Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Δεν θεωρώ πως θα βγει κάτι τέτοιο στην αγορά.

 

Αφού το έχουν ανακοινώσει ότι είναι AM4. Απλά υπάρχει και η φήμη ότι δεν είναι desktop cpu αλλά mobile zen3+RDNA2 igpu και ότι απλά θα πάμε για zen 4 στο δεύτερο μισό του 2022. Αλλά η intel θα αλωνίζει 9 μήνες μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ilos είπε

Αφού το έχουν ανακοινώσει ότι είναι AM4. Απλά υπάρχει και η φήμη ότι δεν είναι desktop cpu αλλά mobile zen3+RDNA2 igpu και ότι απλά θα πάμε για zen 4 στο δεύτερο μισό του 2022. Αλλά η intel θα αλωνίζει 9 μήνες μόνη της.

Πιλοτικά για να δουν πως τα πάει το 3d, θα μπει πάνω σε mobile ή και κανένα desktop APU. Οι γραμμές παραγωγής της AMD θα συνεχίσουν να παράγουν και η παραγωγή θα καταναλώνεται. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι άλλο.

Ολοκληρωτική και θεωρώ σαρωτική απάντηση θα είναι το ΑΜ5/DDR5/ΖΕΝ 4 /3D στα ...5nm.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώρα να έχουμε σκληρό ανταγωνισμό από εδώ και πέρα και από τους δύο....άντε μπας και βγούμε κερδισμένοι

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Τι γιατί τα zen3+(3D) AM4 είναι και δε θα βγει νέο chipset. DDR4 + PCIEgen4 όπως είναι με τις b550/x570.

Οι zen3+ θα έχουν την τύχη των Kaby Lake.

Τουλάχιστον ο 7700k ήταν το top gaming CaPakioU.😁

Ναι αλλα και οι zen 2 σε σχεση με zen 3+ δεν εχουν διαφορα 6700Κ με 7700Κ στο gaming, ενα 20-30% πανω ειναι οι zen 3 ετσι και αλλιως και αλλο ενα 10-20% πανω μπορει να φτασουν οι θεωρητικοι zen 3+ με 96mb cache, αν σκασει σε APU να δεις γελιο, αυτα που σηκωνουν 4400+ ram με 1/1 IF, να εχουν πλεον 80mb cache και οχι μονο 16mb cache.

Οποτε μια χαρα τεραστιο κοινο εχει να εξυπηρετησει η AMD ακομα και με τους zen 3 σκετο να μεινει, στην καταλληλη τιμη φυσικα, για αρχη ολοι αυτοι με τα σκουπιδια που ανεφερες πριν, κατι 1600asfak κτλ, κρα θα κανουν για εναν 5600 στα 150-200€ και σιγα μην δωσουν για z690+ddr5 + το premium που θα ζηταει η intel για το best in class cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Razor333 είπε

ενα 30+% πανω ειναι οι zen 3 ετσι και αλλιως και αλλο ενα 10-20%

Fixed.

Από 195 δεν πήγες 260 στο avg του SOTTR;

τις προάλλες είχαμε τέτοια συζήτηση. Πολύyyyy πάνω οι Zen 3 από τους Zen 2.

edit: Λάθος τα θυμόμουν. 25-35% είναι οι διαφορές.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kkatzos είπε

Fixed.

Από 195 δεν πήγες 260 στο avg του SOTTR;

τις προάλλες είχαμε τέτοια συζήτηση. Πολύyyyy πάνω οι Zen 3 από τους Zen 2.

edit: Λάθος τα θυμόμουν. 25-35% είναι οι διαφορές.

Ανάλογα τι βλέπεις, στο deathloop είναι μόνο 50% πάνω ο 5900x, από τον 3900x, με 3080ti.

Τώρα ναι μπορεί ο 12400 να είναι και λίγο πιο πάνω από 5600, αλλά η μετάβαση σε ολόκληρη πλατφόρμα, δεν θα είναι λίγο πιο ακριβή, οπότε μια χαρά θα κάτσουν οι φθηνοί zen 3, για όσους είναι με zen+/zen2. 

