Προς το περιεχόμενο

Ματσέτες


Thebigdog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω βασιστηκα εκει στα τμηματα πιο ηταν αυτο που λεγανε οι περισσοτεροι απο διαφορετικα τμηματα. Κυρίως λεγανε το χαρτι. 

Εχω δει και πιο εντυπωσιακές αλλα πειτε μου ρε σεις εχετε ξαναδει τετοιο χαμόγελο? 

IMG_20210702_202224.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δε μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα. Αντι να ειναι αντικειμενικο ειναι σαν να επιτιθεται σε οποιον αθλειται με σπαθι μαχαιρι κοκ. Δε μιλαμε για χασαπηδες που λεει να μπηξει ενα μαχαιρι σε ενα σακι κρεατος. Μιλάμε για τέχνη και άθληση μη σου πω μην το πάω ενα βήμα παρακάτω και σου πω και χορό ακόμα. Στην τελικη οποιος το μαθαινει δε το κανει μονο για αυτοαμυνα το κανει και γιατι το γουσταρει. Το ειπα αυτο εξαρχης οταν ανεβασα την ερωτηση το κανω γιατι το γουσταρω. Ειδικα οταν αθλουμαι σε χωρο που δεν ενοχλω κανεναν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thebigdog είπε

Εγω βασιστηκα εκει στα τμηματα πιο ηταν αυτο που λεγανε οι περισσοτεροι απο διαφορετικα τμηματα. Κυρίως λεγανε το χαρτι. 

Εχω δει και πιο εντυπωσιακές αλλα πειτε μου ρε σεις εχετε ξαναδει τετοιο χαμόγελο? 

IMG_20210702_202224.jpg

Τον predator θα συναντησεις;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ η αλήθεια είναι αυτό ήξερα σαν Ματσέτα...
Αυτό που ανέβασε ο φίλος πιο πολύ σε "Ράμπο: Το πρώτο αίμα" μου κάνει....

machete-lg.jpg

Ορίστε.. Όνομα και πράμα....
Danny "Machete" Trejo 😁😁😁😁

machete.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή αν σε βρει με αυτό το πράγμα ο αστυνομικός στον δρόμο θα σε αφήσει να φύγεις?

Και χαρτί να έχει κάποιος κτλ. δύσκολο το βρίσκω ένας αστυνομικός να πειστεί ειδικά με όλη την κατάσταση που επικρατεί σήμερα.

Συμβουλή μην μπλέκεις με αυτά γιατί άνετα βρίσκεσαι μπλεγμένος και μετά άντε να ξεμπλέξεις... Πάρε μια ρέπλικα για να εξασκηθείς μια χαρά θα κάνει την δουλειά. 

Μην κυκλοφορήσεις ποτέ με κάτι τέτοιο έξω όχι μόνο κινδυνεύεις να σε πάνε μέσα αλλά δεν είναι και δύσκολο κάποιος αστυνομικός να τρομάξει και να συμβεί τίποτα χειρότερο...

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσείς κάνετε προπονηση με μανσετες και δεν χρησιμοποιειτε πλαστικα ομοιώματα με βαρος?

Πιθανότατα κάνετε προπόνηση μέσα σε νοσοκομείο ή είστε σε επίπεδο shaolin μοναχου εκεί στη σχολή όλοι εσεις..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Δηλαδή εσείς κάνετε προπονηση με μανσετες και δεν χρησιμοποιειτε πλαστικα ομοιώματα με βαρος?

Πιθανότατα κάνετε προπόνηση μέσα σε νοσοκομείο ή είστε σε επίπεδο shaolin μοναχου εκεί στη σχολή όλοι εσεις..

 

Στην προθέρμανση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Thebigdog είπε

Εγω βασιστηκα εκει στα τμηματα πιο ηταν αυτο που λεγανε οι περισσοτεροι απο διαφορετικα τμηματα. Κυρίως λεγανε το χαρτι. 

Εχω δει και πιο εντυπωσιακές αλλα πειτε μου ρε σεις εχετε ξαναδει τετοιο χαμόγελο? 

 

ναι, της Λαουρα Νάργιες

Δηλαδη να κυκλοφορεις με αυτο στο αυτοκινητο, θα μας τρελάνεται! 

