Προς το περιεχόμενο

Δεν υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα. Μύθος η πραγματικότητα?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, efib είπε

Με κατωτατο δεν θα ερθει πραγματικα κανενας. Πραγματικα ομως. 

3 ώρες πριν, Raylan είπε

Ακούω από πολλούς νέους ότι δεν μπορούν να βρουν δουλειά επειδή δεν υπάρχουν δουλειές και όλη μέρα κάθονται με ένα καφέ στην καφετέρια και παραπονιούνται..

Για αυτην την κατηγορια, μια χαρα ειναι ο κατωτατος για αρχη. Αλλα οταν εχουν γονεις να πληρωνουν φοιτητικο σπιτι και να σκοτωνονται στην δουλεια, ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αρχικα εγω ειμαι ο εργοδοτης.

Γιατί κάτι μου λέει ότι είσαι εργοδότης σε οικογενειακή επιχείρηση (άρα κάτι που βρήκες έτοιμο), και τώρα το παίζεις αφεντικό;

Και να μην είναι έτσι, έχει σημασία για όσους είναι γιατί δεν είναι λίγοι αυτοί που το παίζουν αφεντικά με ξένους κώλους.

Κι επειδή πιο πάνω είπες κάτι του τύπου «δείξε μου ότι θες να δουλέψεις να σου δώσω περισσότερα», μπορώ να ρωτήσω με τι όρεξη να δώσει το παραπάνω όταν παίρνει ψίχουλα; Να βασιστεί στο λόγο σου ότι όντως θα δώσεις περισσότερα; Πόσοι έχουν μπέσα σήμερα;

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ccchristopoulosccc είπε

Δεν κρατιεμαι ρε παιδες,συγγνωμη κιολας αλλα θα το πω γιατι διαβασα ολα τα σχολια και με τρωει...Απο αυτα που μπορω να καταλαβω , οσοι σχολιασαμε η σχολιαζουμε προς το παρον στο νημα, ειμαστε πανω απο 18 ετσι;

Ακουω πως για τα παντα φταινε και οι μεν και οι δε,η κακη τυχη,μοιρα,αδικη κοινωνια κλπ κλασσικα...Διορθωστε με εαν κανω λαθος αλλα καθε 4 η και λιγοτερα ετη υπαρχει μια ωραια διαδικασιουλα οπου μεσα σε ενα παραβαν διαλεγεις ενα απο αυτα τα ωραια χαρτακια με τα ονοματα και το βαζεις στο κουτακι που υπαρχει μπροστα...

Ξερετε τι λειπει απο την εικονα;

Ενας καθρεφτης μεσα στο παραβαν την ωρα που πεταμε το χαρτακι,και το λεω ξεκινωντας απο τον εαυτο μου πρωτα...

Ολα τα υπολοιπα....

Όταν ένα κράτος έχει χτιστεί από τότε που συστάθηκε με την νοοτροπία του ρουσφετιού, το να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και τον ωχ αδερφισμό μην περιμένεις πολλά...

Δυστυχώς εδώ που έχουμε φτάσει ούτε η αλλαγή ψήφου δεν θα μας σώσει, το πρόβλημα όπως είπε και ο @Ggiorgos7 είναι το πρόβλημα της παιδείας μας, η Ελλάδα θέλει ξερίζωμα και μετά επαναφύτευση σε ένα πιο πρόσφορο έδαφος (που για μένα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί αυτό το πρόσφορο έδαφος μέσω οποιοδήποτε κόμματος).

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Για αυτην την κατηγορια, μια χαρα ειναι ο κατωτατος για αρχη. Αλλα οταν εχουν γονεις να πληρωνουν φοιτητικο σπιτι και να σκοτωνονται στην δουλεια, ετσι ειναι.

Για κατωτατο δεν θα κουναγα ουτε το μικρο μου δαχτυλακι, και χαιρομαι που υπαρχουν και αλλοι που σεβονται τον εαυτο τους. Καλα κανουν και εχουν γονεις που πληρωνουν και δεν τους εκμεταλλευονται για φραγκοδιφραγκα τα αφεντικα.

