Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν κάνει θόρυβο, συνήθως off θα είναι. Απλά αν σου κάτσει όπως και εμένα, ετοιμάσου για απογείωση.

Λόγω των 10vrm "το χρειάζεται" το φανάκι αν δουλεύεις all core workloads oced στα 300 watts, δεδομένου ότι θα έχεις και μικρό case + AIO με καθόλου airflow στα VRMs. 

Απλά να έχεις πρόχειρο και ένα ψαλίδι, αμά γίνει πάλι η λαλακία κόβεις το καλώδιο :P 

Με Arctic Liquid Freezer θα έχεις κ δεύτερο που έρχεται αγκαλιά με το cpu block :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Με Arctic Liquid Freezer θα έχεις κ δεύτερο που έρχεται αγκαλιά με το cpu block

δεν κανει θορυβο αυτο ρε συ......πριν καμια βδομαδα πηρα την 360 a-rgb και ειναι ψοφιο..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexcrx είπε

δεν κανει θορυβο αυτο ρε συ......πριν καμια βδομαδα πηρα την 360 a-rgb και ειναι ψοφιο..........

i know έτσι το έγραψα για τον Herald :P

Το οποίο νομίζω κι αυτό αφαιρείται αν θέλει κάποιος γιατί κουμπώνει από κάτω στο μπλοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεότερα απο το μετωπο. Μπηκε πανω το 1700 bracket στην Z73. Λίγο καλύτερες θερμοκρασιες (2-3 βαθμοι σε καποιους πυρήνες) , στο πάτημα φαίνεται καλο πάντως και με το 1200. (Αγνοηστε πανω δεξια τραβήχτηκε οπως την εβγαζα η θερμοαγώγιμη) 

Για αρχη σταθεροποίηση σε 5.1GHz Pcores και 3.9GHz Ecores  με auto ring (3.6 δίνει) και 1.3V vcore και TVB +1. Μνημες παιζουν 5400 αλλα ζεσταίνονται πολύ σε ram stress test στην ωρα, θελουν ανεμιστηρι ή καμια πατεντα..

Παρα τα 280w δεν ξεπερνάει 90C (cpu package) σε cb23 30λεπτο  με αυτο το config και είναι κοντα στους 85C το πακετο και με free pl.. not bad για αρχη σκ θα συνεχιστεί το tweaking

 

20211124_141056.jpg

20211125_213224.jpg

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Για τα 5 πόσο ήθελε;

Δεν έχω δοκιμάσει 5. Θα το δω. Αν πεφτει πολύ σε απαιτήσεις vcore τότε μια χαρά. Εντάξει αν δεν περνάει 90C το cpu package και δεν θροτλαρει σε cb23 30λεπτο ειναι μια χαρα για 24/7 temps στα υπόλοιπα ουτε καν

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Νεότερα απο το μετωπο. Μπηκε πανω το 1700 bracket στην Z73. Λίγο καλύτερες θερμοκρασιες (2-3 βαθμοι σε καποιους πυρήνες) , στο πάτημα φαίνεται καλο πάντως και με το 1200. (Αγνοηστε πανω δεξια τραβήχτηκε οπως την εβγαζα η θερμοαγώγιμη) 

Για αρχη σταθεροποίηση σε 5.1GHz Pcores και 3.9GHz Ecores  με auto ring (3.6 δίνει) και 1.3V vcore και TVB +1. Μνημες παιζουν 5400 αλλα ζεσταίνονται πολύ σε ram stress test στην ωρα, θελουν ανεμιστηρι ή καμια πατεντα..

Παρα τα 280w δεν ξεπερνάει 90C (cpu package) σε cb23 30λεπτο  με αυτο το config και είναι κοντα στους 85C το πακετο και με free pl.. not bad για αρχη σκ θα συνεχιστεί το tweaking

 

20211124_141056.jpg

20211125_213224.jpg

Χρειάζετα όντως τόση τάση για τα 5.1 ή δεν δοκίμασες stability πιο χαμηλά? Το ring λογικά πάει μέχρι 4.2 με τα e cores ανοιχτά. Πάντως πολύ κομπλέ οι θερμοκρασίες σου, με αέρα στα 200-220w πιστεύω θα είμαι κάτω από 80 με βάση τα νουμεράκια σου. 