Όποιος δεν έχει μητρική και μνήμες, φυσικά θα πάει στο καλύτερο για τα λεφτά του, αλλά προσωπικά αν ήταν να πάρω z690 και ddr5 μνήμες, δεν θα το έκανα για τον 12400, τουλάχιστον για τον 12600Κ θα έμπαινα στην διαδικασία για ολόκληρη πλατφόρμα.

Πάντως αν παίξει όντως Apu με 3d stacked cache θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Intel πρέπει να αλλάξει το σκηνικό με τις μητρικές και να μπορείς να πάρεις mid-range mobo με high-end CPU και να δουλεύει απροβλημάτιστα. Μέχρι τότε η AMD θα έχει το πάνω χέρι σε VFM.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Όποιος δεν έχει μητρική και μνήμες, φυσικά θα πάει στο καλύτερο για τα λεφτά του, αλλά προσωπικά αν ήταν να πάρω z690 και ddr5 μνήμες, δεν θα το έκανα για τον 12400, τουλάχιστον για τον 12600Κ θα έμπαινα στην διαδικασία για ολόκληρη πλατφόρμα.

Πάντως αν παίξει όντως Apu με 3d stacked cache θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

 

 

Σωστή η σκέψη σου, γιαυτο φαντάζομαι θα βγούν αργότερα τα μικρά cpu, μαζί με φτηνές mobo. Οι ddr5...θα πονέσουν. Κόβω τα καλά κιτάκια 500€ :P 

55 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η Intel πρέπει να αλλάξει το σκηνικό με τις μητρικές και να μπορείς να πάρεις mid-range mobo με high-end CPU και να δουλεύει απροβλημάτιστα. Μέχρι τότε η AMD θα έχει το πάνω χέρι σε VFM.

Από θέμα VRM και τώρα μπορείς, απλά δεν κάνουν όλες οι midrange μητρικές. Πρέπει να δείς reviews για να μην πάρεις την σάπια. Από όσο θυμάμαι πάντως η z590 pro 4 και 1-2 ακόμα σηκώναν 11900k. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για stock που τρέχει η πλειονότητα του κόσμου και στην Intel οι mid range mobos μια χαρά είναι αρκεί να μην πάρεις εντελώς bottom of the barrel. Και στο ΑΜ4 υπάρχουν σαπιλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Σωστή η σκέψη σου, γιαυτο φαντάζομαι θα βγούν αργότερα τα μικρά cpu, μαζί με φτηνές mobo. Οι ddr5...θα πονέσουν. Κόβω τα καλά κιτάκια 500€ :P 

500€ λεει, για μνημες που σε ενα χρονο θα ειναι ξεπερασμενες, θα πρεπει να σκασει ο 12900Κ με αυτες τις μνημες, ενα 30% σε gaming performance για να αξιζουν, να εισαι διασφαλισμενος για Ada Lovelace and beyond.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Razor333 είπε

500€ λεει, για μνημες που σε ενα χρονο θα ειναι ξεπερασμενες, θα πρεπει να σκασει ο 12900Κ με αυτες τις μνημες, ενα 30% σε gaming performance για να αξιζουν, να εισαι διασφαλισμενος για Ada Lovelace and beyond.

Ε κοίτα, και ο 12900k μέχρι να βγούν οι καλές μνήμες ξεπερασμένος θα είναι. Και μετά τις καλές μνήμες θα βγούν οι τρίκαλες μνήμες όπως στις ddr4. Και τα bdie στην αρχή περιοριζόταν σε 3200c14 / 3600c16, τα τέρατα 4000-4400-4800-5000 δεν υπήρχαν τότε.

Και δεν ξέρω και κατά πόσο κλόκαραν τα 3200c14 ας πούμε σε 4000. Για παράδειγμα το δικό μου κιτάκι (4000c17 @ 1.35v) το οποίο στα χαρτιά είναι τούμπανο και θα "έπρεπε" να βαράει 4800 είναι από τα παλιά dies και βρίσκει τοίχο στα 4400c16. Το 4500 το πιάνει με 1.58v αλλά δεν έχω βρεί stability. Και ξέρω ότι δεν είναι θέμα IMC καθώς πλέον μιλάμε για gear 2 με τον 11600k.

