Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχω δοκιμάσει και auto τα e core.

1550 ia limit με βγάζουν για 5.6/5.7 αλλά ρε σύ αυτά τα βλέπω μόνο σε windows επιφάνεια εργασίας..μούφα δλδ.

το βασικό μου για δροσερό κ άνετο είναι. 

1-Core Ratio Limit [54]
2-Core Ratio Limit [54]
3-Core Ratio Limit [53]
4-Core Ratio Limit [53]
5-Core Ratio Limit [52]
6-Core Ratio Limit [52]
7-Core Ratio Limit [51]
8-Core Ratio Limit [50]

Offset Mode Sign [+]

Additional Turbo Mode CPU Core Voltage [1.47000]

Overclocking TVB [+2Boost Profile]

5.3 σε παιχνίδια . Και all core full load σχεδόν εργοστασιακό.

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5.3 παιζει και εμενα σχεδον παντου εκτος απο κατι cp2077 με tvb +2 ( εκει παει και 5.2) και all core 5.1 και εχω και χαμηλα το vcore στα 1.32V με LLC4. Δεν χρειαζεται αν εχεις οριο 95 να φτασει εκει ψηλα για να πεσουν  τα ρολογια πεφτουν απο πριν σε απαιτητικα φορτια.

Οι θερμοκρασιες παιζουν το σημαντικοτερο ρολο και φυσικα το ποσο binned ειναι η cpu και τι ρευματα θελει για να παιξει. Στο τελος της ημερας εξαρταται τι θες να κανεις με την cpu, εγω με all core παιζω γιατι θελω κατι σταθερο σε αποδοση παντου χωρις να θροτλαρω και χωρις να μπαινοβγαινω στο bios 100 φορες την μερα αναλογα το workload που θελω ..

Iσως με per clock να παρεις κατι ψιλουλια για αυτους που πηγαινουν ψηλα αλλα σε ουσιαστικες εφαρμογες δεν κερδιζεις τιποτα.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nikpoth said:

Τα έχω δοκιμάσει και auto τα e core.

1550 ia limit με βγάζουν για 5.6/5.7 αλλά ρε σύ αυτά τα βλέπω μόνο σε windows επιφάνεια εργασίας..μούφα δλδ.

το βασικό μου για δροσερό κ άνετο είναι. 

1-Core Ratio Limit [54]
2-Core Ratio Limit [54]
3-Core Ratio Limit [53]
4-Core Ratio Limit [53]
5-Core Ratio Limit [52]
6-Core Ratio Limit [52]
7-Core Ratio Limit [51]
8-Core Ratio Limit [50]

Offset Mode Sign [+]

Additional Turbo Mode CPU Core Voltage [1.47000]

Overclocking TVB [+2Boost Profile]

5.3 σε παιχνίδια . Και all core full load σχεδόν εργοστασιακό.

To single thread boost θα πρέπει να το βλέπεις και σε ST εφαρμογές, απλά λογικά έχεις πράγματα στο background που απασχολούν και άλλα cores. Πχ. το icue ή το steam. Για να είσαι πιο συχνά στο ST boost θα πρέπει να ρυθμίσεις 3 core ratio limit, ώστε όταν απλά τρέχουν background tasks + 1 ST workload να το πιάνεις.

Εγώ ουσιαστικά παίζω με x57 σε 3 cores και 53 στα υπόλοιπα, και μετά αφήνω το TVB να ρίχνει ρολόγια όταν τα βρεί μπαστούνια η ψύξη. 

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν παίζω με καρφωτές συχνότητες βγάζω cbr23 με 1.15volts στα 5.1/40, ενώ όταν παίζω με per core θέλει 1.205. Δεν βγάζει νόημα αλλά so be it. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Herald said:

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν παίζω με καρφωτές συχνότητες βγάζω cbr23 με 1.15volts στα 5.1/40, ενώ όταν παίζω με per core θέλει 1.205. Δεν βγάζει νόημα αλλά so be it. 

Ο λογος που το παράτησα στον 12700KF ήταν αυτός, επειδή ανοίγεις το adaptive voltage (και δίνεις την max τάση για τα 5.3-5.4 για τον 12700KF), δίνει περισσότερο vcore απ' ότι δίνεις και για τα 5.1GHz (με χερατη ρύθμιση) και όταν είδη ήθελε 1.32v χεράτο, με το adaptive πηγαινε 1.37+ και βαρούσε 100αρες για πλάκα.

