Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα γιατι μου τα γυρισε στα αγγλικα;

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης (9).png

Στις 19/10/2022 στις 11:28 ΜΜ, panakos_thess είπε

Δεν εχει να κανει πλεον με αυτο δεν ειναι προβλημα κατεβασε το τελευταιο msi afterburner μαζι με το RTSS BETA να γινει το fix

Πρεπει να το κανω και εγω στον φορητο που εχει Ryzen 7 5800H

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

photo_2022-10-30_09-26-41.jpg

Καλημέρα σε όλους.

Έφτιαξα με τα τελευταία MSMG tools ένα Win11 iso NTDebloated για χρήση Gaming που δεν θέλουμε να τρέχουν άχρηστα πράγματα από πίσω.

Windows 11 22H2 Greek iso file NT Debloated..
Removed 116 MS apps and 97 MS service's.
No MS Store  No inbuilt apps No Account login needed
No MS telemetry data shared
No personal info
Only minimum required services running.
95 services vs 192 by default and 0,9 ~1.5 RAM in use vs 3.1 by default.
Remaining:
Calculator, notepad, clock alarm, Defender.
Το iso είναι multiedition και έχει και τις 10 εκδόσεις Win11 22H2 μέσα στην Ελληνική γλώσσα φυσικά.

Οι εκδόσεις ΝΤDebloated είναι οι 

Windows 11 Home N -TD
Windows 11 Pro N -TD
Windows 11 Pro Workastation N-TD


Οι υπόλοιπες 7 εκδόσεις μέσα είναι οι κανονικές απείραχτες.
To βάζετε σε φλασάκι με το rufus 3.20 stable  κάνοντάς το bootable..
Mπαίνει σε όλα τα hardware παλιότερα ή νέα τικάροντας τις ανάλογες επιλογές στο rufus...
Μόλις κάνετε την εγκατάσταση στο φάκελο C/Users /Κοινόχρηστα έχω και το installer του Chrome γιατι δεν έχει ούτε browser (edge) μέσα και έχω προεγκατεστημένα τα dx and Visual Runtime για τα games.
Όποιος θέλει κατεβάζει και δοκιμάζει, με δική του ευθύνη...!!!😊😊👍

Λήψη G-Drive

Υ.Γ. Θα στήσω τις επόμενες ημέρες και ένα ISO, που θα παρακάμπτει τις νέες απαιτήσεις της MS, συμπεριλαμβάνοντας όλες τις προγενέστερες ρυθμίσεις των W10 στη registry.

Επεξ/σία από xristosb
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονας Νο 1 και μοναδικος.......... Δε βαζουμε πειραγμενα iso απο τυχαρπαστους, γιατι στην ουσια τωρα πια δεν υπαρχει και κανενας λογος να το κανουμε αυτο, ακομη και αν ειμαστε gamers. Το μαραζι μας να κερδισουμε 2 fps μας εχει φυγει προ πολλου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Κανονας Νο 1 και μοναδικος.......... Δε βαζουμε πειραγμενα iso απο τυχαρπαστους, γιατι στην ουσια τωρα πια δεν υπαρχει και κανενας λογος να το κανουμε αυτο, ακομη και αν ειμαστε gamers. Το μαραζι μας να κερδισουμε 2 fps μας εχει φυγει προ πολλου.

Καλημέρα, δεκτός ο προβληματισμός σου, ώς προς το "γιατί να το βάλω?..δεν σε ξέρω" αλλά σίγουρα δεν χρειαζόταν ο χαρακτηρισμός "τυχάρπαστος". Χωρίς παρεξήγηση και με καλή προαίρεση το λέω..

Τέλοσπάντων..ας το αφήσω προς το παρόν σαν pst, γιατί ίσως να υπάρχουν κάποια παιδιά που με ξέρουν από τα 8 χρόνια development που έχω, και ίσως θελήσουν να δοκιμάσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, xristosb είπε

photo_2022-10-30_09-26-41.jpg

Καλημέρα σε όλους.

Έφτιαξα με τα τελευταία MSGM tools ένα Win11 iso NTDebloated για χρήση Gaming που δεν θέλουμε να τρέχουν άχρηστα πράγματα από πίσω.