Και να το λες σαν να ειναι το παιδι σου και να το θαυμαζεις "εχετε ξαναδει τετοιο χαμόγελο" είσαι στα όρια του creepy.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, great είπε

Και να το λες σαν να ειναι το παιδι σου και να το θαυμαζεις "εχετε ξαναδει τετοιο χαμόγελο" είσαι στα όρια του creepy.

Πάει για προπόνηση....

resized_150246-trejomov0313rgb_40-28980_t800.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Δηλαδή αν σε βρει με αυτό το πράγμα ο αστυνομικός στον δρόμο θα σε αφήσει να φύγεις?

...

Προφανώς θα τον αφήσει να φύγει, αφού είπε ότι δεν θεωρείται όπλο (ένα μαχαίρι που σφάζεις βόδι αν είναι). 🤷‍♂️

Επεξ/σία από NT1G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2021 στις 9:27 ΜΜ, Thebigdog είπε

Καλησπέρα στο forum. Ασχολούμαι με knife fighting και τον τελευταίο καιρό dual wield machete. Αρχικα με δάσκαλο και μετα μόνος μου. Γιατί το γουσταρω για άθληση και για αυτοάμυνα αν χρειαστεί. Θέλω κάποιος που ξέρει να μου πει τι ακριβως παιζει με την νομοθεσία σχετικα με την κατοχή ματσετας σε περιπτωση που μου γίνει έλεγχος και την βρουν μέσα στην τσάντα μου. Παρακαλώ μονο κάποιος που ξέρει 100% γιατί ενω έχω ακούσει οτι απαγορεύεται και θεωρειται οπλοκατοχη βρήκα σε σάιτ που πουλάνε ματσετες είδη πολεμικών τεχνών κλπ οτι μεταξύ αλλων με βαση το άρθρο 7 για κατοχή ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ απο την στιγμη που χρησιμοποιειται ΓΙΑ ΑΘΛΗΣΗ. Με βαση το ίδιο σάιτ το ίδιο ισχυει για μαχαίρια, σπάθες και ξίφη. Θέλω να μάθω τι ισχυει τελικά γιατί η προπόνηση μου είναι έξω και με λιγα λογια την έχω καθημερινά μαζί μου. Ευχαριστώ 

ΣΟΡΡΥ αλλά και εγώ τώρα τα βρίσκω τα αρθρα ΑΡΘΡΟ 5 ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ 7 

<<3 δεν απαιτείται άδεια για κατοχή:

3. Η εισαγωγική πρόταση της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του ν. 2168/1993 αντικαθίσταται ως εξής:

 

«Η κατοχή λογχών, ξιφών, ξιφιδίων και ξιφολογχών και απομιμήσεων πυροβόλων όπλων, επιτρέπεται:».

Η διόρθωση / τροποποίηση έγινε το 2020 ενω το άρθρο ή ο νόμος τέλος πάντων ήταν του 93. Τι παιζει ? 

Καλημέρα,

δεν διευκρινίζεις αν τα μαχαίρια σου είναι εκπαιδευτικά ή όχι. Αν όχι, να τα πάρουμε λίγο απο την αρχή. 

Στο άρθρο 1, παράγραφο 2 του νόμου 2168/1993 αναφέρει ότι  Όπλα θεωρούνται επίσης τα αντικείμενα που είναι πρόσφορα για επίθεση ή άμυνα και ιδιαίτερα:

αβ. Μαχαίρια κάθε είδους, εκτός εκείνων που η κατοχή τους δικαιολογείται για οικιακή ή επαγγελματική ή εκπαιδευτική χρήση, τέχνη, θήρα, αλιεία ή άλλη συναφή χρήση.

αδ. Σπάθες, λόγχες, ξίφη, ξιφίδια, ξιφολόγχες, στιλέτα, τόξα, βαλλιστρίδες (ARBALETE), βέλη αυτών και αστυνομικές ράβδοι.

Στο άρθρο 7, παράγραφο 5 Δεν απαιτείται άδεια για μαχαίρια, που προορίζονται για αλιεία, θήρα, τέχνη ή οικιακή, επαγγελματική ή άλλη συναφή χρήση, για μηχανισμούς εκτοξεύσεως χημικών ουσιών, που προορίζονται για την ίδια χρήση, ως και για ξίφη και σπάθες που χρησιμοποιούνται για άθληση.

