Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, nick0lis είπε

Αυτό να βάζετε στον αλτερ να τρέχει ρ20 βγάζει πιο καλά νούμερα και νιώθετε καλύτερα ; 

Γιατί δεν τρέχετε το ρ23 σας ρίχνει επιδόσεις ;

Γιατι να ριχνει επιδοσεις το r23? Ω ρε φιλε ζορια που τραβανε μερικοι μερικοι

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αυτό να βάζετε στον αλτερ να τρέχει ρ20 βγάζει πιο καλά νούμερα και νιώθετε καλύτερα ; 

Γιατί δεν τρέχετε το ρ23 σας ρίχνει επιδόσεις ;

ίσα ίσα στο r23 βγάζει μακράν καλύτερα νούμερα..και καλά που το πες για το συγκεκριμένο , δε πρόσεξα το r20..

Επεξ/σία από CODEC
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω στείλει μέιλ στα ΕΛΤΑ, έχω ρωτήσει και στο τοπικό κατάστημα αλλά φυσικά χωρίς κωδικό αποστολής δε μπορούν να γίνουν Χάρι Πότερ οι άνθρωποι και με το δίκιο τους να βρουν το δέμα με το μπρακετακι ενημέρωσα την Arctic..

IMG_20220114_141712.jpg.cdc3f8bce79e333ba2edb7c86e3f6814.jpg

Μου το.έστειλαν, ξανά, αυτή τη φορά με DHL. Πολύ τίμια κίνηση από την εταιρεία. Μια πέρσι που σε αντικατάσταση με κάλυψαν απόλυτα και με το παραπάνω, μια και με την γρήγορη αντίδραση τώρα με έχουν κερδίσει στο θέμα υποστήριξη.

Πάλι διαφήμισαρα τρελή η χώρα μας... χάνονται δέματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μιας και έχω στείλει μέιλ στα ΕΛΤΑ, έχω ρωτήσει και στο τοπικό κατάστημα αλλά φυσικά χωρίς κωδικό αποστολής δε μπορούν να γίνουν Χάρι Πότερ οι άνθρωποι και με το δίκιο τους να βρουν το δέμα με το μπρακετακι ενημέρωσα την Arctic..

IMG_20220114_141712.jpg.cdc3f8bce79e333ba2edb7c86e3f6814.jpg

Μου το.έστειλαν, ξανά, αυτή τη φορά με DHL. Πολύ τίμια κίνηση από την εταιρεία. Μια πέρσι που σε αντικατάσταση με κάλυψαν απόλυτα και με το παραπάνω, μια και με την γρήγορη αντίδραση τώρα με έχουν κερδίσει στο θέμα υποστήριξη.

Πάλι διαφήμισαρα τρελή η χώρα μας... χάνονται δέματα.

Όχι ότι δεν συμβαίνουν αυτά στην Ελλαδαρα μας, αλλά εμένα το bracket ήρθε σε λιγότερο από βδομάδα. Πολλά μπράβο όπως και να έχει για την εξυπηρέτηση τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Herald είπε

95 P cores 63 E cores :P 

1.19 έχω σε cbr20 default

Eίναι κάποιος με samsung που έχει τρέξει TM5? Ότι και να κάνω βγάζει 1 error στο 1usmus , είναι σαν την ταρίφα του ταξί. Με το που ξεκινήσει το Tm5 βγάζει 1 error, μετά τελειώνει κανονικά. Τι φάση....

Εγω ειχα ανεβάσει κιολας με extreme 3 passes. Ειμαι σταθερος πλεον και με 6200 32-35-35-52 1T με 10passes TM5 extreme. Μπουταρω και τεσταρω και 6400 αλλα δεν εχω ξεκινησει tweaking εκει θέλει ηθελε παραπανω ρευμα για TM5 (οι δικες μου ακουνε μια χαρα στο ρευμα). Το είχα αναφέρει αλλωστε οτι ο IMC και οι μνημες έπαιξαν απρπβληματιστα με ολα τα profile και presets απλα το παω συντηρητικά στην αυξηση. Απο Σάββατο αυριο που γυριζω θα αρχίσω να τσεκαρω 6400 και αν αξιζει απο ρευμα ή ξεφευγει.. τοιχο παντως δεν εχω βαρεσει μπουταρα και 6600 windows και εφαγα bsod μετα.. 

Θελει ομως ψύξη.. ξεκάθαρα στο κουτι

Κατι περιεργα retraining και errors τα εχω διαβασει απο πολλούς παντως και ειδικα με cold boot.. ευτυχώς εμενα με ακουνε στα παντα 🤷😁

 

 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Μιας και έχω στείλει μέιλ στα ΕΛΤΑ, έχω ρωτήσει και στο τοπικό κατάστημα αλλά φυσικά χωρίς κωδικό αποστολής δε μπορούν να γίνουν Χάρι Πότερ οι άνθρωποι και με το δίκιο τους να βρουν το δέμα με το μπρακετακι ενημέρωσα την Arctic..

IMG_20220114_141712.jpg.cdc3f8bce79e333ba2edb7c86e3f6814.jpg

Μου το.έστειλαν, ξανά, αυτή τη φορά με DHL. Πολύ τίμια κίνηση από την εταιρεία. Μια πέρσι που σε αντικατάσταση με κάλυψαν απόλυτα και με το παραπάνω, μια και με την γρήγορη αντίδραση τώρα με έχουν κερδίσει στο θέμα υποστήριξη.

Πάλι διαφήμισαρα τρελή η χώρα μας... χάνονται δέματα.

