Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογιστής ανέφερε πως το συγκεκριμένο ποσό δε το δικαιούμαι καθώς δεν έχω απασχοληθεί σε εργασία έπειτα από το πέρας της απασχόλησης μου ως απογραφέας. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, andreasgt21 είπε

Λογιστής ανέφερε πως το συγκεκριμένο ποσό δε το δικαιούμαι καθώς δεν έχω απασχοληθεί σε εργασία έπειτα από το πέρας της απασχόλησης μου ως απογραφέας. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Καλημέρα σας, δεν ισχύει αυτό που σας είπε ο λογιστής. Αυτό που ισχύει είναι πως την επιστροφή αυτής της παρακράτησης φόρου την δικαιουνται όσοι το συνολικό τους εισόδημα δεν ξεπερνά είτε τα 9.000 είτε τις 10.000. Αυτό δεν το θυμάμαι ακριβώς, δλδ ποιο είναι το όριο του συνολικού εισοδήματος για την επιστροφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2023 στις 4:07 ΜΜ, Elstatios_Tomearxopoulos είπε

Έπειτα το σύστημα με ενημέρωσε ότι πρέπει να προσκομίσω σχετικά έγγραφα, διότι δηλώνω κάτι το οποίο δεν εμφανίστηκε προσυμπληρωμένο και άρα φέρω την ευθύνη να το αποδείξω. Τούτο γίνεται είτε με επιτόπια επίσκεψη στην αρμόδια ΔΟΥ είτε με ηλεκτρονικό αίτημα, όπου επισυνάπτω προφανώς τους Τίτλους Κτήσης που μας απεστάλησαν μαζί με την πληρωμή μας. Για την ιστορία, προτίμησα την δια ζώσης παράδοση αυτών στην ΔΟΥ, όπου πράγματι, ολοκληρώθηκε η εκκαθάριση της δήλωσής μου και ενημερώθηκα ότι σε χρονικό διάστημα της τάξεως του ενός μηνός, θα μου καταβληθεί ηλεκτρονικώς η επιστροφή φόρου.

Τα έγγραφα που απαιτείται να προσκομίσουμε αφού κάνουμε την τροποποιητική είναι ο τίτλος κτήσης/βεβαίωση αποδοχών που λάβαμε από την ΕΛΣΤΑΤ και το Ε1 του 2021 σωστά;  

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα δηλαδή άμα το εισόδημα είναι κάτω από 9000 ευρώ θα χρειαστεί  να κάνουμε κάποια ενέργεια ή απλά  υποβαλλουμαι  την φορολογική και θα γίνει επιστροφή αυτόματα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, γνωρίζετε κάτι για απόδειξη από την ελστατ ότι έλαβα χρήματα από αυτή, ώστε να προχωρήσει η διαδικασία της επιστροφής των χρημάτων;

Επεξ/σία από andreasgt21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2023 στις 9:06 ΠΜ, Chris19999 είπε

καλημέρα δηλαδή άμα το εισόδημα είναι κάτω από 9000 ευρώ θα χρειαστεί  να κάνουμε κάποια ενέργεια ή απλά  υποβαλλουμαι  την φορολογική και θα γίνει επιστροφή αυτόματα?

Νομιζω πως οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 7/4/2023 στις 4:07 ΜΜ, Elstatios_Tomearxopoulos είπε
Στις 3/4/2023 στις 6:24 ΜΜ, seafront είπε

Μπορείτε να μου πείτε που βρίσκεται στο taxis, αυτή η ανάρτηση του ποσού της απογραφής;

 

καλησπέρα σας, δεν είμαι λογιστής, αλλά μπατίρης, εξού και αυτό  που περιγράφω δεν είναι επαγγελματική οδηγία αλλά μια προσωπική προσπάθεια την οποία αν τυχόν δοκιμάσετε, σας συνιστώ να επιβεβαιώσετε τις κινήσεις σας μέσω αρμοδίου υπαλλήλου της ΔΟΥ στην οποία και υπάγεστε. 

 

Στην Υποβολή Δηλώσεων 2023 υφίσταται το πεδίο Ενημέρωση Εισοδημάτων-Δαπανών Υπόχρεου. Σε αυτό το αρχείο φαίνονται 3 υποομάδες πληροφοριών.

