Προς το περιεχόμενο

Δεν υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα. Μύθος η πραγματικότητα?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πρεπει να ειναι κάποιος πολυ χαζος να δίνει μαυρα και να εχει τους υπάλληλους του να κυκλοφορούν με τα αυτοκινητα της εταιρείας και να κανουν τοποθετήσεις, τωρα για το ποσα δίνει ουτε με ενδιαφέρει ουτε ρωταω

Αυτο αφορά αυτον να τον υπάλληλο του

Χαζός - έξυπνος δε ξέρω, για βοηθούς τόσο παίζει το μεροκάματο, και για κάνα τρίμηνο, μετά σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Δουλειές υπάρχουν όρεξη δεν υπάρχει από τον κόσμο, ψάχνουμε 3 άτομα στην δουλειά ψυκτικό ηλεκτρολόγο και σίδερα.

Οι μεν ψυκτικοί βολεύονται με το να περνάνε 5-10 air condition και δεν μας κοιτάνε καν γτ τα λεφτά που βγάζουν το καλοκαίρι δεν θα τα δουν από εμάς.

Ηλεκτρολόγο δεν μας ενδιαφέρει καν το πτυχίο απλά να μπορεί να πιάσει ένα κατσαβίδι και να ακολουθήσει μια απλή λογική αυτοματισμών

Σιδερά ναι θα θέλαμε να ξέρει να δουλεύει στρατζα ψαλίδι και να κολλάει.

Μισθο δίνεται ανάλογα τις ικανότητες αλλά δεν πρόκειται να πάρουμε κάποιον με 1,5 κ /Μηνα , θα μπει με 700-800 και αν πιάνουν τα χέρια του θα πάρει το 1,5κ σύντομα (κάτω από 3 χρόνια) αλλά είτε πέφτουμε σε τούβλα είτε σε καβαλιμενους που νομίζουν ότι αξίζουν 5κ απλά επειδή έχουν ένα πτυχίο.

Και στις 3ις περιπτώσεις θα ξεκινήσει ως βοηθός μέχρι να μάθει τι κάνουμε.

Κατά την άποψη μου αν θέλει κάποιος να δουλέψει θα βρει αλλά την μιζέρια του δεν βρίσκω τπτ δεν την δέχομαι.

Προσφορά - ζήτηση. Αν δεν βρίσκεις καλό τεχνίτη θα πληρώσεις. Όπως  και ο άλλος με μεταπτυχιακό παίρνει 700 επειδή υπάρχουν πολλοί τέτοιοι. Δεν υπάρχει δεν έρχεται, υπάρχει δεν δίνω. Ο άλλος ήθελε άτομο με 15 ευρώ την μέρα μέσα στην νύχτα και έλεγε δεν έρχεται κάνεις γιατί οι νέοι είναι τεμπέληδες. 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Macosj είπε

Προσφορά - ζήτηση. Αν δεν βρίσκεις καλό τεχνίτη θα πληρώσεις. Όπως  και ο άλλος με μεταπτυχιακό παίρνει 700 επειδή υπάρχουν πολλοί τέτοιοι. Δεν υπάρχει δεν έρχεται, υπάρχει δεν δίνω. Ο άλλος ήθελε άτομο με 15 ευρώ την μέρα μέσα στην νύχτα και έλεγε δεν έρχεται κάνεις γιατί οι νέοι είναι τεμπέληδες. 

27 είμαι ξεκίνησα με βασικό το 18 δεν λέω που είμαι σήμερα αλλά δεν απέχει από την τριετία που ανέφερα. Δεν ζήτησα τεχνίτη βοηθό ζητάω με 800, το 70% θα είναι σε air-condition χωρίς βρομες κλπ καθώς δουλεύουμε στην φαρμακοβιομηχανία δεν νομίζω ότι ζητάω πολλά για αυτά που δίνω.

Ας δώσω ένα παράδειγμα

Πριν ένα μήνα είπα σε ένα παιδί (γνωστός) τώρα κάνει την πτυχιακή του μηχανολόγος (8η χρόνια), του εξήγησα τι παίζει και μου λέει δεν με ενδιαφέρει πρακτική εργασία θέλω γραφείο. Αν δεν θέλει ο κόσμος να δουλέψει δεν δλευει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Ισχύει ότι η χώρα έχει καταρρεύσει εδώ και χρόνια.

