Προς το περιεχόμενο

Δεν υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα. Μύθος η πραγματικότητα?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, cumulus είπε

Αν και ασχετο το ποιος με ταιζε για να σου φυγει η απορια δουλευα απο τα 20 μου.

Καμάρι σου άμα δούλευες από τα 20, αλλά με διδακτορικό δεν το κάνει κανείς συνήθως μόνο σπουδάζουν. 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επειδή πιθανόν είμαι ο πιο μεγάλος ηλικιακά άλλα είμαι και μέσα στην αγορά 38 χρόνια στο τεχνικό τομέα ακούστε τι γίνετε.Ολα τα τεχνικά επαγγέλματα έχουν τεράστιες ελλείψεις από ΜΑΣΤΟΡΟΥΣ και όχι " μαστόρους" Οι περισσότεροι πλέον που υπάρχουν από κάποια ηλικία και κάτω που είναι και το μέλλον στα τεχνικά επαγγέλματα ειναι μετανάστες που δούλεψαν λίγο δίπλα σε κάποιο μάστορα και βγήκαν και κάνουν δουλειές τσατρα-πατρα που λέμε εμείς.

Στα τεχνικά επαγγέλματα σου φεύγει η ψυχή στη δουλειά αλλά βγάζεις λεφτά .Όποιος απο εσάς προλαβαίνει πηγαιντε να μάθετε μια τέχνη.

Οι εποχές ΠΑΣΟΚΝΟΥΔΟΥ που έμπαινε ο Θανασακης που ειχε βγάλει με κλωτσιές το Λύκειο στη Δεη στον Οτε στη τράπεζα και έπαιρνε ενα σκασμό λεφτά τελειώσανε οριστικά και αμετάκλητα.

Ο μακαρίτης ο Τριτσης είχε πει τοτε που ηταν Υπουργός Παιδείας ....έχουμε πολλούς γιατρούς πολλούς μηχανικούς πολλούς αρχιτέκτονες αλλα δεν έχουμε υδραυλικούς μαραγκούς σιδεράδες κλπ.....έπεσαν πάνω του να τον φάνε αλλα δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια .

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινωνία με τα προτυπα της εχει δημιουργήσει την ψευδαίσθηση ότι αν σπουδασεις θα βρεις μια άνετη καθιστικη δουλεια να αράζεις και να πληρωνεσαι μέχρι να βγεις στην συνταξη και να αραζεις και να πληρωνεσαι παρομοίως. Ετσι δυσκολα σηκωνεται κάποιος να παει να δουλέψει στο χωραφι π δινουν 40-50 ευρω μεροκαματο για χειρονακτικες βαριες εργασιες. Δεν λεω οτι δεν φταίει ο νεος που δεν σηκωνεται να δουλέψει αλλα μην τον κατηγορεις κιόλας οταν εσυ του εχεις δημιουργησει τη φιλοσοφια αυτη.. 

35 λεπτά πριν, cumulus είπε

Οσοι θελουν καλους μισθους ας το σκεφτοντουσαν αυτο οταν εκαναν κοπανες στο σχολειο ή περναγανε τα μαθηματα με αντιγραφη στο πανεπιστημιο και ουτε το ονομα τους δεν ξερουν να γραψουν σωστα.

Το 90% παιρνει το μισθο που του αξιζει ,αλλα δυσυχως η μπαλλα παιρνει το υπολοιπο 10%

Κάποιος εφαγε bullying μικρος 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, xp-user είπε

Στα τεχνικά επαγγέλματα σου φεύγει η ψυχή στη δουλειά αλλά βγάζεις λεφτά .Όποιος απο εσάς προλαβαίνει πηγαιντε να μάθετε μια τέχνη.

Οι εποχές ΠΑΣΟΚΝΟΥΔΟΥ που έμπαινε ο Θανασακης που ειχε βγάλει με κλωτσιές το Λύκειο στη Δεη στον Οτε στη τράπεζα και έπαιρνε ενα σκασμό λεφτά τελειώσανε οριστικά και αμετάκλητα.

  

27 λεπτά πριν, cumulus είπε

Το φυτο που λεγανε,αλλα το φυτο απο τοτε που τελειωσε διδακτορικα  δεν κλαιγεται για τους μισθους σε αντιθεση με τους cool τυπους της ταξης του

 

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Lucifer είπε

  ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΩ

 Φυτο-τεχν(ιτ)ης.

