Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας με λαθος μαρκα οχηματος


markbass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, giorgoskouro είπε

Το πρόστιμο για τα ανασφάλιστα καλώς υπάρχει, και πρέπει να είναι τόσο υψηλό ώστε ο οδηγός να μην ρισκάρει να αφήσει ανασφαλιστο το όχημα καθόλου. 

Ομως, δεν γίνεται από την άλλη να σου βάζουν τόσο υψηλό πρόστιμο επειδή ξέχασες την ανανέωση του συμβολαίου του αυτοκινήτου σου για λίγες ημέρες. Λογικό είναι να ξεχνάς, όλοι έχουμε ένα σωρό πράγματα μέσα στο κεφάλι μας. Έπρεπε λοιπόν να μεριμνήσει το κράτος για τον καθορισμό μεταβλητών προστίμων ανάλογα τις ημέρες λήξης του συμβολαίου. Το ξέχασες 1 ημέρα, 20 ευρώ, 1 εβδομάδα 100 ευρώ, μέχρι 2 η 3 εβδομάδες το πολύ και μετά να πάει 500 ευρώ. 

Δεν παίζει φυσικά να γίνει κάτι τέτοιο. Τα περισσότερα τροχαία με εγκατάλειψη είναι επειδή ο δράστης άφησε ανασφαλιστο το όχημα και λέει προκειμένου να με μπαγλαρωσουν και να με ξεσκισουν μετά με αγωγές και δικαστήρια άσε να φύγω και να εγκαταλείψω στην τύχη του το θύμα. 

Και μια ωρα να το ξεχασεις δεν μπορείς να αποζημιώσεις το θύμα σου.Ας το ανανεώσεις νωρίτερα,γιατί να περιμένεις τελευταία στιγμη;

2 λεπτά πριν, dkstopo είπε

ΜΗΝ την πληρώσεις, πήγαινε στο δικαστήριο και ο δικαστής θα κάνει την δουλειά του.

Τι νομίζει θα του πουν εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η καινούρια ασφάλεια που έκανες είναι συνέχεια της προηγούμενης δηλαδή ξεκινάει να ισχύει την στιγμή που λήγει η άλλη, ακόμα και αν την έκανες 2 μέρες μετά, πήγαινε με την καινούρια ασφάλεια στην υπηρεσία του περιπολικού που σου έκοψε την κλήση και κάνε μια ένσταση.

Δεν έχεις να χάσεις κάτι, μόνο να κερδίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

Αν η καινούρια ασφάλεια που έκανες είναι συνέχεια της προηγούμενης δηλαδή ξεκινάει να ισχύει την στιγμή που λήγει η άλλη, ακόμα και αν την έκανες 2 μέρες μετά, πήγαινε με την καινούρια ασφάλεια στην υπηρεσία του περιπολικού που σου έκοψε την κλήση και κάνε μια ένσταση.

Δεν έχεις να χάσεις κάτι, μόνο να κερδίσεις

Δεν υπαρχει αυτόματη ανανέωση πλέον.Πρωτα πληρωνεις και μετά βγαίνει.Οποτε για να υπάρχει συνέχεια πρέπει να την έχεις πληρωσει πριν λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα μπορείς να κάνεις δοσοποίηση στην εφορία για να μην τσούξει. Τσέκαρέ το με ένα τηλέφωνο στη ΔΟΥ σου αναφέροντας την παράβαση (ανασφάλιστο). Δεν πάνε όλες οι παραβάσεις εφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά θα πάω να το πληρώσω από Δευτέρα να τελειώνει το θέμα, δε θα μπλέξω ούτε με δόσεις στην εφορία κλπ, ήταν μια άτυχη στιγμή 2 μερες να μεινει ανασφάλιστο το όχημα, μίλησα με την ασφαλιστική και μου είπαν ότι είχαν στείλει ειδοποίηση στο email αλλά εκείνο το διάστημα είχε φουλάρει το inbox μου και μάλλον γιαυτο δεν το πήρα. Συμφωνω επρεπε να το είχα σημειώσει και να το έχω τακτοποιήσει, αλλα τώρα οτι έγινε έγινε. Και ευτυχως το αμαξι δεν το ειχα κινησει αυτες τις δυο μέρες εκτος της συγκεριμένης στιγμης που πεταξα εναν φιλο σπιτι του σε μια κοντινή απόσταση και τότε με πετυχε η τροχαια. Απλά να αναφέρω επίσης ότι στον έλεγχο δεν είχα μαζί μου το διπλωμα και μου έκοψαν και ένα προστιμο το κλασσικο των 10ευρω επειδη δεν το είχα μαζί και μου είπαν απλα να παω στην τροχαία εντος 3 ημερών να τους το δείξω οτι το έχω για να δουν π.χ. οτι δεν ειναι κρατημένο απο κάποια άλλη τροχαια κλπ διαφορετικά θα εμπαινε κι άλλο προστιμο πάλι στα 500 ευρώ.

