Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Απλά κλείσε HAGS, Game Mode κλπ αν τα έχεις ανοιχτά.

HAGS το έχω ανοιχτό καθώς παρατήρησα μετά από δοκιμές ότι κρατάει πιο σταθερό GPU Usage (ευθεία γραμμή αν το παρατηρήσεις με gpuz/MSI afterburner monitoring) στο Warzone 97/96% συγκριτικά με κλειστό όπου μένει γύρω στα ~95% [high settings] και είναι πιο inconsistent (ασταθές) όπως επίσης είδα κάτι spikes χθες αν έκανα alt tab τα οποία έστρωναν μετά από alt enter/alt enter (κουλό). Με το HAGS enabled όλα smooth, καμία παρενέργεια. Δεν έχω και πολλά παιχνίδια περασμένα για να δοκιμάσω. Από "βαριά" μόνο το Rise of the Tomb Raider έχω περασμενο και πάω προς τερματισμό. 

 

Game mode το έχω κλειστό, δεν κάνει τίποτα είτε ανοιχτό είτε κλειστό δεν ειδα απολύτως καμιά αλλαγή. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα ειναι το memory standby πλεον γεμηζει αλλα δεν καθαριζει εντελως κατι αλλο θα εχουν κανει!!!οσο για το Hags σε μερικα παιχνιδια δουλευει σε μερικα οχι εγω το εχω on και το game mode on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι, δεν προσφέρει τίποτα και σε κάποιες περιπτώσεις ρίχνει τις επιδόσεις αρκετά(Όπως στο Hitman 3 που έγραψα). Γενικά τα της Microsoft HAGS, Game Mode κλπ τα κλείνουμε είναι μλκίες.

Μην ασχολείσαι μ' αυτά, μια χαρά δουλεύουν όλα στο OS αν τα αφήσεις default. Απλά κλείσε HAGS, Game Mode κλπ αν τα έχεις ανοιχτά.

To  οτι ενα game εχει καποιο θεμα για λογους που δε ξερουμε δε σημαινει οτι ειναι και ο κανονας. Ανοιχτο πρεπει ναναι για να δεις επιδοσεις. Δοκιμασε το σε πολλα games και θα το διαπιστωσεις μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

To  οτι ενα game εχει καποιο θεμα για λογους που δε ξερουμε δε σημαινει οτι ειναι και ο κανονας. Ανοιχτο πρεπει ναναι για να δεις επιδοσεις. Δοκιμασε το σε πολλα games και θα το διαπιστωσεις μονος σου.

Έχω bencharei πολλά γκειμς για να το λέω, άχρηστο feature. 

Υπάρχουν αναφορές και για crashes σε μερικά παιχνίδια με HAGS On. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντθετως στα δικα μου παιζει καλυτερα με hags enabled. Οποτε συμφωνουμε οτι διαφωνουμε. Ακομη και ο φιλος πριν σου ειπε οτι παιζει καλυτερα με hags on.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 11 Hardware Accelerated GPU Scheduling Performance Analysis (HAGS On vs. HAGS Off) – 26 games benchmarked using a Gigabyte AORUS RTX 3080 MASTER (MAY 2022)

Εδώ συγκριτικό δυνατό.

και Part 2 https://babeltechreviews.com/windows-11-vs-windows-10-performance-analysis/

Επιβεβαιώνω το γεγονός ότι είδα κατά 3 πόντους λιγότερο latency στο AIDA64 memory test με Windows 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Αντθετως στα δικα μου παιζει καλυτερα με hags enabled. Οποτε συμφωνουμε οτι διαφωνουμε. Ακομη και ο φιλος πριν σου ειπε οτι παιζει καλυτερα με hags on.

Whatever floats your boat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft's implementation of Tabs in File Explorer is lacking severely
https://www.ghacks.net/2022/10/03/microsofts-implementation-of-tabs-in-file-explorer-is-lacking-severely/

Να περιμενει καποιος τοσα χρονια για να δει tabs στον file manager και οταν επιτελους το προσθετουν σαν feature να εχει τη λειτουργικοτητα που ειχανε τα tabs στον ff 1.0, 15+ χρονια πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ακόμα να το ενεργοποιήσει επίσημα η AMD ; Σε παλιότερους drivers το είχαν βάλει.

Ναι κάπου το 2020 νομίζω. Μετά δεν ασχολήθηκαν και ούτε πρόκειται φαντάζομαι. Είναι πολύ hit n miss feature απ' ότι έχω διαβάσει, ίσως δίνει ελάχιστο boost σε κάποια παιχνίδια, σε κάποια συμβαίνει το αντίθετο, δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει να κάτσουν σοβαρά να ασχοληθούν. Βέβαια ποτέ μη λες ποτέ, εδώ διορθώσανε το θέμα με το enhanced sync και το dx11, κατόπιν εορτής φυσικά, οπότε one can always hope...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jim_p είπε

Microsoft's implementation of Tabs in File Explorer is lacking severely
https://www.ghacks.net/2022/10/03/microsofts-implementation-of-tabs-in-file-explorer-is-lacking-severely/

Να περιμενει καποιος τοσα χρονια για να δει tabs στον file manager και οταν επιτελους το προσθετουν σαν feature να εχει τη λειτουργικοτητα που ειχανε τα tabs στον ff 1.0, 15+ χρονια πριν...

Αν και σπανίως χρησιμοποιώ προγράμματα "βασικών λειτουργιών" (λάθος όρος μην με φάτε), πρόσεξα για τον One Commander. Ειδικά το "δεύτερο" UI που φέρνει σε Mac, είναι απίθανο. 

One Commander File Manager for Windows 11 and Windows 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...