Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Τα Android έχουν 47 φορές περισσότερο malware από το iOS


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Σαν το κλειστο ecosystem δεν εχει. Ποιο playstore, ουτε καν (χρονιος χρηστης android...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, koutsis είπε

Εντάξει, δεν λέει κάτι περίεργο. Λογικό είναι όταν μπορείς να κατεβάσεις apk από οπουδήποτε στο Internet να εχεις πολύ περισσότερη σαβούρα και malware.

Σαβούρα όταν είσαι άσχετος και δεν γνωρίζεις το αντικείμενο και τις πηγές από όπου κατεβάζεις. Οπότε υποχρεωτικά πας σε iPhone για να μην κινδυνεύεις ότι από την σαβούρα αλλά την ασχετοσύνη σου. 

Όταν είσαι τσαμπατζής και άσχετος και αγοράσεις android αυτόματα καταστρέφεις την συσκευή σου σε μικρό χρονικό διάστημα. Όταν προσέχεις και ξέρεις από που κατεβάζεις (έμπειρος τσαμπατζής) η όταν δεν σε ενοχλεί να πληρώσεις 1-10 ευρώ για να πληρωθεί και ο προγραμματιστής κάπως για τον κόπο του αλλά και εσύ να έχεις πάντα και απροβλημάτιστα τις ενημερώσεις σου τότε όλα βαίνουν καλώς και δίχως κανένα απολύτως κίνδυνο. 

Προτιμώ λοιπόν να έχω προσωπικά την ελευθερία να μπορώ να κατεβάσω και να κάνω εγκατάσταση ότι θέλω εγώ παρά να με περιορίζει η κάθε εταιρία με το κλειδωμένο οικοσύστημα της. Εκεί να δεις ΣΑΒΟΥΡΑ... και μάλιστα πληρωμένη ΣΑΒΟΥΡΑ. Στο android αν δεις κάτι που σου τραβά το ενδιαφέρον το ψάχνεις το κατεβάζεις το δοκιμάζεις και ΑΝ αξίζει τότε απεγκατάσταση το παράνομο και κατεβάζεις το νόμιμο πληρώνοντας το γιατί το αξίζει. 

Στο οικοσύστημα το κλειδωμένο το τρώς και το παντρεύεσαι. ΟΥΣΤ προσωπικά από εμένα αυτή η πολιτική. Προτιμώ την ελευθερία μου και την άνεση να κάνω ότι θέλω σε μια συσκευή που έχω πληρώσει 200 ολόκληρα ευρώ (note 10). 

Tim αλλού αυτά. Στο κοινό σου ... όχι σε εμάς.

  • Like 4
  • Confused 5
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, koutsis είπε

Επειδη εσύ  κατεβάζεις apk μόνο από εμπιστα sites και γενικά ξέρεις από που να κατεβάσεις και ποιοί είναι οι κίνδυνοι, δεν σημαίνει ότι το ξέρουν και όλοι!  Υπάρχει πολύ σαβούρα εκεί έξω και αν πάει ένας άσχετος και αρχίσει να κατεβάζει ότι βρει μπροστά του από όποιο site βρει μπροστά του, καταλαβαίνεις τι θα γίνει. αρα σε αυτο το κομματι εχει ενα δικιο ο Cook.

Κακα τα ψέματα η Apple προωθεί αυτό το μοντέλο του κλειστού και ασφαλούς συστήματος από το πρώτο iphone, δεν είναι κάτι καινούργιο. Αν θέλεις εφαρμογές από το θείο πας σε android!

Ναι γιατι ο ασχετος γνωριζει τι ειναι .apk και τι σημαινει κατεβασμα εφαρμογης περαν του playstore.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Άρα ο Cook μας λέει ότι το Mac OS που επιτρέπει εφαρμογές εκτός Store είναι παρόμοια τρύπιο (σύμφωνα με τα λεγόμενα του) με το Android;

χαχαχαχ... αυτό σκέφτηκα και εγώ... και μάλιστα το τονίζει και έντονα όπως λέει το άρθρο. Εμείς αν είμασταν όπως στο android Θα είχε καταστραφεί η συσκευή (δικά του λόγια μη παρεξηγηθώ) ... το android πρέπει να είσαι εντελώς νυχτωμένος για να καταστραφεί η συσκευή.. αν και εντελώς νυχτωμένος σε σημερινές συσκευές δεν  υπάρχει πλέον κανένας κίνδυνος. Μια επαναφορά και όλα ρολόι. Πάνε οι εποχές που κολλούσε το ίδιο το firmware (κάτι κινέζικες γνωστές/άγνωστες μάρκες) .... 