Ίσως υπάρχει τρόπος στις asus για κάτι καλύτερο, στην msi δεν κατάφερα κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Razor333 said:

Ο λογος που το παράτησα στον 12700KF ήταν αυτός, επειδή ανοίγεις το adaptive voltage (και δίνεις την max τάση για τα 5.3-5.4 για τον 12700KF), δίνει περισσότερο vcore απ' ότι δίνεις και για τα 5.1GHz (με χερατη ρύθμιση) και όταν είδη ήθελε 1.32v χεράτο, με το adaptive πηγαινε 1.37+ και βαρούσε 100αρες για πλάκα.

Ίσως υπάρχει τρόπος στις asus για κάτι καλύτερο, στην msi δεν κατάφερα κάτι άλλο.

Όχι εγώ δεν έχω θέμα να ρυθμίσω τα volts που θέλω, απλά δεν έχω stability στα ίδια volts με καρφωτό και adaptive. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, jgeorgiou said:

Με mobos που κοστίζουν εκατοντάδες ευρώ.
Δλδ οκ, ρεαλιστικά ποιος θα αγοράσει mobo 500 ευρώ και θα πάει να χώσει 12400 για να κάνει bclk OC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, hln3 said:

Με mobos που κοστίζουν εκατοντάδες ευρώ.
Δλδ οκ, ρεαλιστικά ποιος θα αγοράσει mobo 500 ευρώ και θα πάει να χώσει 12400 για να κάνει bclk OC;

Το o/c είναι hobby , τα γούστα και τα hobbies πληρώνονται.

Πριν 25 χρόνια είχα αγοράσει celeron /300 Mhz και χωρίς κόπο τον έκανα με μια απλή ρύθμιση 450Mhz (+50%) δηλωνοντας απλά το clock της μητρικής(από τα 66MHZ σε 100ΜΗΖ αν θυμάμαι καλά σαν να ήταν  pentium3).  Πάνε αυτές οι εποχές , τώρα οι εταιρίες τα κλοκάρουν μόνες τους και τα κέρδη από τις ρυθμίσεις είναι "μικρά" και "ακριβά".

Το άρθρο και το video δεν λένε ότι θα είσαι τσίπης και με πινατς θα τρέχεις σαν Ι9.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, jgeorgiou said:

Το o/c είναι hobby , τα γούστα και τα hobbies πληρώνονται.

Πριν 25 χρόνια είχα αγοράσει celeron /300 Mhz και χωρίς κόπο τον έκανα με μια απλή ρύθμιση 450Mhz (+50%) δηλωνοντας απλά το clock της μητρικής(από τα 66MHZ σε 100ΜΗΖ αν θυμάμαι καλά σαν να ήταν  pentium3).  Πάνε αυτές οι εποχές , τώρα οι εταιρίες τα κλοκάρουν μόνες τους και τα κέρδη από τις ρυθμίσεις είναι "μικρά" και "ακριβά".

Το άρθρο και το video δεν λένε ότι θα είσαι τσίπης και με πινατς θα τρέχεις σαν Ι9.

Αν το OC είναι hobby θα πάρεις ξεκλείδωτο cpu και όχι τον κλειδωμένο 12400
Και δεν είσαι τσίπης αν πάρεις 12700Κ με mobo z690 των 200 ευρώ αντί για 12400 με mobo των 500 ευρώ
Λογικός θα είσαι.
Άλλο ένα αχρηστο video από τον derτετοιον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, d4ydr33m3r said:

 Στο τελος της ημερας εξαρταται τι θες να κανεις με την cpu, εγω με all core παιζω γιατι θελω κατι σταθερο σε αποδοση παντου χωρις να θροτλαρω και χωρις να μπαινοβγαινω στο bios 100 φορες την μερα αναλογα το workload που θελω ..

Iσως με per clock να παρεις κατι ψιλουλια για αυτους που πηγαινουν ψηλα αλλα σε ουσιαστικες εφαρμογες δεν κερδιζεις τιποτα.. 

έτσι...ένα all core φτάνει και περισσεύει μιας και είναι υπέρ αρκετό χωρίς να υστερεί κάπου.....τα υπόλοιπα είναι απλά για νούμερα στο cb

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το αφησα 5.5 ghz για 3 cores, τα 5.7 ghz θελουν 1.57 volt για stability και οι πυρήνες που boostaroun βαράνε 85c. 

