Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, pseira είπε

Εγώ τσίμπησα χθες Asus Strix Z690-A για το λευκό μου build κ εντός της εβδομάδας θα έρθει μαζί με έναν 12600Κ.

Τιμή από ebay.de : 336€ (με κουπόνι 10% σε ηλεκτρονικά). Έχει και η Asus 45€ Cashback, βγαίνει τελική 290€ ,not Bad.

 

 

Τρέχει ακόμα το cashback; Νομίζω έληξε τέλος του χρόνου και η αγορά έπρεπε να γίνει μέχρι 19/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 hours ago, Razor333 said:

Τρέχει ακόμα το cashback; Νομίζω έληξε τέλος του χρόνου και η αγορά έπρεπε να γίνει μέχρι 19/12.

Ναι, 

Γερμανία τουλάχιστον, όπου μενω.

image.png.b642ca8acbfe7c7f7809040b32f95a9b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, pseira said:

Ναι, 

Γερμανία τουλάχιστον, όπου μενω.

image.png.b642ca8acbfe7c7f7809040b32f95a9b.png

Ναι το βρήκα μετά, από Γερμανία έγινε η αγορά, δεν έχει την apex όμως στην λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γκρίνια είναι αυτή με τις μητρικές 1 εβδομάδα μετά την ανακοίνωση του Β660? Οι "αντικειμενικοί" ξέχασαν πόσο στοίχιζαν οι μητρικές της τελευταίας γενιάς chipset της AMD για πολλούς μήνες μετά την κυκλοφορία των 5ΧΧΧ RYZEN.

Φθηνές μητρικές θα δούμε σε 2-3 μήνες , λόγω γενικότερων προβλημάτων. Πάντως όταν λέμε "φθηνές" εννοούμε τις ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ τιμές των intel B560 & AMD B550 μητρικών. Οπότε ξεκινάμε από 100αρικο και πάνω αλλά το θέμα είναι να βρίσκουμε καλή υλοποίηση στα 120-130.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, jgeorgiou said:

Τι γκρίνια είναι αυτή με τις μητρικές 1 εβδομάδα μετά την ανακοίνωση του Β660? Οι "αντικειμενικοί" ξέχασαν πόσο στοίχιζαν οι μητρικές της τελευταίας γενιάς chipset της AMD για πολλούς μήνες μετά την κυκλοφορία των 5ΧΧΧ RYZEN.

Φθηνές μητρικές θα δούμε σε 2-3 μήνες , λόγω γενικότερων προβλημάτων. Πάντως όταν λέμε "φθηνές" εννοούμε τις ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ τιμές των intel B560 & AMD B550 μητρικών. Οπότε ξεκινάμε από 100αρικο και πάνω αλλά το θέμα είναι να βρίσκουμε καλή υλοποίηση στα 120-130.

Τα MSRP τα είδες; Δε μιλάμε για τιμές αγοράς που η 200$ MSRP Tomahawk B660 κάνει 324 ευρώ στο σκρουτζ. Μιλάμε για όταν θα κάνουν όσο το MSRP, δηλαδή για Ελλάδα 220 ευρώ (200$ => 175 euro + ΦΠΑ 24%). 220 ευρώ!!!

Tomahawk B560 => 160 ευρώ
Tomahawk B550 => 136 ευρώ

Δε βλέπετε τι γίνεται; Η φθηνότερη αξιοπρεπής B660 θα είναι αναγκαστικά Micro-ATX και θα κάνει 140-150 ευρώ. Η φθηνότερη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, malakudi said:

Τα MSRP τα είδες; Δε μιλάμε για τιμές αγοράς που η 200$ MSRP Tomahawk B660 κάνει 324 ευρώ στο σκρουτζ. Μιλάμε για όταν θα κάνουν όσο το MSRP, δηλαδή για Ελλάδα 220 ευρώ (200$ => 175 euro + ΦΠΑ 24%). 220 ευρώ!!!

