Προς το περιεχόμενο

Thermal throttling Gtx 1650 λύσεις για καλύτερο airflow κουτιού


Nik1239

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Νομίζω το κουράζετε χωρίς λόγο. Αν το κουτί δεν είναι ζεστό το μέταλλο μετά απο ώρα, δεν θα κάνει αλλαγή η προσθήκη ανεμιστήρων, αλλού είναι το θέμα. Σιγά μην το δυσκολεύουν τα 100 βαττ της 1650.

Η συγκεκριμένη υλοποίηση έχει μάπα ψύκτρα, σαν στοκ της ιντελ σε μέταλλο που έχει για το φαινεσθε δυο ανεμιστηρες πάνω, που φυσάνε στις δυο άκρες και μένει το κέντρο χωρίς airflow...

Με κόβω να την πουλάω στο τέλος 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Δεν έχω εργαλεία για να βγάλω την λαμαρίνα από μπροστά και θέλω να υπάρχει εκει σε περίπτωση που χρειαστώ ξανά το dvd (για να περάσω συνηθως τραγούδια σε ένα cd  ή για κάποιο παιχνίδι) 

Οι δύο 14αρηδες μπροστά που χωράνε λες δεν θα κάνουν δουλειά ; Ο ένας που έχει μπροστά τώρα είναι noctua και κάνει γύρω στο 20αρικο 

Αυτός που ποσταρες είναι νομίζω για ψήκτρες και δεν κάνει την ίδια δουλειά με τους Fxx

Πλάκα πλάκα δεν αποκλείω να έχει χαλάσει ένα φαν από τα δύο θα το κοιτάξω μόλις πάω σπίτι αν και καθαρίζω ανά δίμηνο τον υπολογιστή με φυσητήρα

Η κάρτα είναι περίπου 15-16 μήνες που την έχω 

Πάστα σε κάρτα δεν έχω αλλάξει ποτέ αλλά θα το δοκιμάσω πόσο δύσκολο να είναι , απλά φοβάμαι μην χάσω την εγγύηση της γιατί στην μια από τις 4εις βίδες έχει ένα αυτοκόλλητο και δεν ξέρω αν χάνω εγγύηση ή όχι 

Πάστα έχω την mx2 κάνει πιστεύω σωστά;

η εγγύηση χάνεται μην το κάνεις αν δεν το έχεις κάνει ποτέ, νομίζω το κουτί που είναι κλειστό είναι ο ένοχος για τις θερμοκρασίες μαζί με τις αυξημένες θερμοκρασίες δωματίου εκτός αν δουλεύει air-conditioning εκεί που βρίσκεται ο υπολογιστής οπότε μάλλον η κάρτα γραφικών φταίει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ICE-T είπε

η εγγύηση χάνεται μην το κάνεις αν δεν το έχεις κάνει ποτέ, νομίζω το κουτί που είναι κλειστό είναι ο ένοχος για τις θερμοκρασίες μαζί με τις αυξημένες θερμοκρασίες δωματίου εκτός αν δουλεύει air-conditioning εκεί που βρίσκεται ο υπολογιστής οπότε μάλλον η κάρτα γραφικών φταίει

Ο υπολογιστής κάτω από το γραφείο με διπλά το ένα στήριγμα του γραφείου και μερικά εκατοστά μακριά από τον τοίχο πίσω αλλά μπροστά στο λίγο mesh που έχει παίρνει αέρα κρύο συνήθως λόγο air conditioning 

Αν τον μετακινήσω λες να υπάρχει διαφορά;

Επίσης κοίταξα την κάρτα και δουλεύουν μια χαρά και τα δύο φανς

Αν δω ότι χειροτερεύει με βλέπω να κάνω οικονομία για να πάω σε sff σύστημα με άλλη κάρτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, duffyduck είπε

γιατι δεν το λειτουργεις χωρις τα πλαϊνα καπακια. Αν βελτιωθουν οι θερμοκρασίες τοτε ξερει τι φταιει: το airflow

 

Έβγαλα λίγο το τζαμί-πλεξι-πλαστικο που έχει και άρχισε να κατεβαίνει λίγο 

Θα το δοκιμάσω τώρα για κάνα μισάωρο να δω πως θα πάει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί να αγοράζεις ...έξτρα ανεμιστήρες που θα κάνουν απειροελάχιστη διαφορά στο κουτί που έχεις δεν βάζεις κανένα ευρώ παραπάνω από όσο θα σου κοστίσουν τα ανεμιστήρια να  αλλάξεις το κουτί καλύτερα μ ε  διάτρητη Mess πρόσοψη ( μπροστινό Air Flow ) δηλαδή να δείς φώς !!! . Τα παρακάτω είναι της τάξεως των 50 ευρώ φυσικά υπάρχουν άπειρα να σου δώσω παραδείγματα τα οποία τα έχω και δοκιμασμένα ανάλογα τα βαλάντια που διαθέτεις αλλά όλα τα Air Flow Δεν είναι για να τα έχεις ...κάτω από το γραφείο ...αμαρτία είναι.

