Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα χτύπησα και ένα μαύρο dualsense. 

Φοβερό χρώμα! 

Μου χε λείψει η μαυρίλα, χαχαχαχα

Παιδιά κάτι άλλο.

Το watch dogs legion αξίζει στα 30 ευρώ που το βλέπω προσφορά? 

20210628_193218-01.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, johnnyman είπε

 

Παιδιά κάτι άλλο.

Το watch dogs legion αξίζει στα 30 ευρώ που το βλέπω προσφορά? 

 

Βασικά εμένα και να με πλήρωναν 30 ευρώ δεν θα το έπαιρνα. Τόσο καλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Βασικά εμένα και να με πλήρωναν 30 ευρώ δεν θα το έπαιρνα. Τόσο καλό είναι.

Οπότε άκυρο. 

Και μένα δεν μου γέμισε το μάτι. 

Μετά το resident evil village που μου άφησε ανάμικτες εντυπώσεις νοίκιασα το miles morales. 

Τι παιχνιδαρα ρε παιδιά τι γραφικά. 

Επίσης καλύτερο σε gameplay  από το πρώτο. 

 

Επεξ/σία από johnnyman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά φημολογείται ότι θα έρθει το update για τον SSD, βλέπω αυτόν εδώ Samsung 980 Pro SSD 500GB M.2 NVMe, να έχει λίγο παραπάνω ταχύτητες από τον εσωτερικό της κονσόλας, 6900MBs Read, και 5000MBs write, διορθώστε με αν κάνω λάθος, λέτε να είναι συμβατός όταν και αν έρθει ποτε το update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnnyman είπε

Οπότε άκυρο. 

Και μένα δεν μου γέμισε το μάτι. 

Μετά το resident evil village που μου άφησε ανάμικτες εντυπώσεις νοίκιασα το miles morales. 

Τι παιχνιδαρα ρε παιδιά τι γραφικά. 

Επίσης καλύτερο σε gameplay  από το πρώτο. 

 

Από πού το νοίκιασες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tatofski64 είπε

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά φημολογείται ότι θα έρθει το update για τον SSD, βλέπω αυτόν εδώ Samsung 980 Pro SSD 500GB M.2 NVMe, να έχει λίγο παραπάνω ταχύτητες από τον εσωτερικό της κονσόλας, 6900MBs Read, και 5000MBs write, διορθώστε με αν κάνω λάθος, λέτε να είναι συμβατός όταν και αν έρθει ποτε το update;

Αυτος και ο wd sn850 ειναι κορυφη και πιστευω σιγουρα συμβατοι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Βασικά εμένα και να με πλήρωναν 30 ευρώ δεν θα το έπαιρνα. Τόσο καλό είναι.

ακριβως έτσι. βραβείο ανουσιότητας πέρνει, απο τα πιο βαρετα κ κουραστικα open world που εχω δει, σιγουρα το χειροτερο της ubisoft.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Ενα απο τα πραγματα που απολαμβανω με το 5ρι , ειναι ο θορυβος που δεν εχει φουλ καλοκαιρακι ακομα και μετα απο 3 ωρες παιχνιδιου.... Απολαυση , ειδικα μετα απο το 4 pro.... Δε ξερω αν με νιωθει κανεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Καλημερα

Ενα απο τα πραγματα που απολαμβανω με το 5ρι , ειναι ο θορυβος που δεν εχει φουλ καλοκαιρακι ακομα και μετα απο 3 ωρες παιχνιδιου.... Απολαυση , ειδικα μετα απο το 4 pro.... Δε ξερω αν με νιωθει κανεις.

Ισχυει! Αλλα γενικα βλεπω αυτες τις μερες με τη ζεστη οτι η κονσολα ζεματαει, οπως και τα δισκακια οταν γινουν eject. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/6/2021 στις 9:52 ΜΜ, music_lover είπε

VRR support...pending 👽

NVMe expansion port support...pending 🙈

CPU cooler firmware update...pending 🤒

1440p support...unknown 🤔

Dolby Vision + Atmos support (Χαρά αγνοείται, η σειρά στο MEGA το 2009) 😴

80 euros AAA exclusives...check 🤣

1. Ευτυχώς 9/10 στα δέκα παιχνίδια (που έχουμε δει ανάλυση τους στο DF) για το PS5 κρατάνε το 60άρι κλειδωμένο, άρα το ότι έχει αργήσει το VRR update δεν επηρεάζει κανέναν.