Tomahawk B560 => 160 ευρώ
Tomahawk B550 => 136 ευρώ

Δε βλέπετε τι γίνεται; Η φθηνότερη αξιοπρεπής B660 θα είναι αναγκαστικά Micro-ATX και θα κάνει 140-150 ευρώ. Η φθηνότερη!

Αφού είναι πρόωρες και δεν υπάρχει ανταγωνισμός , βαράνε και είναι απόλυτως αναμμενόμενο. Αυτή είναι η αγορά , για'αυτό σκίζονται να βγάλουν πρόωρα μοντέλα για να κονομήσον πριν μπουν πολλοί και υπάρξει ανταγωνισμός. Ξαναρωτάω θυμάστε πόσο στοίχιζαν το πρώτο διάστημα τα καινούρια μοντέλα σε AMD μητρικές όταν βγήκαν οι AMD 5XXX?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, malakudi said:

Τα MSRP τα είδες; Δε μιλάμε για τιμές αγοράς που η 200$ MSRP Tomahawk B660 κάνει 324 ευρώ στο σκρουτζ. Μιλάμε για όταν θα κάνουν όσο το MSRP, δηλαδή για Ελλάδα 220 ευρώ (200$ => 175 euro + ΦΠΑ 24%). 220 ευρώ!!!

Tomahawk B560 => 160 ευρώ
Tomahawk B550 => 136 ευρώ

Δε βλέπετε τι γίνεται; Η φθηνότερη αξιοπρεπής B660 θα είναι αναγκαστικά Micro-ATX και θα κάνει 140-150 ευρώ. Η φθηνότερη!

To MSRP ομως, είναι η προτεινόμενη τιμή της εταιρίας. 
Οταν υπάρξει "κορεσμος" και πάρουν οι πρώτοι enthusiasts, οι τιμες πέφτουν κατω από το MSRP

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jgeorgiou said:

 Ξαναρωτάω θυμάστε πόσο στοίχιζαν το πρώτο διάστημα τα καινούρια μοντέλα σε AMD μητρικές όταν βγήκαν οι AMD 5XXX?

Αφού δεν υπήρχε ούτε τότε ανταγωνισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, jgeorgiou said:

Τι γκρίνια είναι αυτή με τις μητρικές 1 εβδομάδα μετά την ανακοίνωση του Β660? Οι "αντικειμενικοί" ξέχασαν πόσο στοίχιζαν οι μητρικές της τελευταίας γενιάς chipset της AMD για πολλούς μήνες μετά την κυκλοφορία των 5ΧΧΧ RYZEN.

Φθηνές μητρικές θα δούμε σε 2-3 μήνες , λόγω γενικότερων προβλημάτων. Πάντως όταν λέμε "φθηνές" εννοούμε τις ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ τιμές των intel B560 & AMD B550 μητρικών. Οπότε ξεκινάμε από 100αρικο και πάνω αλλά το θέμα είναι να βρίσκουμε καλή υλοποίηση στα 120-130.

 

3 hours ago, malakudi said:

Τα MSRP τα είδες; Δε μιλάμε για τιμές αγοράς που η 200$ MSRP Tomahawk B660 κάνει 324 ευρώ στο σκρουτζ. Μιλάμε για όταν θα κάνουν όσο το MSRP, δηλαδή για Ελλάδα 220 ευρώ (200$ => 175 euro + ΦΠΑ 24%). 220 ευρώ!!!

Tomahawk B560 => 160 ευρώ
Tomahawk B550 => 136 ευρώ

Δε βλέπετε τι γίνεται; Η φθηνότερη αξιοπρεπής B660 θα είναι αναγκαστικά Micro-ATX και θα κάνει 140-150 ευρώ. Η φθηνότερη!

@jgeorgiou Σου απάντησε ήδη ο @malakudi με τον οποίο συμφωνώ, αλλά να προσθέσω και εγώ ότι σήμερα οι πιο φθηνές Β560 ξεκινούν από 80 ευρώ ετοιμοπαράδοτες και όχι από 100 ευρώ που λες.