Windows 11 22H2 Greek iso file NT Debloated..
Removed 116 MS apps and 97 MS service's.
No MS Store  No inbuilt apps No Account login needed
No MS telemetry data shared
No personal info
Only minimum required services running.
95 services vs 192 by default and 0,9 ~1.5 RAM in use vs 3.1 by default.
Remaining:
Calculator, notepad, clock alarm, Defender.
Το iso είναι multiedition και έχει και τις 10 εκδόσεις Win11 22H2 μέσα στην Ελληνική γλώσσα φυσικά.

Οι εκδόσεις ΝΤDebloated είναι οι 

Windows 11 Home N -TD
Windows 11 Pro N -TD
Windows 11 Pro Workastation N-TD


Οι υπόλοιπες 7 εκδόσεις μέσα είναι οι κανονικές απείραχτες.
To βάζετε σε φλασάκι με το rufus 3.20 stable  κάνοντάς το bootable..
Mπαίνει σε όλα τα hardware παλιότερα ή νέα τικάροντας τις ανάλογες επιλογές στο rufus...
Μόλις κάνετε την εγκατάσταση στο φάκελο C/Users /Κοινόχρηστα έχω και το installer του Chrome γιατι δεν έχει ούτε browser (edge) μέσα και έχω προεγκατεστημένα τα dx and Visual Runtime για τα games.
Όποιος θέλει κατεβάζει και δοκιμάζει...!!!😊😊👍

Λήψη G-Drive

Υ.Γ. Θα στήσω τις επόμενες ημέρες και ένα ISO, που θα παρακάμπτει τις νέες απαιτήσεις της MS, συμπεριλαμβάνοντας όλες τις προγενέστερες ρυθμίσεις των W10 στη registry.

Update κάνει μετά κανονικά στα Windows? ένα παρόμοιο που δοκίμασα να φτιάξω εγώ ενώ όλα δούλευαν οκ δεν μου έκανε τα update των Windows και μου πέταγε συνέχεια error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maverick290402 είπε

Update κάνει μετά κανονικά στα Windows? ένα παρόμοιο που δοκίμασα να φτιάξω εγώ ενώ όλα δούλευαν οκ δεν μου έκανε τα update των Windows και μου πέταγε συνέχεια error.

Καλημέρα. Ναι κανονικά παίρνει ενημερώσεις χωρίς πρόβλημα. Απλά έχω αφαιρέσει όλες τις εφαρμογές που ουσιαστικά δεν τις χρειαζόμαστε για την καλή λειτουργία του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2022 στις 9:32 ΠΜ, xristosb είπε

Θα στήσω τις επόμενες ημέρες και ένα ISO, που θα παρακάμπτει τις νέες απαιτήσεις της MS, συμπεριλαμβάνοντας όλες τις προγενέστερες ρυθμίσεις των W10 στη registry.

Μπορείς να ανεβάσεις ενα video με τις ενέργειες που θα κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να τονιστεί με μεγάλα και κεφαλαία γράμματα, πως η εγκατάσταση παρόμοιων εκδόσεων του οποιουδήποτε(δεν είναι προσωπικό), γίνονται με αποκλειστική σας ευθύνη!

Μην περιμένει ο οποιοσδήποτε από εσάς να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά σε μελλοντικό σας πρόβλημα (δεν δουλεύει αυτό, έγινε εκείνο κτλ). Το αναφέρω γιατί έχει γίνει πολλάκις και μάλιστα πρόσφατα.

Spoiler

Εντύπωση πάντως μου κάνει η αφαίρεση μέσα σ΄ όλα τ' άλλα όλου αυτού του "κατασκοπευτικού" υλικού συμπεριλαμβανομένου του edge, αλλά σου δίνει οστόσο να εγκαταστήσεις τον άλλο κατάσκοπο chrome. Well done mate.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, dimos_arv είπε

Μπορείς να ανεβάσεις ενα video με τις ενέργειες που θα κάνεις;

Καλημέρα..

Σου στέλνω εδώ ένα κατατοπιστικό video και τους συνδέσμους με τα open source tools, να το φτιάξεις και μόνος σου αν θες και έχεις χρόνο, ή θες να να πειραματιστείς.

Επίσης έφτιαξα κι ένα PDF ( Registry Changes) με τα βήματα για τις αλλαγές στην registry, για συμβατότητα με όλα τα hardware όπως τα W10, καθως και την τροποποίηση του αρχείου appraiserres.dll που πρέπει να βάλεις στα sources, ώστε να γίνεται η εγκατάσταση όπως στα W10.