οπότε ναι.. το ξεκαθαρίζει ο τύπος... είναι τόσο χάλια το λιετουργικό τους που αν λειτουργούσε με την android λογική θα κρέμαγε η συσκευή... λολ

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Σαβούρα όταν είσαι άσχετος και δεν γνωρίζεις το αντικείμενο και τις πηγές από όπου κατεβάζεις. Οπότε υποχρεωτικά πας σε iPhone για να μην κινδυνεύεις ότι από την σαβούρα αλλά την ασχετοσύνη σου. 

Όταν είσαι τσαμπατζής και άσχετος και αγοράσεις android αυτόματα καταστρέφεις την συσκευή σου σε μικρό χρονικό διάστημα. Όταν προσέχεις και ξέρεις από που κατεβάζεις (έμπειρος τσαμπατζής) η όταν δεν σε ενοχλεί να πληρώσεις 1-10 ευρώ για να πληρωθεί και ο προγραμματιστής κάπως για τον κόπο του αλλά και εσύ να έχεις πάντα και απροβλημάτιστα τις ενημερώσεις σου τότε όλα βαίνουν καλώς και δίχως κανένα απολύτως κίνδυνο. 

Προτιμώ λοιπόν να έχω προσωπικά την ελευθερία να μπορώ να κατεβάσω και να κάνω εγκατάσταση ότι θέλω εγώ παρά να με περιορίζει η κάθε εταιρία με το κλειδωμένο οικοσύστημα της. Εκεί να δεις ΣΑΒΟΥΡΑ... και μάλιστα πληρωμένη ΣΑΒΟΥΡΑ. Στο android αν δεις κάτι που σου τραβά το ενδιαφέρον το ψάχνεις το κατεβάζεις το δοκιμάζεις και ΑΝ αξίζει τότε απεγκατάσταση το παράνομο και κατεβάζεις το νόμιμο πληρώνοντας το γιατί το αξίζει. 

Στο οικοσύστημα το κλειδωμένο το τρώς και το παντρεύεσαι. ΟΥΣΤ προσωπικά από εμένα αυτή η πολιτική. Προτιμώ την ελευθερία μου και την άνεση να κάνω ότι θέλω σε μια συσκευή που έχω πληρώσει 200 ολόκληρα ευρώ (note 10). 

Tim αλλού αυτά. Στο κοινό σου ... όχι σε εμάς.

Το ιδιο λεμε. αν σκεφτεσαι ετσι, τοτε πας σε android οχι σε ios.

Ξεκαθαρα δεν εισαι το κοινο στο οποιο απευθυνεται η apple.  ο καθενας επιλεγει οτι του αρεσει και τον βολευει...

ps. καλα το οτι καποιος θα βγαλει τη σπαμενη εφαρμογη και θα πληρωσει για να βαλει την επισημη, θα κανω οτι δεν το διαβασα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Το ιδιο λεμε. αν σκεφτεσαι ετσι, τοτε πας σε android οχι σε ios.

Ξεκαθαρα δεν εισαι το κοινο στο οποιο απευθυνεται η apple.  ο καθενας επιλεγει οτι του αρεσει και τον βολευει...

ps. καλα το οτι καποιος θα βγαλει τη σπαμενη εφαρμογη και θα πληρωσει για να βαλει την επισημη, θα κανω οτι δεν το διαβασα...

ΚΑΙ ΟΜΩΣ... το έχω κάνει ΠΟΛΛΕΣ φορές...  έχω κοντά 1000 ευρώ πληρώσει τα τελευταία 10 χρόνια... θα μου πεις σιγά το ποσό .. και ΟΜΩΣ... αν αξίζει και είναι για δουλειά ΝΑΙ... τα σκάω και την αγοράζω την εφαρμογή. ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΔΟΚΙΜΑΖΩ... εκτός και αν υπάρχουν στο ντέμο που κατεβάζεις όλες οι δυνατότητες.. οπότε τρως κάποιες διαφημίσεις και όταν δεις ότι κάνεις τέλεια την δουλειά σου πληρώνεις για να φύγουν οι διαφημίσεις και να έχεις και καθαρή συνείδηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα επιλογης. Μπορεις να χρησιμοποιεις το android σου σαν iphone και να ειναι το ιδιο ασφαλες με iphone, ή να το χρησιμοποιεις οπως τον υπολογιστη σου βαζοντας εφαρμογες εκτος store και να ειναι το ιδιο ασφαλες με ενα pc. Το να σε θεωρουν ομως εξ ορισμου ηλιθιο που θα καταστρεψεις τη συσκευη σου, αφαιρωντας σου την επιλογη, απο εμενα ηταν και θα ειναι παντα οχι, ο,τι και να λεει ο καθε Τιμ. 