Ενώ σήμερα τα σκουπίδια οι Η610 ξεκινούν από 120. Μιλάμε για παρανοϊκή αύξηση τιμών και φυσικά θα γκρινιάζουμε για το απαράδεκτο αυτό φαινόμενο.

Μια ζωή Ιντελ έχω σε οικονομικά PC, δεκαετίες τώρα, και ξαφνικά η Ιντελ αυτοκαταργείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ShooterX said:

 

Καλή φάση, το θέμα είναι να μπορείς να το κάνεις π.χ. στο boards σου, που κοστίζει 200€, όπως τα λέει δεν θέλει να είναι απλά Z board, αλλά να χρησιμοποιεί external clock generator και όχι αυτόν που έχει πάνω του το cpu, που προφανέστατα στους non K είναι κλειδωμένος.

Ποια board όμως το έχουν σαν feature είναι άγνωστο, αλλά κάτι μου λέει το έχουν μόνο τα high end, όπως η apex που χρησιμοποιησε ο Derbauer, οπότε χάνει την αξία του ως concept.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/1/2022 at 10:38 ΠΜ, nikpoth said:

Το ai oc πλάκα πλάκα παίζει σούπερ ανέλπιστα!

Eπειδή παρακολουθείς το θέμα στο ocnet, καλώς ο sampaios αλλά βρήκα - μάλλον καλύτερο τρόπο. Αντί να χρησιμοποιείς το TVB για να σου δίνει boost, εγώ το παώ ανάποδα. Το χρησιμοποιώ για να ρίχνει τα ρολόγια. 

Οπότε ουσιαστικά βάζεις 8 core clocks 5.4 ή 5.3, ανάλογα πόσο σηκώνει το CPU σου, και 2 core clocks 5.7. Μετά βάζεις το TVB να ρίξει bin στους Χ βαθμούς. Εγώ το έχω 1 bin στους 80 και 2 bin στους 85, οπότε στα πολύ βαριά workloads τρέχει 5.2 all core ενώ στα παιχνίδια παίζει 5.3 all core. Και φυσικά το single στα 5.7. 

Εδώ ένα run με το παραπάνω

cpuz.jpg.490268a30e9df529254cb86a096d0186.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Herald said:

Eπειδή παρακολουθείς το θέμα στο ocnet, καλώς ο sampaios αλλά βρήκα - μάλλον καλύτερο τρόπο. Αντί να χρησιμοποιείς το TVB για να σου δίνει boost, εγώ το παώ ανάποδα. Το χρησιμοποιώ για να ρίχνει τα ρολόγια. 

Οπότε ουσιαστικά βάζεις 8 core clocks 5.4 ή 5.3, ανάλογα πόσο σηκώνει το CPU σου, και 2 core clocks 5.7. Μετά βάζεις το TVB να ρίξει bin στους Χ βαθμούς. Εγώ το έχω 1 bin στους 80 και 2 bin στους 85, οπότε στα πολύ βαριά workloads τρέχει 5.2 all core ενώ στα παιχνίδια παίζει 5.3 all core. Και φυσικά το single στα 5.7. 

