Προς το περιεχόμενο

Αναρρωτική άδεια


giorgaras_OGAME

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εργοδότης οφείλει μέχρι το τέλος της σύμβασης να σου δώσει όλες τις άδειες , δεν έχει το δικαίωμα να σε υποχρεώσει να τις πάρεις όποτε θέλει εκείνος, προσωπικά ποτέ δεν μου έχει συμβεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Ο εργοδότης οφείλει μέχρι το τέλος της σύμβασης να σου δώσει όλες τις άδειες , δεν έχει το δικαίωμα να σε υποχρεώσει να τις πάρεις όποτε θέλει εκείνος, προσωπικά ποτέ δεν μου έχει συμβεί αυτό.

Πάντως δεν συμβαίνει μόνο σε μένα αλλά σε όλους τους συναδέλφους. Σε όλους δίνει άδεια όποτε θέλει αυτός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, giorgaras_OGAME είπε

Πάντως δεν συμβαίνει μόνο σε μένα αλλά σε όλους τους συναδέλφους. Σε όλους δίνει άδεια όποτε θέλει αυτός 

Ε οργανωθειτε να του κανετε ιστορια.Αν και δυσκολο γιατι ολο και καποιος θα φοβαται,αλλος θα εχει οικογενεια και δε θελει να μεινει ανεργος κτλ.Ειχε επιχειρησει γνωστος μου σε εταιρεια που δουλευε κατι αναλογο και τελικα μετα απο λιγο καιρο τον εδιωξαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2021 στις 11:55 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Οι δύο βδομάδες σερί το καλοκαίρι καλύπτονται από νόμο του κράτους υπ όψη.  Από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο. 

Οι δύο βδομάδες σερί καλύπτονται από νόμο του κράτους. Οι δύο βδομάδες σερί το Καλοκαίρι, όχι. Ο νόμος υποχρεώνει τον εργοδότη να δώσει 10 κολλητές Κ.Α. μέσα στο έτος (για εργαζόμενους με πενθήμερο πάντα), όποτε θέλει αυτός.

RspVdla.png

Ειδικότερα για την περίπτωση του φίλου μας, ο εργοδότης κάνει αυτό:

QjwEKkP.png

https://www.taxheaven.gr/circulars/6408/arora-enhmerwmeno-pinakas-adeiwn-ethsia-adeia-kai-epidoma-adeias-misowtwn

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2021 στις 11:55 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Οι δύο βδομάδες σερί το καλοκαίρι καλύπτονται από νόμο του κράτους υπ όψη.  Από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβριο. 

Αυτό το έχεις πρόχειρο κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Οι δύο βδομάδες σερί καλύπτονται από νόμο του κράτους. Οι δύο βδομάδες σερί το Καλοκαίρι, όχι. Ο νόμος υποχρεώνει τον εργοδότη να δώσει 10 κολλητές Κ.Α. μέσα στο έτος (για εργαζόμενους με πενθήμερο πάντα), όποτε θέλει αυτός.

RspVdla.png

Ειδικότερα για την περίπτωση του φίλου μας, ο εργοδότης κάνει αυτό:

QjwEKkP.png

https://www.taxheaven.gr/circulars/6408/arora-enhmerwmeno-pinakas-adeiwn-ethsia-adeia-kai-epidoma-adeias-misowtwn

Οι επιχειρήσεις πρέπει να δίνουν τουλάχιστον στους μισούς εργαζομένους που
απασχολούν άδεια το χρονικό διάστημα από  πρώτη Μαΐου μέχρι τριάντα Σεπτεμβρίου.
Και  κανονίζεται-προγραμματίζεται  με συνεννοήσεις-αιτήσεις μεταξύ εργαζομένων-
εργοδοτών τουλάχιστον δυο μήνες πριν.

 

  

2 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Αυτό το έχεις πρόχειρο κάπου;

Διευκρινίσεις για την ετήσια άδεια των εργαζομένων

Διευκρινίσεις για την ετήσια άδεια των εργαζομένων

 


 

Επεξ/σία από agrio.imeros
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agrio.imeros είπε

Οι επιχειρήσεις πρέπει να δίνουν τουλάχιστον στους μισούς εργαζομένους που
απασχολούν άδεια το χρονικό διάστημα από  πρώτη Μαΐου μέχρι τριάντα Σεπτεμβρίου.
Και  κανονίζεται-προγραμματίζεται  με συνεννοήσεις-αιτήσεις μεταξύ εργαζομένων-
εργοδοτών τουλάχιστον δυο μήνες πριν.

Ορθώς, αλλά δεν αλλάζει σε τίποτα αυτό που έγραψα παραπάνω (και παρέθεσες). Δεν υπάρχει υποχρέωση από τον νόμο για 2 εβδομάδες (10 ημέρες Κ.Α.) το καλοκαίρι. Σε αυτό συγκεκριμένα αναφέρθηκα και έδειξα την κατάτμηση κατά τον νόμο.