Double the power! Θα τσέπωνες από παντού.😂

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lucifer είπε

  

 

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΩ

Υδραυλικος.....τετοια ωρα θα δουλευες ακομα απο σπιτι σε σπιτι θα ειχες βγαλει 100-200 ευρω ΜΑΥΡΑ και ολα καλα😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lucifer είπε

  

 

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΩ

Οτιδηποτε αλλα να διαβαζεις.

Δεν ξερω αν φανηκε οτι υποτιμω αυτους που δεν σπουδαζουν και ζητω συγγνωμη αν φανηκε ετσι .Αυτο που εννοω ειναι οτι αν δε βαλεις τον κωλο σου κατω τιποτα δε θα γινεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xp-user είπε

Υδραυλικος.....τετοια ωρα θα δουλευες ακομα απο σπιτι σε σπιτι θα ειχες βγαλει 100-200 ευρω ΜΑΥΡΑ και ολα καλα😁

Ευτυχώς δεν έπεσα πολύ μακριά.

5 λεπτά πριν, cumulus είπε

Οτιδηποτε αλλα να διαβαζεις.

Δεν ξερω αν φανηκε οτι υποτιμω αυτους που δεν σπουδαζουν και ζητω συγγνωμη αν φανηκε ετσι .Αυτο που εννοω ειναι οτι αν δε βαλεις τον κωλο σου κατω τιποτα δε θα γινεις.

Και να διαβάζεις ένα τίποτα θα γίνεις αν ο λόγος που διαβάζεις είναι για να βάζεις στα εισιτήρια Dr. αντί για Mr.

Συγγνώμη και στους δύο δλδ, αλλά ούτε τα φράγκα σε κάνουν άνθρωπο, ούτε το κύρος σε ταΐζει. Ο άνθρωπος που έχει βρει την ισορροπία ανάμεσα σε εργασία και ζωή, γραμμένα τα έχει και τα λεφτά και τα πτυχία σας.

Edit μην αρχίσει καμιά μανούρα, τα "σας" προφανώς είναι απρόσωπα ε, δεν επιτίθεμαι σε κάποιον.

Επεξ/σία από Lucifer
  • Like 8
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, cumulus είπε

Το φυτο που λεγανε,αλλα το φυτο απο τοτε που τελειωσε διδακτορικα  δεν κλαιγεται για τους μισθους σε αντιθεση με τους cool τυπους της ταξης του

Εγώ ήμουν από τους cool τύπους στην τάξη μου και τώρα είμαι software security architect. Μου επιτρέπεται να παίρνω καλό μισθό η όχι;

Χωρίς παρεξήγηση φίλε, αλλά ξεκαβαλα λίγο το καλάμι. Στη σχολή μου (ηλ. Μηχ.) οι ποίο άσχετοι συνέχιζαν για διδακτορικά. Το λες , λες και είναι επιτευμα. Λεφτά να έχεις και διδακτορικά έξω (και εδώ) κάνεις 15. Έχεις ιδέα σε πόσους υποψήφιους διδάκτορες έχω κάνει εργασίες για 7000 και για 10000 ευρώ; Επίσης από τα λεγόμενα σου, μάλλον έχεις πολλά κόμπλεξ και θα είσαι και πολύ κακός, είτε σαν αφεντικό, είτε σαν υπάλληλος.

On topic τώρα, αυτό που λέει ο @xp-user είναι μεγάλη αλήθεια. Έχει μεγάλη ανάγκη η αγορά από καλούς μάστορες. Και αυτοί που υπάρχουν, πραγματικά είναι ανάρπαστοι και εύκολα βγάζουν σε μια μέρα αυτά που ο "doctor" πιο πΝω βγάζει σε ένα μήνα. Σε ότι αφορά τώρα το digital, είναι γνωστή η πάρα πολύ μεγάλη ζήτηση που υπάρχει. Σε μην τα ξαναλέμε.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, cumulus είπε

Οσοι θελουν καλους μισθους ας το σκεφτοντουσαν αυτο οταν εκαναν κοπανες στο σχολειο ή περναγανε τα μαθηματα με αντιγραφη στο πανεπιστημιο και ουτε το ονομα τους δεν ξερουν να γραψουν σωστα.

Το 90% παιρνει το μισθο που του αξιζει ,αλλα δυσυχως η μπαλλα παιρνει το υπολοιπο 10%

Εντελώς άκυρα και τα νούμερα ποσοστά που είπες και οι απόψεις σου που είναι ισοπεδωτικες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Εγώ ήμουν από τους cool τύπους στην τάξη μου και τώρα είμαι software security architect. Μου επιτρέπεται να παίρνω καλό μισθό η όχι;

Χωρίς παρεξήγηση φίλε, αλλά ξεκαβαλα λίγο το καλάμι. Στη σχολή μου (ηλ. Μηχ.) οι ποίο άσχετοι συνέχιζαν για διδακτορικά. Το λες , λες και είναι επιτευμα. Λεφτά να έχεις και διδακτορικά έξω (και εδώ) κάνεις 15. Έχεις ιδέα σε πόσους υποψήφιους διδάκτορες έχω κάνει εργασίες για 7000 και για 10000 ευρώ; Επίσης από τα λεγόμενα σου, μάλλον έχεις πολλά κόμπλεξ και θα είσαι και πολύ κακός, είτε σαν αφεντικό, είτε σαν υπάλληλος.

