Προς το περιεχόμενο

Εντελώς δωρεάν η αναβάθμιση σε Windows 11 μόνο για χρήστες Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, gakost είπε

Ο καθένας έχει διάφορες χρήσεις για τον υπολογιστή του ναι ακόμη και στο σπίτι. Εμένα μου ακούγεται πολύ λογικός ένας κύκλος ζωής στον υπολογιστή 7 η 8 χρόνια. Αν εσένα όχι όταν  θα σταματήσει η υποστήριξη από τα 10ρια μπορείς ακόμη να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή είτε χωρίς αναβαθμίσεις και να πάρεις τα ρίσκα σου είτε να βάλεις οποιαδήποτε διανομή Linux. Δεν θα σου κλειδώσει κανένας τον υπολογιστή ούτε θα σε αναγκάσουν να το πετάξεις.
 

Τώρα το σχόλιο για security freaks χωρίς να θέλω να σε ηρωνευτω η να αντιπαρατεθώ πιστεύω δεν ξέρεις τι γίνετε στο θέμα κυβερνοασφαλειας. Όπως επίσης δεν ξέρεις τι αποθηκεύει ο καθένας στον υπολογιστή του.  Πραγματικά σου εύχομαι να μην σου χακάρουν ποτέ τον υπολογιστή σου ώστε να καταλάβεις τι σημαίνει. 

Το ΤΡΜ έχει πολλές χρήσεις και όχι μόνο για την κρυπτογράφηση των αρχείων σου που γίνεται και με software αν το θελήσεις.Νομιζω δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε. Ο καθένας ξέρει το καλύτερο για τις δικές του ανάγκες.

Πλατειάζουμε χωρίς νόημα όμως. Κι εγώ κάνω upgrades στο hardware κάθε 4-5 χρόνια, δεν μπορώ όμως να υποχρεώσω κάποιον άλλο να κάνει το ίδιο επειδή μου φαίνεται "λογικό". Η ουσία εδώ ειναι ότι το upgrade καθίσταται υποχρεωτικό και χωρίς κανένα απολύτως λόγο ΤΕΧΝΙΚΑ. Το αν θα πάρω τα ρίσκα μου ή αν θα αλλάξω οικοσύστημα να παω σε Linux, όλα αυτά είναι δευτερεύοντα.

Εγραψα security paranoid (όχι freak) και το εννοώ. Είναι δικαίωμα του καθενός να έχει 5 πόρτες ασφαλείας με 17 κλειδαριές την καθεμιά, για να μη του πάρουν δυο τοστ ζαμπον-τυρί που έχει στο ψυγειο. Δημοκρατία έχουμε, οπως νιώθει ο καθένας ας πράξει. Το γιατί γίνεται υποχρεωτικό το TPM για όλους δεν εξηγείται ούτε απ΄αυτόν τον παράγοντα. Το Secure boot αποκλειει ουσιαστικά το dual boot με linux (αν και υπάρχει ένας αρκετά μπελαλίδικος τρόπος). Τα υπόλοιπα Win Hello/ ms account / pin κτλ είναι εφαρμογές για business περιβαλλοντα, τα περισσότερα desktops στα σπίτια έχουν ένα user.

Επιπροσθέτως, οι μισές λειτουργίες του TPM (αναφέρθηκαν εκτενώς πιο πίσω) είναι δεμένες με το Windows Security (MS Defender) αρα θα έλεγα πως ανοιγει πάλι ζήτημα υποχρεωτικότητας όπως παλιότερα με τον iexplorer και το media player. Ερώτηση, αν κάποιος κάνει encrypt το δίσκο του με τριτο software και χρησιμοποιεί άλλο antivirus, τι χρήση ακριβως έχει το TPM πέρα απο το credentials storage που εφαρμόζεται ΗΔΗ μια χαρα στα win7-win8-win10 με software υλοποίηση εδώ και τόσα χρόνια, με απειροελάχιστα προβλήματα;

