Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/11/2022 στις 1:03 ΜΜ, xristosb είπε

WINDOWS 10 / 11 Tools

Για όποιον ενδιαφέρεται να προσαρμόσει τα Windows 10/11 στα δικά του γούστα και προτιμήσεις, προτείνω δύο on-the-fly tools, από έμπιστους developers, στα οποία με λίγα κλικ, μπορείτε να έχετε αυτά που ακριβώς θέλετε και όχι αυτά που η MS βάζει για εσάς.

Σημαντικό! Πάντα να παίρνετε σημείο επαναφοράς, πριν από κάθε χρήση εργαλείων (tools) ή αλλαγή-προσαρμογή registry κλπ, για παν ενδεχόμενο.

 

ChrisTitus tool

Ανοίξτε ένα παράθυρο Power Shell ως διαχειριστές και αντιγράψτε/επικολήστε την παρακάτω εντολή και μετά πατήστε enter .

iwr -useb https://christitus.com/win | iex

 

Στιγμιότυπο οθόνης (13).png

Στιγμιότυπο οθόνης (14).png

Στιγμιότυπο οθόνης (15).png

 

Windows PowerTool

Ανοίξτε ένα παράθυρο Power Shell ως διαχειριστές και αντιγράψτε/επικολήστε την παρακάτω εντολή και μετά πατήστε enter .

iwr -useb https://tool.windowspowertool.workers.dev | iex

 

Στιγμιότυπο οθόνης (16).png

Στιγμιότυπο οθόνης (17).png

Στιγμιότυπο οθόνης (18).png

Στιγμιότυπο οθόνης (19).png

Λοιπον ειδα τι ακριβως tweaks κανει και μερικα ειναι για γελοια,ξεπερασμενα placebo και οχι μονο πηραζει τα bcdedit commands οπως useplatformtick που πλεον μονο κακκο κανει!!!και ενα σωρο αλλα γελοια οπως ολοι κανουν copy paste οτι βρουνε και φτιαχνουν script

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2022 στις 10:01 ΠΜ, Gogotsa είπε

Κανονας Νο 1 και μοναδικος.......... Δε βαζουμε πειραγμενα iso απο τυχαρπαστους, γιατι στην ουσια τωρα πια δεν υπαρχει και κανενας λογος να το κανουμε αυτο, ακομη και αν ειμαστε gamers. Το μαραζι μας να κερδισουμε 2 fps μας εχει φυγει προ πολλου.

Από την στιγμή που το παλικάρι προειδοποιεί ότι δοκιμάζει όποιος θέλει, με δική του ευθύνη δεν υπάρχει πρόβλημα.

Respect για τη δουλειά που έριξε και τον κόπο του τουλάχιστον, ανεξάρτητα αν κάποιος το χρησιμοποιήσει, το δοκιμάσει κ.ο.κ. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, panakos_thess είπε

Λοιπον ειδα τι ακριβως tweaks κανει και μερικα ειναι για γελοια,ξεπερασμενα placebo και οχι μονο πηραζει τα bcdedit commands οπως useplatformtick που πλεον μονο κακκο κανει!!!και ενα σωρο αλλα γελοια οπως ολοι κανουν copy paste οτι βρουνε και φτιαχνουν script

Σίγουρα δεν είναι όλα τα Tweeks top και μοναδικά αλλά σκέψου και κάποιους αρχάριους χρήστες που πιθανόν να θέλουν να ξεφορτωθούν μερικά MS apps or services με λίγα κλικ και δεν ξέρουν από CMD or Power Shell..γι αυτούς πιστεύω ότι είναι μία χαρά και φυσικά open source. Όσο για τα ξεπερασμένα script που λες - πιθανόν του Chris - τα έχει ως προαιρετικά για χρήστες που έχουν μείνει στα 7 και δεν ξέρουν πώς να δουν ρυθμίσεις, πίνακα ελέγχου κλπ.

Τίποτα δεν είναι τέλειο, αλλά δεν είναι και παντελώς άχρηστα.. δική μου άποψη πάντα. Άλλωστε οι γνώστες του χώρου δεν χρειάζονται τέτοια εργαλεία γιατί απλά ξέρουν να κάνουν μόνοι τους τις αντίστοιχες αλλαγές - ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xristosb είπε

Σίγουρα δεν είναι όλα τα Tweeks top και μοναδικά αλλά σκέψου και κάποιους αρχάριους χρήστες που πιθανόν να θέλουν να ξεφορτωθούν μερικά MS apps or services με λίγα κλικ και δεν ξέρουν από CMD or Power Shell..γι αυτούς πιστεύω ότι είναι μία χαρά και φυσικά open source. Όσο για τα ξεπερασμένα script που λες - πιθανόν του Chris - τα έχει ως προαιρετικά για χρήστες που έχουν μείνει στα 7 και δεν ξέρουν πώς να δουν ρυθμίσεις, πίνακα ελέγχου κλπ.

