Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, SWBiiLive said:

τα αορατα Security features που εχουν γινει ηδη exploits! 

https://arstechnica.com/information-technology/2023/03/unkillable-uefi-malware-bypassing-secure-boot-enabled-by-unpatchable-windows-flaw/

ασε που οι linux-αδες της red hat οχι μονο έχουν βγάλει emulation αλλά μπορεί οποιοσδήποτε να τα εγκαταστήσει σε KVM...

Oι περιορισμοι παρακαμπτονται προφανως. Ακομα και οι ιδια η microsoft ειχε δωσει οδηγιες για να γινει κατι τετοιο. Η πλακα ειναι οτι πριν μερες κατεβασα το επισημο iso απο το σαιτ της microsoft , το μπουταρα σε μηχανημα με intel 6ης γενιας , δεν υποστηριζεται δηλ και εκανε εγκατασταση κανονικα. Ε και ? Ολα αυτα ειναι επιχειρηματα που αναιρουν ολα οσα εγραψα ? Οτι καποια features των windows απαιτουν καποια hardware specs ? Ουτε καν. Απλα ειδε η microsoft οτι το ανθρωπινο ειδος ειναι χρεπολαγνο , και δεν ψηνεται να αλλαξει το 15ετιας πισι του συντομα και αρχισε να κανει πισω οσον αφορα τους περιορισμους. Τιποτα παραπανω.
 

40 minutes ago, SWBiiLive said:

και δεν τα βαζουν αυτοι που πληρωσαν και εκαναν την microsoft μεγαλη και τρανή.

Επειδη καποιος πληρωσε τα windows xp , 7 κλπ τι παει να πει αυτο ? Οτι το λειτουργικο οφειλει να τρεχει σε ο,τι χρεπι εχει αυτος εις των αιωνα τον απαντα ? Το λεει καπου αυτο στο EULA ? Το λεει καν η κοινη λογικη ?  Ή να στειλουμε εμαιλ στην microsoft και να της πουμε οτι της εχουμε ακουμπησει χρημα και αρα οφειλει να βγαλει custom εκδοση ειδικα για εμας που να τρεχει σε ο,τι μηχανημα μας καπνισει ?

Ασε που αμφιβαλλω πολυ το πόσο πληρωσε ο ιδιωτης γενικοτερα τα windows στην ζωη του ;) 

Σε τελικη αναλυση γιατι κλαιγομαστε ? Τροποι υπαρχουν να εγκατασταθουν σε μη υποστηριζομενο hardware. Ενημερωσεις ερχονται κανονικα με τον εναν ή τον αλλον τροπο. Αν στο μελλον , μας την κανει γυριστη η microsoft με καποιον αλλον τροπο , εδω ειμαστε να κλαφτουμε παρεα :) Προσωπικα εχω καβατζα και την εναλλακτικη του λινουξ στο πισω μερος του μυαλου μου . Ισως να ζησουμε το ετος του linux desktop καποια στιγμη και να μην εχουμε αναγκη τα windows !! (ναι αμε , πως !)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Σε τελικη αναλυση γιατι κλαιγομαστε ? Τροποι υπαρχουν να εγκατασταθουν σε μη υποστηριζομενο hardware. 

 

διαφωνω απολυτα σε αυτό το σκελος γιατι ειδικά στο θεμα H/W η κατάσταση όχι μόνο δεν ειναι απλή οπως δεν ειναι ούτε στο S/W  απλή αλλά στο S/W παλευεται, στο HARDWARE δεν παλευεται με τιποτα αν εχεις π.χ εναν μεγαλο εκτυπωτη  plotter και κλεισει η εταιρεία που το φτιαχνει ή για καποιο λογο δεν φτιαχνει νεους drivers για τα νεα windows!

Τι κανεις σε αυτην την περιπτωση? 

Θα σου πω ... ΤΙΠΟΤΑ 

μένεις με τα windows που εχεις, windows 7 στην προκειμενη περιπτωση , όπως έγινε με τα windows XP στο παρελθον και απλα βαζεις καλο antivirus, σταματας να χαζολογας σε φουμπου,τουιτερ, τζιμειλ κλπ γιατι δεν ξερεις τι εντολη θα παρουν για να κανουν στα παλια μηχανηματα που συνδεονται στους servers τους (εκτος και αν νομιζετε οτι οι admins τους ειναι τιποτα αγιοι) και δεν χρησιμοποιείς τους browsers που δεν παιρνουν updates!!!

