Προς το περιεχόμενο

Κινητο στα ~300ευρώ για τα επόμενα 3-4 χρόνια


Junior22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έλεγα να μην πας σε snapdragon 888 είναι από τους χειρότερους επεξεργαστές σε θέματα μπαταρίας υπερθέρμανσης, καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο με τον 865. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Junior22 είπε

Η θύρα ακουστικών με ενδιαφέρει μόνο για το αυτοκίνητο αλλά εφόσον λύνεται με adaptor τότε δεν με ενδιαφέρει αν έχει. Το 8Τ ή το 8 είναι καλύτερο? Σε review μου φαίνεται πως το 8 είναι ανώτερο και εφόσον θα κάνω την υπέρβαση στα χρήματα, θέλω την καλύτερη δυνατή επιλογή. Άρα σε αυτά τα χρήματα το καλύτερο θεωρεις πως είναι το Realme? Ή μπορούμε με λίγα παραπάνω να βρούμε κάτι αρκετά καλύτερο? 

Αρχικά να πω ότι δεν τα έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και γράφω σύμφωνα με τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά. 

Και τα δυο έχουν τον ίδιο επεξεργαστή και τις ίδιες κάμερες. Όμως το 8Τ έχει 65W φόρτιση, δηλαδή διπλάσια από το 8. Από την άλλη, το 8 έχει κυρτή οθόνη. Σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι. Μετά έρχεται και το σχεδιαστικό κομμάτι. Εμφανισιακά εγώ προτιμώ το 8Τ.

Όσο για την σύγκριση με το Realme GT, δεδομένου ότι κοστίζουν πάνω τα κάτω τα ίδια χρήματα, αν δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις ως προς τις κάμερες θα αγόραζα το Realme, με την σκέψη ότι "δίνω που δίνω τόσα χρήματα, γιατί να μην επιλέξω τον δυνατότερο επεξεργαστή;". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Αρχικά να πω ότι δεν τα έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου και γράφω σύμφωνα με τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά. 

Και τα δυο έχουν τον ίδιο επεξεργαστή και τις ίδιες κάμερες. Όμως το 8Τ έχει 65W φόρτιση, δηλαδή διπλάσια από το 8. Από την άλλη, το 8 έχει κυρτή οθόνη. Σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι. Μετά έρχεται και το σχεδιαστικό κομμάτι. Εμφανισιακά εγώ προτιμώ το 8Τ.

Όσο για την σύγκριση με το Realme GT, δεδομένου ότι κοστίζουν πάνω τα κάτω τα ίδια χρήματα, αν δεν είχα ιδιαίτερες απαιτήσεις ως προς τις κάμερες θα αγόραζα το Realme, με την σκέψη ότι "δίνω που δίνω τόσα χρήματα, γιατί να μην επιλέξω τον δυνατότερο επεξεργαστή;". 

Στα 600 ευρώ κάτι καλύτερο από το one plus 8 pro υπάρχει? Για κάποιο λόγο το Realme δεν με ψήνει ενώ όντως έχει ανώτερα χαρακτηριστικά από το απλό one plus 8. Αλλά έχει την προσφορά στα 600 στο αμαζον και λέω μήπως καταλήξω εκεί να ησυχάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, chios είπε

Αν είναι να πας κοντά στα 600€ τότε κοιτάς και το εξαιρετικό Samsung Galaxy S20 FE 5G

Αυτό το βρίσκεις και με 476€ στο bestprice (δεν ξέρω βέβαια αν κάνουν δόσεις) αλλά να δώσεις τόσα χρήματα και στην τελική να έχεις 15W φορτιστή δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Η συσκευή υποστηρίζει 25W που και πάλι είναι λίγα αλλά απ' ότι γνωρίζω πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά τον ταχυφορτιστή.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Junior22 είπε

Όχι η 8αρα είναι δυστυχώς. 