Συνοψίζοντας, πλατειάζουμε σε αγορές hardware και αν είναι καλό το TPM, μπήκαμε σε μια κουβέντα πόσο κάνει να αλλαξουμε υπολογιστή χωρίς να ξέρουμε καν το λόγο, ή μαλλον, επειδή ο Παναής ξύπνησε με κέφια στο palo alto. Οπως λένε κι οι Αμερικάνοι φίλοι μας, "πρώτα φέρε το εμπόρευμα και μετά θα πληρωθείς". Προς το παρόν πήραμε μια Powerpoint παρουσιάση , εε.. δεν θα σκίσουμε και τα καλσόν μας. 😋
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη παρακάτω εικόνα, όπως θα δείτε, δεν πληρώ καμία από τις απαιτήσεις της Microsoft (δεν έχω: UEFI, TPM, Secure boot, CPU 8ης γενιάς και πάνω, GPU που να υποστηρίζει DX 12, χώρο στο δίσκο 64GB και πάνω, Ram 4GB. Αυτά που έχω είναι: BIOS, CPU Pentium E2200, iGPU με DX 9, 35GB partition, 1GB Ram και ο δίσκος είναι σε IDE αντί για AHCI. Στο μόνο που έπεσα μέσα ήταν το μέγεθος και η ανάλυση της οθόνης). Για να εγκαταστήσω (και γενικότερα για συστήματα που δεν πληρούν τις νέες απαιτήσεις) τα Windows 11 (η παρακάτω σύνθεση είναι για δοκιμαστικούς λόγους) έκανα τις εξής κινήσεις:

Κατέβασα τα Windows 10 21h1 και έκανα και ένα 2ο αντίγραφο. Άνοιξα με το Power ISO (ή όποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί ο καθένας) το αρχείο των Windows 10 21h1 και διέγραψα το αρχείο ''install.esd'' από τον φάκελο ''sources''. Μετά, πήγα στο ISO των Windows 11 και με δεξί κλικ πάτησα ''Μοντάρισμα''. Επέστρεψα στο Power ISO, έκανα κλικ στο ''Προσθήκη''=> επέλεξα τον φάκελο Windows 11=> ''sourses''=> ''install.wim'' και έκανα κλικ στο ''Προσθήκη''. Κλείνοντας το πρόγραμμα με ρώτησε αν θέλω να αποθηκεύσω το νέο αρχείο. Πάτησα ''Ναι'' και πάλι κλικ στο ''Ναι'' για να γίνει επανεγγραφή. Αφού τελείωσε η αποθήκευση πέρασα το Ventoy σε ένα στικάκι (τουλάχιστον 16GB) και μετά τα ISO (το τροποποιημένο και το αυθεντικό). Ξεκίνησα την εγκατάσταση από το αυθεντικό και μόλις ολοκληρώθηκε πήγα στο τροποποιημένο ISO και πάτησα ''Μοντάρισμα''. Έκανα κλικ στο ''setup.exe'' και εγκατέστησα επιτυχώς τα νέα Windows 11!

*Οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια εγκατάστασης απέτυχε.

1199337673_Screenshot(15).png.a1ec54bd5bc81308450dbe361676a9a1.png

Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις ότι έκανα κάποιο montage στην εικόνα το τράβηξα και με το κινητό:

20210626-224140.jpg

Επίσης, όσον αφορά την έλλειψη TPM στα παλιά συστήματα, δεν είναι το μόνο πρόβλημα. Υπάρχουν χρήστες που είτε έχουν σπασμένα τα Windows, είτε έχουν σπασμένα προγράμματα, είτε το πρώτο πράγμα που κάνουν μετά την εγκατάσταση είναι να κλείσουν το Windows Update (μπορεί και το Windows Defender), είτε και όλα μαζι!

Πως θα μπορούσε λοιπόν να τους σώσει από κακόβουλες επιθέσεις (σε οικιακούς χρήστες αναφέρομαι πάντα) το TPM;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, l337 said:

Τα win 95 ήταν το πιο επαναστατικό λειτουργικό σε σχέση με προηγούμενη version και τα σημαντικότερα windows της MS μέχρι σήμερα. Για πάρα πολλούς λόγους. Το "απέτυχαν" είναι τελείως βλακώδες να το λέει κάποιος και δείχνει μόνο ανωριμότητα και πλήρη άγνοια του λειτουργικού και κυρίως της εποχής εκείνης. Αυτά και τέλος το off topic.

