Προς το περιεχόμενο

Αναρρωτική άδεια


giorgaras_OGAME

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2021 στις 2:48 ΜΜ, Scorpion_rx είπε

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! 

Ειμαι σε αναρρωτικη για 15 μερες απο γιατρο ορθοπεδικό λογο μεσης. Μου ειπε οτι 3 μεροκάματα μου τα δίνει ο εργοδοτης και τα υπολοιπα μου τα πληρωνει το ικα. Εχω παρει και το χαρτι της αναρρωτικης. Ξερει κανεις αν πρεπει να το δηλωσω καπου? Πρεπει κατι να κανω ή αυτόματα γινετε η δουλειά? 

Πάνω από 3-4 μέρες αναρρωτική πρέπει να περάσεις και από ελεγκτή του ΙΚΑ.

Δεν ξέρω τι παίζει στον ιδιωτικό τομέα, στο δημόσιο παίρνεις ένα χαρτί από το γραφείο προσωπικού είναι δήλωση εργοδότη, με αυτό το χαρτί το εξιτήριο και την αναρρωτική και φωτοτυπία του IBAN πας στο ΙΚΑ με κλεισμένο ραντεβού και ξεμπερδεύεις σε 10 λεπτά.

Αυτό έκανα εγώ τον φλεβάρη.

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/8/2021 στις 12:28 ΜΜ, Scorpion_rx είπε

 

Το μονο που χρειαστηκε να κανεις ειναι αυτη η δηλωση? Ο εργοδοτης σ δεν εκανε τιποτα? 

Aπο εμενα μονο αυτο χρειαστηκε.Επειδη στα βηματα της διαδικασιας συμπληρωνεις και το ΑΦΜ του εργοδοτη αν θυμαμαι καλα ,  παει σε αυτον το ηλεκτρονικο αιτημα για να συνεχιστει η διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2021 στις 9:05 ΜΜ, leolipop είπε

Aπο εμενα μονο αυτο χρειαστηκε.Επειδη στα βηματα της διαδικασιας συμπληρωνεις και το ΑΦΜ του εργοδοτη αν θυμαμαι καλα ,  παει σε αυτον το ηλεκτρονικο αιτημα για να συνεχιστει η διαδικασια

 

Δεν θυμαμαι αν χρειάστηκε να σημειωσω το αφμ του αλλα πηρα τηλ στο αρμοδιο εφκα κ μ ειπαν οτι πρεπει να κανει κ ο εργοδοτης μ ηλεκτρονική δηλωση παρομοια μ αυτην π εκανα κ εγω κ απο κει κ περα θα μ ερθει ειδοποιηση απο το ςφκα αν δικαιουμαι και ποσα δικαιουμαι. Οοοταν γινει θα σας ενημερωσω να ξερετε κ εσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/8/2021 στις 9:05 ΜΜ, leolipop είπε

Aπο εμενα μονο αυτο χρειαστηκε.Επειδη στα βηματα της διαδικασιας συμπληρωνεις και το ΑΦΜ του εργοδοτη αν θυμαμαι καλα ,  παει σε αυτον το ηλεκτρονικο αιτημα για να συνεχιστει η διαδικασια.

Έκανα και εγώ μόλις την ηλεκτρονική αίτηση έδωσα και το  ΙΒΑΝ μου και ΑΦΜ εργοδότη όλα κομπλέ και περιμένω . Ελπίζω να προχωράει γρήγορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2021 στις 12:39 ΜΜ, giorgaras_OGAME είπε

Έκανα και εγώ μόλις την ηλεκτρονική αίτηση έδωσα και το  ΙΒΑΝ μου και ΑΦΜ εργοδότη όλα κομπλέ και περιμένω . Ελπίζω να προχωράει γρήγορα 

Εγώ την έχω κάνει από 2 Μαρτίου και ακόμα είναι στο "θετική βεβαίωση εργοδοτη".....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2021 στις 1:30 ΠΜ, Peugeot208 είπε

Εγώ την έχω κάνει από 2 Μαρτίου και ακόμα είναι στο "θετική βεβαίωση εργοδοτη".....