Αα νόμιζα έλεγες αυτό.

https://www.amazon.it/OnePlus-Smartphone-Fotocamera-Quadrupla-Ricarica/dp/B07XTBQFT7

Γιατί γράφει "Buy now and pay in installments at zero rate with Cofidis at check-out"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@intruder99

Εγώ θεωρώ προτέρημα την αργή φόρτιση για το καλό της μπαταρίας, άσε που το Samsung έχει πολύ καλή μπαταρία για να χρειαστεί φόρτιση μέσα στην μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, chios είπε

@intruder99

Εγώ θεωρώ προτέρημα την αργή φόρτιση για το καλό της μπαταρίας, άσε που το Samsung έχει πολύ καλή μπαταρία για να χρειαστεί φόρτιση μέσα στην μέρα.

Έχω το Xiaomi Mi A3 το οποίο φορτίζω με 10W. Αλλά προχτές παρήγγειλα το Realme 7 Pro. Εν έτη 2021 πιστεύω ότι μέχρι και ένα midrange κινητό θα πρέπει να φορτίζει από 5-10% μέχρι 100% το πολύ σε 1 ώρα. 

46 λεπτά πριν, Junior22 είπε

Εγω εβλεπα στο γερμανικο. Τι εννοει with Cofidis? Επισης ειναι unlocked version γιατι στις δυνατες εκδοσεις δεν υπαρχει η Ελλαδα.

Στη Βικιπαίδεια βρήκα αυτό:

"Η επιχειρηματική της ιδέα να προσφέρει εξατομικευμένα καταναλωτικά δάνεια είτε μέσω τηλεφώνου είτε μέσω Διαδικτύου έχει εξαχθεί σε άλλες χώρες - Βέλγιο , Ισπανία , Πορτογαλία , Ιταλία , Τσεχική Δημοκρατία , Ελλάδα και Ουγγαρία."

Περισσότερα δεν γνωρίζω δυστυχώς.

Όσο για τις χώρες που γράφει, από την στιγμή που είναι ευρωπαϊκή έκδοση δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Βέβαια καλύτερα να μιλήσεις με το support για σιγουριά.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Έχω το Xiaomi Mi A3 το οποίο φορτίζω με 10W. Αλλά προχτές παρήγγειλα το Realme 7 Pro. Εν έτη 2021 πιστεύω ότι μέχρι και ένα midrange κινητό θα πρέπει να φορτίζει από 5-10% μέχρι 100% το πολύ σε 1 ώρα. 

Στη Βικιπαίδεια βρήκα αυτό:

"Η επιχειρηματική της ιδέα να προσφέρει εξατομικευμένα καταναλωτικά δάνεια είτε μέσω τηλεφώνου είτε μέσω Διαδικτύου έχει εξαχθεί σε άλλες χώρες - Βέλγιο , Ισπανία , Πορτογαλία , Ιταλία , Τσεχική Δημοκρατία , Ελλάδα και Ουγγαρία."

Περισσότερα δεν γνωρίζω δυστυχώς.

Όσο για τις χώρες που γράφει, από την στιγμή που είναι ευρωπαϊκή έκδοση δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Βέβαια καλύτερα να μιλήσεις με το support για σιγουριά.

Επειδη το εψαξα και εγω λιγο, θελει φασαρια και εξτρα ψαξιμο που δεν πιστευω πως το αξιζει. Νομιζω πως μετα απο ερευνα, στον τελικο εφτασαν τα pixel 5 και OP 8 pro. Ο λογος που υπηρχε αμφιβολια ειναι η μικροτερη οθονη του pixel που με βολευει και η κυρτη του ΟΡ που ισως με ξενερωσει. Ισως να επαιρνα το πιξελ αλλα διαβαζοντας τα προβληματα που βγαζει νομιζω πως καταληγω στο ΟΡ 8 προ που ειναι και φθηνοτερο αν το παρω απο το αμαζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως να έπαιρνες το OnePlus 8 128GB στα 307€; Το 8 Pro σίγουρα είναι καλύτερο αλλά νομίζω πως δεν αξίζει τα διπλάσια χρήματα.

https://www.amazon.fr/gp/product/B0861LHBM1

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Μήπως να έπαιρνες το OnePlus 8 128GB στα 307€; Το 8 Pro σίγουρα είναι καλύτερο αλλά ίσως να μην αξίζει τα διπλάσια χρήματα.

https://www.amazon.fr/gp/product/B0861LHBM1

Πφφ παλι διλημμα. Δεν ξερω η αληθεια ειναι, τα 307 ειναι πολυ δελεαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...