Πηγα λοιπον σημερα στη τροχαία με πληρωμένη την κληση (τα 10 ευρω) και τους δειχνω το διπλωμα και μου λενε ωραια φερτο κι αυτο, το κρατάμε.

Μου έχουν επίσης αφαιρέσει πινακίδες και αδεια κυκλοφορίας του οχήματος, δεν το ανέφερα πιο πριν.

Η απορία μου τώρα είναι η εξής, για πιο λόγο δεν με ενημέρωσαν εξαρχής ότι θα πρέπει να παραδώσω το δίπλωμα και ότι πρέπει να κρατηθεί κι αυτό βάση νόμου π.χ. 6 μήνες όπως και οι πινακίδες και μου είπαν απλα πηγαινε να το δείξεις και ολα καλα?

Γιατί για παράδειγμα π.χ. αν κάποιος είχε να διαλέξει μεταξύ προστιμου στα 500 ευρω η να του κρατήσουν το διπλωμα για 6 μηνες μπορεί να προτιμούσε να δώσει τα 500 ευρώ γιατί μέσα σε 6 μήνες χωρίς δίπλωμα μπορεί να έχανε πολλαπλάσια χρήματα από τη δουλειά του λόγω ελλειψης διπλώματος.

Οπως το βλέπω εγώ πάντως φαινεται οι αστυνομικοι εσκέμενα δεν μου το ανέφεραν αυτό για αυτό το λόγο. Σκόπιμα παραπλανητική συμπεριφορά απο τη μεριά της αστυνομίας είναι κάτι μη αποδεκτό για μένα. 

Θα βρω απο οτι φαινεται άκρη να τα πάρω όλα πισω άμεσα απλα αυτό θα τους το αναφέρω τη Δευτέρα που θα πάω.

Επεξ/σία από markbass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, markbass είπε

Τελικά θα πάω να το πληρώσω από Δευτέρα να τελειώνει το θέμα, δε θα μπλέξω ούτε με δόσεις στην εφορία κλπ, ήταν μια άτυχη στιγμή 2 μερες να μεινει ανασφάλιστο το όχημα, μίλησα με την ασφαλιστική και μου είπαν ότι είχαν στείλει ειδοποίηση στο email αλλά εκείνο το διάστημα είχε φουλάρει το inbox μου και μάλλον γιαυτο δεν το πήρα. Συμφωνω επρεπε να το είχα σημειώσει και να το έχω τακτοποιήσει, αλλα τώρα οτι έγινε έγινε. Και ευτυχως το αμαξι δεν το ειχα κινησει αυτες τις δυο μέρες εκτος της συγκεριμένης στιγμης που πεταξα εναν φιλο σπιτι του σε μια κοντινή απόσταση και τότε με πετυχε η τροχαια. Απλά να αναφέρω επίσης ότι στον έλεγχο δεν είχα μαζί μου το διπλωμα και μου έκοψαν και ένα προστιμο το κλασσικο των 10ευρω επειδη δεν το είχα μαζί και μου είπαν απλα να παω στην τροχαία εντος 3 ημερών να τους το δείξω οτι το έχω για να δουν π.χ. οτι δεν ειναι κρατημένο απο κάποια άλλη τροχαια κλπ διαφορετικά θα εμπαινε κι άλλο προστιμο πάλι στα 500 ευρώ.

Πηγα λοιπον σημερα στη τροχαία με πληρωμένη την κληση (τα 10 ευρω) και τους δειχνω το διπλωμα και μου λενε ωραια φερτο κι αυτο, το κρατάμε.

Μου έχουν επίσης αφαιρέσει πινακίδες και αδεια κυκλοφορίας του οχήματος, δεν το ανέφερα πιο πριν.

Η απορία μου τώρα είναι η εξής, για πιο λόγο δεν με ενημέρωσαν εξαρχής ότι θα πρέπει να παραδώσω το δίπλωμα και ότι πρέπει να κρατηθεί κι αυτό βάση νόμου π.χ. 6 μήνες όπως και οι πινακίδες και μου είπαν απλα πηγαινε να το δείξεις και ολα καλα?