Ακόμα να πληρωθείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2021 στις 1:30 ΠΜ, Peugeot208 είπε

Εγώ την έχω κάνει από 2 Μαρτίου και ακόμα είναι στο "θετική βεβαίωση εργοδοτη".....

Καλό που το αναφέρεις κι εδώ, αλλά ίσως, λέω ίσως, να έπρεπε να μιλήσεις με τον εργοδότη σου/λογιστήριο του να δεις τι γίνεται;

Επεξ/σία από _Biohazard_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Biohazard_ είπε

Καλό που το αναφέρεις κι εδώ, αλλά ίσως, λέω ίσως, να έπρεπε να μιλήσεις με τον εργοδότη σου/λογιστήριο του να δεις τι γίνεται;

Από εργοδότη είμαι οκ.

Από ΕΦΚΑ είναι το πρόβλημα.

Δυστυχώς στα τηλέφωνα δεν απαντά κανείς και μια φορά που απάντησαν, με συνδεσαν με το αρμόδιο τμήμα, όπου δεν απάντησε κανείς. 

Έκλεισα ραντεβού για αυτή τη Τετάρτη το πρωί.

Θα σας ενημερώσω.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Από εργοδότη είμαι οκ.

Από ΕΦΚΑ είναι το πρόβλημα.

Δυστυχώς στα τηλέφωνα δεν απαντά κανείς και μια φορά που απάντησαν, με συνδεσαν με το αρμόδιο τμήμα, όπου δεν απάντησε κανείς. 

Έκλεισα ραντεβού για αυτή τη Τετάρτη το πρωί.

Θα σας ενημερώσω.

Εγώ στο 2μηνο θα είχα ενημερώσει εγγράφως (είτε με email, είτε προσωπικά με πρωτόκολλο) ότι προτίθεται να απευθύνω στον Συνήγορο του Πολίτη άμα παραβιάσουν το νομιμο χρονικό διάστημα απάντησης. Θα έλεγα να το πεις προφορικά όταν πας... του στυλ "είναι ήδη τόσοι μήνες, θα έχω άμεσα απάντηση ή θα χρειαστεί να κάνω καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη?" και αν δεις επιτόπου ότι δεν πολυκαίγονται να σε εξυπηρετήσουν...κατευθείαν στο πρωτόκολλο για έγγραφο παραπονο και μετά με τον αριθμό πρωτοκόλλου καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη και άσε αυτούς να τρέχουν μετά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Εγώ στο 2μηνο θα είχα ενημερώσει εγγράφως (είτε με email, είτε προσωπικά με πρωτόκολλο) ότι προτίθεται να απευθύνω στον Συνήγορο του Πολίτη άμα παραβιάσουν το νομιμο χρονικό διάστημα απάντησης. Θα έλεγα να το πεις προφορικά όταν πας... του στυλ "είναι ήδη τόσοι μήνες, θα έχω άμεσα απάντηση ή θα χρειαστεί να κάνω καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη?" και αν δεις επιτόπου ότι δεν πολυκαίγονται να σε εξυπηρετήσουν...κατευθείαν στο πρωτόκολλο για έγγραφο παραπονο και μετά με τον αριθμό πρωτοκόλλου καταγγελία στον Συνήγορο του Πολίτη και άσε αυτούς να τρέχουν μετά.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Η αλήθεια είναι ότι ήταν λίγες οι μέρες τις αναρρωτικής, 7 για την ακρίβεια και δεν επέδειξα τον απαραίτητο ζήλο.

Μόλις έστειλα και από τη φόρμα επικοινωνίας, όπως προείπαν τα παιδιά, μήπως γλιτώσω και την επίσκεψη.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι με την προηγούμενη (αστεία) διαδικασία (ραντεβού, επιτροπή κ.τ.λ.) σε 10 μέρες είχες ξεμπερδέψει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Σήμερα μου απάντησε ο ΕΦΚΑ μέσω email τα παρακάτω:

Αξιότιμε/η κύριε/α
Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:



Παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε με το υποκατάστημα e-ΕΦΚΑ  στο οποίο εκρεμεί η αίτηση σας και είναι το αρμόδιο να σας καταβάλει το ποσό. Μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία με το αρμόδιο υποκατάστημα από την ακόλουθη εφαρμογή: www.efka.gov.gr/rv)

Για την εξυπηρέτησή σας, μπορείτε να υποβάλλετε στην ίδια πλατφόρμα ηλεκτρονικά το αίτημά σας το οποίο θα προωθηθεί στην αρμόδια μονάδα, η οποία θα το διεκπεραιώσει και θα σας ενημερώσει.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας.
Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.

