Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Vcore στο bios στα 5.0 .....llc?

δεν φτάσαμε ακόμα εκεί 😁 μόνο cores & ring ratio (50-38-36) για να δω τι τραβάει στο auto χωρίς crash. Εχουμε μέλλον 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Πρέπει να είναι άριστος ο 12400Κ. Ποιος το περίμενε ο ί5 10core !

Θα υπάρχει και 12400Κ; Εγώ για 12400F έχω διαβάσει και θα έχει 6 κανονικούς πυρήνες, χωρίς τους μικρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, christarass είπε

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Για πες η mb καλή; grhgorhs 1976 

Μου αρέσει πολύ το post code :D,Μου βγήκε η πίστη μέχρι να την στήσω,με το παλιό bios που είχε δεν μπορούσες να κάνεις install win σε nvme έπρεπε σε ssd μετα αναβάθμιση 2 εκδόσεις bios γιατι ουτε internet δεν ειχε με ethernet ,παλι καλά που δούλευε το wifi,τώρα αντε να τα ξανα μεταφέρω σε nvme και να στήσω ολα τα προγράμματα παιχνίδια κτλ όπως τα εχα με z490 θα φαω κανα μηνα χαχαχα!

 

 

IMG_1420.jpg

Επεξ/σία από grhgorhs1976
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, grhgorhs1976 είπε

Μου αρέσει πολύ το post code :D,Μου βγήκε η πίστη μέχρι να την στήσω,με το παλιό bios που είχε δεν μπορούσες να κάνεις install win σε nvme έπρεπε σε ssd μετα αναβάθμιση 2 εκδόσεις bios γιατι ουτε internet δεν ειχε με ethernet ,παλι καλά που δούλευε το wifi,τώρα αντε να τα ξανα μεταφέρω σε nvme και να στήσω ολα τα προγράμματα παιχνίδια κτλ όπως τα εχα με z490 θα φαω κανα μηνα χαχαχα!

οποτε θελει να εχεις το bios σε flash και να εισαι ετοιμος για format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, christarass είπε

οποτε θελει να εχεις το bios σε flash και να εισαι ετοιμος για format?

Αν πέσεις σε παλιό bios όπως εγώ ναι,εμένα είχε το F3 πρέπει να εχει τουλάχιστον το F5 μπας και δουλέψουν και μετα βάζεις και το F6a για να είναι ολα οκ.

Επεξ/σία από grhgorhs1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά μπορείς, απλά εμένα το app center μου έβγαζε μόνο το F5 και μετά είδα στο site  της gigabyte οτι είχε και το F6a που και αυτό διορθώνει προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μια το λινκ; thanks

Ευχαριστώ για τη πρόταση αλλά κοιτάω για 2 στικάκια των 16 😕

https://www.skroutz.gr/s/19013841/Patriot-Viper-Steel-16GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x8GB-και-Συχνότητα-4400MHz-για-Desktop-PVS416G440C9K.html

βασανιστικο πολυ ,με λιγο σφιξιμο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλετε ddr5 μόνο για να παίζετε τότε ναι πεταμένα λεφτά είναι τώρα στις αρχές . Υπάρχει κόσμος που χρειάζεται το bandwidth και επωφελείται από αυτό δεν είναι όλα μόνο latency

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Αν θέλετε ddr5 μόνο για να παίζετε τότε ναι πεταμένα λεφτά είναι τώρα στις αρχές . Υπάρχει κόσμος που χρειάζεται το bandwidth και επωφελείται από αυτό δεν είναι όλα μόνο latency

οι ddr5 πιάνουν bw από hedt με quad channel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

οι ddr5 πιάνουν bw από hedt με quad channel;

Κοίτα τι έχουμε ήδη με τα πρώτα κιόλας κιτακια από DDR5.. Εννοείται ότι μπορείς και σε DDR4 να βγάλεις  π.χ με dedicated configs απίστευτα αλλα costly πράγματα σε HEDT) αλλα εδω θα δούμε ωραια πράγματα σε λίγο καιρό με mainstream platforms . Εδώ αν σφιξω εγώ secondary/tertiary και αυξησω λιγο ταχυτητα μεχρι 5600  έχοντας κάνα καλό imc με 2 στικακια micron της πλάκας ακουμπάω 90000 read/write και θα πέσω και σε κανα 60αρι latency με λιγη τύχη. Φαντάσου με καλα κιτ..  

Αναμφισβήτητα αν υπήρχαν DDR4 καλά mobos ή υβριδικα όπως αρχές DDR4 θα τα επιλέγαμε όλοι αλλά αν θες κυρίως ένα καλό z690 με die sense και τα latest features σε πάνε εκει επιτηδες σε ddr5. Αν κρατάω τουλάχιστον την απόδοση που είχα (πλην των high end ddr4 φυσικα που και αυτα στοίχισαν στους κατόχους τους αρκετά) και μπορώ να έχω εφάμιλλη απόδοση σε αρκετά τότε προτιμώ να πληρώσω το μάρμαρο τώρα για DDR5 . Αλλιώς περιμένεις. 

snaphsot0371.png

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...