Προς το περιεχόμενο

Κινητο στα ~300ευρώ για τα επόμενα 3-4 χρόνια


Junior22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; Ιδανικά μέχρι 300 ευρώ, υπάρχει η δυνατότητα για περισσότερα αν αξίζει η επένδυση
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Δεν έχω θέμα, όπου βγαίνει φθηνότερα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα;Όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές;Καινούρια
5) Μέγεθος οθόνης;Τώρα έχω το Honor 9 και η αλήθεια είναι πως οι "μικρές" οθόνες με βολεύουν καλύτερα, δεν θα ήθελα να
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ);NFC και αν ειναι αδιάβροχο ακόμα καλύτερα
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών;Θα ήθελα να έχει καλή καμέρα, δεν είναι dealbreaker όμως
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;Σε μεγάλο βαθμό ναι
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό;Android
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)Το κινητό το θέλω για web browsing, social media, youtube, μουσική και φωτογραφίες. Οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ περιορίζονται στις εξης: Chrome, Facebook, instagram, viber, youtube, spotify, camera και μετα πιο απλές αλλα χωρις να γινεται εκτενης χρηση. Θέλω να κρατήσει μια 4ετια χωρις να μου βγαινει η ψυχη επειδη κολλαει σε νορμαλ multitasking (instagram, pdf και chrome), να μην θελει φορτιση ανα 5 ωρες και να ειναι γρηγορο. Επισης θελω να μπορω να το χρησιμοποιω με σχετικη ανεση οταν χτυπαει το φως του ηλιου και η ενταση της μουσικης να ειναι σε αξιοπρεπη επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα και αύριο είναι η Prime Day με αρκετά καλές εκπτώσεις. 

Στα 307€ μπορείς να βρεις το Poco F3 8/256

https://www.amazon.fr/dp/B08XYG8HHK

Και στα 306€ το OnePlus Nord 12/256

https://www.amazon.it/dp/B01LW1I27J

Η τιμές είναι μαζί με τα μεταφορικά. Απλά θα πρέπει πρώτα να κάνεις εγγραφή στο Prime.

Από αυτά το Poco F3 έχει μεγαλύτερη μπαταρία και κυκλοφόρησε πρόσφατα. Από την άλλη, το OnePlus Nord νομίζω πως έχει καλύτερες κάμερες και σίγουρα καλύτερο user interface.

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως διαβαζοντας και για τα 2, δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα. Ισως να εχω αρκετες απαιτησεις απο κινητο με ~300 ευρω. Σκεφτομουν το Pixel 4a αν πεσει η τιμη του μολις βγει το 5a. Καλυτερη επιλογη πιστευεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
57 λεπτά πριν, Junior22 είπε

Η αληθεια ειναι πως διαβαζοντας και για τα 2, δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα. Ισως να εχω αρκετες απαιτησεις απο κινητο με ~300 ευρω. Σκεφτομουν το Pixel 4a αν πεσει η τιμη του μολις βγει το 5a. Καλυτερη επιλογη πιστευεις?

Στα 300 ευρω καινουργιο, δυστυχως, δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις συσκευης των 800-900-1000 ευρω.

Ειναι νορμαλ να πρεπει να κανεις συμβιβασμους.

Οσο για Pixel 4a που γραφεις, οταν θα πεσει και οταν το παρεις την στιγμη που θα πας να το παρεις παλι το ιδιο θα σκεφτεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Junior22 είπε

Η αληθεια ειναι πως διαβαζοντας και για τα 2, δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα. Ισως να εχω αρκετες απαιτησεις απο κινητο με ~300 ευρω. Σκεφτομουν το Pixel 4a αν πεσει η τιμη του μολις βγει το 5a. Καλυτερη επιλογη πιστευεις?

Το Google Pixel 4a μπορείς το βρεις και τώρα 320€ στο bestprice (εκτός αν εννοείς το 5G μοντέλο) αν και δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστο είναι το κατάστημα που το πουλάει.

Πάντως αυτά που ανέφερα πιο πάνω πιστεύω πως είναι καλύτερες επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαιρεση την καμερα, οντως σε συγκρισεις και σχολια τα 2 που ανεφερες τα βγαζουν καλυτερα. Θεωρεις πως θα αντεξουν για μια 3ετια τουλαχιστον ή μηπως να περιμενω να παω σε καποιο κινητο στα 400-450?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα προηγουμενο κινητο με miui και δεν θα το ξαναπροτιμησω. Σκεφτομαι να ανεβασω το budget στα 450-500 και να το παρω με δοσεις. Τι προτασεις εχουμε σε αυτα τα χρηματα? Να συμπληρωσω πως θα ηθελα να εχει θυρα jack 3.5 λογω συνδεσης με το αυτοκινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Junior22 είπε

Ειχα προηγουμενο κινητο με miui και δεν θα το ξαναπροτιμησω. Σκεφτομαι να ανεβασω το budget στα 450-500 και να το παρω με δοσεις. Τι προτασεις εχουμε σε αυτα τα χρηματα? Να συμπληρωσω πως θα ηθελα να εχει θυρα jack 3.5 λογω συνδεσης με το αυτοκινητο.