  • Like 5
  • Thanks 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγοραζετε των 500 και 800 ευρω android και σας δινει υποστηριξη 1,5 χρονο  μετα σας βαζει στην ακρη η google....Η google φτιαχνει ενα λογισμικο για 15 εταιριες για 50 μοντελα λεμε τωρα και ακουω κατι με 8 πυρηνες με 12 πυρηνες με 8 ram kai 12GB ram και παλι κολατε σε ολα τα social media(Εκει εχετε μεγαλο θεμα).Εποικεινωνητε για να εποικεινωνησετε στελνει sms στον αλλο μπες facebook να σου κανω κληση, αχ κολησε σβησε την camera...(face time το πατας τελος το σηκωνει μιλας ΜΗΔΕΝ ΚΟΛΗΜΑ)Βγαζουν μπαταρια 6000mah και με φουλ συχρονισμους,gps,ολα ανοιχτα παλι  φορτιζεται τα android το βραδυ,κατσε να χαμηλωσω φωτισμο κατσε να κλεισω συχρονισμο <<χακαρετε>>τον ιδιο σας το κινητο για να αντεξει στην μπαταρια...Παμε στο θεμα μπαταριας του ios απο το 11 μοντελο και μετα υπαρχει η αισθητη βελτιωση,η apple τα εχει ολα ανοιχτα αλλα και η μπαταρια της τωρα ειδικα το 12 pro max και το 11 επισης κραταει...Ερχετε ενα λογισμικο π/χ στην 12 σειρα της apple me 6μνημη ram 6πυρηνο επεξεργαστη και με ενα FACE ID  και ειδικα στην σειρα 11 αλλα καλυτερο ακομα στην 12 σε βλεπει μπαινει στις τραπεζες και οπου θες σε 1 κλασμα δευτερολεπτου.Ποιανεις το δακτυλικο αποτυπωμα σε ενα android να μπεις σε μια τραπεζα αχ ειναι ξερο το δακτυλο μου μολις εκανα μπανιο,ειναι βρεγμενο το δακτυλο μου δεν μπορω να μπω κατσε χτυπα κωδικους που σε ανοιχτο λογισμικο θα σε χακαρουν και πιο ευκολα απο FACE ID...Για αυτο αν δινετε 500σαρες και 800σαρες ευρω ανα 1,5 χρονο λογο του οτι σας πεταει η google στην ακρη δωσε καλυτερα απο τωρα 1300 παρε ενα ΜΗΛΟ και θα εχεις υποστιρηξη στην ξεφτυλα πανω απο 6 χρονια οπως εχει τωρα το Iphone 7 με ios 14,6 και ημαστε στο μοντελο  12(5 ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ)....Αλλο μια εταιρεια να ασχολουντε 20 ατομα πανω απο ενα κινητο που λεγεται παντα iphone και αλλο να ασχολουνται αυτα τα ατομα για 20 εταιρειες οι οποιες λογο ανταγωνισμου με αλλα 100 διαφορετικα μοντελα και αν κατσει καλα το λογισμικο και αν δεν κατσει κανε εργοστασιακες και ξαναπερασε το γιατι κολαει κτλπ.Παρε μιαμιση εβδομαδα το ios και πιστεψε μαι σε android δεν θα ξαναγυρισεις... Εγω ημουνα ενας παλιος fun της huawei αλλα δυστυχος μια ζωη και ακομα κοπιαρη την apple....Να μην το προχωρησουμε και στο θεμα του apple pay που μπωρεις να συνδεσεις πανω ολες τις καρτες και να μην τις εχεις μαζι σου καθολου που ειναι ακομα πιο ασφαλες και ουτε καν pin δεν πληκτρολογεις και ας μην ειναι ανεπαφο....Στο android χρειαζεστε για καθε τραπεζα ενα πορτοφολι ξεχωριστο και αν δεχτει την καρτα και κατσε να παρω τηλεφωνο την τραπεζα γιατι δεν την δεχεται η εφαρμογη κτλπ αυτη ειναι η διαφορα ενα πορτοφολι μπαμ μπαμ δουλιες στο apple pay 10 στο android και ΑΝ ΕΧΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ.Ασε που μεχρι τωρα που σχολιαζουμε το θεμα με τα social media εξακολουθει να υπαρχει..Γελουσατε  για την apple που θα ερθει χωρις φορτιστες αλλα ακολουθησε και η samsung και που ειστε ακομα

Επεξ/σία από savvasf1
  • Like 3
  • Sad 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
56 λεπτά πριν, EmptyPromises είπε

και αυτο δικαιολογει την καπιταλιστικη σας τιμογολιση στα προιοντα σας;;;; αρε τιμακο....

α, ειστε πολλοι βρε....

