Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετοί τομεάρχες και απογράφεις που εκαναν αίτηση για συνεργάτες της ΕΛΣΤΑΤ έλαβαν αυτό το μήνυμα χωρις προηγουμένως να τους εχει γνωστοποιηθεί τίποτα απο την ΕΛΣΤΑΤ...Ο κύριος προεδρος Θανοπουλος κανένα σχόλιο...?

 

 

 

elstat.jpg

Επεξ/σία από ppaio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλησπερα!!! 

Μιας και ξεκινησαν οι φορολογικες θα ηθελα να ρωτησω το εξης..στο Ε1 που κανουμε τωρα θα δηλωσουμε τα χρηματα της απογραφης για την επιστροφη του φορου? ή σε επομενη δηλωση τροποποιητικη? επισης σε ποιο σημειο ακριβως ..ειναι αυτο που λεει στον Πινακα 4. Α.6

''Αθροισμα καθαρών ποσών από παροχή εργασίας με εργόσημο'' ή οχι?

Ή στον πινακα Γ2 σε ενα απο τα παρακατω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Tsaki_g123 είπε

Παιδια καλησπερα!!! 

Μιας και ξεκινησαν οι φορολογικες θα ηθελα να ρωτησω το εξης..στο Ε1 που κανουμε τωρα θα δηλωσουμε τα χρηματα της απογραφης για την επιστροφη του φορου? ή σε επομενη δηλωση τροποποιητικη? επισης σε ποιο σημειο ακριβως ..ειναι αυτο που λεει στον Πινακα 4. Α.6

''Αθροισμα καθαρών ποσών από παροχή εργασίας με εργόσημο'' ή οχι?

Ή στον πινακα Γ2 σε ενα απο τα παρακατω?

Και εγώ αναρωτιέμαι. Είχαν πει κάποια παιδιά πως τους είχαν απαντήσει από την Ελστάτ πως θεωρείται εισόδημα του 2021, άρα πως θα έπρεπε να κάναμε τροποποιητική για την φορολογική δήλωση του 2022 που αφορά στα εισοδήματα του 2021 και πως θα ανέβαιναν από την εφορία τα στοιχεία του εισοδήματος μας για την απογραφή, ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε την τροποποιητική, και μάλιστα διάβασα κάπου πως θα ερχόταν και ειδοποίηση από την εφορία για την ανάγκη της τροποποιητικής.  Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν μπειτε στο taxis θα σας βγαλει το ποσο που δικαιουστε απο την απογραφη με την επιστροφη φορου..οποτε για να το βγαζει σημαινει πως θα πρεπει να το κανουμε τωρα με τροποποιητικη. Εαν γνωριζει καποιος κατι παραπανω σχετικα με το πως πρεπει να συμπληρωσουμε και που θα το εκτιμουσα. Καλο απογευμα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Tsaki_g123 είπε

Παντως αν μπειτε στο taxis θα σας βγαλει το ποσο που δικαιουστε απο την απογραφη με την επιστροφη φορου..οποτε για να το βγαζει σημαινει πως θα πρεπει να το κανουμε τωρα με τροποποιητικη. Εαν γνωριζει καποιος κατι παραπανω σχετικα με το πως πρεπει να συμπληρωσουμε και που θα το εκτιμουσα. Καλο απογευμα!!!

Μπορείτε να μου πείτε που βρίσκεται στο taxis, αυτή η ανάρτηση του ποσού της απογραφής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2023 στις 6:24 ΜΜ, seafront είπε

Μπορείτε να μου πείτε που βρίσκεται στο taxis, αυτή η ανάρτηση του ποσού της απογραφής;

Καλησπερα σας..ναι φυσικα. Μπαινεται στο σημειο για να κανετε το Ε1,Ε2 κτλ και εκει καπου λεει ''ενημερωση εισοδηματων-δαπανων υποχρεου'' με μπλε χρωμα. Αυτο αφου εχετε κανει επιβεβαιωση τα στοιχεια σας. Ελπιζω να βοηθησα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tsaki_g123 είπε

Καλησπερα σας..ναι φυσικα. Μπαινεται στο σημειο για να κανετε το Ε1,Ε2 κτλ και εκει καπου λεει ''ενημερωση εισοδηματων-δαπανων υποχρεου'' με μπλε χρωμα. Αυτο αφου εχετε κανει επιβεβαιωση τα στοιχεια σας. Ελπιζω να βοηθησα

Καλησπέρα, πως γίνεται η επιβεβαίωση των στοιχείων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, andreasgt21 είπε

Καλησπέρα, πως γίνεται η επιβεβαίωση των στοιχείων;

Νομιζω απο το Ε1..γενικα ψαξτε λιγο την πλατφορμα εκει αλλιως μπορειτε να ρωτησετε τον λογιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tsaki_g123 είπε

Νομιζω απο το Ε1..γενικα ψαξτε λιγο την πλατφορμα εκει αλλιως μπορειτε να ρωτησετε τον λογιστη.