PER.644787.jpg

PER.818647.jpg

Επεξ/σία από Hellfire45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nik1239 είπε

Ο υπολογιστής κάτω από το γραφείο με διπλά το ένα στήριγμα του γραφείου και μερικά εκατοστά μακριά από τον τοίχο πίσω αλλά μπροστά στο λίγο mesh που έχει παίρνει αέρα κρύο συνήθως λόγο air conditioning 

Αν τον μετακινήσω λες να υπάρχει διαφορά;

Επίσης κοίταξα την κάρτα και δουλεύουν μια χαρά και τα δύο φανς

Αν δω ότι χειροτερεύει με βλέπω να κάνω οικονομία για να πάω σε sff σύστημα με άλλη κάρτα 

δοκίμασε να τον μετακινήσεις ποίο μπροστά και δες αν βγάλεις το πλαϊνό καπάκι αν βελτιώνεται κάπως το Airflow του κουτιού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Deepcool E-Shield πολυ καλό και σε συνδυασμο με 2 τετοια https://www.e-shop.gr/corsair-cssd-brkt2-dual-ssd-mounting-bracket-p-PER.549799

μπορεις να βαλεις 4 x 2.5" δισκους (π.χ. ssd) στις δυο 3.5" θεσεις.

 

Επίσης με ένα τετοιο https://www.e-shop.gr/goobay-93990-hdd-ssd-mounting-frame-p-PER.502142

μπορεις να βαλεις ενα ακομη 2.5" ssd στην οροφη και να εχεις 1 x 120mm ανεμιστηρα στην οροφη

Γενικα κανεις customιες για να εχεις το pc που θελεις.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Hellfire45 είπε

Αντί να αγοράζεις ...έξτρα ανεμιστήρες που θα κάνουν απειροελάχιστη διαφορά στο κουτί που έχεις δεν βάζεις κανένα ευρώ παραπάνω από όσο θα σου κοστίσουν τα ανεμιστήρια να  αλλάξεις το κουτί καλύτερα μ ε  διάτρητη Mess πρόσοψη ( μπροστινό Air Flow ) δηλαδή να δείς φώς !!! . Τα παρακάτω είναι της τάξεως των 50 ευρώ φυσικά υπάρχουν άπειρα να σου δώσω παραδείγματα τα οποία τα έχω και δοκιμασμένα ανάλογα τα βαλάντια που διαθέτεις αλλά όλα τα Air Flow Δεν είναι για να τα έχεις ...κάτω από το γραφείο ...αμαρτία είναι.

PER.644787.jpg

PER.818647.jpg

Κοίτα κουτί δεν αλλάζω θα δω αν μπορώ να βελτιώσω κάπως το airflow και να στρώσει η κάρτα αλλιώς θα ρίξω λίγο τα ρολόγια και όσο με βγάλει , στο επόμενο built που θα μπορώ να το στήσω εγώ με κομμάτια από όπου θέλω θα βάλω και ένα καλό κουτί

2 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Deepcool E-Shield πολυ καλό και σε συνδυασμο με 2 τετοια https://www.e-shop.gr/corsair-cssd-brkt2-dual-ssd-mounting-bracket-p-PER.549799

μπορεις να βαλεις 4 x 2.5" δισκους (π.χ. ssd) στις δυο 3.5" θεσεις.

 

Επίσης με ένα τετοιο https://www.e-shop.gr/goobay-93990-hdd-ssd-mounting-frame-p-PER.502142

μπορεις να βαλεις ενα ακομη 2.5" ssd στην οροφη και να εχεις 1 x 120mm ανεμιστηρα στην οροφη

Γενικα κανεις customιες για να εχεις το pc που θελεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δεν πουλάς την κάρτα τώρα κανα 250άρι ξέρω γω, και παίρνεις πάλι όταν πέσουν οι τιμές;

Αυτό το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αλλά ποτέ θα πέσουν οι τιμές κανείς δεν ξέρει και το pc δεν έχει ενσωματωμένη όποτε δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιώ αν δεν πάρω μια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

