Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση προστίμου και συνέπειες


TheMigoftima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά πήρα πρόσφατα μία μηχανή των 300 κυβικών. Έχω όλα τα χαρτιά προφανώς, πέρα από το δίπλωμα ακόμα, όμως έχω για 125 μοτοσικλέτα. Δεν έχω δώσει για Α2 αλλά έχω ξεκινήσει την διαδικασία. Θέλω να ρωτήσω το εξής, θεωρείται σαν υπερκυβισμος ή είναι σαν να μην έχω καθόλου δίπλωμα? Επίσης τι συνέπειες έχει το πρόστιμο? Από όσο γνωρίζω είναι 200 ευρώ και δικαστήριο αλλά αλλάζουν τα πράγματα. Ξέρεις κανείς τι ισχύει αυτήν την στιγμή? Γενικά η μηχανή βρίσκεται σε γκαράζ και αποφεύγω να οδηγήσω, αλλά θα χρειαστεί κάποιες φορές να μετακινηθεί και αυτή κι εγώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερκυβισμός είναι μηχανολογική τροποποίηση του οχήματος (π.χ. μία μοτό 125cc να την κάνεις 150cc).

Έχεις δίπλωμα Α2, οπότε οδηγείς ότι καλύπτει αυτό. Οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο, είτε μιλάμε για μεγαλύτερη μοτό, ή για... λεωφορείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheMigoftima είπε

Καλησπέρα παιδιά πήρα πρόσφατα μία μηχανή των 300 κυβικών. Έχω όλα τα χαρτιά προφανώς, πέρα από το δίπλωμα ακόμα, όμως έχω για 125 μοτοσικλέτα. Δεν έχω δώσει για Α2 αλλά έχω ξεκινήσει την διαδικασία. Θέλω να ρωτήσω το εξής, θεωρείται σαν υπερκυβισμος ή είναι σαν να μην έχω καθόλου δίπλωμα? Επίσης τι συνέπειες έχει το πρόστιμο? Από όσο γνωρίζω είναι 200 ευρώ και δικαστήριο αλλά αλλάζουν τα πράγματα. Ξέρεις κανείς τι ισχύει αυτήν την στιγμή? Γενικά η μηχανή βρίσκεται σε γκαράζ και αποφεύγω να οδηγήσω, αλλά θα χρειαστεί κάποιες φορές να μετακινηθεί και αυτή κι εγώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυτό που σας νοιάζει μόνο το πρόστιμο.. Αν γίνει κανένα ατύχημα τι ακριβώς θα κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Αυτό που σας νοιάζει μόνο το πρόστιμο.. Αν γίνει κανένα ατύχημα τι ακριβώς θα κάνεις; 

Για αυτό αποφεύγω να οδηγάω προς το παρόν

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Μαζί ή χωριστά?

Εξαρτάται, αλλά συνήθως μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, TheMigoftima είπε

Καλησπέρα παιδιά πήρα πρόσφατα μία μηχανή των 300 κυβικών. Έχω όλα τα χαρτιά προφανώς, πέρα από το δίπλωμα ακόμα, όμως έχω για 125 μοτοσικλέτα. Δεν έχω δώσει για Α2 αλλά έχω ξεκινήσει την διαδικασία. Θέλω να ρωτήσω το εξής, θεωρείται σαν υπερκυβισμος ή είναι σαν να μην έχω καθόλου δίπλωμα? Επίσης τι συνέπειες έχει το πρόστιμο? Από όσο γνωρίζω είναι 200 ευρώ και δικαστήριο αλλά αλλάζουν τα πράγματα. Ξέρεις κανείς τι ισχύει αυτήν την στιγμή? Γενικά η μηχανή βρίσκεται σε γκαράζ και αποφεύγω να οδηγήσω, αλλά θα χρειαστεί κάποιες φορές να μετακινηθεί και αυτή κι εγώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είναι σαν να μην έχεις καθόλου δίπλωμα, καμία σχέση ο υπερκυβισμός ο οποίος είναι η αύξηση της χωρητικότητας ενός κινητήρα.

