Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, prefuse είπε

ποια ψήκτρα προτείνετε για 12900Κ?

απο μικρή ερευνα στο ιντερνετ οι noctua NH-D15 kai NH-U12A 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  • NH-D15: our flagship model, providing the best possible performance for overclocking and silent-enthusiasts. Due to its size, we highly recommend checking case, memory and PCIe compatibility before purchase.
  • NH-D15S: performs very close to the NH-D15 but offers full compatibility with RAM modules up to 64mm height and has hardly any PCIe compatibility restrictions on ATX and µATX size motherboards.
  • NH-U12A: performs very close to the NH-D15 but offers 100% RAM compatibility and 100% PCIe compatibility on ATX and µATX size motherboards

spacer.png

https://ncc.noctua.at/cpus/model/Intel-Core-i9-12900K-1577

υπαρχει κατι αλλο καλυτερο σε ψυξη; οχι για overclock.

απο οτι ειδα σε μερικά βιντεο και οι καλυτερες AIO, freezer/nzxt kraken, εχουν μικρές διαφορές απο τις παραπάνω. ισχυει;

Εγώ είμαι με u12A και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν δεν σε ενδιαφέρει βέβαια το μέγεθος, προτείνω τις ak620 και assassin 3, λογικά και οι 2 θα αποδίδουν λίγο καλύτερα με σημαντικά μικρότερο κόστος.


Ενδεικτικά, σε τελειώς stock CPU με την u12A είμαι στους 75C στο cbr23. Για τρελό OC δεν κάνει βέβαια για τέτοια workloads, μέχρι 5.1 all core παίζεις στους 91C. 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήθηκα χτες λίγο με το CPU ocing στην unisex, τα ίδια προβλήματα που υπήρχαν στην z490 ace υπάρχουν ακόμα στο bios της MSI....

 

Είναι κανείς με MSI z690 και να δουλεύει σωστά το offset? Εγώ όταν παίζω με offset κάνει κυριολεκτικά ότι νάναι, αλλού δεν παίρνει το νούμερο που βάζω / αλλάζει το LLC μόνο του / κλείνει τα ecores και διάφορα κουλά κάθε φορά. Πχ βάζω offset +0.05 και θα πέσει το score στο CPU Z κατά 3000 βαθμούς, έτσι χωρίς λόγο. Eπίσης κλασσικό θέμα των MSI, αντί το offset που θα βάλεις να παίξει πάνω στο voltage που δίνει για το turbo, μπαίνει στα stock ρολόγια (3.2ghz). Οπότε αν βάλω +0.05 συνεχίζει να δίνει το ίδιο ρεύμα στα turbo ρολόγια. 

Ο μόνος τρόπος για να δουλέψει ανθρώπινα είναι με την επιλογή adaptive + offset ταυτόχρονα. Κομπλέ δηλαδή, το έστρωσα όπως πρέπει αλλά έσπασα το κεφάλι μου χτες να καταλάβω τι γίνεται με το offset. 

Θέλω μια μητρική MSI uniapeX, το memory oc της unify και το cpu oc της apex :P 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ασχολήθηκα χτες λίγο με το CPU ocing στην unisex, τα ίδια προβλήματα που υπήρχαν στην z490 ace υπάρχουν ακόμα στο bios της MSI....

 

Είναι κανείς με MSI z690 και να δουλεύει σωστά το offset? Εγώ όταν παίζω με offset κάνει κυριολεκτικά ότι νάναι, αλλού δεν παίρνει το νούμερο που βάζω / αλλάζει το LLC μόνο του / κλείνει τα ecores και διάφορα κουλά κάθε φορά. Πχ βάζω offset +0.05 και θα πέσει το score στο CPU Z κατά 3000 βαθμούς, έτσι χωρίς λόγο. Eπίσης κλασσικό θέμα των MSI, αντί το offset που θα βάλεις να παίξει πάνω στο voltage που δίνει για το turbo, μπαίνει στα stock ρολόγια (3.2ghz). Οπότε αν βάλω +0.05 συνεχίζει να δίνει το ίδιο ρεύμα στα turbo ρολόγια. 

Ο μόνος τρόπος για να δουλέψει ανθρώπινα είναι με την επιλογή adaptive + offset ταυτόχρονα. Κομπλέ δηλαδή, το έστρωσα όπως πρέπει αλλά έσπασα το κεφάλι μου χτες να καταλάβω τι γίνεται με το offset. 