Αυτό σημαίνει οτι δεν χρειάζεσαι άδεια να τα έχεις στο σπίτι σου. Όταν τα κουβαλάς πάνω σου, εκτος σπιτιού ή χώρου άθλησης, είναι οπλοφορία και όχι οπλοκατοχή.

Άρθρο 10
Οπλοφορία

1.  Με την επιφύλαξη των διατάξεων του παρόντος άρθρου και του άρθρ. 9 απαγορεύεται να φέρονται όπλα ή άλλα είδη που προβλέπονται στο άρθρ. 1 του παρόντος νόμου.

3.Έλληνες πολίτες, που έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους, δύνανται να οπλοφορούν, μετά από άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους, στις εξής περιπτώσεις:
α. Για ατομική τους ασφάλεια, μετά από γνώμη του αρμόδιου εισαγγελέα πλημμελειοδικών εφόσον συντρέχουν ιδιαίτερα σοβαροί λόγοι.
β. Για την προστασία προσώπων, την ασφάλεια δημόσιων καταστημάτων, τραπεζών, μουσείων, μεταφοράς χρημάτων ή αξιών, οικημάτων που έχουν ανάγκη ειδικής προστασίας, επιχειρήσεων κοινής ωφέλειας ή προοριζόμενων για εξυπηρέτηση της εθνικής άμυνας ή άλλων μεγάλης αξίας και σπουδαιότητας επιχειρήσεων ή εγκαταστάσεων. 
6.Οι προβλεπόμενες από τις παρ. 3,4 και 5 του παρόντος άρθρου άδειες οπλοφορίας χορηγούνται μόνο για περίστροφα ή πιστόλια. 
7.Άδεια οπλοφορίας χορηγείται επίσης για άσκηση στη σκοποβολή, με τα όπλα που κάθε φορά επιτρέπονται γι’ αυτόν τον σκοπό. Οι άδειες αυτές χορηγούνται από την αρμόδια αστυνομική αρχή στο όνομα μελών αναγνωρισμένων αθλητικών σωματείων, που επιδιώκουν την προαγωγή του αθλήματος της σκοποβολής.

Άρθρο 11
Μεταφορά όπλων και εκρηκτικών υλών Χρήση εκρηκτικών υλών

1. Με εξαίρεση την πυρίτιδα κυνηγίου, απαγορεύεται η ογορά, μεταφορά και κατανάλωση εκρηκτικών υλών, χωρίς άδεια της αρμόδιας αστυνομικής αρχής. Οι όροι και η διαδικασία χορήγησης καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Δημόσιας Τάξης.
Άρθρο 14
Οπλοχρησία

      Όποιος με χρήση όπλου ή άλλου αντικειμένου αναφερόμενου στον παρόντα νόμο διαπράξει κακούργημα ή πλημμέλημα από δόλο ή αμέλεια και καταδικασθεί, ανεξάρτητα από την ποινή που επιβάλλεται γι’ αυτό, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι (6) μηνών.
 

Ο νόμος λοιπόν είναι ξεκάθαρος. Μπορείς να τα έχεις σπίτι σου χωρίς άδεια. Δεν μπορείς να τα κουβαλάς πάνω σου ή να τα μεταφέρεις χωρίς άδεια απο αστυνομική αρχή. Αν τα χρησιμοποιήσεις για οποιονδήποτε λόγω, κατηγορείσαι για παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία, άρα ξεκινάς με 3 μήνες για την οπλοφορία και 6 μήνες για την οπλοχρησία + ότι άλλο αρπάξεις για πρόκληση σωματικής βλάβης κτλ.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

 

 

 

Ο νόμος 4678/2020 στην ουσία αλλάζει συγκεκριμένα σημεία του 2168/1993. Άρα ο νόμος περι όπλων είναι ο 2168 που ερμηνεύεται σε συνδυασμό με τις τροποποιήσεις του 4678. 

Καλό είναι να πας στο τμήμα της περιοχής σου, στην ασφάλεια, στον αξιωματικό που ασχολείται με τις άδειες όπλων. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα το χαρτί απο τον εκπαιδευτή και θα πήγαινα στο τμήμα της περιοχής μου στην ασφάλεια να μου έδινε μια βεβαίωση μεταφοράς για προπόνηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...