Προς το περιεχόμενο

Δεν υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα. Μύθος η πραγματικότητα?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Τα 40 - 50 ευρώ μεροκάματο στο χωράφι ποιος τα είπε; Γιατί όσους λίγους ξέρω και πήγανε επαρχία να δουλέψουν σε χωράφι, τελικά καλύτερα θα ήταν να έβρισκαν μια οποιαδήποτε δουλειά στην πόλη τους και στην περιοχή τους. 

Χειρονακτικες βαριες εργασιες εγραψα. Μπαλες αχυρο εχεις κουβαλήσει? Γνωστος μου εδινε 50 για 8 ωρες κ δεν εβρισκε ατομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, efib είπε

*Σορυ για το off-topic*

Μπορεις να μου πεις ποια σχολη εχεις τελειωσει; Αν εισαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος και Μηχανικος Υπολογιστων πολυτεχνειου, τοτε ξερω οτι οι περισσοτεροι κανουν διδακτορικα σε MIT/HARVARD/STANFORD/PURDUE, οποτε δεν τους λες και ασχετους.

Και αυτό άκυρο, κάποιοι κάνουν διδακτορικά εκεί, εφόσον έχουν Master και πληρούν τα κριτήρια, θα βρεις αποφοίτους του ΕΜΠ να κάνουν PhD σε όλα τα καλά και γνωστά πανεπιστήμια από Ευρωπη, ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Τα 40 - 50 ευρώ μεροκάματο στο χωράφι ποιος τα είπε; Γιατί όσους λίγους ξέρω και πήγανε επαρχία να δουλέψουν σε χωράφι, τελικά καλύτερα θα ήταν να έβρισκαν μια οποιαδήποτε δουλειά στην πόλη τους και στην περιοχή τους. 

Φιλος μου που εχει ελιες οντως τοσο δινει μεροκαματο, ισως και 70ε για αυτους που τις κοβουν, απλως το μεροκαματο την μια μερα ειναι, την αλλη δεν ειναι. Εννοειται καταμαυρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

40€ μαύρα από το πρωί μέχρι το βράδυ να φανταστώ ;

Οταν σε τεχνικο επαγγελμα ξεκινας με το ποσο θα περνω μαστορα αστο.....δεν κανεις για τεχνιτης.Καποτε οι νεοι δουλευαν κανα 2 χρονια τζαμπα,δεν λεω οτι πρεπει να γινετε και τωρα αυτο αλλα κατσε μαθε τη τεχνη και μετα εχεις απαιτησεις η ανοιγεις δικια σου δουλεια

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dompred είπε

Lmao, από χωριό είμαι και ούτε καν έχω ακούσει για τέτοια λεφτά. 25-30 μεροκάματο, φυσικά μαύρα, χωρίς ασφάλιση και δουλειά μόνο για όσο χρειάζεται (όχι όλη τη χρονιά). Οπότε μόνο μετανάστες το κάνουν από Βαλκανικές χώρες που έρχονται να δουλέψουν για καλοκαίρι και φθινόπωρο φεύγουν για τις χώρες τους που ζουν καλά εκεί για την υπόλοιπη χρονιά.

Ναι, οι νέοι κάθονται στις καφετέριες όχι επειδή δεν γουστάρουν να δουλέψουν αλλά επειδή δεν θέλουν να κάνουν μια τέτοια βαριά δουλειά για τόσα λίγα λεφτά. Μόνο αν έχεις δικά σου χωράφια βγάζεις λίγα αν και το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής θα πάει σε κόστη, θέλει αρκετή έκταση για να βγάλεις ένα αξιοπρεπές εισόδημα. 

Αν εχουν το σιγουρακι καποιον αλλοδαπο που θα το κανει με 20 ευρω προφανώς δεν θα δώσει παραπάνω.. Μην λεμε και τα αυτονοητα. 

Επισης γελαω με το οτι αν εχεις δικα σιυ χωραφια βγαζεις λίγα. Αν δεν βαλεις οτιδήποτε επιδοτειται η δεν εχεις κανα 1000ρι στρέμματα (οχι απαραίτητα δικα σου αλλα να τα δουλευεις) πεινας αμα δεν εχεις full time δουλεια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Ευτυχώς δεν έπεσα πολύ μακριά.

Και να διαβάζεις ένα τίποτα θα γίνεις αν ο λόγος που διαβάζεις είναι για να βάζεις στα εισιτήρια Dr. αντί για Mr.

