Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, wargasm said:

Δεν έχω nvme, και σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω και να περάσω τα windows εκεί. 
θα έχει διαφορά σε σύγκριση με έναν Samsung evo ssd 970 που τα έχω τώρα;

Ο 970 EVO NVMe είναι. Μήπως μπερδεύεις κάτι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, suboy99 είπε

Ο 970 EVO NVMe είναι. Μήπως μπερδεύεις κάτι?

Έχεις δίκιο. 
ειδα από το bios τον τύπο και νόμιζα πως ήταν ο ένας από τους δυο απλούς ssd που έχω. 
Είχα ξεχάσει τελείως ότι είχα nvme. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2024 στις 10:01 ΜΜ, micos000 είπε

Αν παίρνει ρευμα από usb, μπορεί να είναι πάλι από το bios. Δες κάτι για usb charging. 

Έκατσα σήμερα και όντως, ήθελε ενεργοποίηση το ErP στο bios.

Ένα άλλο που προέκυψε, ενώ παίζουν κανονικά τα ηχεία, δε μου αναγνωρίζει τα ακουστικά στην πρόσοψη, είτε όταν τα βάζω κατευθείαν στη μία υποδοχή είτε με adapter για να μπει και στις 2. Στις περισσότερες ρυθμίσεις ήχου, τα εμφανίζει ως εκτός σύνδεσης. Δοκίμασα να βάλω και το jack από τα ηχεία μπροστά και δεν έπαιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πάλι (έχω καταντήσει γραφικός, το ξέρω) στο BIOS αν έχει επιλογή για να ενεργοποιεί το front panel audio.

Εκτός αν δεν είναι συνδεμένο το front panel στην μητρική ή μπορεί και να είναι καμένη η μπροστινή έξοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δες πάλι (έχω καταντήσει γραφικός, το ξέρω) στο BIOS αν έχει επιλογή για να ενεργοποιεί το front panel audio.

Εκτός αν δεν είναι συνδεμένο το front panel στην μητρική ή μπορεί και να είναι καμένη η μπροστινή έξοδος.

Όταν το συναρμολόγησα, από την παρακάτω εικόνα συνέδεσα τα Power LED, Power Switch, Hard Drive Activity LED, Reset Switch γιατί αυτά είχε το κουτί. Το μπροστινό jack είναι το speaker?

image.png.67a5e3f746806d4fb7ce2c64ebc2a9e7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Dimitris156 said:

Το μπροστινό jack είναι το speaker?

Oχι,αυτο ειναι το speakerακι για τα μπιπ.  Τα μπροστινα Jack συνδεονται στο front audio panel(HD Audio), ειναι ξεχωριστα στην μητρικη.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες σίγουρα σωστά τους ακροδέκτες; Είναι ολόκληρο το βύσμα ή είναι καλωδιάκια ξεχωριστά;

Στο bios είδες μήπως είναι απενεργοποιημένη η μπροστινή έξοδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2024 στις 7:49 ΜΜ, micos000 είπε

Έβαλες σίγουρα σωστά τους ακροδέκτες; Είναι ολόκληρο το βύσμα ή είναι καλωδιάκια ξεχωριστά;

Στο bios είδες μήπως είναι απενεργοποιημένη η μπροστινή έξοδος;

Τελικά άνοιξα το κουτί και δεν είχε μπει το βύσμα σωστά 😓

Εν τέλει είναι 100% έτοιμο προς χρήση, ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για κάποιο λόγο είναι σε άλλον σκληρό εγκατεστημένα τα windows και σε άλλον το boot.
Με αποτέλεσμα τώρα που θέλω να αφαιρέσω τον άλλον δίσκο να μην βρίσκει bootable drive.

Πως μπορώ να μεταφέρω / δημιουργήσω boot στον δίσκο που έχω εγκατεστημένα τα windows και πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2021 στις 8:11 ΜΜ, Thresh είπε

Παίζει να πέσει κλάμα με αυτό.

επεσε...

έχω 0 Η/Υ με CPU συμβατούς με Win 11... 

ελπιζω να μην αναρωτιούντε κάποιοι στα "κεντρικα" γιατι ο κοσμος δεν αναβαθμίζει ούτε τα Windows 7!

γιατι το 3.1% των ακόμα Windows 7,  όταν τα win 11 έχουν 28% και τα win 10 έχουν 67%  ειναι καμποσες δεκαδες εκατομμυριων PC!!!

