Προς το περιεχόμενο

Εντελώς δωρεάν η αναβάθμιση σε Windows 11 μόνο για χρήστες Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Δε μιλάμε για το bios, αλλά για το hardware. B550 Gaming Edge Wifi και B450 Gaming plus max.

δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τι λέμε 

και υποδοχή για module βλέπω (όπως έχουν όλες) και επιλογές στο bios αναφέρει το manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

48 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Λάθος. Μέχρι και η Β550 που έχω (αγορασμένη 2020) δεν έχει.

Δεν γινεται αυτο που λες εγω με B450 εχω. Και επειδη μιλαμε για AMD λεγεται ΑΜD (fTPM) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τι λέμε 

και υποδοχή για module βλέπω (όπως έχουν όλες) και επιλογές στο bios αναφέρει το manual

Ναι, αλλά δεν έχει ενσωματωμένο. Άρα δε λειτουργεί μόνο με την ενεργοποίηση από το bios. Θέλει το module, αυτό λέω.

6 λεπτά πριν, TaxiarhisGR είπε

Δεν γινεται αυτο που λες εγω με B450 εχω. Και επειδη μιλαμε για AMD λεγεται ΑΜD (fTPM) 

Ωραία. Πες μου το μοντέλο να δούμε αν έχει TPM ή απλά μια υποδοχή όπως οι δικές μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ , όλες έχουν υποδοχή (όλες οι "καινούριες")
π.χ. b450 Tomahawk

το αν έχει ενσωματωμένο ή όχι πως το κοιτάς ακριβώς ; 
το ενεργοποίησες από το bios να δεις τι εμφανίζει στα windows ; 

π.χ. από powershell -> get-tpm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

Ρε συ , όλες έχουν υποδοχή (όλες οι "καινούριες")
π.χ. b450 Tomahawk

το αν έχει ενσωματωμένο ή όχι πως το κοιτάς ακριβώς ; 
το ενεργοποίησες από το bios να δεις τι εμφανίζει στα windows ; 

π.χ. από powershell -> get-tpm

Δεν είπα δεν έχει υποδοχή ξαναλέω. Το παλικάρι παραπάνω απάντησε σε κάποιον ο οποίος ρωτάει αν τώρα πρέπει να πάρεις tpm και να το εγκαταστήσεις στη μητρική σου, πως όλες οι νέες μητρικές το έχουν και δε χρειάζεται! Διάβασε όλη τη συζήτηση, μη βλέπεις μόνο το τελευταίο ποστ.

Επεξ/σία από kostasSTi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostasSTi είπε

Δεν είπα δεν έχει υποδοχή ξαναλέω. Το παλικάρι παραπάνω απάντησε σε κάποιον ο οποίος ρωτάει αν τώρα πρέπει να πάρεις tpm και να εγκαταστήσεις πως όλες οι νέες μητρικές το έχουν και δε χρειάζεται! Διάβασε όλη τη συζήτηση, μη βλέπεις μόνο το τελευταίο ποστ.

μα το τελευταίο ποστ και αυτό που σχολίασα είναι εξ αρχής λάθος για αυτό και το σχολίασα 

λες όχι δεν έχουν (αυτό που έκανες quote, αν ήθελες να σχολιάσεις όλο το ποστ δεν ξέρω, έκανες συγκεκριμένο κομμάτι quote), ενώ σου λέμε ότι και οι δικές σου έχουν 
το ότι δεν έχει το "hardware" (ερώτηση γιατί ποια μητρική έχει από μόνη της το σκέτο hardware; όλες την υποδοχή για "εξτρά" θα έχουν) δεν σημαίνει ότι δεν έχει το firmware-based tpm (και προφανώς και οι 2 οι μητρικές σου το έχουν , αφού το έχουν στο bios) 

 

στο 

Ολες οι καινουριες μητρικες απο 2018 και μετα το εχουν απο μονες τους απλα ανοιγεις το bios και κανεις το TPM enable.

απαντάς

Λάθος. Μέχρι και η Β550 που έχω (αγορασμένη 2020) δεν έχει.

 

και εγώ σου λέω απλά και ξεκάθαρα , ναι και η δικιά σου το έχει .... τι κοιτάς εσύ ; 

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, kostasSTi said:

Δε μιλάμε για το bios, αλλά για το hardware. B550 Gaming Edge Wifi και B450 Gaming plus max.

Γιατί να έχει ξεχωριστό στο TPM Slot από την στιγμή που ενεργοποιούμε το fTPM που είναι το integrated του AMD CPU και κάνει την ίδια δουλειά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

μολις περναω dev insider σε i5 4570 με asrock b85m pro 4 και ενω με ειχε κοψει πριν σαν μη συμβατο..

Σαν dev insider απ οτι ξερω περνανε ολα τα μηχανηματα χωρις περιορισμους TPM και τα λοιπα, μηπως πριν κατι δεν εκανες σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostasSTi είπε

Ναι, αλλά δεν έχει ενσωματωμένο. Άρα δε λειτουργεί μόνο με την ενεργοποίηση από το bios. Θέλει το module, αυτό λέω.

Ωραία. Πες μου το μοντέλο να δούμε αν έχει TPM ή απλά μια υποδοχή όπως οι δικές μου. 

Aorus B450 elite V1 αμα θες σου στελνω screenshot το bios με το TPM enable και τα windows 11 εγκατεστημενα σε ryzen 1ης γενιας

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TaxiarhisGR είπε

Aorus B450 elite V1 αμα θες σου στελνω screenshot το bios με το TPM enable και τα windows 11 εγκατεστημενα σε ryzen 1ης γενιας

Αφου συμφωνα με την Microsoft οι Ryzen 1ης και 2ης γενιας δεν περνανε τα τεστ και δεν θα παιρνουν τα windows 11, στο δικο σου πως τα περασες;

Εκτος κι αν εισαι insider, μονο σε αυτους περνανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Αφου συμφωνα με την Microsoft οι Ryzen 1ης και 2ης γενιας δεν περνανε τα τεστ και δεν θα παιρνουν τα windows 11, στο δικο σου πως τα περασες;

Εκτος κι αν εισαι insider, μονο σε αυτους περνανε

Ενας developer της microsoft εκανε leak το devoloping iso των windows 11 και μετα το κατεβασε. Εγω το προλαβα και τα εβαλα σε flash drive κατευθειαν. Πριν ξεκινησει η εγκατασταση βαζω το flash drive στο pc και ελεγε windows can't running windows 11 και απο κατω TPM not supported. Μετα εψαξα τι ειναι το TPM τελικα το εκανα enable στης AMD μητρικες το ονομαζουν fTPM και με ειχε μπερδεψει αλλα τελικα ολα πηγαν καλα 

Επεξ/σία από TaxiarhisGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makhs5 είπε

Σαν dev insider απ οτι ξερω περνανε ολα τα μηχανηματα χωρις περιορισμους TPM και τα λοιπα, μηπως πριν κατι δεν εκανες σωστα

την πρωτη dev beta δεν τη περναγε εβγαζε ασυμβατοτητα.αυτη που βγηκε τωρα τη περασε κατευθειαν..καμια αλλαγη απο μενα και δεν εχω καν  TPM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...