Για αυτό, πάρε έναν adaptor jack to USB c, έχετε μόνιμα πάνω στο jack του αυτοκινήτου και λύθηκε το θέμα για την σύνδεση αυτοκινήτου. Όσο ανεβαίνεις στην τιμή τόσο περιορίζεται η πιθανότητα να βρεις κινητό με jack. 

Συνήθως έχει μέσα και η συσκευασία του κινητού 

Επεξ/σία από Μακιαβέλλι
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ καλή επιλογή θα ήταν το Realme GT 12/256 στα 505€ από το Γερμανικό Amazon. Αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δόσεις. Στην Ελλάδα σε αυτή την τιμή βρίσκεις την έκδοση 8/128.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, intruder99 είπε

Σήμερα και αύριο είναι η Prime Day με αρκετά καλές εκπτώσεις. 

Στα 307€ μπορείς να βρεις το Poco F3 8/256

https://www.amazon.fr/dp/B08XYG8HHK

Και στα 306€ το OnePlus Nord 12/256

https://www.amazon.it/dp/B01LW1I27J

Η τιμές είναι μαζί με τα μεταφορικά. Απλά θα πρέπει πρώτα να κάνεις εγγραφή στο Prime.

Από αυτά το Poco F3 έχει μεγαλύτερη μπαταρία και κυκλοφόρησε πρόσφατα. Από την άλλη, το OnePlus Nord νομίζω πως έχει καλύτερες κάμερες και σίγουρα καλύτερο user interface.

Μπορείς να πάρεις το trial του ενός μήνα, να κάνεις την παραγγελία και μετά να το διακόψεις? Αλλιώς άμα πρέπει να πληρώνεις την συνδρομή κάθε μήνα δεν βλέπω πως συμφέρει. (αν το κάνει κάποιος μόνο για την αγορά του κινητού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, golden33 είπε

Μπορείς να πάρεις το trial του ενός μήνα, να κάνεις την παραγγελία και μετά να το διακόψεις? Αλλιώς άμα πρέπει να πληρώνεις την συνδρομή κάθε μήνα δεν βλέπω πως συμφέρει. (αν το κάνει κάποιος μόνο για την αγορά του κινητού)

Ναι, εννοείται. Αυτό θα κάνω κι εγώ. Θα περιμένω πρώτα το δέμα να φτάσει στα χέρια μου και μετά θα διακόψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, intruder99 είπε

Μια πολύ καλή επιλογή θα ήταν το Realme GT 12/256 στα 505€ από το Γερμανικό Amazon. Αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δόσεις. Στην Ελλάδα σε αυτή την τιμή βρίσκεις την έκδοση 8/128.

Ενδιαφέρον φαίνεται. Δεν έχω θέμα αν δεν μπορώ με δόσεις από αμαζον, και η 8αρα έκδοση θα με καλύψει πιστεύω. Ανάμεσα στο realme και στο one plus 8 ποιο θεωρείς ανώτερο? 

2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Για αυτό, πάρε έναν adaptor jack to USB c, έχετε μόνιμα πάνω στο jack του αυτοκινήτου και λύθηκε το θέμα για την σύνδεση αυτοκινήτου. Όσο ανεβαίνεις στην τιμή τόσο περιορίζεται η πιθανότητα να βρεις κινητό με jack. 

Συνήθως έχει μέσα και η συσκευασία του κινητού 

Σωστός 👌👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Junior22 είπε

Ενδιαφέρον φαίνεται. Δεν έχω θέμα αν δεν μπορώ με δόσεις από αμαζον, και η 8αρα έκδοση θα με καλύψει πιστεύω. Ανάμεσα στο realme και στο one plus 8 ποιο θεωρείς ανώτερο? 

Ανάμεσα σε αυτά τα δυο θα έλεγα Realme GT. Γιατί έχει τον SD888 και 65W φόρτιση.

Το OnePlus 8T είναι μια εναλλακτική στο Realme και μάλιστα με αρκετά χαμηλότερη τιμή, αλλά δεν το ανέφερα πριν επειδή δεν έχει θύρα ακουστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Ανάμεσα σε αυτά τα δυο θα έλεγα Realme GT. Γιατί έχει τον SD888 και 65W φόρτιση.

Το OnePlus 8T είναι μια εναλλακτική στο Realme και μάλιστα με αρκετά χαμηλότερη τιμή, αλλά δεν το ανέφερα πριν επειδή δεν έχει θύρα ακουστικών.

Η θύρα ακουστικών με ενδιαφέρει μόνο για το αυτοκίνητο αλλά εφόσον λύνεται με adaptor τότε δεν με ενδιαφέρει αν έχει. Το 8Τ ή το 8 είναι καλύτερο? Σε review μου φαίνεται πως το 8 είναι ανώτερο και εφόσον θα κάνω την υπέρβαση στα χρήματα, θέλω την καλύτερη δυνατή επιλογή. Άρα σε αυτά τα χρήματα το καλύτερο θεωρεις πως είναι το Realme? Ή μπορούμε με λίγα παραπάνω να βρούμε κάτι αρκετά καλύτερο? Βλέπω τώρα το one plus 8 pro στα 600 ευρώ από Amazon και δίνει επιλογή 3 δόσεων. Αξίζει σε αυτά τα χρήματα? 

Επεξ/σία από Junior22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...