Κλαίω με το kinda sus.😁

Αν τα ΕΛΤΑ παίζανε Among Us θα ήταν πρωταθλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εγω ειχα ανεβάσει κιολας με extreme 3 passes. Ειμαι σταθερος πλεον και με 6200 32-35-35-52 1T με 10passes TM5 extreme. Μπουταρω και τεσταρω και 6400 αλλα δεν εχω ξεκινησει tweaking εκει θέλει ηθελε παραπανω ρευμα για TM5 (οι δικες μου ακουνε μια χαρα στο ρευμα). Το είχα αναφέρει αλλωστε οτι ο IMC και οι μνημες έπαιξαν απρπβληματιστα με ολα τα profile και presets απλα το παω συντηρητικά στην αυξηση. Απο Σάββατο αυριο που γυριζω θα αρχίσω να τσεκαρω 6400 και αν αξιζει απο ρευμα ή ξεφευγει.. τοιχο παντως δεν εχω βαρεσει μπουταρα και 6600 windows και εφαγα bsod μετα.. 

Θελει ομως ψύξη.. ξεκάθαρα στο κουτι

Κατι περιεργα retraining και errors τα εχω διαβασει απο πολλούς παντως και ειδικα με cold boot.. ευτυχώς εμενα με ακουνε στα παντα 🤷😁

 

 

 

Για να βγαλω 10 passes σιγουρα θελει ψυξη γιατι βλέπω πλησιαζουν τους 60 τα dims. Απλα το 1 error που βγαζει το κανει με το που ξεκινάει το tm5 οταν τα dims ειναι στους 35 - 40 ξέρω γω. 

Τεσπα δεν ειχα χρονο να το ψαξω, μέσα στο ΣΚ θα το σκαλισω λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μιας και έχω στείλει μέιλ στα ΕΛΤΑ, έχω ρωτήσει και στο τοπικό κατάστημα αλλά φυσικά χωρίς κωδικό αποστολής δε μπορούν να γίνουν Χάρι Πότερ οι άνθρωποι και με το δίκιο τους να βρουν το δέμα με το μπρακετακι ενημέρωσα την Arctic..

IMG_20220114_141712.jpg.cdc3f8bce79e333ba2edb7c86e3f6814.jpg

Μου το.έστειλαν, ξανά, αυτή τη φορά με DHL. Πολύ τίμια κίνηση από την εταιρεία. Μια πέρσι που σε αντικατάσταση με κάλυψαν απόλυτα και με το παραπάνω, μια και με την γρήγορη αντίδραση τώρα με έχουν κερδίσει στο θέμα υποστήριξη.

Πάλι διαφήμισαρα τρελή η χώρα μας... χάνονται δέματα.

Ένα δέμα επέστρεψε Γερμανία χωρίς να φτάσει ποτέ στο νησί και άλλα 2 χάθηκαν σε εμένα τις τελευταίες 60 ημέρες (σε σύνολο 15 παραγγελιών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSI B660 Tomahawk Wifi

  • No CPU O/C
  • PCI-E 4.0 only
  • 200$ MSRP

Είναι το μόνο ATX B660 της MSI, στα 200$ και με το ζόρι να πάρεις το wifi. Γιατί να πάρει κάποιος αυτό το board και όχι το Z690-P; Αυτό το trend να βγάζουμε μόνο ακριβά μοντέλα δε το βλέπω να σταματάει, βρήκαν όλη τη δικαιολογία να ξεζουμίζουν. Δηλαδή η MSI μας λέει ή 200$ ή Micro-ATX, κάτι άλλο δεν έχει. Απαράδεκτοι.

Η ASUS μία από τα ίδια, μόνο ROG Strix και TUF Wifi σε ATX, με πιο φθηνό το TUF στα 200$.

Κρίμα, πολύ κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, malakudi είπε

MSI B660 Tomahawk Wifi

  • No CPU O/C
  • PCI-E 4.0 only
  • 200$ MSRP

Είναι το μόνο ATX B660 της MSI, στα 200$ και με το ζόρι να πάρεις το wifi. Γιατί να πάρει κάποιος αυτό το board και όχι το Z690-P; Αυτό το trend να βγάζουμε μόνο ακριβά μοντέλα δε το βλέπω να σταματάει, βρήκαν όλη τη δικαιολογία να ξεζουμίζουν. Δηλαδή η MSI μας λέει ή 200$ ή Micro-ATX, κάτι άλλο δεν έχει. Απαράδεκτοι.

Η ASUS μία από τα ίδια, μόνο ROG Strix και TUF Wifi σε ATX, με πιο φθηνό το TUF στα 200$.

Κρίμα, πολύ κρίμα. 

 

Δυστυχώς η πλατφόρμα είναι τραγικά ακριβή. Πίστευα πως ήταν λόγω μη διαθεσιμότητας, όπου όποιο κατάστημα προλάβει κοπανά, αλλά με τα παραπάνω στο βίντεο βλέπω πως δεν ισχύει.

Μια βόλτα στο Skroutz και θα δει κανείς  μητρικές που σε άλλα socket κοστίζουν 30-40€ να πωλούνται στα 120€ .

 

Px .

 

20220112124624_f3b342a6.jpeg

20220112124624_1fbcff17.jpeg

 

Στην προνομοιακή τιμή των 120€.

 

Τιμολογιακά με αυτές τις τιμές των μητρικών, μόνο ο 12600K/KF έχει νόημα, με την επένδυση σε ανάλογου κόστους μητρική.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...