 

MSMG Tools: DOWNLOAD

Video How-To: CHECK ΙΤ

Registry Changes: DOWNLOAD

SourcesReplace (  appraiserres.dll ) :  DOWNLOAD

16 ώρες πριν, jumaru99 είπε

1.) Καλό θα ήταν να τονιστεί με μεγάλα και κεφαλαία γράμματα, πως η εγκατάσταση παρόμοιων εκδόσεων του οποιουδήποτε(δεν είναι προσωπικό), γίνονται με αποκλειστική σας ευθύνη!

2.) Μην περιμένει ο οποιοσδήποτε από εσάς να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά σε μελλοντικό σας πρόβλημα (δεν δουλεύει αυτό, έγινε εκείνο κτλ). Το αναφέρω γιατί έχει γίνει πολλάκις και μάλιστα πρόσφατα.

3.) Εντύπωση πάντως μου κάνει η αφαίρεση μέσα σ΄ όλα τ' άλλα όλου αυτού του "κατασκοπευτικού" υλικού συμπεριλαμβανομένου του edge, αλλά σου δίνει οστόσο να εγκαταστήσεις τον άλλο κατάσκοπο chrome. Well done mate.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

1.) Αυτό πάντα ισχύει, όταν πρόκειται για δοκιμαστικά αρχεία-εφαρμογές κλπ..

2.) Προς το παρόν δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, αλλά πιστεύω ότι για τα περισσότερα υπάρχει λύση, όπως να εγκαταστήσεις πχ τις εφαρμογές που λείπουν, μέσω cmd commands κλπ. 

3.) Το έχω εκεί για κάποιον, που δεν έχει στικάκι να βάλει ένα άλλο browser πχ Brave,Firefox κλπ..Σε κάθε περίπτωση όποιος δεν το θέλει, απλά το σβήνει..Έπρεπε να έχουμε ενα browser ;μέσα, ώστε να κατεβάσουμε πράγματα από internet.

 

Επεξ/σία από xristosb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

WINDOWS 10 / 11 Tools

Για όποιον ενδιαφέρεται να προσαρμόσει τα Windows 10/11 στα δικά του γούστα και προτιμήσεις, προτείνω δύο on-the-fly tools, από έμπιστους developers, στα οποία με λίγα κλικ, μπορείτε να έχετε αυτά που ακριβώς θέλετε και όχι αυτά που η MS βάζει για εσάς.

Σημαντικό! Πάντα να παίρνετε σημείο επαναφοράς, πριν από κάθε χρήση εργαλείων (tools) ή αλλαγή-προσαρμογή registry κλπ, για παν ενδεχόμενο.

 

ChrisTitus tool

Ανοίξτε ένα παράθυρο Power Shell ως διαχειριστές και αντιγράψτε/επικολήστε την παρακάτω εντολή και μετά πατήστε enter .

iwr -useb https://christitus.com/win | iex

 

Στιγμιότυπο οθόνης (13).png

Στιγμιότυπο οθόνης (14).png

Στιγμιότυπο οθόνης (15).png

 

Windows PowerTool

Ανοίξτε ένα παράθυρο Power Shell ως διαχειριστές και αντιγράψτε/επικολήστε την παρακάτω εντολή και μετά πατήστε enter .

iwr -useb https://tool.windowspowertool.workers.dev | iex

 

Στιγμιότυπο οθόνης (16).png

Στιγμιότυπο οθόνης (17).png

Στιγμιότυπο οθόνης (18).png

Στιγμιότυπο οθόνης (19).png

Επεξ/σία από xristosb
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WINDOWS 11 File Explorer.

Ενεργοποίηση του παλιού context menu

Ένα τελευταίο tip που πιστεύω πολλοί θα θέλουν να μάθουν είναι πως θα φέρουμε πίσω το παλιό καλό context menu του file explorer στα 11 όπως ήταν στα 10αρια.

Ανοίγουμε ένα CMD ως διαχειριστές

Κάνουμε επικόλληση την παρακάτω εντολή και πατάμε enter

reg add "HKCU\Software\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}\InprocServer32" /f /ve

Ανοίγουμε την διαχείριση εργασιών, πατάμε δεξί κλικ επάνω στην διεργασία του File explorer - Εξερεύνηση Αρχείων και πατάμε επανεκκίνηση.

Έτοιμοι. Έχουμε πίσω το παλιό καλό μενού.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...