Γιατί για παράδειγμα π.χ. αν κάποιος είχε να διαλέξει μεταξύ προστιμου στα 500 ευρω η να του κρατήσουν το διπλωμα για 6 μηνες μπορεί να προτιμούσε να δώσει τα 500 ευρώ γιατί μέσα σε 6 μήνες χωρίς δίπλωμα μπορεί να έχανε πολλαπλάσια χρήματα από τη δουλειά του λόγω ελλειψης διπλώματος.

Οπως το βλέπω εγώ πάντως φαινεται οι αστυνομικοι εσκέμενα δεν μου το ανέφεραν αυτό για αυτό το λόγο. Σκόπιμα παραπλανητική συμπεριφορά απο τη μεριά της αστυνομίας είναι κάτι μη αποδεκτό για μένα. 

Θα βρω απο οτι φαινεται άκρη να τα πάρω όλα πισω άμεσα απλα αυτό θα τους το αναφέρω τη Δευτέρα που θα πάω.

Οι αστυνομικοί δεν σου ανέφεραν πως μαζί με τα 500 ευρώ θα αφαιρεθεί και το δίπλωμα για 6 μήνες και οι πινακίδες; Η ποινή δεν είναι διαζευκτική, αλλά σωρευτική.

Edit: Εφόσον δεν κυκλοφορήσεις για ένα εξάμηνο μην ανανεώσεις το συμβόλαιο για το ασφάλιστρο αν είναι εξαμηνιαίο, τζάμπα λεφτά θα δώσεις, κάνε ένα καινούργιο πριν πάρεις πίσω πινακίδες και δίπλωμα και κυκλοφορήσεις με το αμάξι.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οι αστυνομικοί δεν σου ανέφεραν πως μαζί με τα 500 ευρώ θα αφαιρεθεί και το δίπλωμα για 6 μήνες και οι πινακίδες; Η ποινή δεν είναι διαζευκτική, αλλά σωρευτική.

Edit: Εφόσον δεν κυκλοφορήσεις για ένα εξάμηνο μην ανανεώσεις το συμβόλαιο για το ασφάλιστρο αν είναι εξαμηνιαίο, τζάμπα λεφτά θα δώσεις, κάνε ένα καινούργιο πριν πάρεις πίσω πινακίδες και δίπλωμα και κυκλοφορήσεις με το αμάξι.

Όχι δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο, το μόνο που είπαν είναι πηγαινε στην τροχαία να δειξεις το διπλωμα , να δουμε οτι έχεις διπλωμα. Και μάλιστα τους ρώτησα αν μπορουν και αυτό να το ελεγξουν Online στο συστημα εκεινη τη στιγμη και μου ειπαν μας ενδιαφέρει να δουμε και ότι δεν στο έχει κρατημένο κάποια άλλο τμήμα π.χ. σε αλλη πολη για αλλη παράβαση. Δεν ανέφεραν καθολου οτι πρεπει να παραδωθει και αυτο και να κρατηθει για 6 μήνες. Το εξτρα 500 ευρώ πρόστιμο είπαν οτι θα επιβληθει μόνο εαν δεν παρουσιάσω δίπλωμα εντός 3 ημερών. 

 

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

μάλλον δε κατάλαβες.

δεν είναι ή 500 ή 6μήνες.

είναι ΚΑΙ 500 ΚΑΙ 6μήνες.

ουσιαστικά αναφέρομαι σε δυο ξεχωριστά 500άρια. Ενα για την έλλειψη ασφάλισης και ένα για το αν δεν παρουσιαστώ με το δίπλωμα  στο τμήμα εντός 3 ημερών.