Εκεί που θα μπορούσε να πατήσει ο φίλος (δεδομένης και της ισχύς του 3846/2010) είναι στο παρακάτω γιατί αν κατάλαβα καλά, ο εργοδότης του του κολλάει διήμερα Κ.Α. όποτε αυτός γουστάρει.

Αναφορά σε κείμενο

Η κατάτμηση της ετήσιας άδειας, ιδιαίτερα σε χρονικά διαστήματα κάτω των 6 ημερών, απαγορεύεται ρητά από το νόμο. Συνεπώς οι εργαζόμενοι οι οποίοι αναγκάζονται από τον εργοδότη σε τέτοιου τύπου «άδειες» μπορούν να απαιτήσουν τις ημέρες αυτές σε άδεια και σε περίπτωση άρνησης του, να γνωρίζουν ότι, τον αμέσως επόμενο χρόνο θα πρέπει οι συγκεκριμένες ημέρες να καταβληθούν ως αποζημίωση στον εργαζόμενο με προσαύξηση 100%.

Βέβαια - και δυστυχώς - αν μπεις σε αυτή την διαδικασία αργά η γρήγορα φεύγεις ή σε φεύγουνε αν κοντράρει ο εργοδότης. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα προσπαθήσεις να διεκδικήσεις το σωστό. 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, giorgaras_OGAME είπε

Πάντως δεν συμβαίνει μόνο σε μένα αλλά σε όλους τους συναδέλφους. Σε όλους δίνει άδεια όποτε θέλει αυτός 

Η λύση είναι απλή. Αν δεν σου αρέσει φεύγεις και ψάχνεις για δουλειά. Γράφοντας στο insomnia θα βρείς λύση? Αν πάρεις αναρρωτική πρέπει να περάσεις απο επιτροπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω απο 3 ημέρες περνάς απο επιτροπή, έγιναν πιο αυστηρά τα πράγματα.

Οπότε θα πρέπει να είναι πρόβλημα που δεν φαίνεται.

Ημουν στην ίδια εταιρία για περίπου 5 χρόνια, για 5 καλοκαίρια και δεν μου είχε δώσει ποτέ άδεια Ιούνιο-Αύγουστο, έδινε πχ την μισή Φεβρουάριο και την άλλη μισή Οκτώβριο.Εμεινα εκεί γιατί πλήρωνε όλα τα νόμιμα και ήμουν 2-3 χμ απο το σπίτι μου σε πολύ ήσυχο πόστο, πιστεύω πως ήταν το καλύτερο, όμως με χάλια ωράρια και διπλοβάρδιες, δούλευα 16ώρες το 24 ωρο χωρίς ΣΚ ρεπό, είχα αρρωστήσει αρρωστήσει ψυχολογικά.

Τώρα σε άλλη εταιρία είμαι καλύτερα γιατί είμαι με κυλιόμενο ωράριο και τα ρεπό πάνε κυλιόμενα 2 μαζί.Δυστυχώς άδεια πέρυσι μόνο 9 ημέρες Ιούλιο μαζί με τα ρεπό και φέτος μόνο 8 ημέρες Ιούλιο.Την υπόλοιπη την δίνουν πχ άνοιξη η χειμώνα η την πληρώνουν.Φέτος λένε πως έχουν έλλειψη απο άτομα, κάθε καλοκαίρι παραιτούνται, ειδικά άτομα μικρής ηλικίας.

Το ακόμα πιο σπαστικό, είναι πως ενώ μας ζητούν να δηλώσουμε ημερομηνία 2 εβδομάδων, την αλλάζουν τελευταία στιγμή και μπορεί να την κάνουν 1 εβδομάδα.Βγαινει το εβδομαδιαίο πρόγραμμα και μαθαίνουμε 2-3 ημέρες πρίν πως έχουμε άδεια, δηλαδή δεν μπορούμε να κλείσουμε δωμάτιο κάπου.Μόνο αν έχεις εξοχικό η θέα να πας στο χωριό βολεύει.

Υποτίθεται πως αν απο την άνοιξη στείλω χαρτί στην εταιρία πως θέλω 2 εβδομάδες άδεια σε συγκεκριμένη ημερομηνία είναι υποχρεωμένη να την δώσει, χλωμό το κόβω, άκουσα πως το έκαναν κάποιοι και δεν έγινε κάτι.Αν δεν ισχύει πως ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να δώσει την μισή άδεια την καλοκαιρινή περίοδο, δεν γίνεται κάτι.

