Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας με λαθος μαρκα οχηματος


markbass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, tigergreg είπε

DAIMLER-BENZ   ηταν   το   αρχικο   ονομα  της   MERCEDES-BENZ  και   πολλοι   το   γνωριζουν   ακομα  ετσι.

Το  ονομα   MERCEDES   ειναι   ισπανικο   και  ηταν   η  συζυγος   ενος   εκ  των   δυο   ιδρυτων   που  πεθανε  νεα

και   προς  τιμην  της   αλλαξε  ονομα  η  εταιρεια.

Σε  πολλα   παλαιοτερα  μοντελα  το  αλουμινενιο   πινακιδακι   αλλα  και  οι  αδειες  κυκλοφοριας

εγραφαν  DAIMLER-BENZ.

Μην   τα  μπερδευεται   με  τις  JAGUAR-DAIMLER.

Επισης  η   φιατ  εχει  πλεον   την  κραισλερ   που  την  πηρε  απο  την  μερσεντες.

Τα έχεις μπερδεψει ελαφρώς με τα ονοματα . Κοιτα το https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz#History

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, markbass είπε

Παιδιά πήρα χθες μια κλήση από την τροχαία (500 ευρώ) λόγω του ότι είχε λήξει η ασφάλεια πριν δυο μέρες και για κάποιο λόγο δεν μου είχε έρθει ειδοποίηση από την ασφαλιστική και το ξέχασα αλλά στην κλήση εκεί που αναγράφεται η μαρκα του αυτοκινήτου εχει γραψει DAIMLER αντί για Mercedes που είναι το σωστό. Μπορώ να επικαλεστώ ότι αναγράφονται λανθασμένα τα εκ του νόμου προβλεπόμενα στοιχεία που αφορούν στον προσδιορισμό του οχήματος και να ακυρωθεί η κλήση?

η Mercedes βέβαια είναι θυγατρική της Daimler αλλά με αυτή την λογική θα μπορούσε να ήταν και Smart ή Fiat Chrysler γιατί και αυτές οι εταιρίες στην Daimler ανήκουν.

Βέβαια έχω υπογράψει την κλήση δεν ξέρω αν έχω δικαίωμα για κάτι τέτοιο εφόσον έχω υπογράψει.

Εχει καθόλου νόημα να το κυνηγήσω η να παω να το πληρώσω και να τελειώνει το θέμα?

 

Όχι δεν έχει κανένα νόημα να το ψάξεις να αποφύγεις το πρόστιμο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Θα βγάλεις την νέα ασφάλεια

2. Πας με την κλήση, την άδεια κυκλοφορίας και την ασφάλεια στην τροχαία. Τους λες ότι η κλήση δεν είναι σωστή που σου έγραφαν και θα κάνεις ένσταση.

3. Θα την πληρώσεις τελικά το πιθανότερο , γιατί είναι κλήση που στην έγραψαν επιτόπου και στην έδωσαν στο χέρι. Αν ήταν κλήση στο παρμπρίζ, ίσως την γλιτωνες.

4. Λες και ευχαριστώ που στο θύμισαν και γλίτωσες τα χειρότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμενα αν πιστευεις σε κανενα θεο θεωρησε οτι σου χτύπησε ένα καμπανακι και άσε τις ιστορίες.

αν αντί να σε σταματήσουν, έπεφτες έστω και κατά λάθος πάνω σε κανεναν θα έτρεχες για μια ζωή, τα 500 θα τα είχες δώσει στο πρώτο μισαωρο και ο λογαριασμός θα έγραφε πολλά μηδενικά μεχρι να σταματήσει.

γι'αυτό πες και ευχαριστώ που τη γλύτωσες τόσο φτηνά και μην είσαι ευθυνόφοβος (ευγενικά)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τα έχεις μπερδεψει ελαφρώς με τα ονοματα . Κοιτα το https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz#History

 

Πραγματι   ετσι  θυμομουν   την  ιστορια   αλλα   ηταν  πιο   περιπλοκη.

https://www.mixanitouxronou.gr/pia-itan-i-mikri-mersentes-pou-edose-to-onoma-tis-sta-diasima-politeli-aftokinita-to-proto-aftokinito-tis-anthropotitas-kataskevastike-apo-ton-karl-benz-ke-epiane-tachitita-16-chlmora/

Παντως   θυμαμαι   οτι   πολλα   μοντελα  της  οπως  η   W111  του  πατερα  μου  εγραφε  DAIMLER-BENZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που εχεις υπογραψει μαζευεις τα 500 και πας και πληρωνεις χωρις πολλα πολλα.αααα και να αλλαξεις ασφαλιστη και ασφαλιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει σε δύο άτομα που ξέρω και έφαγαν κλήσεις η πρόστιμα, τις έσβησαν βάζοντας κονε και γνωστούς. Ο ένας με το δίκιο του ο άλλος όχι. Ψάξε αν μπορείς να την σβήσεις, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό που αν πλήρωνες μέσα σε λίγες μέρες ήταν χαμηλότερο το ποσόν. Ψάξε αν μπορείς να την αφήσεις απλήρωτη και την πληρώνεις με δόσεις όταν περάσει στην εφορία, αρκεί εκεί να μην έχει προσαυξήσεις όπως γίνεται με τα πρόστιμα του ΟΑΣΑ, αν έχει δεν σε συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, markbass είπε