Συγγνώμη και στους δύο δλδ, αλλά ούτε τα φράγκα σε κάνουν άνθρωπο, ούτε το κύρος σε ταΐζει. Ο άνθρωπος που έχει βρει την ισορροπία ανάμεσα σε εργασία και ζωή, γραμμένα τα έχει και τα λεφτά και τα πτυχία σας.

Edit μην αρχίσει καμιά μανούρα, τα "σας" προφανώς είναι απρόσωπα ε, δεν επιτίθεμαι σε κάποιον.

στην εργασια μου συνεργαζομαι καποτε με δρ, σε καποια θεματα περιβαλλοντος ως εξωτερικοι συνεργατες, θυμαμαι ενας τυπος ειχε στειλει τα πρακτικα και τις σημειωσεις που ειχα στειλει σε αλλες υπηρεσιες με εντονο κοκκινο χρωμα και σημειωμενο οτι ηθελε να υπαρχουν αναφορες οτι αυτα εξαχθηκαν απο την ερευνα του δρ ταδε και με παραπονο στον προΪσταμενο μου οτι τον υποτιμουσα, ο τυπας εντωμεταξυ δυο φορες συζητησαμε ολες και ολες και ειχε υπεροψια στις αποψεις του, . Τελικως εστειλα διορθωτικο σημειωμα γιατι δεν εβγαλα ακρη οσο και να του εξηγουσα οτι η ερευνα του ειναι σε συνεργασια με μας και οχι απο μονος του.... Τελικως τελειωσε το προγραμμα ερευνας και τωρα ειναι ανεργος και παρα δυο θεσεις που ειχε για να δωσει εξετασεις προτιμα να διδασκει σε πανιπιστημιο ιδιωτικο για πενταροδεκαρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Και αυτό άκυρο, κάποιοι κάνουν διδακτορικά εκεί, εφόσον έχουν Master και πληρούν τα κριτήρια, θα βρεις αποφοίτους του ΕΜΠ να κάνουν PhD σε όλα τα καλά και γνωστά πανεπιστήμια από Ευρωπη, ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία. 

Το point μου ειναι οτι δεν πανε οι ασχετοι για διδακτορικο απο πολυτεχνειο, οποτε δεν εχει νοημα αυτο που λεει. Αν δεν ειναι πολυτεχνειο τοτε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

40€ μαύρα από το πρωί μέχρι το βράδυ να φανταστώ ;

Πρεπει να ειναι κάποιος πολυ χαζος να δίνει μαυρα και να εχει τους υπάλληλους του να κυκλοφορούν με τα αυτοκινητα της εταιρείας και να κανουν τοποθετήσεις, τωρα για το ποσα δίνει ουτε με ενδιαφέρει ουτε ρωταω

Αυτο αφορά αυτον να τον υπάλληλο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, miucce είπε

Χειρονακτικες βαριες εργασιες εγραψα. Μπαλες αχυρο εχεις κουβαλήσει? Γνωστος μου εδινε 50 για 8 ωρες κ δεν εβρισκε ατομο. 

Δεν ξέρω τι θεωρείται ως βαριά χειρονακτικη στο χωράφι. Εγώ ξέρω τρία άτομα πριν χρόνια επί μνημονιων που πήγαν σε επαρχία μέσω γνωστών, δεν είχανε σπίτι οι ίδιοι εκεί και μου έλεγαν άσχημα πράγματα, δουλειές έκαναν από όλα ότι τους έλεγε ο εργοδότης με μισθό όχι κάτι συγκεκριμένο. Τα ίδια χάλια γενικώς με όλους τους εργαζόμενους που έχαναν μια δουλειά και είχαν χαμηλούς μισθούς με καθυστέρηση και χωρίς ένσημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ισχύει ότι η χώρα έχει καταρρεύσει εδώ και χρόνια.

Επομένως είναι αντιληπτό πως και οι συνθήκες εργασίας και οι προοπτικές εξασφάλισης ενός μισθού και όχι επιδόματος απαιτούν θυσίες σε χρόνο και χρήμα.Αυτά ως εργαζόμενος διότι ως επιχειρηματίας έχεις κι άλλα πράγματα να σκεφτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ζητούν υπάλληλο  με μισθό 2,5 ευρώ την ώρα που να τον βρουν. Πραγματικά σπατάλη χρόνου. Πήγαινε να μάθεις ξένη γλώσσα και κάνε ιδιαίτερα καλύτερα θα είναι ή να μάθεις κάποια τέχνη 

Οτιδήποτε άλλο παρά να χάνεις τον χρόνο σου για 2,5 την ώρα 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, efib είπε

Φιλος μου που εχει ελιες οντως τοσο δινει μεροκαματο, ισως και 70ε για αυτους που τις κοβουν, απλως το μεροκαματο την μια μερα ειναι, την αλλη δεν ειναι. Εννοειται καταμαυρα.