Επομένως είναι αντιληπτό πως και οι συνθήκες εργασίας και οι προοπτικές εξασφάλισης ενός μισθού και όχι επιδόματος απαιτούν θυσίες σε χρόνο και χρήμα.Αυτά ως εργαζόμενος διότι ως επιχειρηματίας έχεις κι άλλα πράγματα να σκεφτείς.

Κλείνω λέγοντας το εξής :

Αύριο μεθαύριο τα ίδια θα συζητάμε.Ξέρετε γιατί;Το πρόβλημα δεν είναι αποκλειστικά πολιτικό.Είναι πρώτα κοινωνικό.Η κοινωνία είναι αυτή που επέλεξε τους εκπροσώπους της τις τελευταίες δεκαετίες.Είναι αυτή που στήριζε-ει πρόσωπα/καταστάσεις με γνώμονα το προσωπικό συμφέρον και τόσα άλλα.Αν δεν λυθούν πρώτα αυτά ,θα συζητάμε τα ίδια.Φαύλος κύκλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτομο που έχει σχετικά γνωστό κατάστημα στα νότια προάστια με ηλεκτρονικά/δορυφορικά κ.λπ. είδη κλαιγόταν σε γνωστό μου ότι δε βρίσκει υπαλλήλους.

Πριν κανά χρόνο έψαχνε (βασικά ακόμα παίζει να ψάχνει) για υπεύθυνο αποθήκης (όχι βοηθό) επειδή θα του έφευγε εκείνος που είχε. 

Έδινε 540€ για πενθήμερο οκτάωρο και 700€ για πενθήμερο εννιάωρο (τουλάχιστον δεκάωρο στην ουσία) συν πεντάωρο το Σάββατο (τουλάχιστον εξάωρο).

Ξαναλέω, όχι για βοηθό χωρίς προϋπηρεσία, αλλά για υπεύθυνο αποθήκης με προϋπηρεσία και εμπειρία.

Μετά κλαίγεται δεξιά κι αριστερά ότι δε βρίσκει άτομα.

Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν άπειρα έξω, οποιοσδήποτε έχει κάνει συνεντεύξεις τα γνωρίζει.

 

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Επαρχια που εχουμε εστιατοριο, ψαχνουμε για σερβιτορο αλλα ολα τα παιδακια προτιμουν να πανε στα καφε, τα οποια καφε εχουν 20 ατομα προσωπικο για 1-2 βαρδιες/εβδομαδα και 1 ενσημο το μηνα, για το φαινεσθαι. Ψαχνουμε κυριως με προγραμμα, μιας και εμπειρια 0 οι περισσοτεροι, αλλα δεν.

Ψαχνουμε λαντζα (ειτε μικρης ηλικιας, ειτε μεγαλυτερης). Γνωριζουμε περιπτωσεις στην περιοχη οπου καποιοι εχουν μια οικονομικη δυσκολια, αλλα την μυτη την κρατανε ψηλα. Ειχαμε με προγραμμα, παλι με 0 εμπειρια. Την επιασε η καραντινα και μετα την αναστολη γυρισε χειροτερη. Ε πηρε ποδι

Αν δεν υπαρχει προσπαθεια απο τον εργαζομενο, δεν μπορει και ο εργοδοτης να δωσει. Ανα καιρους, σε αυτους που αξιζαν, διναμε παραπανω. 

Να μην ψαχνετε για παιδακια και μαλλον εχετε για μισθους για παιδακια. Τα παιδακια δουλευουν για το χαρτζιλικι τους, οποτε δεν τα νοιαζει κιολας το ενσημο. Πιο πολυ ο χαβαλες μαζι με τα αλλα παιδακια που ειναι μαζι στο μαγαζι, και μετα τα τιπς που ειναι πιο πολλα σε μπιτσομπαρα και καφε. Για να μην βρισκετε τοτε μαλλον κατι κανετε λαθος, αν δεν ερχεται ουτε το ατομο που εχει οικονομικη δυσκολια, τοτε φανταζομαι τι μισθους/συνθηκες εχετε. Αυτο πρεπει να σας προβληματισει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Geocheats2 είπε

27 είμαι ξεκίνησα με βασικό το 18 δεν λέω που είμαι σήμερα αλλά δεν απέχει από την τριετία που ανέφερα. Δεν ζήτησα τεχνίτη βοηθό ζητάω με 800, το 70% θα είναι σε air-condition χωρίς βρομες κλπ καθώς δουλεύουμε στην φαρμακοβιομηχανία δεν νομίζω ότι ζητάω πολλά για αυτά που δίνω.

