Προς το περιεχόμενο

Αναρρωτική άδεια


giorgaras_OGAME

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! 

Ειμαι σε αναρρωτικη για 15 μερες απο γιατρο ορθοπεδικό λογο μεσης. Μου ειπε οτι 3 μεροκάματα μου τα δίνει ο εργοδοτης και τα υπολοιπα μου τα πληρωνει το ικα. Εχω παρει και το χαρτι της αναρρωτικης. Ξερει κανεις αν πρεπει να το δηλωσω καπου? Πρεπει κατι να κανω ή αυτόματα γινετε η δουλειά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δινεις στον εργοδοτη το χαρτι , ωστε να δηλωθει αντιστοιχα και να δικαιολογηθει η απουσια σου.

Επισης πρεπει να δωσεις iban αν δεν το εχεις κανει ηδη μεσω του taxis net αν δεν κανω λαθος ωστε καποια στιγμη να σου πληρωθουν οι υπολοιπες μερες.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Scorpion_rx είπε

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! 

Ειμαι σε αναρρωτικη για 15 μερες απο γιατρο ορθοπεδικό λογο μεσης. Μου ειπε οτι 3 μεροκάματα μου τα δίνει ο εργοδοτης και τα υπολοιπα μου τα πληρωνει το ικα. Εχω παρει και το χαρτι της αναρρωτικης. Ξερει κανεις αν πρεπει να το δηλωσω καπου? Πρεπει κατι να κανω ή αυτόματα γινετε η δουλειά? 

 

39 λεπτά πριν, leolipop είπε

Το δινεις στον εργοδοτη το χαρτι , ωστε να δηλωθει αντιστοιχα και να δικαιολογιθει η απουσια σου.

Επισης πρεπει να δωσεις iban αν δεν το εχεις κανει ηδη μεσω του taxis net αν δεν κανω λαθος ωστε καποια στιγμη να σου πληρωθουν οι υπολοιπες μερες.

Αυτά σου τα εξηγεί στο ΙΚΑ ο υπάλληλος.Η δεν ρώτησες, η ο υπάλληλος δεν ασχολήθηκε.

Επίσης, λογικά θα πρέπει πρώτα να περάσεις και από επιτροπή.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, giorgaras_OGAME είπε

Από επιτροπή περνάς αν ξεπεράσεις τις 30 μέρες 

Το 2019, είχα πάρει αναρρωτική 2 εβδομάδες και πέρασα απο επιτροπή, ίσως γιατί ήταν απο ιδιώτη γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Το 2019, είχα πάρει αναρρωτική 2 εβδομάδες και πέρασα απο επιτροπή, ίσως γιατί ήταν απο ιδιώτη γιατρό.

Ναι αν είναι από ιδιώτη δεν την δέχονται πρέπει να είναι από δημόσιο νοσοκομείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 3:21 ΜΜ, mcstefan7 είπε

Θα πάρει πόδι πριν την άδεια! Η καλύτερη εποχή για διακοπές είναι αρχές Σεπτεμβρίου. Σε προσέχουν πιο πολύ και σου κάνουν καλύτερες τιμές παντού + έχει λιγότερο κόσμο. Στην εταιρεία που είμαι δεν δίνουν άδεια Ιούλιο-Αύγουστο. Μας το είχανε πει απο την αρχή μιας και είναι high season.

Αυτό είναι η παρηγοριά για όσους δεν μπορούν να πάρουν Αύγουστο και λένε ότι οι καλύτερες διακοπές είναι τον Σεπτέμβρη 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2021 στις 3:56 ΠΜ, HALF EVIL είπε

Για 10 μέρες αναρρωτική χρειάζεται οπωσδήποτε χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο. 

Τώρα για το άλλο αν στείλει στο σπίτι γιατρό για έλεγχο και εσύ είσαι Πάρο, θα σε πετσοκόψει. :fear:

Του την έριξα ήδη και δεν έβγαλε κιχ. Να μάθει άλλη φορά να δίνει την κανονική όταν πρέπει και όχι όταν θέλει αυτός!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giorgaras_OGAME είπε

Του την έριξα ήδη και δεν έβγαλε κιχ. Να μάθει άλλη φορά να δίνει την κανονική όταν πρέπει και όχι όταν θέλει αυτός!! 