Θέλω να καταλήξω, όλα τα κιτάκια θα ξεπεραστούν, θέλω να πιστεύω ότι οι ddr5 του 500€ day one θα διατηρηθούν στο "mid range" ας το πούμε για 2 χρόνια. Wishful thinking 

 

ΥΓ1. Και μέχρι να γίνουν όλα αυτά βέβαια η 3090 θα είναι μόνο για τάβλι και θα πρέπει να σκάσεις 5 χήνες για 5090. Οπότε το 500€ στη μνήμη είναι ρέστα από την 5090 :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Και δεν ξέρω και κατά πόσο κλόκαραν τα 3200c14 ας πούμε σε 4000.

κλοκάρουν. Εμένα τα flareX 3200c14 πάνε 3800 με άνετο voltage (1.41) σίγουρα πάνε και 4000, μπορεί και 4200. Αλλά στους Ryzen το θέμα είναι το FCLK. Θα ήθελα να τα δοκίμαζα σε intel με καλό imc να δω που τερματίζουν. Για 125 ευρώ που τα είχα πάρει πριν 2.5 χρόνια μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

κλοκάρουν. Εμένα τα flareX 3200c14 πάνε 3800 με άνετο voltage (1.41) σίγουρα πάνε και 4000, μπορεί και 4200. Αλλά στους Ryzen το θέμα είναι το FCLK. Θα ήθελα να τα δοκίμαζα σε intel με καλό imc να δω που τερματίζουν. Για 125 ευρώ που τα είχα πάρει πριν 2.5 χρόνια μια χαρά είναι.

Aν τα πήρες το 2018 και μετά πιθανόν - ίσως να είχαν το καινούργιο die και γιαυτό κλοκάρουν. Νομίζω από το typhoon μπορείς να δείς αν είναι Α1 -Α2. Τα κιτάκια με Α1 βρίσκουν τοίχο αρκετά νωρίς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ε κοίτα, και ο 12900k μέχρι να βγούν οι καλές μνήμες ξεπερασμένος θα είναι. Και μετά τις καλές μνήμες θα βγούν οι τρίκαλες μνήμες όπως στις ddr4. Και τα bdie στην αρχή περιοριζόταν σε 3200c14 / 3600c16, τα τέρατα 4000-4400-4800-5000 δεν υπήρχαν τότε.

Και δεν ξέρω και κατά πόσο κλόκαραν τα 3200c14 ας πούμε σε 4000. Για παράδειγμα το δικό μου κιτάκι (4000c17 @ 1.35v) το οποίο στα χαρτιά είναι τούμπανο και θα "έπρεπε" να βαράει 4800 είναι από τα παλιά dies και βρίσκει τοίχο στα 4400c16. Το 4500 το πιάνει με 1.58v αλλά δεν έχω βρεί stability. Και ξέρω ότι δεν είναι θέμα IMC καθώς πλέον μιλάμε για gear 2 με τον 11600k.

Θέλω να καταλήξω, όλα τα κιτάκια θα ξεπεραστούν, θέλω να πιστεύω ότι οι ddr5 του 500€ day one θα διατηρηθούν στο "mid range" ας το πούμε για 2 χρόνια. Wishful thinking 

 

ΥΓ1. Και μέχρι να γίνουν όλα αυτά βέβαια η 3090 θα είναι μόνο για τάβλι και θα πρέπει να σκάσεις 5 χήνες για 5090. Οπότε το 500€ στη μνήμη είναι ρέστα από την 5090 :P 

Το θεμα ειναι στις ddr4, στην αρχη εκαναν κατι 80€ για 16GB και οχι jedec 2133, αλλα κατι decent οπως 2666c16, που ανεβαιναν και 3200c16, ακομα και με τον 6700Κ.

Τωρα θα σκασεις 500€ για να πειραματιστεις, χωρις να το εχεις καν πραγματικη αναγκη, για εμενα οταν θα υπαρξει η αναγκη, με την 5090, εκει αγοραζεις κατι συγχρoνο και απο cpu/mobo/ram, τοτε θα ειναι και πραγματικα πιο γρηγοροι και ωριμη η πλατφορμα και απο τους δυο.

Υπαρχει φυσικα και η αναγκη του mtp και ο 12900Κ ειναι upgrade εκει οτι και να λεμε, για καποιον που δεν ηθελε AMD, θελει μονο intel και να αλλαξει τπτ κανα λυκο της μισης κιλοβατορας σε 2066 socket.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...