1 ώρα πριν, efib είπε

*Σορυ για το off-topic*

Μπορεις να μου πεις ποια σχολη εχεις τελειωσει; Αν εισαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος και Μηχανικος Υπολογιστων πολυτεχνειου, τοτε ξερω οτι οι περισσοτεροι κανουν διδακτορικα σε MIT/HARVARD/STANFORD/PURDUE, οποτε δεν τους λες και ασχετους.

Θελετε να μου εξηγησετε γιατι γελατε; Ειχα αυτη την εντυπωση απο οσους ειχα δει, και ξερω οτι τα τμηματα ΗΜΜΥ ειναι απο τα πιο δυνατα πτυχια στην Ελλαδα. Ο Δασκαλακης ειχε πει οτι διαλεξε ημμυ εμπ αντι για μαθηματικο για να εχει ανταγωνισμο που δεν θα ειχε στο μαθηματικο. Εξηγηστε μου, παρακαλω γιατι μαλλον εχω λανθασμενη αντιληψη, που ομως ειμαι ανοιχτη στο να αναθεωρησω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, godfather0991 είπε

Όταν ένα κράτος έχει χτιστεί από τότε που συστάθηκε με την νοοτροπία του ρουσφετιού, το να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και τον ωχ αδερφισμό μην περιμένεις πολλά...

Δυστυχώς εδώ που έχουμε φτάσει ούτε η αλλαγή ψήφου δεν θα μας σώσει, το πρόβλημα όπως είπε και ο @Ggiorgos7 είναι το πρόβλημα της παιδείας μας, η Ελλάδα θέλει ξερίζωμα και μετά επαναφύτευση σε ένα πιο πρόσφορο έδαφος (που για μένα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί αυτό το πρόσφορο έδαφος μέσω οπιαδήποτε κόμματος).

Επειδη λοιπον αποψιλωση κρατους δεν υφισταται ως διαδικασια παρα μονο μεσω της βιας (π.χ.ενος πολεμου η μιας φυσικης καταστροφης),και εφοσον εστω και στα χαρτια εχεις δημοκρατικο πολιτευμα,μονο εναν τροπο εχεις ακομη και για να διορθωσεις την παιδεια που λες ως βασικο προβλημα (εδω βεβαια θα μου επιτρεψεις το σχολιο πως ακομη και κρατη αρκετα πιο απαιδευτα απο το δικο μας,αλλα ΚΡΑΤΗ,τα εχουν καταφερει καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κι επειδή πιο πάνω είπες κάτι του τύπου «δείξε μου ότι θες να δουλέψεις να σου δώσω περισσότερα», μπορώ να ρωτήσω με τι όρεξη να δώσει το παραπάνω όταν παίρνει ψίχουλα; Να βασιστεί στο λόγο σου ότι όντως θα δώσεις περισσότερα; Πόσοι έχουν μπέσα σήμερα;

Θα αρκούσε το να μην γυρίσει κάποιος χειρότερος από την αναστολή για αρχή. Ξαναλέω, έχουμε δώσει παραπάνω σε αυτούς που δούλεψαν παραπάνω. 

Είναι μια περίοδος κάθε χρόνο που χρειαζόμαστε 2-3 άτομα παραπάνω. Μια χρονιά (τελευταία χρονιά προ κορωνοϊού), είχαμε έναν που ήταν με το κινητό αρκετή ώρα. Μάντεψε ποιος πήρε τα λιγότερα μπορμπουαρ και δεν πήρε τπτ επιπλέον στο χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ccchristopoulosccc είπε

Επειδη λοιπον αποψιλωση κρατους δεν υφισταται ως διαδικασια παρα μονο μεσω της βιας (π.χ.ενος πολεμου η μιας φυσικης καταστροφης),και εφοσον εστω και στα χαρτια εχεις δημοκρατικο πολιτευμα,μονο εναν τροπο εχεις ακομη και για να διορθωσεις την παιδεια που λες ως βασικο προβλημα (εδω βεβαια θα μου επιτρεψεις το σχολιο πως ακομη και κρατη αρκετα πιο απαιδευτα απο το δικο μας,αλλα ΚΡΑΤΗ,τα εχουν καταφερει καλυτερα..