«Αυτός που καταλαμβάνεται να οδηγεί μοτοποδήλατο, μοτοσικλέτα, μηχανοκίνητο τρίκυκλο, ελαφρύ τετράκυκλο, τετράκυκλο και αυτοκίνητο και στερείται ή δεν κατέχει την κατάλληλη άδεια οδήγησης, σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις του προεδρικού διατάγματος της παραγράφου 1 του παρόντος ή η άδεια οδήγησής του έχει ανακληθεί ή αφαιρεθεί για οποιονδήποτε λόγο, τιμωρείται με ποινή φυλάκισης από έναν (1) έως δώδεκα (12) μήνες, με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ, καθώς και με επιτόπου αφαίρεση του εντύπου της άδειας οδήγησής του, εφόσον υπάρχει, για τριάντα (30) ημέρες.

Τα πράγματα δεν αλλάζουν, τουλάχιστον όχι συχνά, το παραπάνω ισχύει από το 1999.

Όσο για την περίπτωση ατυχήματος ενώ στερείσαι διπλώματος, δε θέλω να το σκέφτομαι καν.

Καλύτερα να βρείτε άλλο τρόπο να μετακινείστε, και εσύ, και η "μηχανή" σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είναι σαν να μην έχεις καθόλου δίπλωμα, καμία σχέση ο υπερκυβισμός ο οποίος είναι η αύξηση της χωρητικότητας ενός κινητήρα.

«Αυτός που καταλαμβάνεται να οδηγεί μοτοποδήλατο, μοτοσικλέτα, μηχανοκίνητο τρίκυκλο, ελαφρύ τετράκυκλο, τετράκυκλο και αυτοκίνητο και στερείται ή δεν κατέχει την κατάλληλη άδεια οδήγησης, σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις του προεδρικού διατάγματος της παραγράφου 1 του παρόντος ή η άδεια οδήγησής του έχει ανακληθεί ή αφαιρεθεί για οποιονδήποτε λόγο, τιμωρείται με ποινή φυλάκισης από έναν (1) έως δώδεκα (12) μήνες, με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ, καθώς και με επιτόπου αφαίρεση του εντύπου της άδειας οδήγησής του, εφόσον υπάρχει, για τριάντα (30) ημέρες.

Τα πράγματα δεν αλλάζουν, τουλάχιστον όχι συχνά, το παραπάνω ισχύει από το 1999.

Όσο για την περίπτωση ατυχήματος ενώ στερείσαι διπλώματος, δε θέλω να το σκέφτομαι καν.

Καλύτερα να βρείτε άλλο τρόπο να μετακινείστε, και εσύ, και η "μηχανή" σου.

Επεξηγηματικός, ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρεισαι χωρις διπλωμα.

Το θεμα ειναι οτι αν εμπλακεις σε ατυχημα δε σε ξεπλένει τιποτα.

Μην οδηγας το μηχανακι ( δεν ειναι μηχανη 300 κυβικα )μεχρι να βγαλεις διπλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 7:41 ΜΜ, TheMigoftima είπε

Καλησπέρα παιδιά πήρα πρόσφατα μία μηχανή των 300 κυβικών. Έχω όλα τα χαρτιά προφανώς, πέρα από το δίπλωμα ακόμα, όμως έχω για 125 μοτοσικλέτα. Δεν έχω δώσει για Α2 αλλά έχω ξεκινήσει την διαδικασία. Θέλω να ρωτήσω το εξής, θεωρείται σαν υπερκυβισμος ή είναι σαν να μην έχω καθόλου δίπλωμα? Επίσης τι συνέπειες έχει το πρόστιμο? Από όσο γνωρίζω είναι 200 ευρώ και δικαστήριο αλλά αλλάζουν τα πράγματα. Ξέρεις κανείς τι ισχύει αυτήν την στιγμή? Γενικά η μηχανή βρίσκεται σε γκαράζ και αποφεύγω να οδηγήσω, αλλά θα χρειαστεί κάποιες φορές να μετακινηθεί και αυτή κι εγώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

οπως σου εγραψαν: για μενα μεγαλυτερος κινδυνος δεν ειναι αν θας προστιμο ή αν σε καρφωσουν. Ο μεγαλυτερος κινδυνος εχει να κανει με τυχον ατυχημα (αυτος ο μερφι...μπορει ακομα και 2 μετρα απο το σπιτι να γινει η στραβη) οπου ολοι θα ριξουν το φταιξιμο σε εσενα και το χειροτερο...θα εχουν δικιο μιας και δε καλυπτεσαι απο κανεναν ακομα και αν...δε φταις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...