1.Εισοδήματα τα οποία δεν αφορούν το έτος 22 για το οποίο και έχουν ανοίξει οι δηλώσεις, αλλά ανεξαρτήτως το πότε τα λάβατε, το κράτος ενημερώθηκε τώρα για το γεγονός ότι τα λάβατε. Εξού και τώρα σας καλεί να τα δηλώσετε. Δεν γνωρίζω (ούτε αποκλείω) αν πράγματι μπορούσατε να τα δηλώσετε και νωρίτερα (όπως βλέπω σχετικές αναφορές στο Διαδίκτυο), τώρα πάντως μπορείτε σίγουρα και οφείλετε να τα δηλώσετε. Στην καταχώρηση αυτή θα δείτε 2 πληροφορίες, τις οποίες θα χρειαστεί να αντιγράψετε. Το φορολογητέο ποσό & τον φόρο που έχει εξαρχής παρακρατηθεί. Όπως και βεβαίως την πληροφορία ότι το ποσό αυτό αφορά το φορολογικό έτος 2021.

2.τα εισοδήματα που αφορούν το έτος για το οποίο κάνουμε δηλώσεις (22)

3.τα χρήματα που έχετε δαπανήσει ηλεκτρονικώς, διότι υπάρχει ένα ποσοστό 30% του εισοδήματος σας (προσαυξανόμενο πιθανόν βάσει του προφίλ σας) το οποίο οφείλετε να το δαπανείτε ηλετρονικώς

 

Προφανώς, εμάς μας ενδιαφέρει το (1) αλλά σας αναφέρω και τα τρία, προκειμένου να διευκολύνω την αναζήτησή σας.

Εδώ, σταματώ το β' πρόσωπο και γυρίζω στο α', ξανατονίζοντας ότι περιγράφω την δική μου περίπτωση, χωρίς να δίνω απαρέγκλιτες συμβουλές. Από το πεδίο Δηλώσεις έτους: διάλεξα το 2022 (τουτέστιν, δήλωση που αναφέρεται στο φορολογικό έτος 2021), επέλεξα Υποβολή Τροποποιητικής Ε1 και κατόπιν, χωρίς να πειράξω κάποιο στοιχείο από τα ήδη αναγραφόμενα, στο πεδίο 343 (πιν4. 8), κλίκαρα και πρόσθεσα σαν νέα εγγραφή το φορολογητέο ποσό και στο πεδίο 347 (πιν4. 12) πρόσθεσα τον παρακρατηθέντα φόρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι με δυσκόλεψε λίγο, καθότι δεν πέτυχε με την μία, αλλά με κάποιες δοκιμές, τελικώς τα 2 αυτά νούμερα καταχωρήθηκαν επιτυχώς. Εν τέλει, συνέχισα με Υποβολή, όπου και το σύστημα με ενημέρωσε ότι η Δήλωση είναι εκπρόθεσμη. Εδώ να αναφέρω ότι πλέον οι εκπρόθεσμες από τις οποίες ο (νέος) φόρος που θα προκύψει να πληρώσει κάποιος δεν ξεπερνά τα 100 ευρώ, δεν έχουν πρόστιμο. Φυσικά, εδώ τίθεται και το θέμα ότι για το εκπρόθεσμον του πράγματος δεν ευθυνόμαστε εμείς, αλλά αντιπαρέρχομαι του θέματος, καθότι εικοτολογώ ότι στην περίπτωση σας αναμένεται επιστροφή φόρου και άρα δεν σας ενδιαφέρει η εν λόγω διάταξη. Έπειτα το σύστημα με ενημέρωσε ότι πρέπει να προσκομίσω σχετικά έγγραφα, διότι δηλώνω κάτι το οποίο δεν εμφανίστηκε προσυμπληρωμένο και άρα φέρω την ευθύνη να το αποδείξω. Τούτο γίνεται είτε με επιτόπια επίσκεψη στην αρμόδια ΔΟΥ είτε με ηλεκτρονικό αίτημα, όπου επισυνάπτω προφανώς τους Τίτλους Κτήσης που μας απεστάλησαν μαζί με την πληρωμή μας. Για την ιστορία, προτίμησα την δια ζώσης παράδοση αυτών στην ΔΟΥ, όπου πράγματι, ολοκληρώθηκε η εκκαθάριση της δήλωσής μου και ενημερώθηκα ότι σε χρονικό διάστημα της τάξεως του ενός μηνός, θα μου καταβληθεί ηλεκτρονικώς η επιστροφή φόρου.

