Προς το περιεχόμενο

Ματσέτες


Thebigdog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 λεπτά πριν, eMike είπε

Ο άλλος πήγε και τσίμπησε δυο ματσέτες λέει για αθληση και αυτοάμυνα......αν χρειαστεί...

Γιατί που ξέρεις στο τέλος της ημέρας...

 

Μλκ δε πάμε καλά....

Εντ.αξει, δεν είπε αυτό ο άνθρωπος.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο καμια 10αρια επισκεψεις σε ατ απο το πρωι γιατί στο δικο μου έλειπε ο α.υ. μπέσα δε μπορείτε να φανταστείτε τι απόκλιση είχαν οι απόψεις απο τμήμα σε τμήμα. Αυτοι με έστελναν στην ασφάλεια τους και η ασφάλεια έλεγε εμείς είμαστε περί όπλων δεν ξέρουμε να σου απαντήσουμε για τη ματσετα. 

Απαντήσεις 

2-3 ΑΤ θες κάποιο χαρτί κάτι να φαίνεται οτι την εχεις για άθληση. 

2-3 θες άδεια για τη ματσετα , να τη δηλώσεις 'τι αδεια?' Δε ξέρω έλα αύριο στη γραμματεία 

3-4 σε ειδική θήκη σε τσάντα / πορτ παγκαζ και είναι και στην ευχέρεια του αστυνομικού.

1 απτή στιγμη που είναι για πολεμική τέχνη δε νομιζω να χρειαζεσαι κάτι. 

Για την τροποποίηση του 2020 ας μη το αναλύσουμε δεν είχαν ιδέα ένας έτυχε να μου πει για το παλιό άρθρο του 93. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι θέλει ενα χαρτί απο τον δάσκαλο πολεμικών τεχνών στην ουσία οτι την εχεις / και πας για άθληση και σε ωρα που να το δικαιολογεί. Επειδή ο νόμος το άφησε έτσι σκέτο αυτό το περί άθλησης, χωρίς χαρτί μάλλον είναι στην ευχέρεια του αστυνομικού να σε πιστέψει ή να σε παει μέσα με τον περί όπλων. Σορρυ αν σας κουρασα με το τελευταιο και ευχαριστώ για τις απαντήσεις  ήθελα και εσείς να ξέρετε καπως τι παιζει μήπως ενδιέφερε και κάποιον άλλο η ερώτηση μου. με τα 1-2 τρολ δεν θα ασχοληθω δεν υπάρχει χρονος. Μια παρατήρησή μονο δικιά μου απο όλο αυτό βλέπω οτι μάλλον υπαρχουν νόμοι / άρθρα για τα οποία εμείς σα πολίτες δεν ξέρουμε τι ακριβως επιτρέπεται και τι απαγορεύεται , δεν είναι ξεκάθαρα , με αποτέλεσμα να ελπίζουμε να πέσουμε σε καλό αστυνομικό σε περιπτωση ελέγχου κλπ κλπ. Φυσικά δεν το λέω μονο για την περιπτωση μου καθώς ξέρω ατομα και εγώ ήμουν μέχρι κάποια στιγμη σε τέτοια φαση που δεν ξέρουν ποιες ακριβως ερωτήσεις  υποχρεούνται να απαντήσουν σε ενδεχόμενο έλεγχο κ άλλα πολλα. Εννοείται πως έχουμε υποχρεώσεις ΑΛΛΑ και δικαιώματα. Να είστε καλά μάγκες! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Τι περίμενες ακριβώς, τσάμπα έφαγες το κυριακάτικο πρωινό σου.

Εγω αδερφε αφου με ρωτας θα σου πω τι εμαθα. Μπορει στην αστυνομια να μην ξερουν ουτε οι ιδιοι τι ισχυει τελικα σε τετοιες περιπτωσεις αλλα αυτα τα ανελυσα πανω. Ενα αλλο που εμαθα ειναι να μην εμπιστευομαι  τι γραφει ο καθενας εδω μεσα. Εννοειται δε το λεω για τα παιδια που απο αυτα που ξεραν τελος παντων εστειλαν αμεσως να με βοηθησουν εστω ρε παιδι μου να προτεινουν να παω τμημα να μαθω. Αλλα οχι ρε μπρο να μου λεει ο αλλος ο φιλος "αδεια οπλοφοριας και οπλοχρησιας" και αλλη μια πως την ειπε και να ναι και σιγουρος για αυτο κιολας και στα μισα και βαλε τμηματα που πηγα να μου λενε δε θεωρειται οπλο χρειαζεσαι απλα ενα χαρτι απο τον δασκαλο. Εδω μεσα ρωταμε να ξεστραβωθουμε οχι να μπερδευτουμε χειροτερα νομιζω. Τελος παντων τελος καλο, ολα καλα. Μαλλον😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Thebigdog είπε