Φέτος μου έδωσαν άδεια 2 εβδομάδες πρίν το Πάσχα με το έτσι θέλω, μετά δήλωσα 2 εβδομάδες τέλη Αυγούστου και μου έδωσαν μόνο 1 εβδομάδα αρχές Ιουλίου.Την τελευταία εβδομάδα θα την δώσουν από Σεπτέμβριο και μετά.

Πέρυσι, μου έδωσαν μόνο 9 ημέρες Ιούλιο και τις υπόλοιπες ημέρες τις πλήρωσαν αρχές του επόμενου έτους.

Ολες οι άδειες απροειδοποίητα, το μαθαίνουμε 2-3 ημέρες πρίν με εβδομαδιαίο πρόγραμμα.Καμία ελπίδα για να κανονίσουμε κάτι.

Μόνο κάποιοι παλιοί εταιρικοί και κυρίως όσοι έχουν μέσον γνωρίζουν και κανονίζουν πότε θα πάρουν άδεια.

Στην προηγούμενη εταιρεία, 5 καλοκαίρια σερί χωρίς ούτε 1 ημέρα άδεια.Μόνο χειμώνα.

Υποτίθεται πως αν κάνω γραπτή αίτηση, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να δώσει την μισή άδεια εντός 2 μηνών, ακόμα όμως και να γίνει αυτό δεν θα γνώριζα συγκεκριμένη ημερομηνία.

Αν πάρω αναρρωτική, μπαίνω στην μαύρη λίστα.

Καμία σχέση με την προηγούμενη δουλειά που γνώριζα 1-2 μήνες πρίν ημερομηνία άδειας για καλοκαίρι και έπαιρνα πάντα Πάσχα και Χριστούγεννα.

Διότι η εταιρία έκλεινε, ενώ τώρα είμαστε 365 ημέρες τον χρόνο, όλα αυτά για τα μισά χρήματα.Δεν γνωρίζω τι σημαίνει Πάσχα, Χριστούγεννα, καλοκαίρι-διακοπές και επίσημες αργίες.Οσοι έχουν εξοχικό η σπίτι στο χωριό, με το μαθαίνουν πως βγαίνουν σε άδεια 2-3 ημέρες πρίν, απλά πάνε εκεί.Εγώ μένω στα μπαλκονήσια.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Φέτος μου έδωσαν άδεια 2 εβδομάδες πρίν το Πάσχα με το έτσι θέλω, μετά δήλωσα 2 εβδομάδες τέλη Αυγούστου και μου έδωσαν μόνο 1 εβδομάδα αρχές Ιουλίου.Την τελευταία εβδομάδα θα την δώσουν από Σεπτέμβριο και μετά.

Πέρυσι, μου έδωσαν μόνο 9 ημέρες Ιούλιο και τις υπόλοιπες ημέρες τις πλήρωσαν αρχές του επόμενου έτους.

Ολες οι άδειες απροειδοποίητα, το μαθαίνουμε 2-3 ημέρες πρίν με εβδομαδιαίο πρόγραμμα.Καμία ελπίδα για να κανονίσουμε κάτι.

Μόνο κάποιοι παλιοί εταιρικοί και κυρίως όσοι έχουν μέσον γνωρίζουν και κανονίζουν πότε θα πάρουν άδεια.

Στην προηγούμενη εταιρεία, 5 καλοκαίρια σερί χωρίς ούτε 1 ημέρα άδεια.Μόνο χειμώνα.

Υποτίθεται πως αν κάνω γραπτή αίτηση, ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να δώσει την μισή άδεια εντός 2 μηνών, ακόμα όμως και να γίνει αυτό δεν θα γνώριζα συγκεκριμένη ημερομηνία.

Αν πάρω αναρρωτική, μπαίνω στην μαύρη λίστα.

Καμία σχέση με την προηγούμενη δουλειά που γνώριζα 1-2 μήνες πρίν ημερομηνία άδειας για καλοκαίρι και έπαιρνα πάντα Πάσχα και Χριστούγεννα.

Διότι η εταιρία έκλεινε, ενώ τώρα είμαστε 365 ημέρες τον χρόνο, όλα αυτά για τα μισά χρήματα.Δεν γνωρίζω τι σημαίνει Πάσχα, Χριστούγεννα, καλοκαίρι-διακοπές και επίσημες αργίες.Οσοι έχουν εξοχικό η σπίτι στο χωριό, με το μαθαίνουν πως βγαίνουν σε άδεια 2-3 ημέρες πρίν, απλά πάνε εκεί.Εγώ μένω στα μπαλκονήσια.

