Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατέστησα μόλις τα windows 11 σε νέο υπολογιστή, και χώρισα τον ssd σε 2 partitions. Το δεύτερο είναι σε raw. Από βίντεο στο youtube για τη διαδικασία αλλαγής βλέπω είναι λίγο διαφορετικό το interface , πχ στο shrink volume (αλλαγή μεγέθους σε μένα) δεν είναι προσυμπληρωμένο, βάζω -1 mb εγώ αλλά δε κάνει τίποτα. Σκέφτομαι να το κάνω και φορμάτ κατευθείαν εφόσον δεν έχει τίποτα αλλά φοβάμαι να το προχωρήσω. Τι κάνω τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Το δεύτερο είναι σε raw

Το θέλεις να κάνεις με το raw;

Σε raw πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις νέο πρωτεύον ή λογικό διαμέρισμα (καλύτερα το 1ο) και μετά θα δημιουργήσεις νέο τόμο.

Τρέξε σαν διαχειριστής (windows+R για την εκτέλεση) το παρακάτω...

diskmgmt.msc

και δώσε ένα screenshot  από την διαρρύθμιση του δίσκου.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το θέλεις να κάνεις με το raw;

Σε raw πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις νέο πρωτεύον ή λογικό διαμέρισμα (καλύτερα το 1ο) και μετά θα δημιουργήσεις νέο τόμο.

Τρέξε σαν διαχειριστής (windows+R για την εκτέλεση) το παρακάτω...

diskmgmt.msc

και δώσε ένα screenshot  από την διαρρύθμιση του δίσκου.

Οκ με την εντολή αυτή εμφανίστηκε το interface που έβλεπα παντού και το έκανα (ήθελα και τα 2 να είναι απλά NTFS).

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κάθομαι προκύπτουν και νέα θέματα...

1ο, δε μπορώ να απενεργοποιήσω το pin κατά την είσοδο, η κατάργηση είναι γκριζαρισμένη. Έχω δοκιμάσει διάφορα από το ίντερνετ αλλά δε δουλεύει τίποτα.

2ο, για κάποιο λόγο κατά την εκκίνηση το numpad απενεργοποιείται. Εδώ ενώ έχω ψάξει πολύ δεν έχω κάνει κάτι, γιατί κάποιες προτάσεις είναι να πειράξω το registry ή το bios και δε το κάνω πριν σιγουρευτώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Όσο κάθομαι προκύπτουν και νέα θέματα...

1ο, δε μπορώ να απενεργοποιήσω το pin κατά την είσοδο, η κατάργηση είναι γκριζαρισμένη. Έχω δοκιμάσει διάφορα από το ίντερνετ αλλά δε δουλεύει τίποτα.

2ο, για κάποιο λόγο κατά την εκκίνηση το numpad απενεργοποιείται. Εδώ ενώ έχω ψάξει πολύ δεν έχω κάνει κάτι, γιατί κάποιες προτάσεις είναι να πειράξω το registry ή το bios και δε το κάνω πριν σιγουρευτώ. 

Για το 1ο... έχεις κωδικό για τα windows; Ο λογαριασμός σου είναι τοπικός (με απλό username) ή microsoft account (με email); Η επιλογή για το pin ενεργοποιείτε από το group policy editor (gpedit.msc) αλλά σε κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να είναι απενεργοποιημένο. Πως προέκυψε σ' εσένα ενεργό και γκριζαρισμένο;

Για το 2ο... Η ρύθμιση αυτήν είναι στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Για το 1ο... έχεις κωδικό για τα windows; Ο λογαριασμός σου είναι τοπικός (με απλό username) ή microsoft account (με email); Η επιλογή για το pin ενεργοποιείτε από το group policy editor (gpedit.msc) αλλά σε κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να είναι απενεργοποιημένο. Πως προέκυψε σ' εσένα ενεργό και γκριζαρισμένο;

Στην ενεργοποίηση όταν μου ζητήθηκε έβαλα το gmail μου στο microsoft account, δε θυμάμαι αν έβαλα και κάπου το εταιρικό email(σίγουρα το έβαλα στο office). Θα το κοιτάξω όταν μπω στο pc.

Για το 2ο... Η ρύθμιση αυτήν είναι στο bios.

Χμμ οκ, άρα εδώ πάω με τις λύσεις που βλέπω στο ίντερνετ για το bios.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

1ο, δε μπορώ να απενεργοποιήσω το pin κατά την είσοδο, η κατάργηση είναι γκριζαρισμένη.

 

Αυτά τα δοκίμασες;

https://learn.microsoft.com/en-us/answers/questions/1466604/how-do-i-remove-pin-(windows-hello)-option-if-it-i

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο ήμουν συνδεδεμένος με το microsoft account, μετέτρεψα το λογαριασμό σε τοπικό και έβαλα ένα κενό password, οπότε έγινε.

Για το δεύτερο, τώρα που το άνοιξα, χωρίς να έχω κάνει κάτι από χτες, είναι κανονικά αναμμένο το numpad...

Το μόνο που μου έμεινε νομίζω για να είμαι εντελώς έτοιμος είναι να βρω γιατί το ηχείο παραμένει ανοιχτό και όταν κλείνω το pc, το παρατήρησα χτες μετά από ώρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Το μόνο που μου έμεινε νομίζω για να είμαι εντελώς έτοιμος είναι να βρω γιατί το ηχείο παραμένει ανοιχτό και όταν κλείνω το pc, το παρατήρησα χτες μετά από ώρες.

Αν παίρνει ρευμα από usb, μπορεί να είναι πάλι από το bios. Δες κάτι για usb charging. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατάσταση windows σε nvme ή ssd? 

Θα περάσω νέα windows αύριο μετά σπο 5 χρόνια και είχα απορια αν κερδίζω κάτι αγοράζοντας nvme να τα περάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, wargasm είπε

Εγκατάσταση windows σε nvme ή ssd? 

Θα περάσω νέα windows αύριο μετά σπο 5 χρόνια και είχα απορια αν κερδίζω κάτι αγοράζοντας nvme να τα περάσω. 

Αν τον σηκώνει η τσέπη σου τον nvme γιατί να πάρεις ssd? Η ερώτηση ποια είναι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Αν τον σηκώνει η τσέπη σου τον nvme γιατί να πάρεις ssd? Η ερώτηση ποια είναι ακριβώς;

Δεν έχω nvme, και σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω και να περάσω τα windows εκεί. 
θα έχει διαφορά σε σύγκριση με έναν Samsung evo ssd 970 που τα έχω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, wargasm είπε

θα έχει διαφορά σε σύγκριση με έναν Samsung evo ssd 970 που τα έχω τώρα;

Δεν ξέρω... λες να έχει διαφορά;

spacer.png

Με την προϋπόθεση βέβαια ότι η μητρική σου παίρνει nvme.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...