Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο υπομονή να κανουμε. Συγκρίνουμε τα τοπ chip/bin bdies από DDR4 και μάλιστα tuned στο όριο τους, με κάτι που ακόμα δεν κυκλοφορεί καλά καλα. Ακόμα και το αρχικό στάδιο των DDR5 στα 6000c36 να υπήρχε στην αγορά κανένας δεν θα γκρινιαζε. Αλλά μας δώσανε μόνο τα σκουπίδια τα micron, που ήδη σε συγκεκριμένες εφαρμογές περνάν μπροστά σε επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το σημαντικο ειναι να αγοραστει ολο το στοκ της σαβουρας των ddr5 που εχουν οι εταιρειες ωστε μετα να παμε σε 6000/6400 και πανω και με καλυτερα timings.Υπομονη λοιπον .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λειτουργει ακριβως ετσι μην βγαζουμε αυθαιρετα συμπερασματα που μας βολευουν.. γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει στοκ σε τιποτα ουτε για αστειο.. Δεν ειναι οτι και οι micron κυκλοφορουν με το κιλο και θελουν να ξεστοκαρουν.. Ουτε καν υπαρχουν και αυτες μετρημενες ειναι..

Ειναι θεμα κατασκευαστικο και πολυ απλα δεν μπορει να συμβαδισει η κυκλοφορια της νεας σειρας με την κυκλοφορια των νεων μνημων.. Εδω ακομη παιζουν με ES στα reviews ακομη και οσοι εχουν.. 

Αν θες και βρεις τα σκας και περνεις αν δεν θες απλα.. περιμενεις.. τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε να ειχαμε να πουμε που λεει και μια ψυχη..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Θα υπάρχει και 12400Κ; Εγώ για 12400F έχω διαβάσει και θα έχει 6 κανονικούς πυρήνες, χωρίς τους μικρούς.

 

13 ώρες πριν, _Theo_ είπε

i5-12400 (όχι K) θα είναι και 6C/12T...

Έχετε δίκιο, 12600Κ ήθελα να γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ekwb.com/shop/ek-quantum-velocity2-d-rgb-1700-nickel-acetal

Εφτασε αλλά για να μπει είναι ταλαιπωρία και το maintenance ανόητα πολυπλοκο, πλεον έχω όλο το rig αλλά θα σκεφτώ αν το στησω τελικά η μείνω με το Χ299

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερο και πολυ ποιοτικο δειχνει.. Αυτο το στησιμο και το βαλε βγαλε και εμενα με κραταει μακρια..Θελει χρονο και μερακι που πλεον βαριεμαι αφορητα να κανω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αν το case σου είναι με ανοιχτό χώρο πισω απο το σοκετ της μητρικής, σε εμένα που είναι solid, πρέπει να βιθωθει το water block στην μητρική και μετά να βίδωσε στο σασί, ουτε και αυτό είναι προβλημα, το θέμα είναι ότι θα κάνεις leak check πάνω σε νέα μητρική και cpu, και επίσης αν θες να αλλάξεις cpu θέλουν ξήλωμα όλα από την αρχή και είναι αυτό που σιχαίνομαι. 

Μάλλον αν το στησω τελικά θα μπει πανω και θα μείνει μέχρι την επόμενη αναβάθμιση

Ενδεικτικά το 2066 απλά ξεβιδωνες 4 nuts και εβγαζες το block, ακομα και το αρχαίο 1366 που ήταν HEDT διάτρητο όπως στο main stream έμπαιναν 4 m4   βίδες σταθεροποιουσες με παξιμαδακια και έκανες το ίδιο πραγμα όπως με το 2011,   2066...τωρα μια μ**** απλά δείχνει πιο όμορφο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, itanium είπε

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αν το case σου είναι με ανοιχτό χώρο πισω απο το σοκετ της μητρικής, σε εμένα που είναι solid, πρέπει να βιθωθει το water block στην μητρική και μετά να βίδωσε στο σασί, ουτε και αυτό είναι προβλημα, το θέμα είναι ότι θα κάνεις leak check πάνω σε νέα μητρική και cpu, και επίσης αν θες να αλλάξεις cpu θέλουν ξήλωμα όλα από την αρχή και είναι αυτό που σιχαίνομαι. 

Μάλλον αν το στησω τελικά θα μπει πανω και θα μείνει μέχρι την επόμενη αναβάθμιση

Ενδεικτικά το 2066 απλά ξεβιδωνες 4 nuts και εβγαζες το block, ακομα και το αρχαίο 1366 που ήταν HEDT διάτρητο όπως στο main stream έμπαιναν 4 m4   βίδες σταθεροποιουσες με παξιμαδακια και έκανες το ίδιο πραγμα όπως με το 2011,   2066...τωρα μια μ**** απλά δείχνει πιο όμορφο

Eχω προσβαση απο πισω αλλα εχω και πολυ καλωδιο επειδη εχω push pull config για την AIO με 6 ανεμιστηρες ML120 που πανε σε controller fan hub πισω και 4 μηχανικους δισκους  (yeah I know θα φανε ποδι συντομα ή θα μπει NAS αρκετα με αυτους πολυ PITA και καλωδιο) οποτε και για εμενα δεν ειναι ευκολη η προσβαση ετσι.. Ασε που οπως λες θελει συντηρηση, θελει μερακι οσο να ειναι δεν ειναι το ιδιο.. Ειδικα με hard tubes που το θελω.. 