Και αφού βλέπω τα στοιχεία μου στο 'ενημερωση εισοδηματων-δαπανων υποχρεου'' που μπορώ να δω το ποσό της επιστροφής που λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreasgt21 είπε

Και αφού βλέπω τα στοιχεία μου στο 'ενημερωση εισοδηματων-δαπανων υποχρεου'' που μπορώ να δω το ποσό της επιστροφής που λέτε;

πρωτα επιβεβαιωση στοιχειων. υστερα πατατε το ''ενημερωση εισοδηματων-δαπανων'' και εκει βγαζει ''φορος που παρακρατηθηκε''. καντε τα βηματα εναν ενα με την σειρα για να το δειτε.( να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι λογιστρια...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tsaki_g123 είπε

πρωτα επιβεβαιωση στοιχειων. υστερα πατατε το ''ενημερωση εισοδηματων-δαπανων'' και εκει βγαζει ''φορος που παρακρατηθηκε''. καντε τα βηματα εναν ενα με την σειρα για να το δειτε.( να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι λογιστρια...)

Ναι, σας ευχαριστώ έκανα ακριβώς αυτά τα βήματα. Απλά δε καταλαβαίνω πως κάνουμε αυτή την τροποποίηση για να τα πάρουμε πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, andreasgt21 είπε

Ναι, σας ευχαριστώ έκανα ακριβώς αυτά τα βήματα. Απλά δε καταλαβαίνω πως κάνουμε αυτή την τροποποίηση για να τα πάρουμε πίσω.

εγω αυτο που καταλαβα ειναι το εξης (δεν ξερω βεβαια αν το πιασα σωστα)..πρωτα θα κανουμε μια φορολογικη δηλωση για τα εισοδηματα του 2022 στην οποια δεν βαζουμε τα χρηματα της απογραφης και μετα μια τροποποιητικη για τα εισοδηματα του 2021 οπου θα βαλουμε της απογραφης. βεβαια δεν ειμαι και γω σιγουρη γιαυτο ηθελα να ρωτησω στην ομαδα.. κυριως στην τοποποιητικη δηλαδη ως προς το που να βαλουμε τι..και υστερα βγαζουμε το εκκαθαριστικο οπου μας λεει και αυτο για την επιστροφη φορου που δικαιουμαστε. μετα απο αυτα τα βηματα θα μπουνε καποια στιγμη αυτοματα. Οποιος ξερει κατι παραπανω ας με διορθωση οπου χρειαζεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2023 στις 6:24 ΜΜ, seafront είπε

Μπορείτε να μου πείτε που βρίσκεται στο taxis, αυτή η ανάρτηση του ποσού της απογραφής;

 

καλησπέρα σας, δεν είμαι λογιστής, αλλά μπατίρης, εξού και αυτό  που περιγράφω δεν είναι επαγγελματική οδηγία αλλά μια προσωπική προσπάθεια την οποία αν τυχόν δοκιμάσετε, σας συνιστώ να επιβεβαιώσετε τις κινήσεις σας μέσω αρμοδίου υπαλλήλου της ΔΟΥ στην οποία και υπάγεστε. 

 

Στην Υποβολή Δηλώσεων 2023 υφίσταται το πεδίο Ενημέρωση Εισοδημάτων-Δαπανών Υπόχρεου. Σε αυτό το αρχείο φαίνονται 3 υποομάδες πληροφοριών.

1.Εισοδήματα τα οποία δεν αφορούν το έτος 22 για το οποίο και έχουν ανοίξει οι δηλώσεις, αλλά ανεξαρτήτως το πότε τα λάβατε, το κράτος ενημερώθηκε τώρα για το γεγονός ότι τα λάβατε. Εξού και τώρα σας καλεί να τα δηλώσετε. Δεν γνωρίζω (ούτε αποκλείω) αν πράγματι μπορούσατε να τα δηλώσετε και νωρίτερα (όπως βλέπω σχετικές αναφορές στο Διαδίκτυο), τώρα πάντως μπορείτε σίγουρα και οφείλετε να τα δηλώσετε. Στην καταχώρηση αυτή θα δείτε 2 πληροφορίες, τις οποίες θα χρειαστεί να αντιγράψετε. Το φορολογητέο ποσό & τον φόρο που έχει εξαρχής παρακρατηθεί. Όπως και βεβαίως την πληροφορία ότι το ποσό αυτό αφορά το φορολογικό έτος 2021.

2.τα εισοδήματα που αφορούν το έτος για το οποίο κάνουμε δηλώσεις (22)

3.τα χρήματα που έχετε δαπανήσει ηλεκτρονικώς, διότι υπάρχει ένα ποσοστό 30% του εισοδήματος σας (προσαυξανόμενο πιθανόν βάσει του προφίλ σας) το οποίο οφείλετε να το δαπανείτε ηλετρονικώς

 

Προφανώς, εμάς μας ενδιαφέρει το (1) αλλά σας αναφέρω και τα τρία, προκειμένου να διευκολύνω την αναζήτησή σας.