Αν με είχαν ενημερώσει ορθά οπως είναι το καθήκον τους δε θα πήγαινα σαν ποντίκι στη φακα να παραδώσω το διπλωμα, θα προτιμούσα να εδινα αλλο ενα 500αρικο παρά να μην έχω διπλωμα για 6 μήνες. Τα χρήματα της ζημιας θα μπορούσα να τα καλύψω γρηγορα με τη δουλεια μου ευτυχως δεν έχω θέμα. Απλά όπως ήταν και η αρχική μου ερώτηση αν υπήρχε μια πιθανότητα να γλιτώσω π.χ. κατι δε θα με χαλούσε εννοείται. Δε τα βρίσκουμε σε λεφτοδεντρα τα χρήματα και πάμε και κόβουμε όσα θέλουμε σαν φρούτα😒

Επεξ/σία από markbass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, markbass είπε

Όχι δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο, το μόνο που είπαν είναι πηγαινε στην τροχαία να δειξεις το διπλωμα , να δουμε οτι έχεις διπλωμα. Και μάλιστα τους ρώτησα αν μπορουν και αυτό να το ελεγξουν Online στο συστημα εκεινη τη στιγμη και μου ειπαν μας ενδιαφέρει να δουμε και ότι δεν στο έχει κρατημένο κάποια άλλο τμήμα π.χ. σε αλλη πολη για αλλη παράβαση. Δεν ανέφεραν καθολου οτι πρεπει να παραδωθει και αυτο και να κρατηθει για 6 μήνες. Το εξτρα 500 ευρώ πρόστιμο είπαν οτι θα επιβληθει μόνο εαν δεν παρουσιάσω δίπλωμα εντός 3 ημερών. 

 

ουσιαστικά αναφέρομαι σε δυο ξεχωριστά 500άρια. Ενα για την έλλειψη ασφάλισης και ένα για το αν δεν παρουσιαστώ με το δίπλωμα  στο τμήμα εντός 3 ημερών.

Αν με είχαν ενημερώσει ορθά οπως είναι το καθήκον τους δε θα πήγαινα σαν ποντίκι στη φακα να παραδώσω το διπλωμα, θα προτιμούσα να εδινα αλλο ενα 500αρικο παρά να μην έχω διπλωμα για 6 μήνες. Τα χρήματα της ζημιας θα μπορούσα να τα καλύψω γρηγορα με τη δουλεια μου ευτυχως δεν έχω θέμα. Απλά όπως ήταν και η αρχική μου ερώτηση αν υπήρχε μια πιθανότητα να γλιτώσω π.χ. κατι δε θα με χαλούσε εννοείται. Δε τα βρίσκουμε σε λεφτοδεντρα τα χρήματα και πάμε και κόβουμε όσα θέλουμε σαν φρούτα😒

Επάνω στην κλήση τι σου έγραψε ο αστυνομικός; Την παρέλαβαν στην αστυνομία ή την έχεις ακόμα;

Πάντως ότι να ναι πράγματα. Καλύτερα ψάξε και δες την νομοθεσία με όλες τις ποινές που επιβάλλονται ανάλογα τις παραβάσεις για να γνωρίζεις τι συμβαίνει σε κάθε παράβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σου, αλλά νομίζω δεν θα αλλαξει κάτι, απο την στιγμη που και άδικο εχεις και εχεις υπογραψει κιολας.

Έφταιξες, οποτε πας πληρώνεις το προστιμο οπως σωστα το λες στο τελος  και δεχεσαι τις συνεπειες σύμφωνα με τον νόμο σχετικα με το διπλωμα.

Σκέψου οτι ολα αυτα θα τα ειχες αποφυγει αν ειχες απλα ανανεωσει ως οφειλες την ασφαλεια του οχηματος σου, και σκεψου ποσο χειροτερα θα ησουν αν ειχες προκαλεσει καποιο ατυχημα. Κακώς στεκεσαι στο γεγονος οτι ειχε ληξει πριν 2 μερες, ενω κατα την γνωμη μου, θα επρεπε να την ειχες στα χερια σου αρκετες μερες πριν ληξει.

Πολλοι ασφαλιστές σε καλούν στο τηλέφωνο περιπου ενα μήνα πριν ληξει το συμβολαιο σου (γεμισε το inbox ???), ζητησε το και εσυ απο τον ασφαλιστή σου, ετσι ωστε μελλοντικα να εισαι παντα ενημερωμένος.

Φιλικα.

 

2 ώρες πριν, markbass είπε

Όχι δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο, το μόνο που είπαν είναι πηγαινε στην τροχαία να δειξεις το διπλωμα , να δουμε οτι έχεις διπλωμα. Και μάλιστα τους ρώτησα αν μπορουν και αυτό να το ελεγξουν Online στο συστημα εκεινη τη στιγμη και μου ειπαν μας ενδιαφέρει να δουμε και ότι δεν στο έχει κρατημένο κάποια άλλο τμήμα π.χ. σε αλλη πολη για αλλη παράβαση. Δεν ανέφεραν καθολου οτι πρεπει να παραδωθει και αυτο και να κρατηθει για 6 μήνες. Το εξτρα 500 ευρώ πρόστιμο είπαν οτι θα επιβληθει μόνο εαν δεν παρουσιάσω δίπλωμα εντός 3 ημερών. 