οπως ακριβως εγινε στο παρελθον με τα windows XP που υπαρχουν ακομα browsers για windows XP ετσι υπαρχουν και για τα windows 7 για οσους λογω ειδικου Hardware ή Software δεν μπορουν να κανουν update!

 

Windows XP browsers για το 2024: 

1) https://rigorousthemes.com/blog/best-browsers-for-windows-xp/

2) https://windowsreport.com/best-browser-for-windows-xp/

 

Windows 7 browsers για το 2024: 

1) Firefox + Seamonkey  https://www.techspot.com/news/98122-firefox-support-windows-78-until-least-2024.html

2) Palemoon https://www.palemoon.org/download.shtml

3) αυτοι απο την πρηγουμενη κατηγορια για τα windows XP

 

To ιδιο και στα παιχνιδια αν θελει καποιος να συνεχισει να παιζει τα παιχνιδια που επαιζε και εχει ανεξαρτητους game launchers μπορει ανετα να συνεχισει να παιζει χωρις να κανει κανενα upgrade ή update :

1) 6 τροποι να παιξει κανεις παιχνιδια στα Windows 7: https://www.tsekouri.com/2023/12/windows-7-and-windows-10-gaming-survive.html#Ultimate_Solution_for_Windows_7_PC_gamers_to_continue_playing_their_games_online_during_2023_2024_and_Forever

αρα Τελικά υπάρχουν τρόποι για να συνεχίσεις να εχεις τον Η/Υ που εγκατεστησες χωρις να αναγκαστείς να καταστρεψεις δουλεια χρόνων ή να πετάξεις τα λεφτα που πληρωσες στο παρελθον για ειδικό Hardware λη Software!

Επεξ/σία από SWBiiLive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, SWBiiLive said:

Τι κανεις σε αυτην την περιπτωση? 

Παιρνεις καινουργιο plotter. Αν ειναι εργαλειο δουλειας.Και αν πρεπει και η υπολοιπη υποδομη να ακολουθησει τις εξελιξεις. Αν δεν ειναι , κατσε και παιξε και με freedos , αν δουλευει εκει το plotter. Σε καθε περιπτωση μιλας για ειδικες περιπτωσεις , εργασιακου χαρακτηρα. Υποτιθεται οτι εδω συζηταμε κυριως για οικιακη χρηση. Καποτε ειχα δει σε πελατη που υποστηριζα ως τεχνικος η/υ , σερβερ που ετρεχε novell γιατι η βαση δεδομενων του καποτε ειχε φτιαχτει σε αυτο το λειτουργικο. Και γιατι δεν αλλαζε σε κατι πιο μοντερνο ? Γιατι η μεταφορα της βασης ή η υιοθετηση καποιας καινουργιας και μεταφορα των δεδομενων σε αυτη κοστιζε αρκετα γκαφρα. Εκει καταληγουμε παντα.

Γιατι δεν παιρνουμε νεο plotter ? Γιατι δεν παιρνουμε νεο pc ? Γιατι γιατι γιατι ? Η απαντηση ειναι παντα η ιδια. $$$$$
Και επειδη οι περισσοτεροι (παντα μιλαω για οικιακους χρηστες) δεν καταδεχονται να αποδεχτουν το γεγονος οτι ειναι τσιγγουνηδες ή στην τελικη προτιμουν να ξοδευουν τα λεφτα τους καπου αλλου , αρχιζουν την χρεπολαγνεια , τι κακη ειναι η microsoft με τους περιορισμους της , μας αναγκαζει σε ψηφιακα αποβλητα γιατι μας αναγκαζει να πεταξουμε τα παλια μηχανηματα μας , λες και μας ειπε η microsoft παρτο πισι και πετα το στην μεση της ομονοιας , υπαρχει και η ανακυκλωση ξερωγω. Δηλαδη αν χαλασει ενα πισι , δεν θα το πεταξει καποιος ? Θα το κανει μπιμπελο στο συνθετο της τραπεζαριας ? Εχω ακουσει πολλα τραγικα τοσο καιρο.