Για τις μνήμες, 3090 δεν έχεις? Ακούμπα ένα fan 120mm πάνω στην GPU να φυσάει τις ram. Θα δείς τρελά νούμερα :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα ξεκινησα απο ενα base reference να σιγουρευτω και θα δειξει. Εκει ειναι ο μ.ο μη νομιζεις εκτος αν εχεις binned chip.. Μη σου πω και χειροτερα.. Ο memory controller δειχνει επισης αρκετα καλος με βαση αυτα που εχω δει σε micron chip.. 

Ναι καλα αν κλειδωσεις και PL κατω απο 200 τοτε μια χαρα ειναι.. 

Για τις μνημες ναι θα δω τι θα κανω.. Αν τις αφησω 5400 ή φτασω και 5600 με tight timings θα χρειαστει σιγουρα ψυξη  γιατι εχω βαλει και το M2 dimm slot απο την αλλη με nvme μεσα και ειναι η αντλια απο την αλλη πολυ κοντα και δεν βοηθαει κιολας στην apex δεν γινεται σωστη απαγωγη θερμοτητας  .. 

υ.γ Ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο για εμενα οτι με αυτη την ταση την δεδομενη στιγμη μπορω να βγαλω 5.1/3.9/3.6 και με TVB και με πολυ καλο σκορ και χωρις να θροτλαρει και κατω απο 90C  σε 30min CB23, με την AIO μου.. Απο εδω μπορω να δουλεψω ανετα αφου εχω αυτο τo base..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Κοιτα ξεκινησα απο ενα base reference να σιγουρευτω και θα δειξει. Εκει ειναι ο μ.ο μη νομιζεις εκτος αν εχεις binned chip.. Μη σου πω και χειροτερα.. Ο memory controller δειχνει επισης αρκετα καλος με βαση αυτα που εχω δει σε micron chip.. 

Ναι καλα αν κλειδωσεις και PL κατω απο 200 τοτε μια χαρα ειναι.. 

Για τις μνημες ναι θα δω τι θα κανω.. Αν τις αφησω 5400 ή φτασω και 5600 με tight timings θα χρειαστει σιγουρα ψυξη  γιατι εχω βαλει και το M2 dimm slot απο την αλλη με nvme μεσα και ειναι η αντλια απο την αλλη πολυ κοντα και δεν βοηθαει κιολας στην apex δεν γινεται σωστη απαγωγη θερμοτητας  .. 

υ.γ Ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο για εμενα οτι με αυτη την ταση την δεδομενη στιγμη μπορω να βγαλω 5.1/3.9/3.6 και με TVB και με πολυ καλο σκορ και χωρις να θροτλαρει και κατω απο 90C  σε 30min CB23, με την AIO μου.. Απο εδω μπορω να δουλεψω ανετα αφου εχω αυτο τo base..

Ναι ρε δεν ειπα οτι ειναι μπανανα, ρωταω απλα να ξερω αν εχεις περιθώριο να κλοκαρις πιο ψηλα με ιδια ταση η να ρίξεις τάση και να εισαι με χαμηλα temps. 

Οι micron δεν νομιζω να πανε ποτε 5600 stable, φανταζομαι στα 5400 θα βρεις ταβανι. Εχει ενα video ο buildzoid προσφατο που αναλύει τσ micron kits, κοιταξε το. 

Τυχερός παντως, εγω εχω μητρική και cpu να με κοιτάνε 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι θα παιξω εννοείται ρε συ. Μόλις έβγαλα μισάωρο cb23 με  5.1/4 με auto ring.. 28k και temps ιδια .. καλα ειμαστε.. σκαλαρει το σκορ και δεν θροτλαρει. Καταναλωση τρελη όμως.. 300αριζει σχεδόν με ελεύθερο pl

Για τις μνήμες micron ξερεις τι παιζει πανω κατω δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια.. καλοκαιράκι τα ξαναλεμε .. τυχερός ήμουν που βρηκα κιολας.. 

 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ChaosAD είπε

Για να μην παρεξηγηθω, καταλαβαίνω απόλυτα την όποια σχετική χρησιμότητα μπορεί να έχει ένα fan στην συγκεκριμένη χρήση. Απλά δεν πιστεύω, ότι ο θόρυβος που θα έχεις όταν θα το χρειαστείς, θα αξίζει την φασαρία. Από την άλλη αν έχει κάποιο disable στο bios από εμένα είναι ναι 👌

στην strix δεν τα ακουσα ποτε τα φανακια  ,ουτε στην ace που ειχε στο chiopset το οτι ετυχε και βγηκε μια μητρικη ελαττωματικη δεν σημαινει οτι δουλευουν ολα ετσι ρε συ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κυρίως περιέργειας για Asus Z690, ελπίζω να μην είμαι off topic. Κοιτούσα τα specs τους εδώ.