Εδώ, σταματώ το β' πρόσωπο και γυρίζω στο α', ξανατονίζοντας ότι περιγράφω την δική μου περίπτωση, χωρίς να δίνω απαρέγκλιτες συμβουλές. Από το πεδίο Δηλώσεις έτους: διάλεξα το 2022 (τουτέστιν, δήλωση που αναφέρεται στο φορολογικό έτος 2021), επέλεξα Υποβολή Τροποποιητικής Ε1 και κατόπιν, χωρίς να πειράξω κάποιο στοιχείο από τα ήδη αναγραφόμενα, στο πεδίο 343 (πιν4. 8), κλίκαρα και πρόσθεσα σαν νέα εγγραφή το φορολογητέο ποσό και στο πεδίο 347 (πιν4. 12) πρόσθεσα τον παρακρατηθέντα φόρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι με δυσκόλεψε λίγο, καθότι δεν πέτυχε με την μία, αλλά με κάποιες δοκιμές, τελικώς τα 2 αυτά νούμερα καταχωρήθηκαν επιτυχώς. Εν τέλει, συνέχισα με Υποβολή, όπου και το σύστημα με ενημέρωσε ότι η Δήλωση είναι εκπρόθεσμη. Εδώ να αναφέρω ότι πλέον οι εκπρόθεσμες από τις οποίες ο (νέος) φόρος που θα προκύψει να πληρώσει κάποιος δεν ξεπερνά τα 100 ευρώ, δεν έχουν πρόστιμο. Φυσικά, εδώ τίθεται και το θέμα ότι για το εκπρόθεσμον του πράγματος δεν ευθυνόμαστε εμείς, αλλά αντιπαρέρχομαι του θέματος, καθότι εικοτολογώ ότι στην περίπτωση σας αναμένεται επιστροφή φόρου και άρα δεν σας ενδιαφέρει η εν λόγω διάταξη. Έπειτα το σύστημα με ενημέρωσε ότι πρέπει να προσκομίσω σχετικά έγγραφα, διότι δηλώνω κάτι το οποίο δεν εμφανίστηκε προσυμπληρωμένο και άρα φέρω την ευθύνη να το αποδείξω. Τούτο γίνεται είτε με επιτόπια επίσκεψη στην αρμόδια ΔΟΥ είτε με ηλεκτρονικό αίτημα, όπου επισυνάπτω προφανώς τους Τίτλους Κτήσης που μας απεστάλησαν μαζί με την πληρωμή μας. Για την ιστορία, προτίμησα την δια ζώσης παράδοση αυτών στην ΔΟΥ, όπου πράγματι, ολοκληρώθηκε η εκκαθάριση της δήλωσής μου και ενημερώθηκα ότι σε χρονικό διάστημα της τάξεως του ενός μηνός, θα μου καταβληθεί ηλεκτρονικώς η επιστροφή φόρου.

 

 

19 ώρες πριν, andreasgt21 είπε

Καλησπέρα, πως γίνεται η επιβεβαίωση των στοιχείων;

 

τούτο είναι εξαιρετικά απλό. Το σύστημα σας δείχνει την Ενημέρωση εισοδημάτων μεν, αλλά την πρώτη φορά που θα κλικάρετε εκεί, θα σας ζητήσει να επιβεβαιώσετε κάποια προσωπικά σας στοιχεία. Τα διαβάζετε προσεκτικά και αν είναι σωστά καταχωρημένα και δεν έχει μεταβληθεί κάποιο, πατάτε οκ. Μετά το αρχείο με τα εισοδήματα θα ανοίγει κανονικά χωρίς να χρειαστεί κάποια δεύτερη επιβεβαίωση. Αν όμως κάποιο προσωπικό σας στοιχείο έχει αλλάξει, μην πατήσετε οκ χωρίς πρώτα να διορθωθεί (διόρθωση που πιθανόν να χρειάζεται, να επισκεφτείτε την ΔΟΥ σας - θα σας βγει σχετικό μήνυμα)

 

 Τυχόν διόρθωση/επιπλέον επισήμανση από λογιστές, καλοδεχούμενη, εγώ πάντως αυτά είχα να καταθέσω. Να είστε όλοι καλά & θυμηθείτε: μετά το φιάσκο που περάσαμε, έχουμε καθήκον προς τις νέες γενεές σε 10 χρόνια, να τους δώσουμε την σωστή συμβουλή,  αν τους αγαπάμε 🙂

Επεξ/σία από Elstatios_Tomearxopoulos
  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Διάβασα σε μια σελίδα στο fb πως μπορούμε να περιμένουμε να ανοίξουν οι τροποποιητικές για αναδρομικά, όπου τα ποσά θα είναι προσυμπληρωμενα.  Άρα, καταλαβαίνω πως όποιος θέλει να κάνει τώρα την τροποποιητική την κάνει με τον τρόπο που παρέθεσε πολύ αναλυτικά κ κατανοητά ο συνάδελφος Elstatios_Tomearxopoulos, και τον ευχαριστούμε πολύ. Όποιος πάλι θέλει να προσυμπληρωθούν τα ποσά ώστε να την κάνει, περιμένει να ανοίξουν οι τροποποιητικές για αναδρομικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...