2. Το ότι υπάρχουν μόνο δύο NVMe SSDs εκεί έξω που έχουν θεωρητικές ταχύτητες ίσες ή μεγαλύτερες από του PS5 είναι ο λόγος που έχει αργήσει το εν λόγω update. Μην ξεχνάς πως ο εκάστοτε NVMe δεν είναι onboard memory — για να πετύχει τις ταχύτητες του PS5 πρέπει οι θεωρητικές του να είναι ΑΡΚΕΤΑ μεγαλύτερες!

3. CPU Cooler ενημέρωση είπε θα φέρει ΟΤΑΝ θα έχουν αρκετοί χρήστες κονσόλα και θα μπορεί από το δημογραφικό αυτό να βγάλει συμπεράσματα λειτουργίας στο σύνολο των χώρων που τοποθετούνται. Έχουμε 40 βαθμούς εδώ και τρεις μέρες και η κονσόλα λειτουργεί απροβλημάτιστα για ΩΡΕΣ. Τι ακριβώς περιμένουμε δλδ;

4. 1440p δεν υποσχέθηκαν, ζήτησε το κοινό που έχει τέτοια monitor. Το PS5 απευθύνεται κυρίως σε τηλεοράσεις, ΑΛΛΑ! Πολλά 2K monitors δέχονται 4K input σήμα, πράγμα που σημαίνει πως η μερίδα που έχει το PS5 σε monitor και δη 2K/144hz, παίρνει supersampled dynamic 4K/120FPS και ο scaler της οθόνης κάνει downsampled στα 1440p.

5. Dolby Vision και Atmos μην περιμένεις.

6. Ότι έχω παίξει μέχρι στιγμής δικαιολογεί (για εμένα) τα $10 παραπάνω.

Επεξ/σία από argipent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stcp είπε

Ισχυει! Αλλα γενικα βλεπω αυτες τις μερες με τη ζεστη οτι η κονσολα ζεματαει, οπως και τα δισκακια οταν γινουν eject. 

Οντως ειναι ζεστη αλλα ειναι φυσιολογικο. εν τελει εδω θα μαστε (γεροι να ειμαστε ολοι) και θα τα πουμε στο αμεσο μελλον που η κονσολα θα χει δουλεψει για χρονο και πανω , να δουμε πως παει. Βεβαια θεωρω πως θα μασε ικανοποιημενοι και μονο απο το γεγονος οτι σου δινει προσβαση για καθαρισμο. Και εννοειται σε ακομα πιο απαιτητικα παιχνιδια μετα το Ratchet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argipent είπε

2. Το ότι υπάρχουν μόνο δύο NVMe SSDs εκεί έξω που έχουν θεωρητικές ταχύτητες ίσες ή μεγαλύτερες από του PS5 είναι ο λόγος που έχει αργήσει το εν λόγω update. Μην ξεχνάς πως ο εκάστοτε NVMe δεν είναι onboard memory — για να πετύχει τις ταχύτητες του PS5 πρέπει οι θεωρητικές του να είναι ΑΡΚΕΤΑ μεγαλύτερες!

 

Δεν υπάρχουν μόνο 2 (samsung, wd) αλλά είναι τουλάχιστον καμιά 10ρια από όλες σχεδόν τις εταιρίες πλέον. Έχει και από crucial, gigabyte, seagate, teamgroup, adata, patriot, sabrent και άλλες λιγότερο γνωστές αντίστοιχους με 7 Gbps reads. Απλά στην ελληνική αγορά και στο skroutz μπορείς να βρεις μόνο 4-5.

Και όλοι οι nvme αυτής της κατηγορίας τιμής δεν είναι DRAMless. Μη λέμε ότι θέλουμε.

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η DRAM αλλά τι controller έχει ο καθένας και αν μπορεί αν αποδώσει παρόμοια με τον onboard του PS5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argipent είπε

1. Ευτυχώς 9/10 στα δέκα παιχνίδια (που έχουμε δει ανάλυση τους στο DF) για το PS5 κρατάνε το 60άρι κλειδωμένο, άρα το ότι έχει αργήσει το VRR update δεν επηρεάζει κανέναν.