πηγη  GJIAk4OX0AA-T_7?format=jpg&name=medium

 

και το λινκ για οσους θελουν να δουν και αλλα στατιστικα...  

https://gs.statcounter.com/os-version-market-share/windows/desktop/worldwide

τωρα πραγματικά επειδη τους Η/Υ τους εχω για παιχνιδια και επειδη εχω πολυ περισσοτερα single player παιχνιδια και τα 2 δικτυακα που παιζω εχουν ανεξαρτητους gaming launchers σκεφτομαι να γυρισω στα windows 7 μιας και γιαυτα ειχαν σχεδιαστει οι Η/Υ μου και δουλευουν πολυ καλυτερα με τα win7 απο τα win10 και τα win11 δεν προκειται να μπουν ποτε αφου δεν "σηκωνουν" CPU upgrade.

Τωρα θα ρωτήσει καποιος, τι επιλογες εχουν οσοι παιζουν δικτυακα παιχνιδια?

Ενταξει δεν υπαρχει μονο το steam. o Epic launcher & ο GoG π.χ. ακομα δουλευουν και καποιοι με windows 7 ηδη παιζουν τα παλια τους lan ONLINE με zerotier vpn . πηγή:  https://www.tsekouri.com/2023/12/windows-7-and-windows-10-gaming-survive.html

Πραγματικά μετα απο ολα αυτα δεν ξερω τι λογική ειχε αυτό με τον περιορισμο των CPU. δηλαδη δεν μπορουσαν να φτιαξουν usb tpm2? 

Επεξ/σία από SWBiiLive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, SWBiiLive said:

Πραγματικά μετα απο ολα αυτα δεν ξερω τι λογική ειχε αυτό με τον περιορισμο των CPU. δηλαδη δεν μπορουσαν να φτιαξουν usb tpm2? 

Oι περιορισμοι στις cpu δεν ηταν θεμα επεξεργαστικης δυναμης αυτων αλλα θεμα features/security capabilities/instructions ωστε να δουλεψουν καποια features του λειτουργικου. Λες μια μερα να τους ηρθε να βαλουν για requirement τα tpm chips ? Υπαρχουν καποια security settings στα windows , που απαιτουν την υπαρξη tpm chip για να λειτουργησουν.

Με λιγα λογια μην ζηταμε πραματα απο το λειτουργικο και οταν μας τα δινει να κλαιγομαστε που θετει ορια σε τι hardware θα λειτουργουν αυτα.

ΥΓ : Ναι ξερω , τα εχει κανει πλακακια με τους κατασκευαστες για να πουλησουν νεα μηχανηματα , αλλα αυτο δεν αναιρει οσα εγραψα παραπανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mphxths είπε

Oι περιορισμοι στις cpu δεν ηταν θεμα επεξεργαστικης δυναμης αυτων αλλα θεμα features/security capabilities/instructions ωστε να δουλεψουν καποια features του λειτουργικου. Λες μια μερα να τους ηρθε να βαλουν για requirement τα tpm chips ? Υπαρχουν καποια security settings στα windows , που απαιτουν την υπαρξη tpm chip για να λειτουργησουν.

Με λιγα λογια μην ζηταμε πραματα απο το λειτουργικο και οταν μας τα δινει να κλαιγομαστε που θετει ορια σε τι hardware θα λειτουργουν αυτα.

ΥΓ : Ναι ξερω , τα εχει κανει πλακακια με τους κατασκευαστες για να πουλησουν νεα μηχανηματα , αλλα αυτο δεν αναιρει οσα εγραψα παραπανω.

τα αορατα Security features που εχουν γινει ηδη exploits! 

https://arstechnica.com/information-technology/2023/03/unkillable-uefi-malware-bypassing-secure-boot-enabled-by-unpatchable-windows-flaw/

ασε που οι linux-αδες της red hat οχι μονο έχουν βγάλει emulation αλλά μπορεί οποιοσδήποτε να τα εγκαταστήσει σε KVM...

 

βαζει ο λινουξας τα windows 11 σε VM και δεν τα βαζουν αυτοι που πληρωσαν και εκαναν την microsoft μεγαλη και τρανή.

 

 

 

υ.γ. στο [δεν αναιρεί]  του δικού σου υστερόγραφο το [δεν] ειναι περιττό γιατι όλοι το εχουν καταλάβει αλλα κανενας δεν το λεει δημοσια 

Επεξ/σία από SWBiiLive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...