Προς το περιεχόμενο

Ματσέτες


Thebigdog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum. Ασχολούμαι με knife fighting και τον τελευταίο καιρό dual wield machete. Αρχικα με δάσκαλο και μετα μόνος μου. Γιατί το γουσταρω για άθληση και για αυτοάμυνα αν χρειαστεί. Θέλω κάποιος που ξέρει να μου πει τι ακριβως παιζει με την νομοθεσία σχετικα με την κατοχή ματσετας σε περιπτωση που μου γίνει έλεγχος και την βρουν μέσα στην τσάντα μου. Παρακαλώ μονο κάποιος που ξέρει 100% γιατί ενω έχω ακούσει οτι απαγορεύεται και θεωρειται οπλοκατοχη βρήκα σε σάιτ που πουλάνε ματσετες είδη πολεμικών τεχνών κλπ οτι μεταξύ αλλων με βαση το άρθρο 7 για κατοχή ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ απο την στιγμη που χρησιμοποιειται ΓΙΑ ΑΘΛΗΣΗ. Με βαση το ίδιο σάιτ το ίδιο ισχυει για μαχαίρια, σπάθες και ξίφη. Θέλω να μάθω τι ισχυει τελικά γιατί η προπόνηση μου είναι έξω και με λιγα λογια την έχω καθημερινά μαζί μου. Ευχαριστώ 

ΣΟΡΡΥ αλλά και εγώ τώρα τα βρίσκω τα αρθρα ΑΡΘΡΟ 5 ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ 7 

<<3 δεν απαιτείται άδεια για κατοχή:

3. Η εισαγωγική πρόταση της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του ν. 2168/1993 αντικαθίσταται ως εξής:

 

«Η κατοχή λογχών, ξιφών, ξιφιδίων και ξιφολογχών και απομιμήσεων πυροβόλων όπλων, επιτρέπεται:».

Η διόρθωση / τροποποίηση έγινε το 2020 ενω το άρθρο ή ο νόμος τέλος πάντων ήταν του 93. Τι παιζει ? 

Επεξ/σία από Thebigdog
Περισσότερες πληροφορίες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

HALF EVIL ο δάσκαλος μου χε πει είναι γκρίζα ζώνη το συγκεκριμένο δηλαδή μπορεί ο άλλος να το δεχτεί οτι πας για άθληση μπορεί και όχι. Το άρθρο όμως το λέει ξεκάθαρα δε λέει ειναι στη κρίση του αστυνομικού. Ασε που είναι και πρόσφατο απο οτι είδα νομιζω του 20 το άρθρο 

Ukforthemoment Απο τη στιγμή που αθλουμαι / προπονουμαι εξω ναι ηδη τις κουβαλάω μαζί μου. Το θέμα είναι αν ισχυει αυτό που παρεθεσα γιατί αν ισχυει τελικά επιτρέπεται ξεκάθαρα η κατοχή σπάθας σπαθιού κλπ κλπ

adi32 αμα εχεις κάτι έξυπνο να πεις πανω σε αυτό που Ρώτησα να σε ακούσω με όλη μου τη καρδιά μπέσα. Αυτό που πεταξες είναι άποψη σου ασε τους "ολους" ησυχους φιλικά στο λέω εντελώς. Αμα είναι να κάνω ερώτηση << παιδιά να χρησιμοποιώ ματσέτα για αυτοάμυνα / η άσκησή / ή χόμπι ή είναι μαλακια? >> αμα λοιπον ανοιξω αυτό εγώ ή άλλος τοτε μπες και σχολίασε πρώτος. Στο αν είναι νόμιμο αυτο που κάνω είσαι λίγο ΑΚΥΡΟΣ φιλε μου :) παντα φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Thebigdog είπε

HALF EVIL ο δάσκαλος μου χε πει είναι γκρίζα ζώνη το συγκεκριμένο δηλαδή μπορεί ο άλλος να το δεχτεί οτι πας για άθληση μπορεί και όχι. Το άρθρο όμως το λέει ξεκάθαρα δε λέει ειναι στη κρίση του αστυνομικού. Ασε που είναι και πρόσφατο απο οτι είδα νομιζω του 20 το άρθρο 

Ukforthemoment Απο τη στιγμή που αθλουμαι / προπονουμαι εξω ναι ηδη τις κουβαλάω μαζί μου. Το θέμα είναι αν ισχυει αυτό που παρεθεσα γιατί αν ισχυει τελικά επιτρέπεται ξεκάθαρα η κατοχή σπάθας σπαθιού κλπ κλπ

adi32 αμα εχεις κάτι έξυπνο να πεις πανω σε αυτό που Ρώτησα να σε ακούσω με όλη μου τη καρδιά μπέσα. Αυτό που πεταξες είναι άποψη σου ασε τους "ολους" ησυχους φιλικά στο λέω εντελώς. Αμα είναι να κάνω ερώτηση << παιδιά να χρησιμοποιώ ματσέτα για αυτοάμυνα / η άσκησή / ή χόμπι ή είναι μαλακια? >> αμα λοιπον ανοιξω αυτό εγώ ή άλλος τοτε μπες και σχολίασε πρώτος. Στο αν είναι νόμιμο αυτο που κάνω είσαι λίγο ΑΚΥΡΟΣ φιλε μου :) παντα φιλικά.