Εδώ ένα run με το παραπάνω

cpuz.jpg.490268a30e9df529254cb86a096d0186.jpg

Αυτό δοκιμάζω τωρα ! Έχω χάσει την μπάλα κ γέμισα όλα τα προφίλ στην μητρική 😂

1-Core Ratio Limit [56]
2-Core Ratio Limit [56]
3-Core Ratio Limit [56]
4-Core Ratio Limit [56]
5-Core Ratio Limit [55]
6-Core Ratio Limit [55]
7-Core Ratio Limit [54]
8-Core Ratio Limit [51]
Performance Core0 Specific Ratio Limit [56]
Performance Core0 specific Adaptive Voltage [Auto]
Performance Core1 Specific Ratio Limit [56]
Performance Core1 specific Adaptive Voltage [Auto]
*Performance Core2 Specific Ratio Limit [56]
Performance Core2 specific Adaptive Voltage [Auto]
Performance Core3 Specific Ratio Limit [56]
Performance Core3 specific Adaptive Voltage [Auto]
Performance Core4 Specific Ratio Limit [54]
Performance Core4 specific Adaptive Voltage [Auto]
Performance Core5 Specific Ratio Limit [54]
Performance Core5 specific Adaptive Voltage [Auto]
*Performance Core6 Specific Ratio Limit [55]
Performance Core6 specific Adaptive Voltage [Auto]
Performance Core7 Specific Ratio Limit [55]
Performance Core7 specific Adaptive Voltage [Auto]
Efficient Core Ratio [By Core Usage]
Efficient 1-Core Ratio Limit [41]
Efficient 2-Core Ratio Limit [41]
Efficient 3-Core Ratio Limit [41]
Efficient 4-Core Ratio Limit [41]
Efficient 5-Core Ratio Limit [41]
Efficient 6-Core Ratio Limit [41]
Efficient 7-Core Ratio Limit [41]
Efficient 8-Core Ratio Limit [41]
 

IA VR Voltage Limit [1500]
TVB Voltage Optimizations [Enabled]
Enhanced TVB [Enabled]
Overclocking TVB [Enabled]
1-Core Active [Enabled]
Temperature A [85]
Negative Ratio Offset A [User Specify]
Ratio Offset [0]
Temperature B [95]
Negative Ratio Offset B [User Specify]
Ratio Offset [1]
2-Core Active [Enabled]
Temperature A [85]
Negative Ratio Offset A [User Specify]
Ratio Offset [0]
Temperature B [95]
Negative Ratio Offset B [User Specify]
Ratio Offset [1]
3-Core Active [Enabled]
Temperature A [85]
Negative Ratio Offset A [User Specify]
Ratio Offset [0]
Temperature B [95]
Negative Ratio Offset B [User Specify]
Ratio Offset [1]
4-Core Active [Enabled]
Temperature A [85]
Negative Ratio Offset A [User Specify]
Ratio Offset [0]
Temperature B [95]
Negative Ratio Offset B [User Specify]
Ratio Offset [1]
5-Core Active [Enabled]
Temperature A [75]
Negative Ratio Offset A [User Specify]
Ratio Offset [0]
Temperature B [85]
Negative Ratio Offset B [User Specify]
Ratio Offset [1]
6-Core Active [Enabled]
Temperature A [75]
Negative Ratio Offset A [User Specify]
Ratio Offset [0]
Temperature B [85]
Negative Ratio Offset B [User Specify]
Ratio Offset [1]
7-Core Active [Enabled]
Temperature A [75]
Negative Ratio Offset A [User Specify]
Ratio Offset [0]
Temperature B [85]
Negative Ratio Offset B [User Specify]
Ratio Offset [1]
8-Core Active [Enabled]
Temperature A [20]
Negative Ratio Offset A [User Specify]
Ratio Offset [0]
Temperature B [20]
Negative Ratio Offset B [User Specify]
Ratio Offset [0]

 

LLC ποιο έχεις; 5;

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, nikpoth said:

LLC ποιο έχεις; 5;

LLC1. Ξεκινάς πολύ άτσαλα, επίσης το όριο στους 95 είναι πολύ ψηλά, θα βγάζεις αστάθεια σε αυτά τα ρολόγια με 90+ βαθμούς. Το 8core ανεβάσε το στα 5.2 / 5.3, άσε το TVB να στο ρίχνει σε workloads τύπου cinebench. Στα games εμένα παίζει στα 5.3 / 1.40v και όταν τρέχω cinebench κάνει μόνο του downclock από το TVB λόγω temps. 


YΓ1. Επίσης ρίξε τα E cores στα 4 για αρχή, έχουμε ίδιο SP σε αυτά, εγώ δεν κατάφερα να βρώ stability με τα E cores 4.1

YΓ1. Με 1500 ΙΑ voltage limit δεν θα φτάσεις 5.6 ghz. Bάλτο 1650

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...