Ακριβώς τα ίδια είναι και σε μένα, μήπως είμαστε συνάδελφοι?😂😂😂

Εγώ είχα ενημερώσει ότι θέλω άδεια Αύγουστο οπωσδήποτε, από την στιγμή που έφαγα άκυρο του εριξα αναρρωτική και πήγα τις διακοπές μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgaras_OGAME είπε

Ακριβώς τα ίδια είναι και σε μένα, μήπως είμαστε συνάδελφοι?😂😂😂

Εγώ είχα ενημερώσει ότι θέλω άδεια Αύγουστο οπωσδήποτε, από την στιγμή που έφαγα άκυρο του εριξα αναρρωτική και πήγα τις διακοπές μου 

Δεν νομίζω να κάνεις χειρότερη δουλειά απο εμένα... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2021 στις 11:48 ΠΜ, giorgaras_OGAME είπε

Αυτό είναι η παρηγοριά για όσους δεν μπορούν να πάρουν Αύγουστο και λένε ότι οι καλύτερες διακοπές είναι τον Σεπτέμβρη 😂😂😂

Φέτος θα πάρω Αύγουστο και συγκεκριμένα 15 Άυγουστο καθώς μια κοπέλα απο το γραφείο θα πάρει μετα άδεια εγκυμοσύνης. Όλα ήταν πανάκριβα και τελικά δεν βρήκαμε να κλείσουμε στο μέρος που θέλαμε. Επίσης θα γίνεται χαμός καθώς έχει 90% πληρότητα το ξενοδοχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2021 στις 3:25 ΜΜ, leolipop είπε

Το δινεις στον εργοδοτη το χαρτι , ωστε να δηλωθει αντιστοιχα και να δικαιολογηθει η απουσια σου.

Επισης πρεπει να δωσεις iban αν δεν το εχεις κανει ηδη μεσω του taxis net αν δεν κανω λαθος ωστε καποια στιγμη να σου πληρωθουν οι υπολοιπες μερες.

Επειδή δεν έχω πάει ακόμα στη δουλειά δεν το έχω δώσει το έχω στείλει σε φωτογραφία μόνο. Αλλά παράλληλα μπήκα και έψαξα στο Internet και είχε επιλογή να κάνεις ηλεκτρονική δήλωση άδειας ασθένειας, οπότε έκανα δήλωση από εκεί αλλά σου έδινε επιλογή από κάτω ότι αυτή τη δήλωση πρέπει να την κάνει και ο εργοδότης. Του το ειπα τωρα κ ο Θεος βοηθος.. Θα παρω τηλ κ στο ικα αυριο για σιγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Scorpion_rx είπε

Επειδή δεν έχω πάει ακόμα στη δουλειά δεν το έχω δώσει το έχω στείλει σε φωτογραφία μόνο. Αλλά παράλληλα μπήκα και έψαξα στο Internet και είχε επιλογή να κάνεις ηλεκτρονική δήλωση άδειας ασθένειας, οπότε έκανα δήλωση από εκεί αλλά σου έδινε επιλογή από κάτω ότι αυτή τη δήλωση πρέπει να την κάνει και ο εργοδότης. Του το ειπα τωρα κ ο Θεος βοηθος.. Θα παρω τηλ κ στο ικα αυριο για σιγουρα

Εχεις δικιο , γινεται και ηλεκτρονικα , το ειχα ξεχασει , ετσι ειχα κανει την δηλωση αναρρωτικης λογω covid πριν 2 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, leolipop είπε

 

 

Στις 4/8/2021 στις 3:25 ΜΜ, leolipop είπε

Το δινεις στον εργοδοτη το χαρτι , ωστε να δηλωθει αντιστοιχα και να δικαιολογηθει η απουσια σου.

Επισης πρεπει να δωσεις iban αν δεν το εχεις κανει ηδη μεσω του taxis net αν δεν κανω λαθος ωστε καποια στιγμη να σου πληρωθουν οι υπολοιπες μερες.

13 ώρες πριν, leolipop είπε

Εχεις δικιο , γινεται και ηλεκτρονικα , το ειχα ξεχασει , ετσι ειχα κανει την δηλωση αναρρωτικης λογω covid πριν 2 μηνε

Το μονο που χρειαστηκε να κανεις ειναι αυτη η δηλωση? Ο εργοδοτης σ δεν εκανε τιποτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...