Προς το περιεχόμενο

Thermal throttling Gtx 1650 λύσεις για καλύτερο airflow κουτιού


Nik1239

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Τωρα το ειπες καλα να ξερουμε τι γινεται , ολη μερα στην τσιτα το κουτι φταιει;

Παρε τους ανεμιστηρες που λες και ριξτους επανω και μεγαλη διαφορα να μη δεις , χαμενοι δεν θα πανε.

Η κάρτα είναι στα "oc" ρολόγια που ήρθε από το εργοστάσιο άρα θα δω ποια είναι τα κανονικά ρολόγια τα στοκ μιας 1650 και θα βάλω αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα δείς κανένα αποτέλεσμα με τους ανεμιστήρες ( άντε στην καλύτερη 1-2 βαθμούς που δεν νομίζω να είναι το αποτέλεσμα που θες ) το κουτί αυτό είναι σχεδόν " αδύνατο" να ανασάνει από μπροστά ....και αφού το έχεις και κάτω από το γραφείο ακόμα χειρότερα ...εάν διάβασα σωστά νομίζω κάπου ότι έτσι αναφέρεις ! . Προσωπικά έχω "τρέλα" με το Air Flow για αυτό δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με υδρόψυξη....έχω όμως δοκιμάσει πολλά κουτιά και πληροφοριακά και η Αερόψυξη ...η καλή και σωστή έχει το ανάλογο κόστος της ( άλλος θέλει καλή Αερόψυξη και απόλυτη ησυχία , άλλος συνδυασμό  κ.τ.λ.π. ) το οποίο είναι εξίσου δύσκολο να το πετύχεις ανάλογα με τα γούστα που έχει ο καθένας ( υλοποιώ και builds για διάφορους " πελάτες" ). Αν δεν έχεις DVD βγάλε το καπάκι από μπροστά ( της θέσεως του DVD  ενοώ τουλάχιστον να παίρνει λίγο αέρα και το mess φίλτρο από την πάνω μεριά μπάς και κάνει λίγο Air Flow ...επίσης εάν αγοράσεις ανεμιστήρες πάρε SP static presure που χρησιμοποιούν σε ψύξη CPU ....ξέρω ξέρω θα πούνε κάποιοι ...οχιιι static presure αλλά Air flow στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστέψτε με οi SP είναι καλύτεροι με λιγότερες και φαρδύτερες λεπίδες ...τραβάνε περισσότερο αέρα από το να γυρίζουν σε τρελές στροφές που είναι οι Air flow ( τσεκαρισμένο σε δύσκολα κουτιά και τοποθετήσεις ). Αλλά και πάλι λύση με μεγάλα αποτελέσματα ως επι το πλείστον δεν θα έχεις ...χωρίς να θέλω να σε χαλάσω χρειάζεσαι ...Άλλο Κουτί ως Αρχή είναι από τα σημαντικότερα πράγματα που οι ποιο πολλοί αγοραστές το αγνοούν φορτώνουν μηχανήματα και μετά πασχίζουν με προβλήματα θερμοκρασιών ...μειωμένη ζωή βασικών κομματιών ( GPU , CPU κ.τ.λ.π. ) ή και βλάβες ακόμα.

Επεξ/σία από Hellfire45
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Ξέχασες να μας ενημερώσεις: πόσο πέφτει τελικά η θερμοκρασία όταν αφαιρείς το ένα καπάκι του κουτιού;

- Δεν ξέρω επίσης αν απάντησες σε αυτό που ρώτησε άλλο μέλος, αν ο υπολογιστής είναι σε κλιματιζόμενο ή όχι χώρο και θα προσέθετα εγώ ποια είναι η εσωτερική θερμοκρασία του χώρου σου;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filipN είπε

- Ξέχασες να μας ενημερώσεις: πόσο πέφτει τελικά η θερμοκρασία όταν αφαιρείς το ένα καπάκι του κουτιού;

- Δεν ξέρω επίσης αν απάντησες σε αυτό που ρώτησε άλλο μέλος, αν ο υπολογιστής είναι σε κλιματιζόμενο ή όχι χώρο και θα προσέθετα εγώ ποια είναι η εσωτερική θερμοκρασία του χώρου σου;

Θα το δοκιμάσω σε λίγο να δω 

Ο χώρος συνήθως είναι κλιματιζομενος αλλά όταν δεν είναι είναι γύρω στους 27-30 βαθμούς 

Επίσης το κουτί εκεί που είναι δεν το "πιάνει" το κλιματιστικό παρά μόνο το μπροστινό mesh 

Γενικά είναι αρκετά κλειστό γύρω γύρω και αυτό δυσκολεύει αρκετά τα πράγματα αλλά δεν μπορώ να το βάλω και σε άλλο σημείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Θα το δοκιμάσω σε λίγο να δω 

Ο χώρος συνήθως είναι κλιματιζομενος αλλά όταν δεν είναι είναι γύρω στους 27-30 βαθμούς 

Επίσης το κουτί εκεί που είναι δεν το "πιάνει" το κλιματιστικό παρά μόνο το μπροστινό mesh 

Γενικά είναι αρκετά κλειστό γύρω γύρω και αυτό δυσκολεύει αρκετά τα πράγματα αλλά δεν μπορώ να το βάλω και σε άλλο σημείο 

Κατέβασε και το πρόγραμμα HWiNFO για να δούμε τι θερμοκρασίες έχεις πριν το ανοίξεις και τι θερμοκρασίες μετά.

Επεξ/σία από filipN
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και την κάρτα σκέτη να την βάλει κάπου δεν θα κάνει διαφορά. Δεν δυσκολεύουν το κουτί τα 100 βατ της 1650, η ηλίθια ψύκτρα της την δυσκολεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dim_mnia είπε

Αλλαγή πάστας με mx5 και τέλος 😎

Οι ανεμιστήρες όσους και να βάλεις, άντε να πέσουν 1-3 βαθμούς .

Και με αλλαγή πάστας πάλι 1-3 βαθμούς θα δει διαφορά. Γενικά το σύστημα ψύξης την κάρτας δεν φαίνεται να είναι κάτι το τρομερό αλλά σίγουρα με άλλο κουτί θα βελτιώσει την κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...