Τα OptiMem (ΙΙ ή III) έχει κανείς ιδέα γιατί γράφουν ότι υπάρχει και κάποια high-end μοντέλτα (rog hero, strix) δεν αναγράφεται καθόλου; Παίζει κάποιο ρόλο αυτό σε ενδεχόμενες αναβαθμίσεις με π.χ. 2 ή 4 dimms?
Περιμένω τις DDR5 6000 και μην επενδύσω τζάμπα σε κάτι που δεν αξίζει (είτε αυτό είναι low είτε high end mb), αν και για μαρκετίστικο το κόβω παρά κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τοσο χαμηλους χρονισμους θα παιζουν ολα τα DDR5 και ειδικα τα rog της Asus.. Τα προβληματα λογικα αν θα υπαρχουν θα αρχιζουν απο 6400 και επανω σε καποια mobo που δεν ειναι specialized τροπον τινα στο memory o/c ή καποιες πιθανες ασυμβατοτητες με το QVL του καθε κατασκευαστη.. Π.χ Hero ή Formula .. Ετσι ηταν παντα ομως π.χ η Apex κοβει απο αλλα (χειροτερο DAC και κατι ψιλα κομμενα ) και δινει πιο efficient memory optimization/overclocking και overkill power delivery. Κοινως με αυτη ειναι πολυ πιο πιθανο να παρεις το κατι παραπανω σε συνδυασμο παντα με τον memory controller σου απο οτι με Hero,Formula π.χ.. Οχι ομως για τους χρονισμους που μιλας αυτοι εκτος και αν εισαι υπερβολικα ατυχος και πεσεις σε μαυρο χαλι memory controller (σχεδον αδυνατο) μια χαρα θα τους υποστηριζει και θα κλοκαρει και παραπανω..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Σε τοσο χαμηλους χρονισμους θα παιζουν ολα τα DDR5 και ειδικα τα rog της Asus.. Τα προβληματα λογικα αν θα υπαρχουν θα αρχιζουν απο 6400 και επανω σε καποια mobo που δεν ειναι specialized τροπον τινα στο memory o/c ή καποιες πιθανες ασυμβατοτητες με το QVL του καθε κατασκευαστη.. Π.χ Hero ή Formula .. Ετσι ηταν παντα ομως π.χ η Apex κοβει απο αλλα (χειροτερο DAC και κατι ψιλα κομμενα ) και δινει πιο efficient memory optimization/overclocking και overkill power delivery. Κοινως με αυτη ειναι πολυ πιο πιθανο να παρεις το κατι παραπανω σε συνδυασμο παντα με τον memory controller σου απο οτι με Hero,Formula π.χ.. Οχι ομως για τους χρονισμους που μιλας αυτοι εκτος και αν εισαι υπερβολικα ατυχος και πεσεις σε μαυρο χαλι memory controller (σχεδον αδυνατο) μια χαρα θα τους υποστηριζει και θα κλοκαρει και παραπανω..

Μμμ κατάλαβα. OC δεν μπορώ να κάνω όπως και να έχει, το stability με ενδιαφέρει. Απλά μου κάνει εντύπωση που το βρίσκεις στην Strix-A ή έστω το ΙΙ στις Prime. Γενικά έχω μπερδευτεί λίγο με τις μητρικές, αλλά είναι και πολύ νωρίς να βγάλει κάποιος συμπεράσματα σε νέες τεχνολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kickeras είπε

Μμμ κατάλαβα. OC δεν μπορώ να κάνω όπως και να έχει, το stability με ενδιαφέρει. Απλά μου κάνει εντύπωση που το βρίσκεις στην Strix-A ή έστω το ΙΙ στις Prime. Γενικά έχω μπερδευτεί λίγο με τις μητρικές, αλλά είναι και πολύ νωρίς να βγάλει κάποιος συμπεράσματα σε νέες τεχνολογίες.

Καλα αλλο DDR4 μια δοκιμασμενη τεχνολογια που υπαρχει χρονια στην αγορα και σαφεστατα πιο φθηνη η υλοποιηση τεχνολογιων και αλλο DDR5 που ειμαστε ολοι ακομη σε αχαρτογραφητα νερα και στην αρχη.. Εαν οι μνημες υπαρχουν στο QVL της Asus δεν εχεις κανενα απολυτως λογο να ανησυχεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...