Τίποτα δεν είναι τέλειο, αλλά δεν είναι και παντελώς άχρηστα.. δική μου άποψη πάντα. Άλλωστε οι γνώστες του χώρου δεν χρειάζονται τέτοια εργαλεία γιατί απλά ξέρουν να κάνουν μόνοι τους τις αντίστοιχες αλλαγές - ρυθμίσεις.

Ωραιο το unbloat αλλα τα tweaks Που κανει μονο χειροτερευει τα εχω τεσταρει αυτα απειρες φορες και μονο worse ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, panakos_thess είπε

Ωραιο το unbloat αλλα τα tweaks Που κανει μονο χειροτερευει τα εχω τεσταρει αυτα απειρες φορες και μονο worse ειναι

Πιθανόν ναι.. κάποια ίσως και να δημιουργούν θέματα..Εγώ πάντως ότι έχω κάνει ως τώρα μέσω Power Shell και με τα tool είναι οκ..σε βάθος χρόνου θα δείξει αλλιώς restore point και γεια σας..👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο προβλημα με την 22H2 και οι φακελοι του home (Desktop, Μουσικη, Pictures κτλ) δεν εμφανιζονται πλεον στον file explorer>This PC;

1488741974_Screenshot2022-11-11190330.png.6178d1fb40ccd698d59c809cb4292e61.png

Το προβλημα (για μενα) παρουσιαστηκε πριν λιγο καιρο οπου ξαφνικα χαθηκαν οι φακελοι απο το ''This PC'' και τοσο καιρο εκανα πλοηγηση αναγκαστικά απο τον File Explorer>Home και αυτο ειναι κατι που δεν το θελω.

Σκεφτηκα οτι εγινε καποιο μπερδεμα με το ''OneDrive'' και αφου δεν βρηκα λυση αποφασησα σημερα να κανω νεα εγκατασταση των Windows 11 Pro, ομως μετα την επανεκκινηση βλεπω παλι το ιδιο προβλημα!

Θυμαμε οτι στην εγκατασταση δεν επελεξα να αποθηκευονται τα αρχεια στο OneDrive και εκανα αυτο που κανω παντα, δηλαδη αποθηκευση σε νεα συσκευη, δεν ειμαι σιγουρος ομως τι ακριβως ρωταει εκει. Μηπως κανω καποιο λαθος;

Τωρα μπορω να κανω κατι για να το διορθοσω, εστω και με νεα εγκατασταση τι πρεπει να προσεξω για να εχω φακελους στο This PC;

Πριν λιγο καιρο διαβασα καπου και ετρεξα ενα αρχειο .reg και το διορθωσε καπως, αλλα κατι δεν μου αρεσε (δεν θυμαμε τι ακριβως) και δεν θελω παλι να κανω το ιδιο. https://www.elevenforum.com/t/add-or-remove-folders-under-this-pc-in-file-explorer-in-windows-11.7122/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται. Επειδή το νήμα είναι τεράστιο και είναι δύσκολο να βρω αυτό που ψάχνω θέλω να ρωτήσω αν εσείς που εγκαταστήσατε win 11 σε σύστημα με μη υποστηριζόμενο cpu, έχετε προβλήματα σταθερότητας ή με τα windows updates. Έχω pc με raven ridge cpu και κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω σε win 11 οπότε η εμπειρία σας είναι χρήσιμη για εμένα. Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Χαίρεται. Επειδή το νήμα είναι τεράστιο και είναι δύσκολο να βρω αυτό που ψάχνω θέλω να ρωτήσω αν εσείς που εγκαταστήσατε win 11 σε σύστημα με μη υποστηριζόμενο cpu, έχετε προβλήματα σταθερότητας ή με τα windows updates. Έχω pc με raven ridge cpu και κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω σε win 11 οπότε η εμπειρία σας είναι χρήσιμη για εμένα. Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μου απαντήσουν.

Έχουν μπει σε αρχαίο i5 760 - 8GB DDR3 και HDD εδώ και 1 χρόνο περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα. Αυτό δεν σημαίνει και τίποτα πάντως, όπως κι αν σου έλεγε κάποιος ότι έχει θέμα. Εκτός αν βρεις ακριβώς ίδιο hardware για να ξέρεις σίγουρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω win11 σε μηχανηματα 3-4ης γενιας intel χωρις κανενα θεμα μεχρι στιγμης.

Εκεινο που βλεπω ειναι οτι ενω κανουν updates κανονικα,δεν εχουν παρει την τελευταια αναβαθμιση 22Η2,μιλαω παντα για μη υποστηριζομενα cpu.

Απο θεματα σταθεροτητας κανενα προβλημα μεχρι στιγμης,μαλιστα το ενα laptop ειναι και καθημερινo εργαλειο στη δουλεια (τιμολογηση,erp κλπ).

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...