Για τα 8 λεω 

 

τα 95 ηταν σταθμος στην ιστορια των OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Τέρης Α.

Ευχαριστούμε πολύ για την αναλυτική παρουσίαση της διαδικασίας, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω σκοπό να κάνω όλα αυτά για μια αναβάθμιση που στην τελική δεν θα με ωφελήσει σε κάτι. Μάλλον θα μείνω με τα Windows 10 μέχρι να λήξει η υποστήριξη τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια μη βιαζεστε, ως που να βγουν τα 11αρια η microsoft θα εχει εχει αναθεωρησει πολλα απ αυτα που λεει τωρα

Ξερετε τι κραξιμο πεφτει στο εξωτερικο απο τωρα χωρις καν να κυκλοφορησουν;

Περιμενετε και θα δειτε, πως αλλαζει σταση η microsoft, και πως ολα αυτα που λεει θα γινουν προαιρετικα στο τελος

Μην βιαζεστε, περιμενετε λιγο, ειναι νωρις ακομη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα οι κομβικες εκδοσεις των windows ηταν 98, XP, 7 για αυτο μαλιστα ηταν και οι πιο επιτυχημενες. Θεωρω οτι ειναι πολυ νωρις να μεταβουμε στα 11...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω έχω TPM 2.0 αλλά δεν υποστηρίζεται ο επεξεργαστής, ενώ η Microsoft λέει ότι υποστηρίζει από την γενιά Apollo Lake και μετά ο δικός μου δεν υποστηρίζεται βάση της λίστας που ανέβασε η εταιρία άσχετα που είναι Apollo Lake. Επίσης για να καταλάβω όσα Laptop έχουν 64GB δίσκο και μένουν 25GB free τρώνε άκυρο?? θέλει 64GB free space? αν είναι δυνατών.....

Η Microsoft άρχισε να αντιγράφει την Apple και στην πολιτική αναβάθμισης του λειτουργικού θα φάει πολύ κράξιμο με τις ελάχιστες απαιτήσεις για την εγκατάσταση των Windows 11 αν δεν έχει φάει ήδη.

Μηχανήματα 3ετίας που τρέχουν άψογα Windows 10 και τρώνε άκυρο έλεος Microsoft.

spacer.png

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατεβασα να δω και εγω το "WindowsPCHealthCheckSetup.msi" εκτος οτι κολλησε στο update και δεν έκανε τιποτα, τελικα με ξανα εγκ/ση που του εκανα παλι μου εβγαλε αυτο. Exω 21Η1 Microsoft Windows Version 10.0.19043.1055

Δηλαδή 8GB ram και SSD με intel core i7 6700hq skylake 2.60 ghz του πεφτει ασχημα?.