Δυστυχώς είναι πολύ μεγάλη κουβέντα για να την κάνουμε εδώ μέσα. 

Πάντως χαίρομαι που βλέπω πολλούς που σχολιάζουν να σκέφτονται για αλλαγή κτλ. σημαίνει ότι υπάρχει μαι μικρή ελπίδα στο βάθος, κάποια στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, godfather0991 είπε

Δυστυχώς είναι πολύ μεγάλη κουβέντα για να την κάνουμε εδώ μέσα. 

Πάντως χαίρομαι που βλέπω πολλούς που σχολιάζουν να σκέφτονται για αλλαγή κτλ. σημαίνει ότι υπάρχει μαι μικρή ελπίδα στο βάθος, κάποια στιγμή...

Συμφωνουμε απολυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Θα αρκούσε το να μην γυρίσει κάποιος χειρότερος από την αναστολή για αρχή.

Ναι, βέβαια συνήθως αυτά τα πράγματα είναι πολυσύνθετα (εργασιακές συνθήκες και μισθός πριν την αναστολή).

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ξαναλέω, έχουμε δώσει παραπάνω σε αυτούς που δούλεψαν παραπάνω. 

Άλλο να τους δώσατε επειδή δούλεψαν με περισσότερη όρεξη/απόδοση στις ίδιες ώρες, και άλλο επειδή δούλεψαν περισσότερες ώρες. Αν εννοείς το δεύτερο, δεν καταλαβαίνω πού βλέπεις το κατόρθωμά σας.

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Είναι μια περίοδος κάθε χρόνο που χρειαζόμαστε 2-3 άτομα παραπάνω.

Για βραχυπρόθεσμες καταστάσεις είναι άλλα τα δεδομένα γενικά.

 

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μια χρονιά (τελευταία χρονιά προ κορωνοϊού), είχαμε έναν που ήταν με το κινητό αρκετή ώρα. Μάντεψε ποιος πήρε τα λιγότερα μπορμπουαρ και δεν πήρε τπτ επιπλέον στο χέρι. 

Σε αυτό δεν έχω να πω κάτι, παρά μόνο ότι καλό θα ήταν να του το εξηγούσατε για να το χρησιμοποιήσει υπέρ του στο μέλλον (σε περίπτωση που δεν το κάνατε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, miucce είπε

Χειρονακτικες βαριες εργασιες εγραψα. Μπαλες αχυρο εχεις κουβαλήσει? Γνωστος μου εδινε 50 για 8 ωρες κ δεν εβρισκε ατομο. 

Εχεις κουβαλήσει  μπαλες άχυρο ή τριφύλλι;Τοτε θα καταλάβαινες ποσο λίγα είναι και τα 50€ το 8ωρο.Επίσης είναι δουλειά για ένα μήνα;Αντε δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Εχεις κουβαλήσει  μπαλες άχυρο ή τριφύλλι;Τοτε θα καταλάβαινες ποσο λίγα είναι και τα 50€ το 8ωρο.Επίσης είναι δουλειά για ένα μήνα;Αντε δύο.

Ότι βγάλει κάποιος από τέτοια εργασία τα μισά θα τα φάει σε ορθοπεδικό, το αυχενικό (το λιγότερο που μπορεί να πάθει) δεν το γλυτώνει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Το 5% έχει κάνει διδακτορικό κι αυτό μετά μόνο του σου βρίσκει δουλειά. Αλλά να φανταστω όσο σπούδαζες ποιός σε ταΐζε? 

Δεν ισχύει με όλους. Υπάρχουν άτομα που έχουν αυτή την εξέλιξη και δεν επιβαρύνουν κανέναν. Είχα γνωρίσει συμπατριώτη μας που έκανε διδακτορικό στην Ολλανδία και το βράδυ δούλευε σαν ντελιβεράς ελληνικού εστιατόριου. Είναι πολλοί αυτοί που χρηματοδοτούν οι ίδιοι τις σπουδές τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...