάω στο κοινωνικό, ότι αδιαφορούμε για όλα αρκεί να μην επηρεάζει την κοινωνική ομάδα που ανήκουμε.

Εμενα γιατι μου τα λες;Νομιζεις οτι συμφωνω με αυτες τις βλακειες περι προσωπικων δεδομενων ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εμενα γιατι μου τα λες;Νομιζεις οτι συμφωνω με αυτες τις βλακειες περι προσωπικων δεδομενων ;

Δεν τα λέει σε εσένα απλά πάτησε στο σχόλιο σου (που δίκιο έχεις) και τον έπιασε ντελίριο :D (δίκιο έχει και σε αυτά που λέει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cumulus είπε

Εμενα γιατι μου τα λες;Νομιζεις οτι συμφωνω με αυτες τις βλακειες περι προσωπικων δεδομενων ;

Δεν τα λέω σε σένα, βρήκα πάτημα το ποστ σου για να πω τις σκέψεις μου. Αν σε ενόχλησε, σβήνω την παράθεσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atrigane είπε

Δεν τα λέω σε σένα, βρήκα πάτημα το ποστ σου για να πω τις σκέψεις μου. Αν σε ενόχλησε, σβήνω την παράθεσή μου.

Oxi δεν υπαρχει τετοιο θεμα,απλα νομιζα οτι τα εβαλες μαζι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Shyn είπε

Χαιρετω την παρεα! Χρειζομαι την συμβουλη σας για ενα συμβαν που μου ετυχε προχθες! 

Ενα παιδι με μηχανικη-delivery εσκασε στον πισω προφυλακτηρα  δημιουργωντας μια μικρη ζημια. Εκεινη την στιγμη φωναξε "Ολα καλα δεν εγινε καποια ζημια" και εξαφανιστηκε. Μεχρι να συνειδητοποιησω τι εγινε και να λυσω την ζωνη ειχε εξαφανιστει. Δυστυχως δεν προλαβα να δω πινακιδα αλλα καταφερα να δω ονομα και τηλεφωνο απο το καταστημα που δουλευει. 

Πηρα την ασφαλεια μου και δηλωσα το ατυχημα καθως και το καταστημα. Εμενα στο τηλεφωνο το καταστημα μου ειπε οτι δεν εγινε κατι και θα τα "βρειτε". Τωρα με ποιον θα τα βρω, δεν εχω ιδεα. Με το παιδι που οδηγουσε?

Οταν τους καλεσε η ασφαλεια, ειπαν οτι δεν μπορουν να βρουν ποιος οδηγουσε καθως ολοι οι υπαλληλοι αρνουνται το συμβαν. Η ασφαλεια με ενημερωσε και μου ειπε να παμε μαζι στο καταστημα μηπως μπορεσω να αναγνωρισω αυτον που το εκανε. Φυσικα και μπορω να γνωρισω το προσωπο του καθως ηταν χωρις κρανο και τον ειδα απο τον καθρεφτη. 

Αλλα δεν θελω να μπλεξω σε τετοια διαδικασια ουτε να κυνηγησω το παιδι που δουλευει ως delivery. Το καταστημα δεν ασφαλιζει τους οδηγους του? Προσπαθω να καταλαβω ποιος με κοροιδευει. Ειναι το καταστημα ή οντως το παιδι δεν παραδεχεται οτι με χτυπησε ?

 

Φιλε μ οπως τα περιγράφεις τα πραγματα ειναι απλα και υπαρχουν δυο πιθανες επιλογες. Η πρωτη ευκολη επιλογη αν δεν θες να μπλεξεις σε τετοια διαδικασια οπως περιγραφεις ειναι να το κανεις γαργαρα και παμε παρακατω. Η δευτερη και δυσκολη επιλογη ειναι για ξεσκισεις αυτον που σε τρακαρε διοτι μεθαυριο θα το ξανακανει στην περιουσια καποιου αλλου ή ακομα χειροτερα θα προκαλεσει καποιο ατύχημα με τραυματισμο και θα ξανα εξαφανιστει.

Αξιολογεις το διαθεσιμο χρονο σου και τις προτεραιοτητες και σου προχωρας. Εγω προσωπικα θα επελεγα το δευτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tsofras είπε

Κάνε παραγγελίες στο κατάστημα μέχρι να σου έρθει μαν

 

Ειναι και αυτο μια λυση.
Γενικοτερα σκιστον,δε μας νοιαζει αν δουλευει ντελιβερι ή εφοπλιστης,ουτε αν θα εχει προβλημα στη δουλεια του.
Το προβλημα το δημιουργησε ο ιδιος στον εαυτο του.