Τι να πω, ίδωμεν.. 🤭

Capture.JPG

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Amd παντος εχει ενα θεμα με τους 1st Gen cpu της. Οπως ο 1800x, 1700, 1700x κτλ. Δεν εχει support προς το παρόν για windows 11. Τι θα κανει δεν ξέρω.. παντός οι 1st Gen Ryzen ειναι ακομα και σήμερα τρομερά καλές cpu και υπάρχει μια πολυ μεγαλη μερίδα κόσμου που εχει 1st Gen Ryzen και σίγουρα ακομα σε βγάζει για αρκετα χρόνια χωρίς να πας σε καλύτερη cpu. Και εαν εισαι ενας μέσος user μη πω και extreme user συνεχίζει να ειναι top cpu. Εχει ένας φίλος μου τον 1700x με υδροψυξη και πάει τέλεια δεν βρίσκει λογο να παει ακομα σε άλλη cpu. Και σε gaming και σε διεργασίες και σε ολα ειναι απόλυτα δυνατή. Επίσης και σε Intel cpu βλέπω αυτο το θεμα με το support. Βέβαια ακομα ειναι νωρίς ίσος η Microsoft αναθεωρηση και βγάλει ολα αυτα τα κριτήρια. Λες και ειναι ο οαεδ στην Ελλαδα κανει... Θέλει να πληροις παρα πολλά κριτήρια και στο τελος πάλη άνεργος θα εισαι και με προβλήματα :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με καθαρή εγκατάσταση τρέχουν άψογα εδώ και τρεις μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα ούτε σε παιχνίδια ούτε σε κάτι άλλο.Είναι πολύ πιο γρήγορα είχα μετρήσει τον χρόνο σε μεγάλο αρχείο εγκατάστασης (amd driver rx 5700 xt) σε καθαρή εγκατάσταση στα windows 10 το ίδιο και τώρα έγινε 30 δεύτερα πιο γρήγορα στα 11.

Επίσης λύθηκε ακόμα ένα κουλό που μου έκανε το pc είχα κάνει και σχετικό θέμα εδώ όταν του έκανα restart έκανε τελείως skip την οθόνη toy BIOS δεν μπορούσα να την φέρω ούτε με το delete και ο μόνος τρόπος για να μπω σε αυτό ήταν να κάνω shutdown με το powerbutton μέσα από το λειτουργικό.

Τώρα φαίνεται ότι και αυτό λύθηκε δεν ξέρω αν την λύση την προσέφερε το λειτουργικό στα σίγουρα πάντως με τα windows 10 το συγκεκριμένο θέμα μου είχε πρήξει το συκώτι.Και το ποντίκι δουλεύει σαφώς καλύτερα καθότι ασύρματο πάντα είχε μικρο κολλήματα ακόμα και με καινούρια μπαταρία τώρα δεν κολλάει καθόλου.Αυτά ως αρχή και θα ενημερώσω ξανά όταν έχω νεότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Δηλαδή 8GB ram και SSD με intel core i7 6700hq skylake 2.60 ghz του πεφτει ασχημα?.

Ναι, στον ssd πρέπει να έχεις 64 γβ ελεύθερα και το σημαντικότερο είναι ότι πρέπει να έχεις γενια 8 και πάνω σε Intel επεξεργαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eru Iluvatar είπε

Ναι, στον ssd πρέπει να έχεις 64 γβ ελεύθερα και το σημαντικότερο είναι ότι πρέπει να έχεις γενια 8 και πάνω σε Intel επεξεργαστή.

Ευχαριστω για την απαντηση, αυτο (με τον ssd) το βολευω, αν δεν του αρέσει ο i7 6ης γενιάς δεν πειράζει, οσο με βγάλει με τα 10αρια και αργότερα θα δω τι θα κανω.Ακομα ειναι αρχη, πιστεύω με τον καιρο θα κανουν αρκετές αλλαγές (συμβατότητας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ψάχνετε στο Google για: ''Windows 11 ISO download'' (προσοχή γιατί υπάρχουν και πειραγμένα) και το κατεβάζετε (μέγεθος 4,54GB). Αυτό το ISO είναι μία ''ημιτελής'' -ας την πούμε- έκδοση, παρ' όλα αυτά μπορείτε να πάρετε μια ιδέα (δεν θα πρέπει να το έχετε ως το κύριο λειτουργικό).

Ναι, κανονικά!

Στη παρακάτω εικόνα, όπως θα δείτε, δεν πληρώ καμία από τις απαιτήσεις της Microsoft (δεν έχω: UEFI, TPM, Secure boot, CPU 8ης γενιάς και πάνω, GPU που να υποστηρίζει DX 12, χώρο στο δίσκο 64GB και πάνω, Ram 4GB. Αυτά που έχω είναι: BIOS, CPU Pentium E2200, iGPU με DX 9, 35GB partition, 1GB Ram και ο δίσκος είναι σε IDE αντί για AHCI. Στο μόνο που έπεσα μέσα ήταν το μέγεθος και η ανάλυση της οθόνης). Για να εγκαταστήσω (και γενικότερα για συστήματα που δεν πληρούν τις νέες απαιτήσεις) τα Windows 11 (η παρακάτω σύνθεση είναι για δοκιμαστικούς λόγους) έκανα τις εξής κινήσεις:

Κατέβασα τα Windows 10 21h1 και έκανα και ένα 2ο αντίγραφο. Άνοιξα με το Power ISO (ή όποιο πρόγραμμα χρησιμοποιεί ο καθένας) το αρχείο των Windows 10 21h1 και διέγραψα το αρχείο ''install.esd'' από τον φάκελο ''sources''. Μετά, πήγα στο ISO των Windows 11 και με δεξί κλικ πάτησα ''Μοντάρισμα''. Επέστρεψα στο Power ISO, έκανα κλικ στο ''Προσθήκη''=> επέλεξα τον φάκελο Windows 11=> ''sourses''=> ''install.wim'' και έκανα κλικ στο ''Προσθήκη''. Κλείνοντας το πρόγραμμα με ρώτησε αν θέλω να αποθηκεύσω το νέο αρχείο. Πάτησα ''Ναι'' και πάλι κλικ στο ''Ναι'' για να γίνει επανεγγραφή. Αφού τελείωσε η αποθήκευση πέρασα το Ventoy σε ένα στικάκι (τουλάχιστον 16GB) και μετά τα ISO (το τροποποιημένο και το αυθεντικό). Ξεκίνησα την εγκατάσταση από το αυθεντικό και μόλις ολοκληρώθηκε πήγα στο τροποποιημένο ISO και πάτησα ''Μοντάρισμα''. Έκανα κλικ στο ''setup.exe'' και εγκατέστησα επιτυχώς τα νέα Windows 11!

*Οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια εγκατάστασης απέτυχε.

1199337673_Screenshot(15).png.a1ec54bd5bc81308450dbe361676a9a1.png

Για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις ότι έκανα κάποιο montage στην εικόνα το τράβηξα και με το κινητό:

20210626-224140.jpg

Επίσης, όσον αφορά την έλλειψη TPM στα παλιά συστήματα, δεν είναι το μόνο πρόβλημα. Υπάρχουν χρήστες που είτε έχουν σπασμένα τα Windows, είτε έχουν σπασμένα προγράμματα, είτε το πρώτο πράγμα που κάνουν μετά την εγκατάσταση είναι να κλείσουν το Windows Update (μπορεί και το Windows Defender), είτε και όλα μαζι!

Πως θα μπορούσε λοιπόν να τους σώσει από κακόβουλες επιθέσεις (σε οικιακούς χρήστες αναφέρομαι πάντα) το TPM;

 

18 ώρες πριν, intruder99 είπε

@Τέρης Α.

Ευχαριστούμε πολύ για την αναλυτική παρουσίαση της διαδικασίας, αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω σκοπό να κάνω όλα αυτά για μια αναβάθμιση που στην τελική δεν θα με ωφελήσει σε κάτι. Μάλλον θα μείνω με τα Windows 10 μέχρι να λήξει η υποστήριξη τους. 

 

εγώ νομίζω ότι έκανε το Θεσσαλονίκη - Αθήνα , Μέσω Αλβανίας - Ιταλίας - Ηγουμενίτσας κλπ 

 

ρε συ , ένα usb θες που απλά γράφεις το Iso εκει, τι Poweriso και κουραφέξαλα ; 
γράψε τα win 10 στο usb σου (με κανά rufus ; ) , και απλά πάρε COPY/PASTE το wim ή esd από τα 11 και βάλτο στο sources

(αν δεν σε ρωτήσει για αντικατάσταση , ε πρέπει να δεις τι είχε το win10 και να το σβήσεις )

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

γράψε τα win 10 στο usb σου (με κανά rufus ; )

Ποτέ και με κανένα Rufus!!! (😋)

Εδώ ο λόγος => https://www.insomnia.gr/forums/topic/720801-bootable-usb/

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...