Και αν η καλοκαιρινή περίοδος πιάνει απο Μάιο έως και Σεπτέμβριο χαίρω πολύ, ποιός θα πάει διακοπές τον Μάιο η τον Ιούνιο η τον Σεπτέμβριο;

Οσοι έχουν οικογένεια ειδικά έχουν πρόβλημα, οι τυχεροί με μέσον και κάποιοι παλιοί εταιρικοί, έχουν κανονίσει από πρίν ημερομηνία και κλείνουν για διακοπές.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κανω λαθος,εαν ζητησεις αδεια ειναι υποχρεωμενος εντος 2 μηνων να στη δωσει.Οποτε εσυ λες Ιουνιο οτι θες αδεια και πες του κοψε το λαιμο σου να μου τη δωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν δε κανω λαθος,εαν ζητησεις αδεια ειναι υποχρεωμενος εντος 2 μηνων να στη δωσει.Οποτε εσυ λες Ιουνιο οτι θες αδεια και πες του κοψε το λαιμο σου να μου τη δωσεις.

Θα πάρει πόδι πριν την άδεια! Η καλύτερη εποχή για διακοπές είναι αρχές Σεπτεμβρίου. Σε προσέχουν πιο πολύ και σου κάνουν καλύτερες τιμές παντού + έχει λιγότερο κόσμο. Στην εταιρεία που είμαι δεν δίνουν άδεια Ιούλιο-Αύγουστο. Μας το είχανε πει απο την αρχή μιας και είναι high season.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν δε κανω λαθος,εαν ζητησεις αδεια ειναι υποχρεωμενος εντος 2 μηνων να στη δωσει.Οποτε εσυ λες Ιουνιο οτι θες αδεια και πες του κοψε το λαιμο σου να μου τη δωσεις.

Σωστά, έτσι λένε.Εντός 2 μηνών, όμως αν εγώ θέλω πχ άδεια 15-30 Αυγούστου και κάνω την αίτηση 15 Ιουνίου θα την δώσουν η θα έχω κλείσει εισιτήρια και ξενοδοχείο και θα μου δώσουν άκυρο;

Μετά θα έπαιρνα αναρρωτική εννοείται, το έχω κάνει 1 φορά γιατί είχα εγκλωβιστεί σε 1 πόστο που ήμουν όρθιος 6-7 ώρες στον ήλιο και στο κρύο.Μου έλεγαν πως δεν υπάρχει αλλού (εταιρία) και οι συνάδελφοι πως θέλει μέσον για να σε πάνε αλλού.Ε και εγώ έβαλα "μέσον" 1 ορθοπεδικό και με έδιωξαν απο'κεί. 😄

Θα ρωτήσω και άλλους να μάθω αν το τηρούν, αν και δύσκολα θα βρώ κάποιον που να έχει κάνει την αίτηση.

Δηλαδή παίρνω άδεια και κάθομαι σαν μ@@@@ας στην Αθήνα, άντε πες στην σύντροφο η στην γυναίκα σου κάθε καλοκαίρι πως δεν μπορείς να πας διακοπές, έχουν χωρίσει κάποιοι για αυτόν τον λόγο.

Ομως έχουν το πάνω χέρι γιατί δεν απολύουν, σε στέλνουν μακριά 25 χμ.σε καμιά ερημιά και επικίνδυνα για να σε αναγκάσουν να παραιτηθείς.Δεν συμφέρει να αλλάζω εταιρίες γιατί λίγες αξίζουν που πληρώνουν όλα τα νόμιμα και είναι καλύτερα να είμαι στην ίδια εταιρεία για χρόνια, δηλαδή αν δεν είχα παραιτηθεί απο την 1η εταιρία, θα είχα κλείσει εκεί τώρα  9 χρόνια.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Δηλαδή παίρνω άδεια και κάθομαι σαν μ@@@@ας στην Αθήνα, άντε πες στην σύντροφο η στην γυναίκα σου κάθε καλοκαίρι πως δεν μπορείς να πας διακοπές, έχουν χωρίσει κάποιοι για αυτόν τον λόγο.

Αν τον χώρισε γι αυτόν τον λόγο να ξέρεις είχε άγιο! Με τέτοιες δεν αξίζει να χάνεις ούτε λεπτό απο τη ζωή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Η λύση είναι απλή. Αν δεν σου αρέσει φεύγεις και ψάχνεις για δουλειά. Γράφοντας στο insomnia θα βρείς λύση? Αν πάρεις αναρρωτική πρέπει να περάσεις απο επιτροπή. 

Ε γνώμες παίρνω και από δω για να δω αν συμβαίνει και αλλου. Θα του βαρεσω αναρρωτική και να με διώξει δεν με πολυενδιαφερει γιατί θα μπω και ταμείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 9:40 ΠΜ, Dantε είπε

Ε οργανωθειτε να του κανετε ιστορια.Αν και δυσκολο γιατι ολο και καποιος θα φοβαται,αλλος θα εχει οικογενεια και δε θελει να μεινει ανεργος κτλ.Ειχε επιχειρησει γνωστος μου σε εταιρεια που δουλευε κατι αναλογο και τελικα μετα απο λιγο καιρο τον εδιωξαν...

κλασσικά όλοι είναι κότες και κάθονται έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...