14 λεπτά πριν, savvasf1 είπε

Αγοραζετε των 500 και 800 ευρω android και σας δινει υποστηριξη 1,5 χρονο  μετα σας βαζει στην ακρη η google....Η google φτιαχνει ενα λογισμικο για 15 εταιριες για 50 μοντελα λεμε τωρα και ακουω κατι με 8 πυρηνες με 12 πυρηνες με 8 ram kai 12GB ram και παλι κολατε σε ολα τα social media(Εκει εχετε μεγαλο θεμα).Εποικεινωνητε για να εποικεινωνησετε στελνει sms στον αλλο μπες facebook να σου κανω κληση, αχ κολησε σβησε την camera...(face time το πατας τελος το σηκωνει μιλας ΜΗΔΕΝ ΚΟΛΗΜΑ)Βγαζουν μπαταρια 6000mah και με φουλ συχρονισμους,gps,ολα ανοιχτα παλι  φορτιζεται τα android το βραδυ,κατσε να χαμηλωσω φωτισμο κατσε να κλεισω συχρονισμο <<χακαρετε>>τον ιδιο σας το κινητο για να αντεξει στην μπαταρια...Παμε στο θεμα μπαταριας του ios απο το 11 μοντελο και μετα υπαρχει η αισθητη βελτιωση,η apple τα εχει ολα ανοιχτα αλλα και η μπαταρια της τωρα ειδικα το 12 pro max και το 11 επισης κραταει...Ερχετε ενα λογισμικο π/χ στην 12 σειρα της apple me 6μνημη ram 6πυρηνο επεξεργαστη και με ενα FACE ID  και ειδικα στην σειρα 11 αλλα καλυτερο ακομα στην 12 σε βλεπει μπαινει στις τραπεζες και οπου θες σε 1 κλασμα δευτερολεπτου.Ποιανεις το δακτυλικο αποτυπωμα σε ενα android να μπεις σε μια τραπεζα αχ ειναι ξερο το δακτυλο μου μολις εκανα μπανιο,ειναι βρεγμενο το δακτυλο μου δεν μπορω να μπω κατσε χτυπα κωδικους που σε ανοιχτο λογισμικο θα σε χακαρουν και πιο ευκολα απο FACE ID...Για αυτο αν δινετε 500σαρες και 800σαρες ευρω ανα 1,5 χρονο λογο του οτι σας πεταει η google στην ακρη δωσε καλυτερα απο τωρα 1300 παρε ενα ΜΗΛΟ και θα εχεις υποστιρηξη στην ξεφτυλα πανω απο 6 χρονια οπως εχει τωρα το Iphone 7 με ios 14,6 και ημαστε στο μοντελο  12(5 ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ)....Αλλο μια εταιρεια να ασχολουντε 20 ατομα πανω απο ενα κινητο που λεγεται παντα iphone και αλλο να ασχολουνται αυτα τα ατομα για 20 εταιρειες οι οποιες λογο ανταγωνισμου με αλλα 100 διαφορετικα μοντελα και αν κατσει καλα το λογισμικο και αν δεν κατσει κανε εργοστασιακες και ξαναπερασε το γιατι κολαει κτλπ.Παρε μιαμιση εβδομαδα το ios και πιστεψε μαι σε android δεν θα ξαναγυρισεις... Εγω ημουνα ενας παλιος fun της huawei αλλα δυστυχος μια ζωη και ακομα κοπιαρη την apple....Να μην το προχωρησουμε και στο θεμα του apple pay που μπωρεις να συνδεσεις πανω ολες τις καρτες και να μην τις εχεις μαζι σου καθολου που ειναι ακομα πιο ασφαλες και ουτε καν pin δεν πληκτρολογεις και ας μην ειναι ανεπαφο....Στο android χρειαζεστε για καθες τραπεζα ενα πορτοφολι ξεχωριστο και αν δεχτει την καρτα και κατσε να παρω τηλεφωνο την τραπεζα γιατι δεν την δεχεται η εφαρμογη κτλπ αυτη ειναι η διαφορα ενα πορτοφολι μπαμ μπαμ δουλιες στο apple pay 10 στο adroid και ΑΝ ΕΧΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΔΙΚΟ ΤΗΣ 

μου θυμισες εκεινον τον τυπο με τα μαυρα γυαλια κατι προεδρος...αντιπροεδρος...

δεν μπορεσα να το διαβασω μετα απο 4 - 5 γραμμη τα παρατησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα λειτουργικα συστηματα υπαρχει η λογικη οπως και στην πολιτικη

φιλελευθερισμος και ολοκληρωτισμος

η αππλ ειναι φασιστικη εταιρια εδω και δεκαετιες απο την εποχη που ο βοσνικα διαφωνουσε για τα πορτς στο γκαραζ του τζομπς

η μια λογικη λεει οτι δεν επιτρεπεται ρητως απαγορευεται

η αλλη οτι δεν απαγορευεται ρητως επιτρεπεται

απλα και ομορφα διαλεγεις και παιρνεις

προσωπικα εχω αππλ αλλα του κανω και τζαιλβρεακ οποτε συνδιαζω τους 2 κοσμους

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...