Θέλω μια μητρική MSI uniapeX, το memory oc της unify και το cpu oc της apex :P 

 

 

Το offset σημαίνει ότι όταν το CPU ζητάει x voltage (vid) η μητρική να του δίνει x + offset, άσχετα με turbo ή οτιδήποτε άλλο.

Όταν βάζεις θετικό offset είναι λογικό να έχεις μικρότερο score αφού το ποσό boost θα κάνει ο επεξεργαστής εξαρτάται και από διάφορα limits τα οποία φτάνει πιο γρήγορα με το περισσότερο voltage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το offset σημαίνει ότι όταν το CPU ζητάει x voltage (vid) η μητρική να του δίνει x + offset, άσχετα με turbo ή οτιδήποτε άλλο.

Όταν βάζεις θετικό offset είναι λογικό να έχεις μικρότερο score αφού το ποσό boost θα κάνει ο επεξεργαστής εξαρτάται και από διάφορα limits τα οποία φτάνει πιο γρήγορα με το περισσότερο voltage.

Ναι ρε μαν, απλα στην apex δουλευε διαφορετικα το offset. Ενω σε stock δινει τα ιδια ακριβως volt σε load, στην apex ετρεχα με - 0.12 offset, στην unisex δεν bootari ουτε με - 0.03. Ασε που αλλαζει μονο του τα llc απο boot σε boot οταν έχω offset. Limits δεν υπάρχουν, τα εχω στα 4095 watta. 

Τελικα θελει adaptive + offset για να δουλέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, BabisTs είπε

μια χαρά λειτουργεί σε μένα το offset στην edge.....βέβαια είναι ddr4 mobo

Βάζεις δηλαδη - 0.xxx volts χωρίς να πειραξεις τιποτα αλλο και δουλευει κανονικα? Εμενα δεν ψήνεται 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Στο OC.net τον κράζουν. Δε βγαίνουν τα νούμερα που παρουσιάζει, λένε.

https://www.overclock.net/threads/5800x3d-owners.1798046/page-42#post-28986873

Κλασσικοι τυποι με 0 αντίληψη. 

Δεν καταλαβαινουν οτι ο άνθρωπος αφιερωσε μια ωρα να κλοκαρι και όχι μερονυχτα και βδομαδες που κάνουν αυτοι.. 

Χαιρω πολυ, και τα νουμερα που εδινε παλια στον 10900k ηταν πιο χαμηλα απο οτι εβγαζα εγω. Δεν ασχολείται με secondary και tertiaries, μονο κανα trefi trfc και primaries πειραζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το base clock κανονικά δεν πρέπει να είναι 100.00; στο cpuz βλέπω 99.76 

* Στο bios 100.00 έχω σεταρει 

( τα υπόλοιπα στοκ ολα δεν παίζω με oc πουθενά πλέον)

 

 

[12700Κ, Msi z690 A Pro Ddr4 1rst.release bios]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Το base clock κανονικά δεν πρέπει να είναι 100.00; στο cpuz βλέπω 99.76 

* Στο bios 100.00 έχω σεταρει 

( τα υπόλοιπα στοκ ολα δεν παίζω με oc πουθενά πλέον)

 

 

[12700Κ, Msi z690 A Pro Ddr4 1rst.release bios]

99.86 δείχνει σε εμένα με την MSI Z690 Edge stock με προτελευταίο bio's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Έχω φάει ένα σκάλωμα η βρήκα ένα bug πάντως αυτό δεν το έχω ξαναδεί εγώ. Έχω την z690 f . Πήρα μνήμες 5600. Βάζω xmp ποστάρει και μου δείχνει 4900 στο post. Μέσα στο bios 5600. CPUz 5600. Δοκίμασα με 3 διαφορετικά bios,reset cmos reset to factory settings, τα ίδια .Το έχει συναντήσει αυτό κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2022 στις 1:33 ΜΜ, Herald είπε

Βάζεις δηλαδη - 0.xxx volts χωρίς να πειραξεις τιποτα αλλο και δουλευει κανονικα?

ναι κανονικά κομπλέ ολα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όντως σε MSI Z690 Edge adaptive+offset δουλεύουν κανονικά -0.081 που δοκίμασα από περιέργεια σε stock settings πέρασε όλα τα cinebench από 5 run και έριξε την θερμοκρασία 8 βαθμούς 61c/156watt από 69c/180watt power limit, το ποσό σταθερό είναι σε gaming σενάρια δεν είχα χρόνο να το δοκιμάσω

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...