Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Τα Android έχουν 47 φορές περισσότερο malware από το iOS


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Σου ειπα 300 κινητο τριετιας, το οποιο σημερα φανταζομαι θα είναι αντιστοιχο με κινητό των 150-200.

Εγω εχω την δυνατότητα να παρω και iphone 11 και δεν το κανω, προτιμω ενα android 3ετιας των 300 ευρω γιατι εκτος απο την καμερα τα κανει ολα ιδια. Φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος. Γιαυτο ρωτάω πως εβγαλε το συμπέρασμα ο φιλος παραπανω, αλλα δεν μας απαντησε. 

Έτσι ακριβώς.Κι εγώ έχω 2 Galaxy S4 , τα οποία είναι από το 2014 και τα χρησιμοποιώ καθημερινά.Το ένα το έχω με custom android 10 και το άλλο τη stock 5.0.Τα έχω σκίσει λόγω μεγέθους που με βολεύει πάρα πολύ σε αντίθεση με το S9 που έχω και είναι σαν κουμούτσα.

Επίσης έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω premium κινητά από day one αλλά ποτέ δεν το έκανα ούτε θα το κάνω.Από τη στιγμή που αυτά που ζητάω τα κάνω με αυτά που έχω , δεν υπάρχει λόγος να χώνω άσκοπα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Αυτό απλά δεν ισχύει. Την κάνουν την δουλειά αργά και δίνουν κακή εμπειρία χρήσης γενικά.

Bλέπω από τα reviews ας πούμε τον snap855 να είναι 30 έως 40% πιο γρήγορος από τον snap 730 που είναι entry - mid range. Δηλαδή κάτι που ο ένας κάνει σε 10 δεύτερα ο δεύτερος το κάνει σε 13-14. 

Το πιο αργό πράμα στο δικό μου κινητό με τον snap730 ας πούμε είναι φορτώσουν τα 2 widgets με τα mail μετά από boot. Παίρνει περίπου 20-25 δεύτερα. Σε ένα κινητό των 8000€ θα έπαιρνε 15-20 αν είχαμε ίδιο scaling με αυτό των benchmarks. Αν για αυτές τις διαφορές μιλάμε ότι κάνουν κακή την εμπειρία χρήσης  δεν ξέρω τι να σου απαντήσω :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Bλέπω από τα reviews ας πούμε τον snap855 να είναι 30 έως 40% πιο γρήγορος από τον snap 730 που είναι entry - mid range. Δηλαδή κάτι που ο ένας κάνει σε 10 δεύτερα ο δεύτερος το κάνει σε 13-14. 

Το πιο αργό πράμα στο δικό μου κινητό με τον snap730 ας πούμε είναι φορτώσουν τα 2 widgets με τα mail μετά από boot. Παίρνει περίπου 20-25 δεύτερα. Σε ένα κινητό των 8000€ θα έπαιρνε 15-20 αν είχαμε ίδιο scaling με αυτό των benchmarks. Αν για αυτές τις διαφορές μιλάμε ότι κάνουν κακή την εμπειρία χρήσης  δεν ξέρω τι να σου απαντήσω :P 

Δεν είναι μόνο ο CPU. Είναι η ταχύτητα του αποθηκευτικού χώρου, η ποσότητα και η ποιότητα της Ram και το πόσο καλή ψύξη έχει το τηλέφωνο (ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα που έξω βαράει 45 βαθμούς το καλοκαίρι). Φυσικά και εξαρτάται τι κάνει ο καθένας αλλά εγώ με κινητό που δεν τουλάχιστον επιπέδου mid-range, έχω θέμα στην καθημερινότητα μου. Δεν σου είπα να πάρουν όλοι S21 Ultra αλλά όχι και J3 ή A21, θέλει κάπου στην μέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Δεν είναι μόνο ο CPU. Είναι η ταχύτητα του αποθηκευτικού χώρου, η ποσότητα και η ποιότητα της Ram και το πόσο καλή ψύξη έχει το τηλέφωνο (ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα που έξω βαράει 45 βαθμούς το καλοκαίρι). Φυσικά και εξαρτάται τι κάνει ο καθένας αλλά εγώ με κινητό που δεν τουλάχιστον επιπέδου mid-range, έχω θέμα στην καθημερινότητα μου. Δεν σου είπα να πάρουν όλοι S21 Ultra αλλά όχι και J3 ή A21, θέλει κάπου στην μέση.