2 ώρες πριν, BabisTs είπε

έτσι...ένα all core φτάνει και περισσεύει μιας και είναι υπέρ αρκετό χωρίς να υστερεί κάπου.....τα υπόλοιπα είναι απλά για νούμερα στο cb

Η αληθεια ειναι πρώτη φορα που νοιωθω οτι το cpu είναι τοσο γρηγορο σε στοκ που δεν εχει νοημα να ασχοληθείς καθόλου. Stock χωρίς xmp και ριχνει μπουκάλι η 3090. Πολυ δυνατα τα alderlake

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2022 στις 12:32 ΜΜ, RTW4ever είπε

Παίδες έχω πάθει σοκ με τις τιμές των μητρικών για AL. Είδα ολόκληρο το βίντεο παραπάνω, τι τραγική κατάσταση είναι αυτή;

Εκτός από το κύριο workstation pc  μου όπου όπως θα δείτε στο άλλο νήμα έχω παραγγείλει και περιμένω την επόμενη εβδομάδα 5900Χ και Χ570S Tomahawk, συντηρώ τουλάχιστον άλλα τέσσερα PC για διάφορες εργασίες. Ε λοιπόν όταν είδα πριν λίγο καιρό την ανακοίνωση των υπόλοιπων μοντέλων AL από την Intel, δηλαδή από τον Celeron ως τον 12400, είχα χαρεί ιδιαίτερα, διότι η Intel έβγαλε επιτέλους πλήρη καινούρια σειρά στις χαμηλές κατηγορίες τιμής, μετά από πολλά χρόνια, την στιγμη που η AMD έχει πουλήσει / εγκαταλείψει τελείως την κατηγορία (κάτω από 200 €), πράγμα το οποίο θεωρώ κατάπτυστο παρεμπιπτόντως και θα χαρώ να το πληρώσει ακριβά.

Όπως βλέπετε δεν υποστηρίζω καμία εταιρεία, σε αντίθεση με κάποια Ιντελοτρολ εδώ μέσα, απλά τη δουλειά μου θέλω να κάνω ως καταναλωτής.

Παλιότερα λοιπόν, είχα αγοράσει μητρική αντίστοιχη της Η610 με 40-50 € και τώρα ανακοινώθηκαν στα 115-120!!!!!

Είχα αγοράσει αντίστοιχη της Β660 στα 70-80 € και τώρα ανακοινώθηκαν στα 140-150!!!!!!!!!!!!!!!

Απίστευτες αυξήσεις!!

Και εγώ που θέλω να φτιάξω ένα σύστημα με Celeron AL και ένα ακόμα με Pentium AL ή τον μικρότερο και φθηνότερο i3, τι κάνω; Είναι δυνατόν να έχει ο επεξεργαστής 50 € περίπου και η πιο φθηνή μητρική - σκουπίδι κυριολεκτικά, να  ξεκινά από 115;

ΤΡΑΓΙΚΟ!!!

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά υπεύθυνοι για τις τιμές των μητρικών είναι οι Αsus-Gigabyte-Asrock-MSI κι όχι η Ιντελ... Μπορείς να μπείς στα σαιτς τους να τους τα ψάλλεις... Kι επ'ευκαιρία, ρώτα τους γιατί με τις τιμές τους σαμποτάρουν την Ιntel κι αβαντάρουν την Amd...

Απο την άλλη πάλι... Alder Lake αγοράζεις... Και στην Ferrari, ένα γνήσιο "Μπαμπά μην τρέχεις" να αγοράσεις, θα το χρυσοπληρώσεις...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Eloy είπε

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά υπεύθυνοι για τις τιμές των μητρικών είναι οι Αsus-Gigabyte-Asrock-MSI κι όχι η Ιντελ... Μπορείς να μπείς στα σαιτς τους να τους τα ψάλλεις... Kι επ'ευκαιρία, ρώτα τους γιατί με τις τιμές τους σαμποτάρουν την Ιntel κι αβαντάρουν την Amd...

Απο την άλλη πάλι... Alder Lake αγοράζεις... Και στην Ferrari, ένα γνήσιο "Μπαμπά μην τρέχεις" να αγοράσεις, θα το χρυσοπληρώσεις...

Πιο σαμποτάρισμα της amd, που η πιο φτηνή asus x570 είχε 180 ευρώ με backpanel από  λαμαρινά του Κονγκό.😁

Κατά τα άλλα βέβαια τίμια δεν αντιλέγω, 2 χρόνια τώρα που την έχω.

Και δεν είχαμε και rona και chip shortages τότε. Τροφή για σκέψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...