Οκ, μπράβο τους άμα δίνουν τόσα. 

Εγώ αναφέρομαι σε σταθερή εργασία  με μισθό, θα κάτσεις για κάποιους μήνες η μόνιμα όσο σε χρειαστεί ο εργοδότης. Τώρα άμα αρχίσουμε να αναλύσουμε για ύψος αμοιβής σε μεμονωμένες ημέρες εκεί θα χάσουμε την μπάλα. Δεν ξέρω πόσο πάνε, μπορεί και 100 να δίνουν, το θέμα είναι πόσες μέρες όμως. Και εμείς εδώ είχαμε φέρει έναν Αφρικανο εργάτη για να μας βοηθήσει σε κάτι εργασίες στην ταράτσα και του δίναμε 60 ευρώ για κάθε μέρα επί τρεις ημέρες που κάθισε εδώ για δουλειά από 9 ως 3 μεσημέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15,8% η ανεργία, 34,2% στους νέους χωρίς να υπολογίζονται αυτοί που σπουδάζουν και αυτοί που κάνουν την θητεία τους...

Άρα μύθος δεν είναι, είναι μια σκληρή πραγματικότητα.

Προφανώς σε κάποιους τομείς υπάρχει δουλειά όπως η πληροφορική αλλά δεν θέλουν να ασχοληθούν όλοι με αυτό τον τομέα.

Σε άλλους τομείς απλώς τα πράγματα είναι τραγικά... 

Ακόμα και αυτοί που δουλεύουν σε καλές δουλειές ο μισθός δεν φτάνει καν για να βάλουν κάτι στην άκρη... 

Ας είναι καλά οι γονείς και οι συγγενείς στην Ελλάδα, χωρίς αυτούς πολύς κόσμος θα πείναγε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλειές υπάρχουν όρεξη δεν υπάρχει από τον κόσμο, ψάχνουμε 3 άτομα στην δουλειά ψυκτικό ηλεκτρολόγο και σίδερα.

Οι μεν ψυκτικοί βολεύονται με το να περνάνε 5-10 air condition και δεν μας κοιτάνε καν γτ τα λεφτά που βγάζουν το καλοκαίρι δεν θα τα δουν από εμάς.

Ηλεκτρολόγο δεν μας ενδιαφέρει καν το πτυχίο απλά να μπορεί να πιάσει ένα κατσαβίδι και να ακολουθήσει μια απλή λογική αυτοματισμών

Σιδερά ναι θα θέλαμε να ξέρει να δουλεύει στρατζα ψαλίδι και να κολλάει.

Μισθο δίνεται ανάλογα τις ικανότητες αλλά δεν πρόκειται να πάρουμε κάποιον με 1,5 κ /Μηνα , θα μπει με 700-800 και αν πιάνουν τα χέρια του θα πάρει το 1,5κ σύντομα (κάτω από 3 χρόνια) αλλά είτε πέφτουμε σε τούβλα είτε σε καβαλιμενους που νομίζουν ότι αξίζουν 5κ απλά επειδή έχουν ένα πτυχίο.

Και στις 3ις περιπτώσεις θα ξεκινήσει ως βοηθός μέχρι να μάθει τι κάνουμε.

Κατά την άποψη μου αν θέλει κάποιος να δουλέψει θα βρει αλλά την μιζέρια του δεν βρίσκω τπτ δεν την δέχομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαρχια που εχουμε εστιατοριο, ψαχνουμε για σερβιτορο αλλα ολα τα παιδακια προτιμουν να πανε στα καφε, τα οποια καφε εχουν 20 ατομα προσωπικο για 1-2 βαρδιες/εβδομαδα και 1 ενσημο το μηνα, για το φαινεσθαι. Ψαχνουμε κυριως με προγραμμα, μιας και εμπειρια 0 οι περισσοτεροι, αλλα δεν.

Ψαχνουμε λαντζα (ειτε μικρης ηλικιας, ειτε μεγαλυτερης). Γνωριζουμε περιπτωσεις στην περιοχη οπου καποιοι εχουν μια οικονομικη δυσκολια, αλλα την μυτη την κρατανε ψηλα. Ειχαμε με προγραμμα, παλι με 0 εμπειρια. Την επιασε η καραντινα και μετα την αναστολη γυρισε χειροτερη. Ε πηρε ποδι

Αν δεν υπαρχει προσπαθεια απο τον εργαζομενο, δεν μπορει και ο εργοδοτης να δωσει. Ανα καιρους, σε αυτους που αξιζαν, διναμε παραπανω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...