Παιδιά πήρα χθες μια κλήση από την τροχαία (500 ευρώ) λόγω του ότι είχε λήξει η ασφάλεια πριν δυο μέρες και για κάποιο λόγο δεν μου είχε έρθει ειδοποίηση από την ασφαλιστική και το ξέχασα αλλά στην κλήση εκεί που αναγράφεται η μαρκα του αυτοκινήτου εχει γραψει DAIMLER αντί για Mercedes που είναι το σωστό. Μπορώ να επικαλεστώ ότι αναγράφονται λανθασμένα τα εκ του νόμου προβλεπόμενα στοιχεία που αφορούν στον προσδιορισμό του οχήματος και να ακυρωθεί η κλήση?

η Mercedes βέβαια είναι θυγατρική της Daimler αλλά με αυτή την λογική θα μπορούσε να ήταν και Smart ή Fiat Chrysler γιατί και αυτές οι εταιρίες στην Daimler ανήκουν.

Βέβαια έχω υπογράψει την κλήση δεν ξέρω αν έχω δικαίωμα για κάτι τέτοιο εφόσον έχω υπογράψει.

Εχει καθόλου νόημα να το κυνηγήσω η να παω να το πληρώσω και να τελειώνει το θέμα?

 

Κλασικός Ελληναρας…….περιμένει και συμβουλές ……

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς και το παλικάρι μπορεί να είχε πολύ χειρότερα από 500ευρω αλλά εσείς πέσατε να τον φάτε αμέσως δικαστές αυτό το πράγμα μπορεί να συμβεί στον καθένα μας όσο και να μην το θέλουμε δεν είναι απίθανο ο ασφαλιστής του κοιμήθηκε.χαλαρωστε λίγο και αφήστε τα σκάσε 5 κατοσταρικα κ να πεις και ευχαριστώ διότι στις μέρες μας είναι ένας βασικός μισθός.

Επεξ/σία από Fordakias7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πούμε βέβαια και μια αλήθεια, πέρα από τις όποιες νομικίστικες λεπτομέρειες, αν είναι σωστή η μάρκα, αν το στυλό ήταν bic ή αν έχει λήξει η ασφάλεια δύο μέρες ή δύο χρόνια, πρόστιμο πρέπει να μπαίνει αυταπάγγελτα σε χρυσαφί-μπεζ αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε όλοι...αλλά να ανοίγεις θέμα και να ψάχνεσαι σαν να είναι φυσιολογικα όλα..Αλλά αυτοί είμαστε δυστυχώς...Η Μερσεντές σε μάρανε που λένε στο χωριό μου..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, markbass είπε

Παιδιά πήρα χθες μια κλήση από την τροχαία (500 ευρώ) λόγω του ότι είχε λήξει η ασφάλεια πριν δυο μέρες και για κάποιο λόγο δεν μου είχε έρθει ειδοποίηση από την ασφαλιστική και το ξέχασα αλλά στην κλήση εκεί που αναγράφεται η μαρκα του αυτοκινήτου εχει γραψει DAIMLER αντί για Mercedes που είναι το σωστό. Μπορώ να επικαλεστώ ότι αναγράφονται λανθασμένα τα εκ του νόμου προβλεπόμενα στοιχεία που αφορούν στον προσδιορισμό του οχήματος και να ακυρωθεί η κλήση?

η Mercedes βέβαια είναι θυγατρική της Daimler αλλά με αυτή την λογική θα μπορούσε να ήταν και Smart ή Fiat Chrysler γιατί και αυτές οι εταιρίες στην Daimler ανήκουν.

Βέβαια έχω υπογράψει την κλήση δεν ξέρω αν έχω δικαίωμα για κάτι τέτοιο εφόσον έχω υπογράψει.

Εχει καθόλου νόημα να το κυνηγήσω η να παω να το πληρώσω και να τελειώνει το θέμα?

 

Αν κοιτάξεις την άδεια του αυτοκινήτου σου θα δεις ότι γράφει Daimler και όχι Mercedes. 

Κανένα λαθος δεν έγινε. 

Επίσης τραγικό που δεν σε ενημέρωσε η ασφαλιστική σου νωρίτερα, να το κοιτάξεις αυτό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jmmys είπε

Επίσης τραγικό που δεν σε ενημέρωσε η ασφαλιστική σου νωρίτερα, να το κοιτάξεις αυτό. 

Μια χαρά τον ενημέρωσε η ασφαλιστική του... Ψέματα λέει ξεκάθαρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jmmys είπε

Επίσης τραγικό που δεν σε ενημέρωσε η ασφαλιστική σου νωρίτερα, να το κοιτάξεις αυτό. 

Δυσκολο να μην ενημερωσε εκτος αν ειναι οντως καμια περιεργη. Η δικια μου μου στελνει ασφαλιστηριο 1 μηνα πριν ληξει και στις  5 μερες πριν ληξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...