Η microsoft εχει ενα προιον. Το οποιο καλως ή κακως δεν ειναι σαν την Apple που το προοριζει για τα δικα της μηχανηματα. Αρα το προιον της (της microsoft) πρεπει να τρεχει σε ενα πολυ μεγαλο αριθμο απο configurations. Βαλε μεσα και τον ασταθμητο παραγοντα "χρηστης" , ευκολα γινεται αντιληπτο ποσο ευκολα μπορει να γαμηθει το συμπαν. Οποτε σου λεει , ξερετε κατι ? Τα windows εχουν αυτα τα features , εχουν αυτες τις απαιτησεις για να δουλεψουν , αρα καντε ο,τι σας φωτισει ο υψιστος και το κριμα στο λαιμο σας. Ολα τα αλλα ειναι , αλλα λογια να αγαπιομαστε.

Αν ειμασταν ομως ολοι λεφταδες , θα τραγουδουσαμε αλλο τροπαρι τωρα. Κοινως , δημιουργουμε την πραγματικοτητα που μας συμφερει.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έκανε update 22631.3296 Experience Windows Feature Experience Pack 1000.22687.1000.0

Και έβγαλε μήνυμα το logitech lightspeed g502 υποστηρίζει dynamic lighting

Δεν έχω εγκατεστημένο το πρόγραμμα της Logitech g hub

Για το πληκτρολόγιο corsair k60 δεν βλέπω να το υποστηρίζει.

win11-dynamic-lighting-G502.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators
Στις 9/4/2024 στις 5:36 ΜΜ, Thresh είπε

Καλα τι γραφουν οτι κανουν block τους drivers της amd? Δηλαδη αν εχεις amd δεν αναβαθμιζεις? Υπαρχει καποιος λογος που σε κοβουν απο το να αναβαθμισεις αν εχεις κατι απο αυτα που γραφουν στο συστημα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,έστησαν ένα καινούργιο σύστημα και αντιμετωπίζω ένα θέμα μιας και έχω να κάνω φορμάτ πάνω από 10ετια.Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση τα windows 11 και μου βγάζει αν θέλω να κάνω reset το ftpm να πατήσω Y ή να συνεχίσω όπως είναι πατώντας Ν.Το σύστημα είναι καινούργιο με 3600,asus b550 rog strix,wd sn850x.Το πρόβλημα είναι ότι ενώ πατάω το Ν,μου βγάζει τις επιλογές για ποια windows θέλω,πατάω επόμενο και μετά βγάζει μύνημα ότι ο υπολογιστής δεν πληρεί τα κριτήρια για τα 11.

Έχω μια παλιά radeon hd 5850 μέχρι να έρθει η 7700xt αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.Τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Για αρχή δες αν στο bios είναι ενεργοποιημένο το tpm.

Ενεργοποιημενο ηταν,δεν ηταν σε ACHI,το εβαλα αλλα μου κανει εντυπωση που λεει οτι ο υπολογιστης δεν πληρει τις ελαχιστες απαιτησεις για τα windows 11.Κατα 99% ευθυνεται η 5850 ,ειναι πολυ παλια πλεον,μαλλον θα βαλω τα 10αρια μεχρι να ερθει η καινουργια καρτα.Το μυνημα για fTPM που εβγαζε,απλα πατησα Y να κανει reset και προχωρησε κανονικα,δεν το βγαζει πλεον στο boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρείτε ότι τα win11 είναι καλύτερα από τα win10 ώστε να γίνει μετάβαση;

έχω ένα laptop  teclast F7 Plus με win10. Θα ήταν καλύτερα πιστεύετε να πάω σε win11?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, b00mb00m είπε

θεωρείτε ότι τα win11 είναι καλύτερα από τα win10 ώστε να γίνει μετάβαση;

έχω ένα laptop  teclast F7 Plus με win10. Θα ήταν καλύτερα πιστεύετε να πάω σε win11?

Αν πάει άνετα με τα 10άρια τότε να πας και στα 11 (λόγω επεξεργαστή).

Όπως και να 'χει η ms θα σταματήσει την υποστήριξη στα 10 και κάποια στιγμή θα πας εκ των πραγμάτων στα 11.

Εκτός αν δεν σου αρέσουν οι οπτικές αλλαγές που έχουν και σε ενοχλεί που δεν προσφέρουν απλόχερα τα πιο low level εργαλεία διαχείρισης στον χρήστη. Κατά τ' άλλα νομίζω ότι δεν θα δεις διαφορές στην απόδοση και στην λειτουργία.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...