Ας δώσω ένα παράδειγμα

Πριν ένα μήνα είπα σε ένα παιδί (γνωστός) τώρα κάνει την πτυχιακή του μηχανολόγος (8η χρόνια), του εξήγησα τι παίζει και μου λέει δεν με ενδιαφέρει πρακτική εργασία θέλω γραφείο. Αν δεν θέλει ο κόσμος να δουλέψει δεν δλευει

Γιατί λες σε μηχανολόγο για βοηθό ψυκτικού? Βάλε μια αγγελία εκεί πέρα 1000 άτομα θα μαζευτούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος που έχει ανάγκη τα λεφτά θα κάνει οποιαδήποτε δουλειά δυστυχώς... Το ξέρουν πολύ καλά όλοι οι εργοδότες αυτό γι' αυτό δίνουν μισθούς πείνας και άθλιες εργασιακές συνθήκες. 

Όταν κάποιος/α έχει πτυχίο σε ένα αντικείμενο προφανώς και πρέπει να ζητήσει περισσότερα λεφτά, επένδυσε πάνω σε αυτό χρόνο και χρήματα, στην Ελλάδα το πτυχίο το έχουμε κάνει πατσαβούρι λες και ο κάθε άνθρωπος που έχει πτυχίο το πήρε εύκολα και σε μια μέρα...

Αν μια επιχείρηση δεν μπορεί να προσλάβει κάποιον/α με πτυχίο ας ρισκάρει να πάρει κάποιον/α χωρίς και να δώσει λιγότερα, δεν μπορεί όμως να υποτιμαέι την δουλειά που έχει γίνει για να αποκτηθεί ένα πτυχίο ή μεταπτυχιακό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ggiorgos7 είπε

Κλείνω λέγοντας το εξής :

Αύριο μεθαύριο τα ίδια θα συζητάμε.Ξέρετε γιατί;Το πρόβλημα δεν είναι αποκλειστικά πολιτικό.Είναι πρώτα κοινωνικό.Η κοινωνία είναι αυτή που επέλεξε τους εκπροσώπους της τις τελευταίες δεκαετίες.Είναι αυτή που στήριζε-ει πρόσωπα/καταστάσεις με γνώμονα το προσωπικό συμφέρον και τόσα άλλα.Αν δεν λυθούν πρώτα αυτά ,θα συζητάμε τα ίδια.Φαύλος κύκλος.

Το μόνο σωστό σχόλιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλειές υπάρχουνε. Με χαμηλό μισθό ως προς τον κόπο που πρέπει να καταβάλει ο εργαζόμενος και για το μέσο κόστος ζωής στην Ελλάδα. Με παραβάσεις της εργατικής νομοθεσίας, απλήρωτες και αδήλωτες υπερωρίες, χωρίς ένσημα. 

Που ακόμα κι αυτές τις δουλειές να βρεις θέλεις μέσον και γνωστό να σε προτείνει στο αφεντικό. Αλλιώς δεν σε εμπιστεύονται, άμα πας να δώσεις βιογραφικό σου λένε καλά θα σε ειδοποιήσουν και ότι τώρα δεν χρειάζονται προσλήψεις, πας στα μαγαζιά μετά από μήνες ως πελάτης και βλέπεις άλλους εργαζόμενους. 

Ενα τεράστιο πρόβλημα που έχει συμβάλλει στους χαμηλούς μισθούς της Ελλάδας ειδικά στους νέους είναι το γεγονός ότι μένουν στο ίδιο σπίτι με τους γονείς μέχρι τα 30 - 40. Στο εξωτερικό ειδικά στην βόρεια και δυτική Ευρώπη, στην Αμερική και αλλού, όλοι φεύγουν μόλις ενηλικιωθουν, έτσι η αγορά είχε αυτορυθμιστεί εδώ και δεκαετίες ότι στον μισθό που θα σου προτείνει ο εργοδότης ένα ποσόν οφείλεται στο ενοίκιο που θα πρέπει να πληρώνει ο εργαζόμενος, εδώ στην Ελλάδα και σε όλη την Ανατολή, σου λέει με γονείς μένεις, πάρε τόσα και μην γκρινιάζεις, τι πτυχιο τι μάστερ δεν τους ενδιαφέρει. Εάν ο κάθε 18αρης είχε να πληρώνει ενοίκιο θα είχε και απαιτήσεις από τον εργοδότη και δεν θα έπαιρνε 400 και 500 ευρώ γιατί στο τέλος δεν θα έβρισκε κανέναν, η αγορά θα είχε αυτορυθμιστει σε αυτό το θέμα και από εκεί και μετά ο μισθός βάσει προσόντων και τι προσφέρει ο νέος. Τώρα χαιρετίσματα. Μόνο φυγή στο εξωτερικό..... 