 

 

Στις 6/4/2023 στις 8:53 ΜΜ, andreasgt21 είπε

Καλησπέρα, πως γίνεται η επιβεβαίωση των στοιχείων;

 

τούτο είναι εξαιρετικά απλό. Το σύστημα σας δείχνει την Ενημέρωση εισοδημάτων μεν, αλλά την πρώτη φορά που θα κλικάρετε εκεί, θα σας ζητήσει να επιβεβαιώσετε κάποια προσωπικά σας στοιχεία. Τα διαβάζετε προσεκτικά και αν είναι σωστά καταχωρημένα και δεν έχει μεταβληθεί κάποιο, πατάτε οκ. Μετά το αρχείο με τα εισοδήματα θα ανοίγει κανονικά χωρίς να χρειαστεί κάποια δεύτερη επιβεβαίωση. Αν όμως κάποιο προσωπικό σας στοιχείο έχει αλλάξει, μην πατήσετε οκ χωρίς πρώτα να διορθωθεί (διόρθωση που πιθανόν να χρειάζεται, να επισκεφτείτε την ΔΟΥ σας - θα σας βγει σχετικό μήνυμα)

 

 Τυχόν διόρθωση/επιπλέον επισήμανση από λογιστές, καλοδεχούμενη, εγώ πάντως αυτά είχα να καταθέσω. Να είστε όλοι καλά & θυμηθείτε: μετά το φιάσκο που περάσαμε, έχουμε καθήκον προς τις νέες γενεές σε 10 χρόνια, να τους δώσουμε την σωστή συμβουλή,  αν τους αγαπάμε 🙂

Καλησπέρα σας, 

Εγώ που μου έκανε ο λογιστής τροποποιητική με τα δεδομένα που έβγαλε από μόνο του το ταξις μου βγήκε να πληρωσω και 100€ γιατί λέει ότι αλλάζει η κλιμακα. Υπάρχει κάποιος που του βγήκε να πληρωσει; Δεν μπορώ να καταλάβω πως μετά από τόσες κρατήσεις που μας έκαναν ώστε να βγει το ποσο που πηραμε εν τέλει, πρεπει να πληρωσω κιολας. (Η φορολογική μου είναι λίγο πάνω απο 10Κ) 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bonorov είπε

Καλησπέρα σας, 

Εγώ που μου έκανε ο λογιστής τροποποιητική με τα δεδομένα που έβγαλε από μόνο του το ταξις μου βγήκε να πληρωσω και 100€ γιατί λέει ότι αλλάζει η κλιμακα. Υπάρχει κάποιος που του βγήκε να πληρωσει; Δεν μπορώ να καταλάβω πως μετά από τόσες κρατήσεις που μας έκαναν ώστε να βγει το ποσο που πηραμε εν τέλει, πρεπει να πληρωσω κιολας. (Η φορολογική μου είναι λίγο πάνω απο 10Κ) 

Απ´ ότι φαίνεται, για εισόδημα πάνω απο 10Κ αλλάζει ο συντελεστής φορολόγησης από 8% (που φαίνεται στον τίτλο κτήσης) σε 22% και αυτή είναι η διαφορά που προκύπτει ως χρεωστικό στις φορολογικές μας.
Όλη η διαδικασία της απογραφής μια απογοήτευση!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2023 στις 7:54 ΜΜ, seafront είπε

Καλησπέρα σας. Διάβασα σε μια σελίδα στο fb πως μπορούμε να περιμένουμε να ανοίξουν οι τροποποιητικές για αναδρομικά, όπου τα ποσά θα είναι προσυμπληρωμενα.  Άρα, καταλαβαίνω πως όποιος θέλει να κάνει τώρα την τροποποιητική την κάνει με τον τρόπο που παρέθεσε πολύ αναλυτικά κ κατανοητά ο συνάδελφος Elstatios_Tomearxopoulos, και τον ευχαριστούμε πολύ. Όποιος πάλι θέλει να προσυμπληρωθούν τα ποσά ώστε να την κάνει, περιμένει να ανοίξουν οι τροποποιητικές για αναδρομικά.

Έχουν ανοίξει οι τροποποιητικες για αναδρομικά; Τελικά με αυτόν τον τρόπο δηλώνουμε; 

Και αν έχουμε εισόδημα άνω των 10Κ θα πληρώσουμε επιπλέον φόρο; 

Στις 8/4/2023 στις 7:54 ΜΜ, seafront είπε

 

 

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Vassilis_24 said:

Έχουν ανοίξει οι τροποποιητικες για αναδρομικά; Τελικά με αυτόν τον τρόπο δηλώνουμε; 

Και αν έχουμε εισόδημα άνω των 10Κ θα πληρώσουμε επιπλέον φόρο;

Καλημέρα.  Όσοι δεν έχουν κάνει δήλωση για το 2022 (φοιτητές, άτομα που δεν ήταν υπόχρεοι λόγω μη εισοδήματος κλπ) θα πρέπει πρώτα να κάνουν αρχική δήλωση για το έτος 2022 (εισοδήματα 2021) και να την οριστικοποιήσουν. Αφού περάσουν 24 ώρες πρέπει να κάνουν την τροποποιητική για το 2022 και με λίγα κλικ (δεν συμπληρώνουν κάποια ποσά, είναι όλα έτοιμα) υποβάλουν την τροποποιητική και δικαιούνται την επιστροφή φόρου των 128€ (για όσους εργάστηκαν σαν τομεάρχες) και όποιο ποσό τέλος πάντων παρακρατήθηκε και στους απογραφείς σαν φόρος. Όλα αυτά αφορούν όσους έχουν εισόδημα μέχρι 9000€.