Και εγω δουλευω ως διανομεας  και εχω δει πολλους που ταιριαζουν σε αυτο που εχει περιγραφει παραπανω.

Στις 17/6/2021 στις 2:39 ΜΜ, Dantε είπε

ΥΓ.Επισης να συμπληρωσω κατι.Ποιους χαμηλους μισθους?Ναι δε τους δινουν τεχνικα μισθο καλο αλλα με τα τιπς μαζευουν αλλα τοσα.Ειναι δυσκολη δουλεια προφανως ,αλλα μιλαμε για ανειδικευτους εργατες ουσιαστικα ,που μαζευουν χαλαρα 4ψηφια ποσα...

Οχι,να μη συμπληρωσεις,αρχικα γιατι δεν εχει θεση εδω αυτο που λες,κατα δευτερον ειναι και κατι που δεν ισχυει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2021 στις 4:51 ΜΜ, pp6210 είπε

τα μηχανακια delivery μας εσωσαν στην πανδημια και η αστυνομία δεν τα σταματάει ποτε

Δυστυχώς για κάθε μερακλή, αυτό δεν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/06/2021 at 14:39, Dantε said:

αλλα μιλαμε για ανειδικευτους εργατες ουσιαστικα ,που μαζευουν χαλαρα 4ψηφια ποσα...

Δεν ξέρω σε ποια χώρα του κόσμου ντελιβεράς καθαρίζει χιλιάρικο, αλλά στην Ελλάδα μόνο άμα δουλεύει όλη μέρα παίζει να το πλησιάσει βάζοντας μέσα και τα τιπς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kostasspil said:

Δεν ξέρω σε ποια χώρα του κόσμου ντελιβεράς καθαρίζει χιλιάρικο, αλλά στην Ελλάδα μόνο άμα δουλεύει όλη μέρα παίζει να το πλησιάσει βάζοντας μέσα και τα τιπς

Δεν εχει σημασια ποσα βγαζει, σημασια εχει οτι εκανε μαλακια, και πηγε να τη κοπανησει.

Επισης κανει τη παπια και δε το παραδεχεται ουτε τωρα.

σκιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



@Shyn Η ασφάλεια σου έχει νομική προστασία, ενεργοποίησε τη, γιαυτό την πληρώνεις. Το πιο πιθανό είναι μόλις τους πάρει ο δικηγόρος της ασφαλιστικής να το λύσει το θέμα. Αν και για ζορίζονται τόσο δεν θα είχε δίπλωμα ο τύπος.

Έχω δει μέχρι και review σε μαγαζί για περιστατικό σαν το δικό σου, δεν χάνεις κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Δεν ξέρω σε ποια χώρα του κόσμου ντελιβεράς καθαρίζει χιλιάρικο, αλλά στην Ελλάδα μόνο άμα δουλεύει όλη μέρα παίζει να το πλησιάσει βάζοντας μέσα και τα τιπς

Εχεις δουλεψει και το λες?

Γνωστοι μου παντως που δουλευουν με εχουν ενημερωσει, αλλα εχοντας δουλεψει και εγω ο ιδιος σε σερβις εχω μια εικονα του τι ποσο μαζευεται με τα τιπς.Ενδεικτικα ολο το μηνα ζουσα απο αυτα και ο μισθος πηγαινε τραπεζα και εμενε εκει.

Τωρα αν ειναι κανενας ντελιβερας σε κανα τελειωμενο σουβλατζιδικο,που κανει ταμειο 10 πιτογυρα τη μερα τοτε ναι,δε μαζευει τιπς.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2021 στις 5:04 ΜΜ, phanispal είπε

Ναι, σε μια ιδανική κοινωνία.

Guess what όμως.

και επειδη όπως είπες δεν έχουμε ιδανική κοινωνία αν έβγαινε από το αυτοκίνητο και θα του έσπαγε το κεφάλι θα ήταν οκ πιστευω
gues what? δεν έχουμε ιδανική κοινωνία αυτά γίνονται , μια χαρά μου φαίνεται σαν πληρωμή αυτός προφυλακτήρα εγώ το κεφάλι του και τα δόντια στην ασφλατο
απο την στιγμή που έκανε την μλκια και ουτε συγγνώμη δεν ζήτησε απο μενα κινιγη και ας απολυθεί

Επεξ/σία από Black Demis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...