Πρεπει πρωτα να φυγει η σαβουρα απο πισω να καθαρισει ο χωρος να μεινω με NVME και SSD μονο (το νεο board μου δινει πολυ πραγμα και την PCIe expansion δωρο οποτε το σκεφτομαι σοβαρα) και μετα να στηθει αν στηθει κατι ωραιο.. 

Τελευταια φορα που ειχα custom ηταν εκτος κουτιου να καταλαβεις τοσο προσφατα.. 😄

Δεν ξερω θα δειξει προς το παρον εχω βολευτει ειδικα με την nzxt που ακομη και το mount ειναι piece of cake και παντα απροβληματιστο ακομη και σε σχεση με αλλες AIO που εβαλα κατα καιρους..

Ωραιο block παντως..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, itanium είπε

https://www.ekwb.com/shop/ek-quantum-velocity2-d-rgb-1700-nickel-acetal

Εφτασε αλλά για να μπει είναι ταλαιπωρία και το maintenance ανόητα πολυπλοκο, πλεον έχω όλο το rig αλλά θα σκεφτώ αν το στησω τελικά η μείνω με το Χ299

Αμα δεν το θες, το αγοραζω :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Κοίτα τι έχουμε ήδη με τα πρώτα κιόλας κιτακια από DDR5.. Εννοείται ότι μπορείς και σε DDR4 να βγάλεις  π.χ με dedicated configs απίστευτα αλλα costly πράγματα σε HEDT) αλλα εδω θα δούμε ωραια πράγματα σε λίγο καιρό με mainstream platforms . Εδώ αν σφιξω εγώ secondary/tertiary και αυξησω λιγο ταχυτητα μεχρι 5600  έχοντας κάνα καλό imc με 2 στικακια micron της πλάκας ακουμπάω 90000 read/write και θα πέσω και σε κανα 60αρι latency με λιγη τύχη. Φαντάσου με καλα κιτ..  

Αναμφισβήτητα αν υπήρχαν DDR4 καλά mobos ή υβριδικα όπως αρχές DDR4 θα τα επιλέγαμε όλοι αλλά αν θες κυρίως ένα καλό z690 με die sense και τα latest features σε πάνε εκει επιτηδες σε ddr5. Αν κρατάω τουλάχιστον την απόδοση που είχα (πλην των high end ddr4 φυσικα που και αυτα στοίχισαν στους κατόχους τους αρκετά) και μπορώ να έχω εφάμιλλη απόδοση σε αρκετά τότε προτιμώ να πληρώσω το μάρμαρο τώρα για DDR5 . Αλλιώς περιμένεις. 

snaphsot0371.png

Καλά αυτό είναι με μνήμες άζωτο. Απέχει (αρκετά) από το 24/7 για την ώρα

Επεξ/σία από FireKiller
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετερον εκατερον ρε παιδια για αλλο λογο το εγραψα και αλλου απαντησα.. Ο καθεις πιανει ενα επιχειρημα και το χρησιμοποιει για να πει τα δικα του.. Τλπ μην χαλαμε το thread..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ChaosAD είπε

Λίγο υπομονή να κανουμε. Συγκρίνουμε τα τοπ chip/bin bdies από DDR4 και μάλιστα tuned στο όριο τους, με κάτι που ακόμα δεν κυκλοφορεί καλά καλα. Ακόμα και το αρχικό στάδιο των DDR5 στα 6000c36 να υπήρχε στην αγορά κανένας δεν θα γκρινιαζε. Αλλά μας δώσανε μόνο τα σκουπίδια τα micron, που ήδη σε συγκεκριμένες εφαρμογές περνάν μπροστά σε επιδόσεις.

Sepultura το nickname

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, γνώμη για το computeruniverse εν έτει 2021; Πήρε τίποτα κάποιος προσφάτως ή χρειάστηκε εγγύηση; Η τελευταία φορά αγορά από μένα ήταν το 2016 απ'το συγκεκριμένο. Ένας "αιώνας" μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Να ρωτήσω, γνώμη για το computeruniverse εν έτει 2021; Πήρε τίποτα κάποιος προσφάτως ή χρειάστηκε εγγύηση; Η τελευταία φορά αγορά από μένα ήταν το 2016 απ'το συγκεκριμένο. Ένας "αιώνας" μακριά.

Εγω απο εκει ψωνισα προσφατως. Γρηγορα, απροβληματιστα και στην ωρα τους.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...