Προς το περιεχόμενο

Μήπως θα έπρεπε οι πρώτες βοήθεις να είναι στην υποχρεωτική εκπαίδευση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο ΦΕΚ διάβασες?  Εγώ στο παρακάτω άρθρο διαβάζω διαφορετικά πράγματα από αυτά που αναφέρεις.

https://www.esos.gr/arthra/57267/kathikonta-kai-armodiotites-ton-kladon-pe25-sholikon-nosileyton-kai-toy-kladoy-de01

Χορηγεί την προτεινόμενη φαρμακευτική αγωγή μετά τις έγγραφες οδηγίες των θεράποντων ιατρών και την έγγραφη συναίνεση των γονέων ή κηδεμόνων ή των εχόντων τη γονική μέριμνα των μαθητών.

Αυτές πάντως δεν είναι ερωτήσεις για φόρουμ , καλό θα ήτανε να επικοινωνήσεις με τον διευθυντή του σχολείου , με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και  εννοείται με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

Χορηγεί την προτεινόμενη φαρμακευτική αγωγή μετά τις έγγραφες οδηγίες των θεράποντων ιατρών και την έγγραφη συναίνεση των γονέων ή κηδεμόνων ή των εχόντων τη γονική μέριμνα των μαθητών.

 

Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρχει ο γιατρός για να πει "χρειάζεται επινεφρίνη". Δηλαδή δεν μπορεί μόνη της να χορηγήσει φάρμακο που θα διαλέξει εκείνη αλλά φάρμακο που θα πει ο γιατρός (ο οποίος καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει). Αν υπάρχει μαθητής με αναφυλαξία δεν υπάρχει χρόνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Katerinakokk είπε

Καλησπέρα σε όλους είμαι σχολική νοσηλεύτρια και σύμφωνα με το φεκ για τα καθήκοντα του σχολικού Νοσηλευτή σε σχολεία υποχρεούμαι να παρέχω πρώτες βοήθειες σε όλους τους μαθητές στο σχολείο. Από όσο ξέρω στις πρώτες βοήθειες είναι και η αντιμετώπιση αλλεργικου σοκ παρολαυτα δεν βρήκα πουθενά νόμο που να με καλύπτει για χορήγηση αδρεναλίνης. Και ρωτάω εγώ τώρα αν αντιμετωπίσω τέτοιο περιστατικό στο σχολείο τι κάνω; να προσθέσω επίσης ότι σύμφωνα με τον σύλλογο διδασκόντων του σχολείου που υπηρετώ δεν έχω δικαίωμα χορήγησης κανενός είδους φαρμακευτικής αγωγής και άιντε πάει στο καλό το αναλγητικό αλλά σε περίπτωση αλλεργίες αν δεν δώσω έστω ένα αντισταμινικο για να προληφθεί ίσως μια σοβαρότερη αλλεργική αντίδραση μέχρι να έρθει ο γονιός του παιδιού εμένα ποιος με καλύπτει νομικά. Τι κάνω αν η αλλεργία εξελιχθεί πριν έρθει ο γονιός;; μπορούν να με κατηγορήσουν για παραμέληση καθήκοντος και αν ναι τι πρέπει να κάνω πως να το χειριστώ; 

Όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι ουσιαστικά ο γιατρός του παιδιού με αλλεργία έχει δώσει αναλυτικές οδηγίες σε τι έχει αλλεργία το παιδί και ανάλογα τα συμπτώματα τι είδους βοήθεια πρέπει να ακολουθηθεί. Τα φάρμακα είτε είναι αντιισταμινικό είτε επιπέν είτε κάτι άλλο δε θα πρέπει να τα προμηθεύσουν οι γονείς στην αρχή της χρόνιας που θα ενημερώσουν για τις αλλεργίες του παιδιού τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά αλλά εγώ δεν αναφέρομαι σε παιδιά για τα οποία έχει ζητηθεί σχολική νοσηλεύτρια αλλά για τα υπόλοιπα που απλά πρέπει να παρέχω της πρώτες βοήθειες που είτε έχουν αλλεργίες είτε όχι χτυπα ξηλο μπορεί να εμφανισουν αλλεργικές αντιδράσεις σε κάτι γνωστό ή άγνωστο και να εξελιχθούν σε σοβαρότερες αν δεν προσληφθούν και φυσικά σε αυτά δεν υπάρχει ιατρική οδηγία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Katerinakokk είπε

Φυσικά αλλά εγώ δεν αναφέρομαι σε παιδιά για τα οποία έχει ζητηθεί σχολική νοσηλεύτρια αλλά για τα υπόλοιπα που απλά πρέπει να παρέχω της πρώτες βοήθειες που είτε έχουν αλλεργίες είτε όχι χτυπα ξηλο μπορεί να εμφανισουν αλλεργικές αντιδράσεις σε κάτι γνωστό ή άγνωστο και να εξελιχθούν σε σοβαρότερες αν δεν προσληφθούν και φυσικά σε αυτά δεν υπάρχει ιατρική οδηγία 

γιατί δεν απευθύνεσαι στον σύλλογο νοσηλευτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...