δυστυχώς αυτά συμβαίνουν όταν κάποιος δεν γνωρίζει και παίρνει έτοιμα συστήματα από καταστήματα

(δεν γνωρίζεις => ρωτάς αυτούς που γνωρίζουν/ξέρουν καλύτερα από σένα)

ότι αφορά τώρα το θέμα σου

καθάρισε το κουτί με κάποιον φυσητήρα

μετά βάλε οπωσδήποτε (2) δύο για να μην πω (3) τρεις ανεμιστήρες μπροστά να βάζουν κρύο αέρα και θες (1) έναν έως (2) δύο ανεμιστήρες να βγάζουν τον ζεστό αέρα για να έχεις καλό Airflow και να είναι δροσερό το κουτί και η κάρτα

μερικές κάρτες γραφικών επίσης να ξέρεις είναι ζεστές (το γνωρίζει και ο κατασκευαστής) το λέω γιατί αγόρασε φίλος της AMD ΧΤ6900 (Red Devil) εκεί να δεις ζέστη...

επίσης και κάποιοι επεξεργαστές είναι ζεστοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δυστυχώς αυτά συμβαίνουν όταν κάποιος δεν γνωρίζει και παίρνει έτοιμα συστήματα από καταστήματα

(δεν γνωρίζεις => ρωτάς αυτούς που γνωρίζουν/ξέρουν καλύτερα από σένα)

ότι αφορά τώρα το θέμα σου

καθάρισε το κουτί με κάποιον φυσητήρα

μετά βάλε οπωσδήποτε (2) δύο για να μην πω (3) τρεις ανεμιστήρες μπροστά να βάζουν κρύο αέρα και θες (1) έναν έως (2) δύο ανεμιστήρες να βγάζουν τον ζεστό αέρα για να έχεις καλό Airflow και να είναι δροσερό το κουτί και η κάρτα

μερικές κάρτες γραφικών επίσης να ξέρεις είναι ζεστές (το γνωρίζει και ο κατασκευαστής) το λέω γιατί αγόρασε φίλος της AMD ΧΤ6900 (Red Devil) εκεί να δεις ζέστη...

επίσης και κάποιοι επεξεργαστές είναι ζεστοί...

Δυστυχώς ήμουν αναγκασμένος να πάρω έτοιμο και ήταν το καλύτερο που βρήκα στα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω και γνώριζα ότι κάποια στιγμή θα είχα τέτοια θέματα . Θα πάρω έναν 14αρη για μπροστά ακόμα και έναν 12αρη κάτω από την κάρτα και ότι γίνει . Στην τελική θα ρίξω τα ρολόγια μέχρι να δω φυσιολογικές θερμοκρασίες χωρίς να κάνει η κάρτα σαν αεροπλάνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Δυστυχώς ήμουν αναγκασμένος να πάρω έτοιμο και ήταν το καλύτερο που βρήκα στα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω και γνώριζα ότι κάποια στιγμή θα είχα τέτοια θέματα . Θα πάρω έναν 14αρη για μπροστά ακόμα και έναν 12αρη κάτω από την κάρτα και ότι γίνει . Στην τελική θα ρίξω τα ρολόγια μέχρι να δω φυσιολογικές θερμοκρασίες χωρίς να κάνει η κάρτα σαν αεροπλάνο

ναι για τον μπροστά

όχι για τον κάτω από την κάρτα αυτόν ξέχασε τον

απλά βάλε δύο μπρος είτε 140 είτε 120 και έναν πίσω 140

καθάρισε τυχόν σκόνες από τους ανεμιστήρες στην κάρτα γραφικών και επεξεργαστή

και ο θεός μαζί σου φίλε μου

εγώ πάντως στο κουτί της υπογραφής μου (για το σύστημα που φαίνεται γιατί έχω ένα που δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα λόγω ότι θέλω να βάλω υδρόψυξη λόγω του επεξεργαστή (AMD Ryzen 9 3950X))

έχω το Cougar Panzer με συνολικά οκτώ ανεμιστήρες

τρεις μπροστά + ένας κάτω βάζουν αέρα

τρεις πάνω + ένας πίσω βγάζουν αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

 Στην τελική θα ρίξω τα ρολόγια μέχρι να δω φυσιολογικές θερμοκρασίες χωρίς να κάνει η κάρτα σαν αεροπλάνο

Τωρα το ειπες καλα να ξερουμε τι γινεται , ολη μερα στην τσιτα το κουτι φταιει;

Παρε τους ανεμιστηρες που λες και ριξτους επανω και μεγαλη διαφορα να μη δεις , χαμενοι δεν θα πανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...