On topic τώρα, αυτό που λέει ο @xp-user είναι μεγάλη αλήθεια. Έχει μεγάλη ανάγκη η αγορά από καλούς μάστορες. Και αυτοί που υπάρχουν, πραγματικά είναι ανάρπαστοι και εύκολα βγάζουν σε μια μέρα αυτά που ο "doctor" πιο πΝω βγάζει σε ένα μήνα. Σε ότι αφορά τώρα το digital, είναι γνωστή η πάρα πολύ μεγάλη ζήτηση που υπάρχει. Σε μην τα ξαναλέμε.

*Σορυ για το off-topic*

Μπορεις να μου πεις ποια σχολη εχεις τελειωσει; Αν εισαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος και Μηχανικος Υπολογιστων πολυτεχνειου, τοτε ξερω οτι οι περισσοτεροι κανουν διδακτορικα σε MIT/HARVARD/STANFORD/PURDUE, οποτε δεν τους λες και ασχετους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εγω εχω φιλο ψυκτικό, και δεν προλαβαίνει ουτε να κα...σει που λενε

Οταν ζητά προσωπικό δεν πάει κανείς γιατί λενε κανει ζεστη και που να τρέχεις τωρα με τις σκάλες.

Μετα καποιοι εξυπνάκιδες εκει που πανε κλείνουν δουλειες για πάρτη τους, εκτος μαγαζιου, και βέβαια παίρνουν ποδι.

Αυτοί ήμαστε.

40€ μαύρα από το πρωί μέχρι το βράδυ να φανταστώ ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, miucce είπε

Η κοινωνία με τα προτυπα της εχει δημιουργήσει την ψευδαίσθηση ότι αν σπουδασεις θα βρεις μια άνετη καθιστικη δουλεια να αράζεις και να πληρωνεσαι μέχρι να βγεις στην συνταξη και να αραζεις και να πληρωνεσαι παρομοίως. Ετσι δυσκολα σηκωνεται κάποιος να παει να δουλέψει στο χωραφι π δινουν 40-50 ευρω μεροκαματο για χειρονακτικες βαριες εργασιες. Δεν λεω οτι δεν φταίει ο νεος που δεν σηκωνεται να δουλέψει αλλα μην τον κατηγορεις κιόλας οταν εσυ του εχεις δημιουργησει τη φιλοσοφια αυτη.. 

Κάποιος εφαγε bullying μικρος 

Τα 40 - 50 ευρώ μεροκάματο στο χωράφι ποιος τα είπε; Γιατί όσους λίγους ξέρω και πήγανε επαρχία να δουλέψουν σε χωράφι, τελικά καλύτερα θα ήταν να έβρισκαν μια οποιαδήποτε δουλειά στην πόλη τους και στην περιοχή τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, miucce είπε

Ετσι δυσκολα σηκωνεται κάποιος να παει να δουλέψει στο χωραφι π δινουν 40-50 ευρω μεροκαματο για χειρονακτικες βαριες εργασιες

Lmao, από χωριό είμαι και ούτε καν έχω ακούσει για τέτοια λεφτά. 25-30 μεροκάματο, φυσικά μαύρα, χωρίς ασφάλιση και δουλειά μόνο για όσο χρειάζεται (όχι όλη τη χρονιά). Οπότε μόνο μετανάστες το κάνουν από Βαλκανικές χώρες που έρχονται να δουλέψουν για καλοκαίρι και φθινόπωρο φεύγουν για τις χώρες τους που ζουν καλά εκεί για την υπόλοιπη χρονιά.

Ναι, οι νέοι κάθονται στις καφετέριες όχι επειδή δεν γουστάρουν να δουλέψουν αλλά επειδή δεν θέλουν να κάνουν μια τέτοια βαριά δουλειά για τόσα λίγα λεφτά. Μόνο αν έχεις δικά σου χωράφια βγάζεις λίγα αν και το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής θα πάει σε κόστη, θέλει αρκετή έκταση για να βγάλεις ένα αξιοπρεπές εισόδημα. 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...