Εγω αδερφε αφου με ρωτας θα σου πω τι εμαθα. Μπορει στην αστυνομια να μην ξερουν ουτε οι ιδιοι τι ισχυει τελικα σε τετοιες περιπτωσεις αλλα αυτα τα ανελυσα πανω. Ενα αλλο που εμαθα ειναι να μην εμπιστευομαι  τι γραφει ο καθενας εδω μεσα. Εννοειται δε το λεω για τα παιδια που απο αυτα που ξεραν τελος παντων εστειλαν αμεσως να με βοηθησουν εστω ρε παιδι μου να προτεινουν να παω τμημα να μαθω. Αλλα οχι ρε μπρο να μου λεει ο αλλος ο φιλος "αδεια οπλοφοριας και οπλοχρησιας" και αλλη μια πως την ειπε και να ναι και σιγουρος για αυτο κιολας και στα μισα και βαλε τμηματα που πηγα να μου λενε δε θεωρειται οπλο χρειαζεσαι απλα ενα χαρτι απο τον δασκαλο. Εδω μεσα ρωταμε να ξεστραβωθουμε οχι να μπερδευτουμε χειροτερα νομιζω. Τελος παντων τελος καλο, ολα καλα. Μαλλον😜

Χωρίς χαρτί οτι το χρειάζεσαι για προπόνηση, ΕΙΝΑΙ όπλο, αν σου είπαν οτι δε θεωρείτε όπλο δεν κατάλαβαν τι τους είπες. Χρειάζεσαι χαρτι για να κυκλοφορείς με μασέτες στο πορτ παγκάζ, και αν δεν έχεις χαρτί απο επίσημη σχολή ότι είναι εργαλείο προπόνησης, θα χρειαστείς χαρτί οπλοφορίας. Τι ήθελες να σου πουν δηλαδή;

Και εγώ αν είμαι εκκολαπτόμενος σαμουράι, δε σημαίνει οτι μπορώ να κυκλοφορώ στο κέντρο της πόλης με κατάνα και σούρικεν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Χωρίς χαρτί οτι το χρειάζεσαι για προπόνηση, ΕΙΝΑΙ όπλο, αν σου είπαν οτι δε θεωρείτε όπλο δεν κατάλαβαν τι τους είπες. Χρειάζεσαι χαρτι για να κυκλοφορείς με μασέτες στο πορτ παγκάζ, και αν δεν έχεις χαρτί απο επίσημη σχολή ότι είναι εργαλείο προπόνησης, θα χρειαστείς χαρτί οπλοφορίας. Τι ήθελες να σου πουν δηλαδή;

Και εγώ αν είμαι εκκολαπτόμενος σαμουράι, δε σημαίνει οτι μπορώ να κυκλοφορώ στο κέντρο της πόλης με κατάνα και σούρικεν.

Δε θεωρειται οπλο σε 10 τμηματα πηγα και σε 5 ασφαλειες. Για το χαρτι το ειπαμε ναι χαρτι απο το δασκαλο /σχολη οτι πας για αθληση. Χωρις χαρτι ειναι στην ευχερεια του αστυνομικου και τι ωρα πας για αθληση  και αν σε πιστεψει τα εγραψα πανω μην λεμε τα ιδια ρε φιλε ΑΥΤΟΥΣΙΑ οτι μου παν μεταφερω και ας ελεγε ο ενας στο ενα τμημα πρασινο και ο αλλος στο αλλο τμημα κοκκινο. Επισης μη μπλεκεις κατανες και ασχετα με τη ματσετα. Ματσετα πιανει απο κυνηγι και αθληση καλη ωρα μεχρι και κλαδεμα απο κατηγοριες. Και δεν εχει και νοημα το τελευταιο που λες. Πουθενα δεν εγραψα εγω οτι θα κανω οτι γουσταρω ή δε θα κουβαλαω χαρτί απο δάσκαλο ή θα κυκλοφορω με τις ματσετες. Ειπαμε μεταφορα απο και προς το χωρο εξασκησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοεις λοιπον οτι αμα βρεθει στο αυτοκινητο  η πανω σου σε ωρα που δεν εχεις προπονηση σε μπουζουριαζουν λοιπον και στο χαρτι τησ σχολης θα αναφερονται οι ωρες προπονησης και η σχολη θα ειναι υπολογη ως προς την αληθεια αυτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Κατανοεις λοιπον οτι αμα βρεθει στο αυτοκινητο  η πανω σου σε ωρα που δεν εχεις προπονηση σε μπουζουριαζουν λοιπον και στο χαρτι τησ σχολης θα αναφερονται οι ωρες προπονησης και η σχολη θα ειναι υπολογη ως προς την αληθεια αυτων.

Δεν ειμαι σε σχολη τωρα κανω ατομικα και οταν μπαινω σε καινουριες τεχνικες με παρουσια δασκάλου. Αλλα ναι το πιανω το point σου εχω μιλησει μαζι του και θα μου φτιαξει χαρτι /δηλωση δεν ξερω τι ακριβως να το χω μαζι μου. 

Αντε παλιοπαιδα τωρα που μπηκαμε στο χορό θα σας δειξω ποια ειναι η ματσέτα που ξεκινάω την αλλη εβδομαδα.να μου πειτε γνωμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Thebigdog είπε

Καλησπέρα στο forum. Ασχολούμαι με knife fighting και τον τελευταίο καιρό dual wield machete. Αρχικα με δάσκαλο και μετα μόνος μου. Γιατί το γουσταρω για άθληση και για αυτοάμυνα αν χρειαστεί

εδω παει το ποιντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agiannesg59 είπε

εδω παει το ποιντ

Χτες ηταν αυτο ρε μεγαλε δεν ηξερα λεω απτη στιγμη που αθλουμαι μπορω να τις κουβαλάω μερα κλπ πηγα σημερα εμαθα τι παιζει και ειπαμε μεταφορα απο και προςςς 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...