Δεν επιβάλλεται πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση φορολογίας εισοδήματος για ποσά φόρου κάτω από εκατό (100) ευρώ. Νόμος 5036/2023 Άρθρο 35.(Εννοείται να χρωστάς φόρο μέχρι 100€ ...όχι να λάβεις).

Όσοι έχουν κάνει δήλωση το 2022 (για τα εισοδήματα του 2021) και έχουν εισόδημα πάνω από 9000€ πρέπει με τον ίδιο τρόπο να κάνουν τροποποιητική δήλωση από την οποία προκύπτει φόρος που θα πρέπει να καταβληθεί μέχρι τις 31/12/2023.

Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται η υποβολή τροποποιητικής για το 2022 με επιτυχία.

Disclaimer: Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις και τίποτα περισσότερο. Όποιοι έχετε περισσότερες απορίες παρακαλώ συμβουλευτείτε τους λογιστές σας.

image.png.ddf3dd35c35098f59bb84dd6588b102f.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Καλημέρα.  Όσοι δεν έχουν κάνει δήλωση για το 2022 (φοιτητές, άτομα που δεν ήταν υπόχρεοι λόγω μη εισοδήματος κλπ) θα πρέπει πρώτα να κάνουν αρχική δήλωση για το έτος 2022 (εισοδήματα 2021) και να την οριστικοποιήσουν. Αφού περάσουν 24 ώρες πρέπει να κάνουν την τροποποιητική για το 2022 και με λίγα κλικ (δεν συμπληρώνουν κάποια ποσά, είναι όλα έτοιμα) υποβάλουν την τροποποιητική και δικαιούνται την επιστροφή φόρου των 128€ (για όσους εργάστηκαν σαν τομεάρχες) και όποιο ποσό τέλος πάντων παρακρατήθηκε και στους απογραφείς σαν φόρος. Όλα αυτά αφορούν όσους έχουν εισόδημα μέχρι 9000€.

Δεν επιβάλλεται πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση φορολογίας εισοδήματος για ποσά φόρου κάτω από εκατό (100) ευρώ. Νόμος 5036/2023 Άρθρο 35.(Εννοείται να χρωστάς φόρο μέχρι 100€ ...όχι να λάβεις).

Όσοι έχουν κάνει δήλωση το 2022 (για τα εισοδήματα του 2021) και έχουν εισόδημα πάνω από 9000€ πρέπει με τον ίδιο τρόπο να κάνουν τροποποιητική δήλωση από την οποία προκύπτει φόρος που θα πρέπει να καταβληθεί μέχρι τις 31/12/2023.

Στην παρακάτω εικόνα φαίνεται η υποβολή τροποποιητικής για το 2022 με επιτυχία.

Disclaimer: Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις και τίποτα περισσότερο. Όποιοι έχετε περισσότερες απορίες παρακαλώ συμβουλευτείτε τους λογιστές σας.

image.png.ddf3dd35c35098f59bb84dd6588b102f.png

Ενω έχει φορολογηθεί και πολύ αυτό το ποσό, θα προκύψει κι άλλος φόρος για τους άνω των 9000Κ; Για όλους δηλαδή, εκτός απ'οσους έπαιρναν τον κατώτατο. Δεν υποτίθεται ότι το τελικό ποσό που θα παίρναμε θα ήταν αφορολόγητο;

Επεξ/σία από Vassilis_24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά τα λες.Ομως το ποσό που πήραν τομεάρχες και απογραφεις φορολογήθηκε με 8% ενώ όταν μπει στην φορολογική δήλωση (και προστεθεί στο αρχικό ποσό που είναι πάνω από 9000€) τότε φορολογείται με 22%.Εσυ καλεισαι να πληρώσεις την διαφορά από 8 σε 22%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα την συμπληρωματική δήλωση του 2021 στις 22 ιουλίου και η επιστροφή μπήκε γύρω στις 10 αυγούστου

Επεξ/σία από vali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...