Mα για να είναι ένα κινητο 30-40% πιο γρήγορο θα πρέπει ΟΛΑ να είναι 30-40% πιο γρήγορα, δηλαδή και η μνήμη και ο αποθηκευτικός χώρος και τα πάντα. Δεν ξέρω τα j3 και τα Α21, εγώ σου λέω την εμπειρία μου μεταξύ 9t και s20 ultra. Ναι το 2ο είναι πιο snappy αλλά μιλάμε για να καταλάβεις την διαφορά πρέπει να τα έχεις δίπλα δίπλα. 

Και εγώ είμαι ψείρας ας πούμε και πήρα 3090 για να είμαι 5% πιο πάνω από 3080, πήρα 4500+ μνήμες για να είμαι 2.5% πάνω από 3200, αλλά καταλαβαίνω το ανούσιο και χαζό της υπόθεσης. Δεν παριστάνω ότι έχω καλύτερη εμπείρια από τον άλλον με 3070 που έδωσε το 1/3 των χρημάτων ας πούμε. Άντε να έχουμε μια διαφορά της τάξης του 10% ας πούμε μεταξύ 1440p και 4k. 

Το ίδιο και με τα ακουστικά, έδωσα 1500 για να πάρω ψείρες και dap, να αναβαθμίσω από αντίστοιχο combo των 500€. Διαφορά? Ε μόνο αν τα βάλεις και ακούσεις δίπλα δίπλα. Δεν μπορώ να πώ ότι το ένα προσφέρει καλύτερη εμπειρία από το άλλο όταν οι διαφορές είναι 10-20-30%. Ο ελιτισμός έχει πεθάνει δυστηχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koutsis said:

ενώ το φτηνότερο iphone κάνει 600€. Οκ! 

https://www.skroutz.gr/s/22815459/Apple-iPhone-SE-2020-64GB-Black.html

Κάτι λίγο πάνω από 450€ εφόσον μιλάμε για σύγχρονα κινητά. 

Από ότι έχω διαβάσει στο θέμα στην κατηγορία αυτής της τιμής θα πρέπει να πουλάει περισσότερο από τα αντίστοιχα Android. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, NickTG είπε

https://www.skroutz.gr/s/22815459/Apple-iPhone-SE-2020-64GB-Black.html

Κάτι λίγο πάνω από 450€ εφόσον μιλάμε για σύγχρονα κινητά. 

Από ότι έχω διαβάσει στο θέμα στην κατηγορία αυτής της τιμής θα πρέπει να πουλάει περισσότερο από τα αντίστοιχα Android. 

Αν εξαιρέσουμε ότι ρουφάει την μπαταρία όταν το ζορίζεις επειδή έχει πάνω CPU τέρας, φυσικά και είναι πολύ vfm. Πάλι Pixel 4a 5g θα έπαιρνα αντί αυτού. Κουμπάκι και μικρή οθόνη το 2021 είναι λίγο meh για εμένα. Δική μου άποψη φυσικά, ότι τον βολεύει τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NickTG είπε

https://www.skroutz.gr/s/22815459/Apple-iPhone-SE-2020-64GB-Black.html

Κάτι λίγο πάνω από 450€ εφόσον μιλάμε για σύγχρονα κινητά. 

Από ότι έχω διαβάσει στο θέμα στην κατηγορία αυτής της τιμής θα πρέπει να πουλάει περισσότερο από τα αντίστοιχα Android. 

Kαι γιατί να μη βάλεις το φτηνότερο iPhone στα 180€? Το ότι δεν το πουλάει η Apple στο επίσημο store δεν σημαίνει οτι δεν το πουλάει η Apple. Aπό κάπου το αγόρασε το κατάστημα, φτηνότερα από ότι το πουλάει, αλλιώς θα το επέστρεφε. 