Αυτά που λέτε με τεχνητες υδραυλικούς ηλεκτρολόγους ισχύει στο έπακρο, αλλά τυχόν αύξηση στο πλήθος θα έφερνε ανταγωνισμό συμπίεση αμοιβών και εκ νέου γκρίνιες. Οι γονείς σίγουρα ξυνιζουν όταν το παιδί σκέφτεται αυτά τα επαγγέλματα. Έχω να παρατηρήσω πάντως ότι ο Έλληνας δεν το έχει με τα μαστορέματα και αυτού του είδους δουλειές, ίσως είναι η ιδέα μου. 

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Macosj είπε

Το μόνο σωστό σχόλιο 

Ευχαριστώ

Επέτρεψε μου να γράψω πως εστιάζω στην ρίζα του προβλήματος.Πάνω κάτω οι απόψεις των φίλων αποτυπώνουν την σημερινή ζοφερή πραγματικότητα.Το πραγματικό ερώτημα είναι πως και με ποιό τρόπο θα το εξαλείψουμε ή τουλάχιστον σε πρώτη φάση θα το περιορίσουμε αν κρίνω από την παθητικότητα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Ευχαριστώ

Επέτρεψε μου να γράψω πως εστιάζω στην ρίζα του προβλήματος.Πάνω κάτω οι απόψεις των φίλων αποτυπώνουν την σημερινή ζοφερή πραγματικότητα.Το πραγματικό ερώτημα είναι πως και με ποιό τρόπο θα το εξαλείψουμε ή τουλάχιστον σε πρώτη φάση θα το περιορίσουμε αν κρίνω από την παθητικότητα μας.

Μόνο με διάβασμα λύνεται αυτό, όταν επικρατεί αυτός ο εγωισμός τότε αυτή η κοινωνία είναι αναπόφευκτη. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μην χαλάω τον χρόνο μου σε κάποιον που θα με πληρώνει όσα μου εξασφαλίζουν μιζέρια. Ακόμα στην Ελλάδα μένουν με τους γονείς, όταν σε 20 χρόνια οι τότε 40αριδες θα πρέπει να ζήσουν με 700ευρω και θα πρέπει μόνοι τους πλέον να συντηρήσουν σπίτι, αμάξι, παιδιά τότε θα πέσει πολύ πείνα. Τώρα έχουμε καταστάσεις τριτοκοσμικες, ζούνε μαζί στο ίδιο σπίτι 5-6 άτομα, βάζουν τα έξοδα οι γονείς και τα πιτσιρίκια με 500ευρω μαζεύουν να πάνε μπουζούκια, ταξίδια κτλ 

 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ρίζα του προβλήματος δεν είναι κοινωνική αλλά... εκπαιδευτική. Μόνο μέσα από την παιδεία σπάει ο φαύλος κύκλος. Κάθε κράτος λοιπόν συντηρεί το εκπαιδευτικό σύστημα που το βολεύει.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ggiorgos7 είπε

Ευχαριστώ

Επέτρεψε μου να γράψω πως εστιάζω στην ρίζα του προβλήματος.Πάνω κάτω οι απόψεις των φίλων αποτυπώνουν την σημερινή ζοφερή πραγματικότητα.Το πραγματικό ερώτημα είναι πως και με ποιό τρόπο θα το εξαλείψουμε ή τουλάχιστον σε πρώτη φάση θα το περιορίσουμε αν κρίνω από την παθητικότητα μας.

Η Ελλάδα έχει μπει σε μια συγκεκριμένη τροχιά τα τελευταία χρόνια που είναι το φθηνό εργατικό δυναμικό.

Όταν λέμε φθηνό εργατικό δυναμικό δεν εννοούμε μόνο να είσαι πωλητής κτλ. ακόμα και σε θέσεις που απαιτούνται πτυχία κτλ. οι μισθοί είναι πολύ πιο χαμηλοί απ' έξω, οπότε κάθε εταιρία θα ανοίγει ένα παράρτημα εδώ για να αξιοποιήσει τους χαμηλούς μισθούς σε οποιοδήποτε τομέα και ταυτόχρονα θα κάνει brain drain όπου χρειάζεται.

Αυτή είναι η τροχιά της χώρας και για να έρθει η αλλαγή θέλει πάρα πολλά που δεν γίνεται να τα συζητήσουμε μέσα στο insomnia...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...