Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας με λαθος μαρκα οχηματος


markbass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/7/2021 στις 3:42 ΠΜ, markbass είπε

Τελικά θα πάω να το πληρώσω από Δευτέρα να τελειώνει το θέμα, δε θα μπλέξω ούτε με δόσεις στην εφορία κλπ, ήταν μια άτυχη στιγμή 2 μερες να μεινει ανασφάλιστο το όχημα, μίλησα με την ασφαλιστική και μου είπαν ότι είχαν στείλει ειδοποίηση στο email αλλά εκείνο το διάστημα είχε φουλάρει το inbox μου και μάλλον γιαυτο δεν το πήρα. Συμφωνω επρεπε να το είχα σημειώσει και να το έχω τακτοποιήσει, αλλα τώρα οτι έγινε έγινε. Και ευτυχως το αμαξι δεν το ειχα κινησει αυτες τις δυο μέρες εκτος της συγκεριμένης στιγμης που πεταξα εναν φιλο σπιτι του σε μια κοντινή απόσταση και τότε με πετυχε η τροχαια. Απλά να αναφέρω επίσης ότι στον έλεγχο δεν είχα μαζί μου το διπλωμα και μου έκοψαν και ένα προστιμο το κλασσικο των 10ευρω επειδη δεν το είχα μαζί και μου είπαν απλα να παω στην τροχαία εντος 3 ημερών να τους το δείξω οτι το έχω για να δουν π.χ. οτι δεν ειναι κρατημένο απο κάποια άλλη τροχαια κλπ διαφορετικά θα εμπαινε κι άλλο προστιμο πάλι στα 500 ευρώ.

Πηγα λοιπον σημερα στη τροχαία με πληρωμένη την κληση (τα 10 ευρω) και τους δειχνω το διπλωμα και μου λενε ωραια φερτο κι αυτο, το κρατάμε.

Μου έχουν επίσης αφαιρέσει πινακίδες και αδεια κυκλοφορίας του οχήματος, δεν το ανέφερα πιο πριν.

Η απορία μου τώρα είναι η εξής, για πιο λόγο δεν με ενημέρωσαν εξαρχής ότι θα πρέπει να παραδώσω το δίπλωμα και ότι πρέπει να κρατηθεί κι αυτό βάση νόμου π.χ. 6 μήνες όπως και οι πινακίδες και μου είπαν απλα πηγαινε να το δείξεις και ολα καλα?

Γιατί για παράδειγμα π.χ. αν κάποιος είχε να διαλέξει μεταξύ προστιμου στα 500 ευρω η να του κρατήσουν το διπλωμα για 6 μηνες μπορεί να προτιμούσε να δώσει τα 500 ευρώ γιατί μέσα σε 6 μήνες χωρίς δίπλωμα μπορεί να έχανε πολλαπλάσια χρήματα από τη δουλειά του λόγω ελλειψης διπλώματος.

Οπως το βλέπω εγώ πάντως φαινεται οι αστυνομικοι εσκέμενα δεν μου το ανέφεραν αυτό για αυτό το λόγο. Σκόπιμα παραπλανητική συμπεριφορά απο τη μεριά της αστυνομίας είναι κάτι μη αποδεκτό για μένα. 

Θα βρω απο οτι φαινεται άκρη να τα πάρω όλα πισω άμεσα απλα αυτό θα τους το αναφέρω τη Δευτέρα που θα πάω.

Δεν υπάρχει παραπλάνηση. Στην κλήση σίγουρα γράφει αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας,πινακίδων και διπλώματος . Απλά επειδή δεν το είχες μαζί σου είπανε να πας να το δείξεις ώστε να σου το κρατήσουν και αυτό . Ο νόμος αυτό λέει .

Ακόμα και κλήση ταχύτητας να φας από ραντάρ ή κάμερα  σε εθνική οδό ,όταν πας να την πληρώσεις γίνεται η αφαίρεση διπλώματος ανάλογα με την ποινή . Πλέον σχεδόν σε όλα τα παραπτώματα η αφαίρεση του διπλώματος είναι στανταρακι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν και καθυστέρημένα λίγο, θα γράψω τι έγινε τελικά για να να κλεισει το θέμα.

Πήγα πληρωσα το πρόστιμο και την ασφάλεια και όταν πήγα απο την τροχαία μου τα έδωσαν όλα πίσω κατευθείαν χωρίς να μου πουνε το παραμικρό.Από οτι φαίνεται η μόνη "τιμωρία" ειναι να πληρώσει κάποιος το πρόστιμο και οι πινακίδες το διπλωμα και η αδεια επιστρέφονται αμεσα ασχετα εαν αναφέρει το πρόστιμο ότι κρατουνται για 6 μήνες.

Η μόνη περίπτωση που ίσως να μην τα επαιρνα άμεσα θα ήταν αν ζητουσα διακανονισμό στην εφορία, γιατι από οτι μου είπανε θα στελνανε αίτημα στην τροχαία για να τους απαντήσει αν το εγκρίνει πρώτα (το οποιο μπορει να επαιρνε μου είπανε από ενα μεχρι δυο μήνες !!!).

Οπότε προφανώς για έναν που δεν έχει και οικονομικό προβλημα, την επομενη μέρα μπορεί να τα έχει όλα άμεσα πίσω σα να μην έγινε τίποτα. Κατα τη γνώμη μου δεν είναι δίκαιο αυτό για όλους, γιατι ενας που παλευει για να βγαλει 500-600 ευρω το μήνα μάλλον δε θα το πληρώσει ολο το ποσό με τη μια, θα ζητήσει διακανονισμό με αποτέλεσμα να καθυστερήσει να πάρει πινακίδες, ενω αυτος που το 500αρικο του είναι σα να βάζει κάρτα στο κινητό του ουτε καν θα τον ακουμπήσει. 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2021 στις 9:40 ΜΜ, Fotis_Greece είπε

Γιατι θυμαμαι απο παλια οτι με την ληξη της ασφαλειας υπαρχει ενα μικρο περιθώριο ημερων που ακομα εισαι καλυμμένος? 

Παλια αυτο.Ησουν καλυμενος ενα μηνα,σε περιπτωση που ξεχαστεις,οπως ο TS.
Nα ειναι καλα οι ελληναρες ομως,που το πληρωναν κατ εξακολουθηση στο τελος αυτου του εξτρα μηνα,οποτε το κοψανε.

2 ώρες πριν, markbass είπε

Πήγα πληρωσα το πρόστιμο

Για την ιστορια,παλιοτερα ειχε ανεβασει ενα μελος οτι τον ειχαν γραψει για παρκαρισμα,και στην κληση εγραφε πρασινο ενω το οχημα ηταν γαλαζιο ( η το αντιθετο ) .

Η κληση σβηστηκε.

Στην περιπτωση σου δε γινοταν,επειδη υπεγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...