Υπάρχει και άρθρο στο 9 to 5 mac που περιγράφει πως λειτουργεί η Apple. Συνεχίζει και πουλάει κανονικά τα παλιά κινητά που της έμειναν σε 3rd party, απλά δεν τα πουλάει στο store της. Οπότε έχει φτηνά κινητά η Apple, απλά δεν τα αγοράζει κανείς

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Αν εξαιρέσουμε ότι ρουφάει την μπαταρία όταν το ζορίζεις επειδή έχει πάνω CPU τέρας, φυσικά και είναι πολύ vfm. Πάλι Pixel 4a 5g θα έπαιρνα αντί αυτού. Κουμπάκι και μικρή οθόνη το 2021 είναι λίγο meh για εμένα. Δική μου άποψη φυσικά, ότι τον βολεύει τον καθένα.

1800mah μπαταρία! Μέχρι να κάνει boot έχει κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, fmarkos είπε

Τα 130 σε ποια κατηγορία τα βάζεις; Το κινητό το έχω στα χέρια μου και πάει μια χαρά. 

Χαιρομαι για εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, intensobank είπε

Χαιρομαι για εσενα.

Κοντρολαρε το λίγο, οι μεγάλες χαρές μπορεί να δημιουργήσουν σοκ. Έχω παράλληλα galaxy note 10+  galaxy 10+ ένα poco X3  xiaomi redmi note 9 Pro, και το realme 7 και 7i  Samsung a31 και έχω και πρόσβαση σε iPhone 12pro max του πεθερού μου. Με όλα τα αύρα τα κινητά μια χαρά μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου. Οι μεγάλες διαφορές μεταξύ τους είναι στην κάμερα. Η διαφορά στην απόκριση των εφαρμογών όμως δεν είναι τέτοια που να αξίζει να δώσεις μια διαφορά 1000 € μόνο και μόνο γι αυτό. Αν κάποιος πχ θέλει να βγάζει καλές φωτογραφίες θα πάει σε ακριβό κινητό iPhone ή Samsung ή κάποια άλλη ναυαρχίδα. Αλλά για να κάνεις τα βασικά μια χαρά είναι και το κίνητο των 130€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Κοντρολαρε το λίγο, οι μεγάλες χαρές μπορεί να δημιουργήσουν σοκ. Έχω παράλληλα galaxy note 10+  galaxy 10+ ένα poco X3  xiaomi redmi note 9 Pro, και το realme 7 και 7i  Samsung a31 και έχω και πρόσβαση σε iPhone 12pro max του πεθερού μου. Με όλα τα αύρα τα κινητά μια χαρά μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου. Οι μεγάλες διαφορές μεταξύ τους είναι στην κάμερα. Η διαφορά στην απόκριση των εφαρμογών όμως δεν είναι τέτοια που να αξίζει να δώσεις μια διαφορά 1000 € μόνο και μόνο γι αυτό. Αν κάποιος πχ θέλει να βγάζει καλές φωτογραφίες θα πάει σε ακριβό κινητό iPhone ή Samsung ή κάποια άλλη ναυαρχίδα. Αλλά για να κάνεις τα βασικά μια χαρά είναι και το κίνητο των 130€

Εγω εχω σαν δευτερο εχω αυτο> Motorola One Action. Για εμενα πολυ καλο κινητο.

Προσωπικα δεν αγορασα ποτε κινητο με βαση την καμερα.

Τα αγοραζω αν μου κανουνε κλικ στο ματι.

Αυτο βεβαια με εχει οδηγησει στο παρελθον να αγορασω καποια πραγματα απιστευτα.

Wiko Lenny 4,

J3, J5,

Nokia Lumia 800. Lumia 735

Μερικα απο τα κινητα που ΔΕΝ θα αγοραζα ξανα αν εκανες αρκετα χρονια νεωτερο.

Αν και το Lumia 735 με τις δυο καρτες σιμ καλο ηταν.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Herald είπε

Kαι γιατί να μη βάλεις το φτηνότερο iPhone στα 180€? Το ότι δεν το πουλάει η Apple στο επίσημο store δεν σημαίνει οτι δεν το πουλάει η Apple. Aπό κάπου το αγόρασε το κατάστημα, φτηνότερα από ότι το πουλάει, αλλιώς θα το επέστρεφε. 
 

Καλά, εσύ  ακόμα αναρωτιέσαι γιατί δεν πουλάνε τα 7 ετών κινητά της Apple στο skroutz! Πραγματικά νοιώθω ότι μας τρολλαρεις, δεν εξηγείται αλλιώς 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...