Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://gamingbolt.com/god-of-war-ragnarok-will-feature-60-fps-4k-40-fps-and-120-fps-options-on-ps5

  • Favour Resolution – 4K/30 FPS Locked
  • Favour Performance – 60 FPS Locked
  • Favour Resolution (High Frame Rate On) – 4K/40 FPS Locked
  • Favour Performance (High Frame Rate On) – Targeting 120 FPS

The latter two will require HDMI 2.1 compatibility...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κανείς άλλος που να μην του άρεσε το Resident Evil 4 και να το θεωρεί την κακή αρχή που κατέληξε να γινει το Resident Evil action game μέχρι το 6;

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kostiger είπε

https://gamingbolt.com/god-of-war-ragnarok-will-feature-60-fps-4k-40-fps-and-120-fps-options-on-ps5

  • Favour Resolution – 4K/30 FPS Locked
  • Favour Performance – 60 FPS Locked
  • Favour Resolution (High Frame Rate On) – 4K/40 FPS Locked
  • Favour Performance (High Frame Rate On) – Targeting 120 FPS

The latter two will require HDMI 2.1 compatibility...

Άρα όσοι δεν έχουμε τηλεόραση π να υποστηρίζει 2.1 hdmi  θα αρκεστούμε στις 2 πρώτες επιλογές να φανταστώ.και επειδή το 30αρι είναι κουραστικό πάμε σε Performance. Το Performance σε τι ανάλυση θα είναι? 

Επεξ/σία από G4iwrgos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CarbonFibre είπε

Υπάρχει κανείς άλλος που να μην του άρεσε το Resident Evil 4 και να το θεωρεί την κακή αρχή που κατέληξε να γινει το Resident Evil action game μέχρι το 6;

Προσωπικα μου αρεσε και πολυ, αλλα συμφωνω πως ηταν η αρχη για το τσιρκο Medrano που ηταν ιδιως το 6..

3 λεπτά πριν, G4iwrgos είπε

Άρα όσοι δεν έχουμε τηλεόραση π να υποστηρίζει 2.1 hdmi  θα αρκεστούμε στις 2 πρώτες επιλογές να φανταστώ.και επειδή το 30αρι είναι κουραστικό πάμε σε Performance. Το Performance σε τι ανάλυση θα είναι? 

Dynamic 1440/60 υποθετω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Horizon το 40fps mode με κέρδισε και θα αρχίσω προσωπικά με αυτό και στο Ragnarok.

Σορρυ ρε παιδιά που ρωτάω. Μιας και το ξεκίνησα πρόσφατα, υπάρχει καμμιά επιλογή να το βουλώσει η Alloy και να μην μου λέει συνέχεια τί να κάνω ; Την έχω σιχαθεί! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kostiger είπε

https://gamingbolt.com/god-of-war-ragnarok-will-feature-60-fps-4k-40-fps-and-120-fps-options-on-ps5

  • Favour Resolution – 4K/30 FPS Locked
  • Favour Performance – 60 FPS Locked
  • Favour Resolution (High Frame Rate On) – 4K/40 FPS Locked
  • Favour Performance (High Frame Rate On) – Targeting 120 FPS

The latter two will require HDMI 2.1 compatibility...

Asobo Studio and WB Games Montreal they left the chat.. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kostiger είπε

Προσωπικα μου αρεσε και πολυ, αλλα συμφωνω πως ηταν η αρχη για το τσιρκο Medrano που ηταν ιδιως το 6..

Dynamic 1440/60 υποθετω..

Καθαρο 1440p/60  θα ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cross platform παιχνιδι ειναι(θα βγει και σε ps4 και μάλιστα exclusive), λογικό και αναμενόμενο να έχει 60fps mode οπως το callisto.

Τα 30fps μόνο σε Ps5 only παιχνιδια τα έχουμε δει ως τώρα και μονο απο 3ες εταιρείες(Medium,PlagueTale,Gotham).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το λες αυτό γιατί κάποιοι devs βρήκαν δικαιολογία το SeS για τα 30fps, θα μπορούσε και η Santa Monica Studio να μας πει "μας κρατάει πίσω το PS4" που εν μέρη ίσως και να ισχύει αλλά αυτή τουλάχιστον φρόντισε να παραδώσει 4 διαφορετικές επιλογές γραφικών. Δεν φτάνει δλδ που μας παραδίδουν 30fps τίτλους, μας δουλεύουν κιόλας, ε πάει πολύ. Όσο και να αγαπώ την σειρά a plague tale, ακόμα να χωνέψω ότι πρέπει να το παίξω το 2ο μέρος, 30 με 40fps. Πάλι καλά δλδ που υπάρχει και το VRR και σώζεται κάπως η κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά το Plague Tale Requiem πρέπει να ειπωθούν κάποια πράγματα. 
 

Τρέχει μία custom in-house μηχανή γραφικών με βάση το PC. Προφανώς λοιπόν υπάρχουν περιορισμοί στο optimization για πολλαπλές πλατφόρμες. Δεν πρόκειται για UE με το ανάλογο flexibility.
 

Το πρώτο παιχνίδι Innocence. Έτρεχε 1440p60 σε PS5/SX με αρκετά drops και κομμένο draw distance σε σχέση με την PC έκδοση. Αυτό έδειξε ότι η μηχανή γραφικών ήταν αρκετά βαριά και όχι τόσο efficient για κονσόλες. 
 

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν καταλαβαίνουμε ότι το Requiem ως τίτλος ο οποίος φέρει next-gen features σε μία ήδη βαριά μηχανή γραφικών, θα έχει και τις ανάλογες επιπτώσεις στο framerate στα 1440p που τρέχει τώρα (ίδια ανάλυση με τον πρώτο τίτλο που δυσκόλεψε τις κονσόλες).
 

Εμένα δεν μου έκανε και τόσο εντύπωση όταν ανακοινώθηκε το framerate. Χωρίς τεχνικές image reconstruction, δεν πρόκειται να δούμε 60άρι στον συγκεκριμένο. Και δεν ξέρω αν η Asobo διαθέτει ακόμα και τώρα τους πόρους για να το πράξει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιος που θα τον ενδιέφεραν τα games  :

 

1. Marvel`s Spider-Man Miles Morales PS5 Game

2. Uncharted: Legacy of Thieves Collection PS5 Game

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.psu.com/news/ps5-tops-september-2022-hardware-sales-in-the-us-reports-npd-group/

19 λεπτά πριν, G4iwrgos είπε

Η απορία π έχω είναι είναι εξής. Ενώ σε κάποια παιχνίδια μπορείς να παίξεις 4k 60 fps με hdmi 2.0 όπως το f1 το rαchet κτλ.στο God of War γτ οχι ?

Γιατι θα ειναι περισσοτερο βαρυ το παιχνιδι. Δεν εχει να κανει με το προτυπο του HDMI αλλά με το hardware της κονσολας και το πως αυτο διαχειριζεται ορισμενους τιτλους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Υπάρχει κανείς άλλος που να μην του άρεσε το Resident Evil 4 και να το θεωρεί την κακή αρχή που κατέληξε να γινει το Resident Evil action game μέχρι το 6;

Προσωπικά ότι χειρότερο από το 4 και μετά. Χάλασε μια από τις αγαπημένες μου σειρές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...