 

ουσιαστικά αναφέρομαι σε δυο ξεχωριστά 500άρια. Ενα για την έλλειψη ασφάλισης και ένα για το αν δεν παρουσιαστώ με το δίπλωμα  στο τμήμα εντός 3 ημερών.

Αν με είχαν ενημερώσει ορθά οπως είναι το καθήκον τους δε θα πήγαινα σαν ποντίκι στη φακα να παραδώσω το διπλωμα, θα προτιμούσα να εδινα αλλο ενα 500αρικο παρά να μην έχω διπλωμα για 6 μήνες. Τα χρήματα της ζημιας θα μπορούσα να τα καλύψω γρηγορα με τη δουλεια μου ευτυχως δεν έχω θέμα. Απλά όπως ήταν και η αρχική μου ερώτηση αν υπήρχε μια πιθανότητα να γλιτώσω π.χ. κατι δε θα με χαλούσε εννοείται. Δε τα βρίσκουμε σε λεφτοδεντρα τα χρήματα και πάμε και κόβουμε όσα θέλουμε σαν φρούτα😒

 

images (4).jpeg

Επεξ/σία από Nvi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να μην σε ενημερώνει η ασφαλιστική σου μόνο με e-mail, αλλά να σου έρχονται μηνύματα στο κινητό. Εμένα μου έρχονται 3 ή 4, δεν θυμάμαι ακριβώς,ξεκινάνε καπου 10 μέρες πριν την λήξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρη ασφαλιστικη και σοβαρο ΚΤΕΟ σε ειδοποιουν οχι μονο με email αλλα και με μυνηματα. Και οχι ενα δυο αλλα τουλαχιστον τρια. Εδω ακομα μου στελνουν για ΚΤΕΟ για το παλιο μου αυτοκινητο.

Τωρα για τα 500ρια απο οτι γραφεις εγω καταλαβαινω για δυο 500ρια, ενα για την ασφαλεια και ενα για το αν ηταν κρατημενο το διπλωμα.

Αφου εχεις διπλωμα κανονικα, το ενα το γλιτωνεις, μην μπλεξεις με επαναχρολογησεις, photoshop κτλ το πιθανοτερο ειναι να μπλεξεις περισσοτερο για παραποιηση εγγραφου, ολα τσεκαρονται ηλεκτρονικα. 

Γνωμη μου ειναι να πληρωσεις το 500ρι της ασφαλειας και να κλαφτεις στον διοικητη να παρεις πισω αδεια και διπλωμα. Νομιζω τα δινουν και παραμονη Δεκαπενταυγουστου χαριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, jmmys είπε

Επίσης να μην σε ενημερώνει η ασφαλιστική σου μόνο με e-mail, αλλά να σου έρχονται μηνύματα στο κινητό. Εμένα μου έρχονται 3 ή 4, δεν θυμάμαι ακριβώς,ξεκινάνε καπου 10 μέρες πριν την λήξη.

Εμένα ο δικός μου ασφαλιστής είναι ποιό προχώ...

Εντάξει γνωριζόμαστε αρκετό χρονικό διάστημα. Οταν φτάσει η ημ/νία λήξης με ενημερώνει τηλεφωνικά αν θέλω να το ανανεώσω η όχι και σκάει ο ίδιος τα χρήματα. Αλλά εντάξει μέχρι τις 10 του μηνός που πληρώνομαι και τον εξοφλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, piiii είπε
2 ώρες πριν, piiii είπε

Εμένα ο δικός μου ασφαλιστής είναι ποιό προχώ...

Εντάξει γνωριζόμαστε αρκετό χρονικό διάστημα. Οταν φτάσει η ημ/νία λήξης με ενημερώνει τηλεφωνικά αν θέλω να το ανανεώσω η όχι και σκάει ο ίδιος τα χρήματα. Αλλά εντάξει μέχρι τις 10 του μηνός που πληρώνομαι και τον εξοφλώ.

Όλοι οι σοβαροί ασφαλιστές αυτό κάνουν 

Πληρώνω 6 ασφάλειες και δεν έχω ιδέα πότε λήγουν, παντα μια βδομάδα πριν σκάει τηλέφωνο

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...