Εξαρτάται πάντα και από τις συνθήκες. Αν σε σταματησουν το πρωί στις εννιά ,οκ είναι λογικό να πας για προπόνηση. Αν όμως σε σταματησουν σαββατόβραδο μόλις έχεις βγει από το μπαρ, ε τότε θα σε μπουζουριάσουν . 

Επίσης εκεί που πας για προπόνηση πρέπει ντε και καλά να περνειε τις δικές σου; Δεν έχουν εκεί στο γυμναστήριο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Εξαρτάται πάντα και από τις συνθήκες. Αν σε σταματησουν το πρωί στις εννιά ,οκ είναι λογικό να πας για προπόνηση. Αν όμως σε σταματησουν σαββατόβραδο μόλις έχεις βγει από το μπαρ, ε τότε θα σε μπουζουριάσουν . 

Επίσης εκεί που πας για προπόνηση πρέπει ντε και καλά να περνειε τις δικές σου; Δεν έχουν εκεί στο γυμναστήριο; 

Αυτό που λες για τις συνθήκες αυτό περίμενα και εγώ να ισχυει οτι δηλαδή συγκεκριμένες ώρες κλπ που να μπορείς να το υποστηρίξεις. Η τροποποίηση του άρθρου που έβαλα στο τέλος και που το τι ισχυει τώρα 2020-2021 απο οτι κατάλαβα (ενω το άρθρο ηταν του 93 μου φαίνεται) γράφει η κατοχή τους επιτρέπεται. Το παρεθεσα χωρίς να κόψω κάτι δεν λέει χψ κυνήγι ψάρεμα άσκηση κλάδεμα. Αυτό είναι που με μπέρδεψε και περισσότερο. Οτι δηλαδή επιτρέπεται παντού ανα πάσα ωρα αν καταλαβαίνω σωστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί δεν πας στο ΑΤ της περιοχής σου να μάθεις απο τους υπευθυνους?

Αυτό θα κάνω 

1 λεπτό πριν, 3DJIN είπε

αδεια οπλοκατοχης,οπλοφοριας και οπλοχρησιας θελεις.

Είσαι 100% σιγουρος? Δεν αμφισβητω οτι μπορεί να είναι έτσι απλά επειδή έχω ακούσει και διαβάσει αυτά που παρεθεσα πριν απο άρθρα οπλοκατοχης και ποινών κλπ μπορείς να μου δώσεις ενα λινκ κάτι να το επιβεβαιώσω μια και καλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αν δε σε βάζω σε κόπο στείλε μου το λινκ / άρθρο να είμαι και εγώ καλυμμένος αλλιως να πεταχτω αύριο στο ΑΤ να ρωτησω γιατί η προπόνηση μου είναι κάθε μέρα και τις έχω μαζί μου εξω . Σε τσάντα φυσικά αλλά και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό δεν είναι φίλε? 

Αν ένας πάει πχ για ξιφασκία μπορεί να έχει το ξίφος στο αυτοκίνητο του και αν τον σταματήσουν να έχει μαζί του στοιχεία ότι πάει για προπόνηση. 

Αν το έχει άσχετη ώρα στο δρόμο φυσικά και θα τον πάνε μέσα. 

Εσύ αν κατάλαβα καλά είπες και για αυτοάμυνα. 

Φυσικά και δεν μπορείς να έχεις όπλο για αυτοάμυνα χωρίς άδεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adi32 είπε

Λογικό δεν είναι φίλε? 

Αν ένας πάει πχ για ξιφασκία μπορεί να έχει το ξίφος στο αυτοκίνητο του και αν τον σταματήσουν να έχει μαζί του στοιχεία ότι πάει για προπόνηση. 

Αν το έχει άσχετη ώρα στο δρόμο φυσικά και θα τον πάνε μέσα. 

Εσύ αν κατάλαβα καλά είπες και για αυτοάμυνα. 

Φυσικά και δεν μπορείς να έχεις όπλο για αυτοάμυνα χωρίς άδεια 

 

 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος πήγε και τσίμπησε δυο ματσέτες λέει για αθληση και αυτοάμυνα......αν χρειαστεί...

Γιατί που ξέρεις στο τέλος της ημέρας...

 

Μλκ δε πάμε καλά....

  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...