2. Το ότι υπάρχουν μόνο δύο NVMe SSDs εκεί έξω που έχουν θεωρητικές ταχύτητες ίσες ή μεγαλύτερες από του PS5 είναι ο λόγος που έχει αργήσει το εν λόγω update. Μην ξεχνάς πως ο εκάστοτε NVMe δεν είναι onboard memory — για να πετύχει τις ταχύτητες του PS5 πρέπει οι θεωρητικές του να είναι ΑΡΚΕΤΑ μεγαλύτερες!

3. CPU Cooler ενημέρωση είπε θα φέρει ΟΤΑΝ θα έχουν αρκετοί χρήστες κονσόλα και θα μπορεί από το δημογραφικό αυτό να βγάλει συμπεράσματα λειτουργίας στο σύνολο των χώρων που τοποθετούνται. Έχουμε 40 βαθμούς εδώ και τρεις μέρες και η κονσόλα λειτουργεί απροβλημάτιστα για ΩΡΕΣ. Τι ακριβώς περιμένουμε δλδ;

4. 1440p δεν υποσχέθηκαν, ζήτησε το κοινό που έχει τέτοια monitor. Το PS5 απευθύνεται κυρίως σε τηλεοράσεις, ΑΛΛΑ! Πολλά 2K monitors δέχονται 4K input σήμα, πράγμα που σημαίνει πως η μερίδα που έχει το PS5 σε monitor και δη 2K/144hz, παίρνει supersampled dynamic 4K/120FPS και ο scaler της οθόνης κάνει downsampled στα 1440p.

5. Dolby Vision και Atmos μην περιμένεις.

6. Ότι έχω παίξει μέχρι στιγμής δικαιολογεί (για εμένα) τα $10 παραπάνω.

Το post μου είχε σκοπό να κάνει κριτική στην ανετοιμότητα της sony να υποστηρίξει μια σειρά από software based τεχνολογίες που το μηχάνημα της μπορεί να αναπαράγει, αλλά οι προγραμματιστές της από ότι φαίνεται όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν υπάρχουν μόνο 2 (samsung, wd) αλλά είναι τουλάχιστον καμιά 10ρια από όλες σχεδόν τις εταιρίες πλέον. Έχει και από crucial, gigabyte, seagate, teamgroup, adata, patriot, sabrent και άλλες λιγότερο γνωστές αντίστοιχους με 7 Gbps reads. Απλά στην ελληνική αγορά και στο skroutz μπορείς να βρεις μόνο 4-5.

Και όλοι οι nvme αυτής της κατηγορίας τιμής δεν είναι DRAMless. Μη λέμε ότι θέλουμε.

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η DRAM αλλά τι controller έχει ο καθένας και αν μπορεί αν αποδώσει παρόμοια με τον onboard του PS5.

Για μενα τελη της χρονια και αν , θα δουμε Update για m.2 ssd ... Εκτος και αν απο Σεπτεμβριο μας ξαφνιασει (αφου θεωρησει οτι υπαρχει ο απαραιτητος αριθμος στην βαση χρηστων του 5) και δωσει κανα δικο της κωδικο nvme ssd σε συνεργασια με καμια Samsung. (Φαντασια μου πλανευτρα)

Αν θα θελα να δωσω φαουλ στην σονυ αυτη την στιγμη θα χε να κανει με το software και το UI το οποιο ειναι σχεδιασμενο λες και εβγαλε μολις πρωτη φορα κονσολα. Θα θελα να με αφησει σε μελλοντικο firmware να χω την δυνατοτητα μετατροπης του UI (βαλε - βγαλε εικονιδια , βαλτα αριστερα - δεξια κλπ). Εννοειται η αδυναμια εξοδου 2Κ , ασχετα αν εγω πηρα πακετο και ΤV , πολλοι εχουν αρκετα καλα μονιτορς και καπακι με το single προτιμουν την κονσολα και για το Online οποτε βαζω και τα 120hz εδω. Αυτα ειναι για μενα τα βασικα προς στιγμην φαουλ που θα δινα . Atmos , Vision Κλπ δεν με πολυ ενδιαφερουν (ακομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...