 

Μόλις τώρα, Peugeot208 είπε

Καλησπέρα. 

Σήμερα μου απάντησε ο ΕΦΚΑ μέσω email τα παρακάτω:

Αξιότιμε/η κύριε/α
Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:



Παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε με το υποκατάστημα e-ΕΦΚΑ  στο οποίο εκρεμεί η αίτηση σας και είναι το αρμόδιο να σας καταβάλει το ποσό. Μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία με το αρμόδιο υποκατάστημα από την ακόλουθη εφαρμογή: www.efka.gov.gr/rv)

Για την εξυπηρέτησή σας, μπορείτε να υποβάλλετε στην ίδια πλατφόρμα ηλεκτρονικά το αίτημά σας το οποίο θα προωθηθεί στην αρμόδια μονάδα, η οποία θα το διεκπεραιώσει και θα σας ενημερώσει.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας.
Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.

 

Ευτυχώς έχω κλείσει ραντεβού για αύριο το πρωί.

Ίδωμεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2021 στις 8:04 ΜΜ, Peugeot208 είπε

Καλησπέρα. 

Σήμερα μου απάντησε ο ΕΦΚΑ μέσω email τα παρακάτω:

Αξιότιμε/η κύριε/α
Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:



Παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε με το υποκατάστημα e-ΕΦΚΑ  στο οποίο εκρεμεί η αίτηση σας και είναι το αρμόδιο να σας καταβάλει το ποσό. Μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία με το αρμόδιο υποκατάστημα από την ακόλουθη εφαρμογή: www.efka.gov.gr/rv)

Για την εξυπηρέτησή σας, μπορείτε να υποβάλλετε στην ίδια πλατφόρμα ηλεκτρονικά το αίτημά σας το οποίο θα προωθηθεί στην αρμόδια μονάδα, η οποία θα το διεκπεραιώσει και θα σας ενημερώσει.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας.
Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.

 

Ευτυχώς έχω κλείσει ραντεβού για αύριο το πρωί.

Ίδωμεν....

Καλη επιτυχια σου ευχομαι ελπιζω να τα παρεις συντομα!!! Εγω ακομα περιμενω να κανει τν δηλωση ο εργοδότης μου!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουν περασει 11 μηνες που εργαζομαι σε ιδιωτικη κλινικη ως νοσηλευτρια και πρεπει να κανω μια επεμβαση στα ποδια. Το θεμα ειναι οτι την πρωτη φορα θα κανω επεμβαση στο ενα ποδι και μετα απο λιγο καιρο πρεπει να κανω και στο αλλο. Μπορω να παρω αναρρωτικη αδεια ξανα μετα απο ενα εξημηνο απο το πρωτο χειρουργειο για να κανω και το δευτερο χειρουργειο η πρεπει να περασει περισσοτερος καιρος? Και γενικα σε ποσο διαστημα απο τοτε που αρχιζεις την εργασια μπορεις να παρεις την πρωτη αναρρωτικη αδεια σε περιπτωση χειρουργειου? 

Επεξ/σία από lenakiiii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στην θετική βεβαίωση εργοδότη βρίσκομαι πάνω από 1 μήνα . Περιμένουμε τον εφκα όπως μου είπε και αυτός. Φοβάμαι ότι θα γεράσω περιμένοντας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, giorgaras_OGAME είπε

Και εγώ στην θετική βεβαίωση εργοδότη βρίσκομαι πάνω από 1 μήνα . Περιμένουμε τον εφκα όπως μου είπε και αυτός. Φοβάμαι ότι θα γεράσω περιμένοντας 

Εγώ θετική βεβαίωση από τον Φλεβάρη τι να λέμε τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...