Προς το περιεχόμενο

PC οκταετίας και δύο ερωτήσεις!


stathis788

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά παιδιά,

έχω αυτή την μητρική, Gigabyte GA-Z68XP-UD3P rev.1.0, πρέπει να είναι γύρω στα 8 χρόνια που έστεισα το πισί. Έχει CPU Intel core i5-2500K @ 3.30GHz 3.60GHz. με 4GB ram kai windows 7 ultimate 64 bit. Έχω δύο ερωτήσεις:

1. Η μητρική έχει θύρες SATA3 6Gbps αντί για σκληρό δίσκο μπορώ να βάλω SSD και σε αυτόν να εγκαταστείσω τα windows;

2. Η μητρική δέχεται Dual Channel DDR3, επειδή δουλεύω Photoshop και Lightroom είναι καλό να αυξήσω την μνήμη στα 8GB από 4GB; αυτή την στιγμή έχω τοποθετήσει 2 μνήμες 2*2GB, το εγχειρίδιο για τις μνήμες το καιρό που αγόρασα το πισί πρότεινε μνήμες μέχρι 2GB αλλά τώρα υπάρχουν μνημες 2*4GB, θα μπορεί να τις δεχτεί η μητρική μου;

Χίλια ευχαριστώ
http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-z68xp-ud3prev_10/#kf

Επεξ/σία από stathis788
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stathis788 είπε

Γειά χαρά παιδιά,

έχω αυτή την μητρική, Gigabyte GA-Z68XP-UD3P rev.1.0, πρέπει να είναι γύρω στα 8 χρόνια που έστεισα το πισί. Έχει CPU Intel core i5-2500K @ 3.30GHz 3.60GHz. με 4GB ram kai windows 7 ultimate 64 bit. Έχω δύο ερωτήσεις:

1. Η μητρική έχει θύρες SATA3 6Gbps αντί για σκληρό δίσκο μπορώ να βάλω SSD και σε αυτόν να εγκαταστείσω τα windows;

2. Η μητρική δέχεται Dual Channel DDR3, επειδή δουλεύω Photoshop και Lightroom είναι καλό να αυξήσω την μνήμη στα 8GB από 4GB; αυτή την στιγμή έχω τοποθετήσει 2 μνήμες 2*2GB, το εγχειρίδιο για τις μνήμες το καιρό που αγόρασα το πισί πρότεινε μνήμες [B]μέχρι 2GB[/B] αλλά τώρα υπάρχουν μνημες 2*4GB, θα μπορεί να τις δεχτεί η μητρική μου;

Χίλια ευχαριστώ
http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-z68xp-ud3prev_10/#kf

1) NAI

2) NAI

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω με τις μνήμες ότι εφόσον ταιριάξεις χαρακτηριστικά μπορείς να συμπληρώσεις ακόμη 2x2gb αν ο τελικός στόχος είναι τα 8gb.

Γενικότερα αν θες να συμπληρώσεις στις μνήμες θα πρέπει να ταιριάξουν τα χαρακτηριστικά τους, πιο εύκολη επιλογή νέο σετ κιτ αλλά όχι και πιο οικονομική

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Να προσθέσω με τις μνήμες ότι εφόσον ταιριάξεις χαρακτηριστικά μπορείς να συμπληρώσεις ακόμη 2x2gb αν ο τελικός στόχος είναι τα 8gb.

Γενικότερα αν θες να συμπληρώσεις στις μνήμες θα πρέπει να ταιριάξουν τα χαρακτηριστικά τους, πιο εύκολη επιλογή νέο σετ κιτ αλλά όχι και πιο οικονομική

Τις μνήμες που έχω τώρα τις είχα πάρει από το e-shop.gr, αν βρω ακριβώς τις ίδιες μνήμες θα πάρω άλλες 2*2GB αλλιώς δύο καινούργιες 2*4GB. Το ξέρω θα μου έρθει πιό ακριβά αλλά δεν έχω άλλη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ναι (έχω SSD σε παλαιότερη μητρική)

Ναι (έχω 2 4άρες σε παλαιότερη μητρική-θα σου έλεγα πάρε 2 4άρες φτηνές Kingston που έχουν τεκμηριωμένα μεγάλη συμβατότητα).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η εποχη με τα προβλήματα των  chips των μνημων που υπήρχαν ηδη σε παλαιοτερα sockets.θα πρεπει να βαλεις dual side μνημες.Εαν δεις στον πινακα με τις μνημες single side ειναι μονο οι 1gb.Ολες οι άλλες ειναι ds που σημαινει οτι εαν παρεις αλλα 2Χ2gb με single side μαλλον δεν θα σου παιξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...